iPad στο ψαλτήρι

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
 

Attachments

  • Screen shot.png
    557.6 KB · Views: 63

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Aλλη μια εναλλακτικη προταση σε αρκετα προσιτη τιμη, διαρκεια μπαταριας εως και ενα μηνα -για αγρυπνιες και οχι μονο- ,επισης πολυ καλη αντιθεση στην αναγνωση και θετικοτατα σχολια.. Υποστηριζει pdf ωστοσο μενει να δουμε αν "διαβαζει" μουσικα κειμενα.

Τιμη γυρω στα 150ευρω.

Μπειτε στο Amazon.com
Έχω το ανωτέρω Kindle.
Δέχεται αρχεία pdf, όπως ειπώθηκε. Τα μουσικά τα μετατρέπει κανείς σε pdf και είναι εντάξει.
Έχει όμως ένα βασικό κατά την γνώμη μου μειονέκτημα.
Η μεγέθυνση που κάνει στα αρχεία που του δίνουμε, δεν είναι καλή. Είναι ποσοστιαία, με αποτέλεσμα να κόβει την σελίδα και να μην έχει κανείς πλήρη ορατότητα της σελίδας.
Ενώ τα αρχεία που κατεβάζει κανείς μέσω της Amazon, έχουν πολύ μεγάλη δυνατότητα μεγέθυνσης.
Μπορεί βέβαια κανείς να στείλει ότι θέλει στην Amazon, να τα μετατρέψει και να τα κατεβάσει ξανά. Αλλά αυτό στοιχίζει.
Επίσης είναι μεν ασπρόμαυρη η οθόνη και ξεκούραστη, αλλά δεν έχει φωτισμό.
Με όλα αυτά, προσωπικά το χρησιμοποιώ όταν είμαι εκτός "βάσης", ή όταν είναι να ψάλλουμε από πολλά βιβλία, π.χ. Τριώδιο ή Πεντηκοστάριο, φορτώνω τα σταθερά και τα υπόλοιπα από τα Βιβλία.
Αυτά τα λίγα για το Kindle.
Σε καμμία περίπτωση δεν αντικαθιστά τα βιβλία (προσωπική μου γνώμη)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐγώ τελικὰ ἀγόρασα τὸ Pocketbook 902pro στὴ διπλάσια τιμή ἀλλὰ καὶ πολὺ μεγαλύτερη ὀθόνη 9,7 in. Δὲν χρειάζεται μεγέθυνση, ἡ ἐμφάνιση εἶναι λίγο μικρότερη τοῦ Α4. Διαβάζει πολλoὺς τύπους ἀρχείων: EPUB DRM, PDF DRM, EPUB, PDF, HTML, DJVU, RTF, TXT, PRC, CHM, DOC, TCR, FB2, FB2.ZIP καὶ φυσικὰ κανένα πρόβλημα στὰ μουσικά pdf. Εἶμαι πολὺ εὐχαριστημένος, ἡ ἀσπρόμαυρη ὀθόνη μὲ βοηθᾶ νὰ διαβάζω πολὺ ξεκούραστα ὅσο θέλω, ὅπως μὲ τὰ τυπωμένα βιβλία. Ἐπιπλέον μπορεῖς νὰ κατεβάσεις δεκάδες ebook ἀπὸ το διαδίκτυο καὶ κάνεις οἰκονομία. Πλέον μοῦ εἶναι πολὺ βολικὸ κὰι σχεδὸν ἀπαραίτητο. Ἀκριβὸ μὲν χρησιμότατο δέ.

ἡ ἔλλειψη φωτισμοῦ δὲν μὲ ἀπασχολεῖ διότι στὸ ἀναλόγιο πάντα ὑπάρχει φωτισμός, ἐνῶ στὸ φῶς τῆς μέρας ἡ ἀπόδοση τῆς ὀθόνης εἶναι πεντακάθαρη ἐνῶ ἡ ὀθόνη σὰν τοῦ ὑπολογιστὴ εἶναι ἐξαιρετικὰ δυσανάγνωστη.
 
K

konman

Guest
Ἐγώ τελικὰ ἀγόρασα τὸ Pocketbook 902pro στὴ διπλάσια τιμή ἀλλὰ καὶ πολὺ μεγαλύτερη ὀθόνη 9,7 in. Δὲν χρειάζεται μεγέθυνση, ἡ ἐμφάνιση εἶναι λίγο μικρότερη τοῦ Α4. Διαβάζει πολλoὺς τύπους ἀρχείων: EPUB DRM, PDF DRM, EPUB, PDF, HTML, DJVU, RTF, TXT, PRC, CHM, DOC, TCR, FB2, FB2.ZIP καὶ φυσικὰ κανένα πρόβλημα στὰ μουσικά pdf. Εἶμαι πολὺ εὐχαριστημένος, ἡ ἀσπρόμαυρη ὀθόνη μὲ βοηθᾶ νὰ διαβάζω πολὺ ξεκούραστα ὅσο θέλω, ὅπως μὲ τὰ τυπωμένα βιβλία. Ἐπιπλέον μπορεῖς νὰ κατεβάσεις δεκάδες ebook ἀπὸ το διαδίκτυο καὶ κάνεις οἰκονομία. Πλέον μοῦ εἶναι πολὺ βολικὸ κὰι σχεδὸν ἀπαραίτητο. Ἀκριβὸ μὲν χρησιμότατο δέ.

ἡ ἔλλειψη φωτισμοῦ δὲν μὲ ἀπασχολεῖ διότι στὸ ἀναλόγιο πάντα ὑπάρχει φωτισμός, ἐνῶ στὸ φῶς τῆς μέρας ἡ ἀπόδοση τῆς ὀθόνης εἶναι πεντακάθαρη ἐνῶ ἡ ὀθόνη σὰν τοῦ ὑπολογιστὴ εἶναι ἐξαιρετικὰ δυσανάγνωστη.

Πολὺ καλὰ στοιχεῖα καὶ νομίζω ὅτι ὄντως ἡ ὀθόνη δὲν χρειάζεται νὰ φωτίζεται στὸ ψαλτήρι. Ἔτσι θυμίζει βιβλίο. Φτάνει νὰ ἔχει καλὸ ἐξωτερικὸ φωτισμό.

Ἀλλὰ τὸ i- pad 1 ἔχει κατέβει στὰ 380 ἐυρω μικρὴ διαφορὰ γιὰ μία κατὰ τὰ ἀλλὰ ὁλοκληρωμένη λύση "παντὸς ἐπίπεδου" καὶ πολλαπλῆς χρήσης.

:D Τελικὰ τὴ βρῆκα τὴ λύση θὰ πάρω ἕνα σοῦπερ i-bag :D μία σοῦπερ μεγαλύτερη τσάντα γιὰ νὰ χωράει περισσότερα ..βιβλία καὶ μὲ πολὺ λιγότερα χρήματα.:wink:

Γιατί τὸ βιβλίο δὲν τ ἀλλάζω μὲ τίποτα. :p

Κάνω καὶ πρωινὴ γυμναστικὴ συνάμα. :D
 
Οφείλω να ομολογήσω ότι στο ψαλτήρι πλέον έχω το ipad 2 δεν το αλλάζω με τίποτα άνετο ξεκούραστο και δείχνει σελίδα - σελίδα .Το κάτι άλλο σε γενικές γραμμές . Το μόνο πρόβλημα όποιος συνάδελφος έχει σε μορφή pdf ή word Μουσικά βιβλία και θέλει να βοηθήσει την κατάσταση ευπρόσδεκτος .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολὺ καλὰ στοιχεῖα καὶ νομίζω ὅτι ὄντως ἡ ὀθόνη δὲν χρειάζεται νὰ φωτίζεται στὸ ψαλτήρι. Ἔτσι θυμίζει βιβλίο. Φτάνει νὰ ἔχει καλὸ ἐξωτερικὸ φωτισμό.

Ἀλλὰ τὸ i- pad 1 ἔχει κατέβει στὰ 380 ἐυρω μικρὴ διαφορὰ γιὰ μία κατὰ τὰ ἀλλὰ ὁλοκληρωμένη λύση "παντὸς ἐπίπεδου" καὶ πολλαπλῆς χρήσης.

:D Τελικὰ τὴ βρῆκα τὴ λύση θὰ πάρω ἕνα σοῦπερ i-bag :D μία σοῦπερ μεγαλύτερη τσάντα γιὰ νὰ χωράει περισσότερα ..βιβλία καὶ μὲ πολὺ λιγότερα χρήματα.:wink:

Γιατί τὸ βιβλίο δὲν τ ἀλλάζω μὲ τίποτα. :p

Κάνω καὶ πρωινὴ γυμναστικὴ συνάμα. :D

Κι ἐγώ προτιμῶ τὰ βιβλία.

Γιὰ νὰ τυπώσω ὅμως τὰ pdf χρειάζομαι μερικὲς χιλιάδες ἐξαιρετικὰ δυσεύρετα (πλέον:wink:) εὐρώ. Γιὰ νὰ τὰ διαβάσω στὴν ὀθόνη τοῦ PC ἤ τοῦ ipad μετα ἀπὸ κανὰ μισάωρο βλέπεις ἀστράκια. Φορητὸ ἔχω, tablet δὲν μοῦ χρειάζεται, συνεπῶς -προσωπικά- χρειαζόμουν ἀποκλειστικὰ ἕνα ἡλεκτρονικὸ βιβλίο. Γι' αὐτὸ καὶ τὸ ἐπέλεξα. Μὲ ἐνδιάφερε ἀποκλειστικὰ καὶ μόνο ἡ ἀνἀγνωση. Ἄμα διαβάζεις καναδυὸ βιβλία τὸ μήνα, ποὺ τὰ κατεβάζω συνήθως ἀπὸ τὸ διαδίκτυο, πρὸς 15-20 € τὸ καθένα, χώρια τὰ ἐπιστημονικὰ μου ποὺ κοστίζουν πολὺ πολὺ περισσότερο ἡ ἀπόσβεση τῶν χρημάτων γρήγορα θὰ ἔλθει.

Καλὸ τὸ τυπωμένο ἀλλὰ κοστίζει ...
 
Κι ἐγώ προτιμῶ τὰ βιβλία.

Γιὰ νὰ τυπώσω ὅμως τὰ pdf χρειάζομαι μερικὲς χιλιάδες ἐξαιρετικὰ δυσεύρετα (πλέον:wink:) εὐρώ. Γιὰ νὰ τὰ διαβάσω στὴν ὀθόνη τοῦ PC ἤ τοῦ ipad μετα ἀπὸ κανὰ μισάωρο βλέπεις ἀστράκια. Φορητὸ ἔχω, tablet δὲν μοῦ χρειάζεται, συνεπῶς -προσωπικά- χρειαζόμουν ἀποκλειστικὰ ἕνα ἡλεκτρονικὸ βιβλίο. Γι' αὐτὸ καὶ τὸ ἐπέλεξα. Μὲ ἐνδιάφερε ἀποκλειστικὰ καὶ μόνο ἡ ἀνἀγνωση. Ἄμα διαβάζεις καναδυὸ βιβλία τὸ μήνα, ποὺ τὰ κατεβάζω συνήθως ἀπὸ τὸ διαδίκτυο, πρὸς 15-20 € τὸ καθένα, χώρια τὰ ἐπιστημονικὰ μου ποὺ κοστίζουν πολὺ πολὺ περισσότερο ἡ ἀπόσβεση τῶν χρημάτων γρήγορα θὰ ἔλθει.

Καλὸ τὸ τυπωμένο ἀλλὰ κοστίζει ...

Πόσες ωρες να κρατάει η μπαταρία ???

Κάνει και επεξεργασίες???(edit)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πόσες ωρες να κρατάει η μπαταρία ???

Κάνει και επεξεργασίες???(edit)

Ἡ μπαταρία κρατᾶ 10-15 μέρες, μὲ κλειστὸ WiFi καὶ Bluetooth. Μπορεῖς νὰ προσθέσεις σχόλια ἤ νὰ γράψεις κείμενο, ἀλλὰ ἐπειδὴ δὲν ἔχει πληκτρολόγιο ἁπλὰ ἕναν κέρσορα κι ἐπιλέγεις τα γράμματα ἕνα ἕνα, δὲν προσφέρεται γιὰ πολλά. Τὸ ἴδιο καὶ ο browser, δύσκολη ἡ πλοήγηση ἴσα νὰ δεῖς τὸ mail σου ἤ νὰ διαβάσεις ἐφημερίδα. Δέχεται πληκτρολόγιο καὶ ποντίκι ἐξωτερικὰ μὲ Bluetooth, ἀλλὰ δὲν τὸ 'χω δοκιμάσει ἀκόμα.

Ἐπίσης παίρνει κάρτα μνήμης, ὑποστηρίζει φωτογραφίες καὶ παίζει mp3s.
 
K

konman

Guest
http://youtu.be/8H5Up61n-Sg
Δὲς κι αὐτὸ..

Πάνω μουσικά,
κάτω λειτουργικὰ κείμενα...



κάτω κλασσικο μουσικὸ κείμενο, πάνω ἐναλλακτικὲς θέσεις... :D


Ταυτόχρονα ! :wink:

Καὶ ἐδῶ εἶναι τὸ ζουμ(ὶ) τῆς ὑπόθεσης, δὲν χρειάζεται ζούμ..:D

Ἄσε ποῦ θὰ ψάλλουν κι οἱ πιστοὶ ἀφοῦ θὰ φαίνεται κι ἂπ τὸν ...γυναικονυτη :p



Τὰ κάνει ὅλα.... ἀλλὰ δὲ συμφέρει :D


Acer Iconia Dual Display Touchbook Tablet PC
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἐγώ τελικὰ ἀγόρασα τὸ Pocketbook 902pro ....

1. Η τιμή είναι παραπλήσια (;) με αυτή του Amazon Kindle DX (9.7"). Ξέρεις να έχει σημαντικές διαφορές;

2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ !:):)
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος

χριστός ανέστη, τελευταία μέρα απόδοση πάσχα σήμερα. η επανάσταση των αγανακτισμένων πολιτών (και ποιος δεν είναι) έφτασε την 7η μέρα, άντε και με τη νίκη! στα blogs που επισκέπτομαι για την ενημέρωσή μου διάβασα την είδηση για τον γάμο με το i-pad. αν θέλετε διαβάστε σχόλια και εσείς και ενημερωθείτε για το τι πιστεύουν κάποιοι αδελφοί μας που έχουν σκανδαλιστεί με αυτό. κάποιοi λένε ότι είναι επίθεση στην εκκλησία με φωτομονταζ, ότι δεν μπορεί ο ιερέας να κρατάει υπολογιστή, άλλοι λένε ότι ήρθε το 666, ενώ οι πιο ψύχραιμοι ότι καταστράφηκε η ορθοδοξία, ανοίγουν οι ασκοί του αιόλου να αντικατασταθούν οι εικόνες από γιγαντοοθόνες και προτζέκτορες που θα παίζουν youtube, ότι είναι ασέβεια να φυλάς ιερό ευαγγέλιο σε μορφή i-pad και ζητούν μέχρι και την παρέμβαση του Μακαριοτάτου!
οι χριστιανοί καλώς ή κακώς είναι πιο παραδοσιακοί από ιερείς, ψάλτες που κοιτάν να βελτιώσουν την διακονία τους στο ναό, προτιμούν κεριά, όχι ρεύμα, φυσικές φωνές τύπου νεοχωρίτη που είναι από μόνη της μεγαφωνική, όχι μεγάφωνα, βλέπουν με μισό μάτι τις βελτιώσεις. γιατί άραγε; μήπως επειδή θεωρούν ότι εκεί βρίσκεται η αγνότητα, η αθωότητα της ζωής, η απλότητα, που δεν μας τραβούν την προσοχή, μένουμε απερίσπαστοι στην προσευχή, άρα εκεί μπορούμε να συναντήσουμε πιο εύκολα τον Θεό και να τα βρούμε. έχουμε μια θέση στον παράδεισο, ρωτάμε τι γίνεται;

http://www.elora.gr/portal/orthodoxy/6--/3153---ipad----

http://serafeimtousarof.blogspot.com/2011/05/ipad.html

http://trelogiannis.blogspot.com/2011/05/i-pad.html

http://www.newsbomb.gr/sto-ftero/story/55433/to-ipad-sta-cheria-ths-ekklhsias-kyriolektika
 
Last edited:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αν είναι να παρέμβει για κάποιο λόγο η Ιερά Σύνοδος (και όχι προσωπικά ο Αρχιεπίσκοπος), είναι για το υπαίθριον της τελετής. Η χρήση ηλεκτρονικού βοηθήματος εκ μέρους του ιερέα είναι δευτερευούσης σημασίας μπροστά στη υπαίθρια χολυγουντιανή υπερπαραγωγή με κάμερες, φωτογράφους, κόκκινα χαλιά, ξώπλατα φουστάνια, βαμμένα κόκκινα μαλλιά κλπ κλπ κλπ.
Μην "τσιμπάτε" το δόλωμα, μπορεί να είναι η πρώτη φορά που φωτογραφήκε ο συγκεκριμένος ιερέας να τελεί το μυστήριο χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό βιβλίο (αλοίμονο, ο γάμος έχει αρκετές ευχές, που δεν απομνημονεύονται εύκολα), αλλά εγώ περισσσότερο μεμπτή χαρακτηρίζω την πράξη του καλεσμένου, που έβγαλε το κινητό του (έτερη ηλεκτρονική συσκευή με πολλές χρήσεις...) και έκανε το ρόλο του φωτορεπόρτερ αντί του προσευχομένου χριστιανού, μη σεβόμενος το Ιερό Μυστήριο του Γάμου.
Το ξαναλέω, όμως: αν φέρει κάπου ευθύνη ο ιερέας, είναι γιατί δέχτηκε να τελέσει το μυστήριο σε εξωτερικό χώρο, εκτός και αν είχε κάποια πολύ καλή, σοβαρή δικαιολογία.
 
Last edited:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Αν είναι να παρέμβει για κάποιο λόγο η Ιερά Σύνοδος (και όχι προσωπικά ο Αρχιεπίσκοπος), είναι για το υπαίθριον της τελετής. Η χρήση ηλεκτρονικού βοηθήματος εκ μέρους του ιερέα είναι δευτερευούσης σημασίας μπροστά στη υπαίθρια χολυγουντιανή υπερπαραγωγή με κάμερες, φωτογράφους, κόκκινα χαλιά, ξώπλατα φουστάνια, βαμμένα κόκκινα μαλλιά κλπ κλπ κλπ.
Μην "τσιμπάτε" το δόλωμα, μπορεί να είναι η πρώτη φορά που φωτογραφήκε ο συγκεκριμένος ιερέας να τελεί το μυστήριο χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό βιβλίο (αλοίμονο, ο γάμος έχει αρκετές ευχές, που δεν απομνημονεύονται εύκολα), αλλά εγώ περισσσότερο μεμπτή χαρακτηρίζω την πράξη του καλεσμένου, που έβγαλε το κινητό του (έτερη ηλεκτρονική συσκευή με πολλές χρήσεις...) και έκανε το ρόλο του φωτορεπόρτερ αντί του προσευχομένου χριστιανού, μη σεβόμενος το Ιερό Μυστήριο του Γάμου.
Το ξαναλέω, όμως: αν φέρει κάπου ευθύνη ο ιερέας, είναι γιατί δέχτηκε να τελέσει το μυστήριο σε εξωτερικό χώρο, εκτός και αν είχε κάποια πολύ καλή, σοβαρή δικαιολογία.
Έχεις απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις σου αλλά αν αρχίσουμε και συζητάμε για το πως καταντήσαμε το Ιερό Μυστήριο του Γάμου θα γράφουμε μέρες.. και έκει θα δεις ευτράπελα και αστείες καταστάσεις. Τώρα αν καλώς ή κακώς ο Ιερέας χρησιμοποιεί το ''μηχανάκι'' αυτό εξαρτάται από το πως νιώθει και αντιλαμβάνεται ο καθένας την εκκλησία. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα, αλλά και εάν το έκανα δεν θα το είχα ''φάτσα φόρα'', (μη ξεχνάμε οτί το εκκλσίασμα σκανδαλίζεται εύκολα), στο αναλόγιο να μην πολυφαίνεται ίσως....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Προσωπικά δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα, αλλά και εάν το έκανα δεν θα το είχα ''φάτσα φόρα'', (μη ξεχνάμε οτί το εκκλσίασμα σκανδαλίζεται εύκολα), στο αναλόγιο να μην πολυφαίνεται ίσως....

Πολὺ σωστά.
 

babylonx

Νέο μέλος
Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα. Τι θα πει "σκανδαλίζονται"; Σκανδαλίζεται μόνο όποιος είναι κακοπροαίρετος, θεωρεί τον εαυτό του αναμάρτητο και είναι πρώτος πρώτος όταν είναι να κρίνει τους άλλους. Δεν έχει κανείς καμία δουλειά να κρίνει ούτε τον ιερέα, ούτε τον καλεσμένο που φωτογράφησε τον ιερέα, ούτε κανέναν. Κάθε προβατάκι κρέμεται από το δικό του ποδαράκι και καλά θα κάνουμε ο καθένας να κοιτάει τη δουλειά του.

Εγώ το θεωρώ εργαλείο. Για του λόγου το αληθές φέτος μας έσωσε κατά τρόπο τινά διότι ο αδελφός μου ο ψάλτης ξέχασε τη Μ. Παρασκευή τη Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου από την οποία ψάλει μέρος της ακολουθίας εκείνη τη μέρα. Ευτυχώς υπήρχε διαθέσιμο ένα iPad με δυνατότητα σύνδεσης στο Internet μέσω 3G από όπου και κατεβάσαμε τη Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου και βγάλαμε την Ακολουθία της Αποκαθηλώσεως χωρίς προβλήματα. Επίσης την Ανάσταση ψάλαμε το Ιδού Σκοτία και Πρωί και διευκολυνθήκαμε απίστευτα (χορός περί των 10 ψαλτών) αφού κάθε χρόνο στραβωνόμασταν με το κεράκι. Τώρα εάν οι πιστοί σκανδαλίστηκαν επειδή χρησιμοποιήσαμε ένα διαφορετικό μέσο για να διαβάζουμε αυτό το οποίο πρέπει να ψάλουμε καλό θα ήταν να επισκεφτούν οι ίδιοι τους πνευματικούς των.
 

domestixos

Πρόβατο άσπρο
αν έψαλα ποτέ σε δικό μου αναλόγιο θα χρησιμοποιούσα ισοκράτη.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
ξέχασε τη Μ. Παρασκευή τη Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου από την οποία ψάλει μέρος της ακολουθίας εκείνη τη μέρα. Ευτυχώς υπήρχε διαθέσιμο ένα iPad

καλά, ξεχάσατε τη μεγάλη βδομάδα και θυμηθήκατε το ipad; αυτό δεν το σκεφτήκατε; δείχνει εξάρτηση από την τεχνολογία. σόρυ, Μπάμπη Λόνξ (!) αλλά όταν λέμε ο τάδε είναι κακοπροαίρετος, αυτό δεν είναι κατάκριση; καλύτερα να λέγαμε, αυτό που κάνουν είναι κακοπροαίρετο. μιλάμε για πράξεις και όχι για πρόσωπα. δηλαδή κατά λάθος και εμείς πέφτουμε στην κατάκριση, όταν πάμε υποτίθεται να διορθώσουμε τους αδελφούς μας να μην κατακρίνουν, μήπως τους σφάζουμε στο γόνατο με το βαμβάκι; η κριτική είναι μέρος της μάθησης και όταν δεν την κάνουμε εμείς για τον εαυτό μας στον καιρό της από την κεντρική πόρτα, μπαίνει από το παράθυρο, με αυτά που μας λένε οι άλλοι στην πιο παράξενη συγκυρία, δεν είναι πάντα κακοπροαίρετοι ή τουλάχιστον εμείς πρέπει να την βλέπουμε πάντα καλοπροαίρετη. είναι οδός αγιότητας ο καλός λογισμός, ειδικά για ανθρώπους της εκκλησίας που πρέπει ο ένας να στηρίζει τον άλλο χωρίς να περιμένουμε ανταπόδοση σε αυτή τη ζωή, χωρίς να βλέπουμε παντού Ιούδες, πρακτική των εκτός εκκλησίας που παντού βλέπουν οχτρούς. που το κακό δηλαδή να υπολογίζουμε και τι γνώμη κάποιων άλλων; γίναμε ξαφνικά όλοι ποντίφικες; άσε που το εκτιμούν κιόλας, σκέφτονται, αυτός μας υπολογίζει, δε μας γράφει, δε κάνει του κεφαλιού του, είναι καλό παιδί, α και που ξέρεις, αν σε μετράνε σαν άνθρωπο και ηλεκτρικές κιθάρες να ανεβάσεις στο αναλόγιο, θα λένε, ξέρει τι κάνει!
 
Top