1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ιεροκήρυκας: Ο Λυαίος μπήκε στο στάδιο προκλητικός και φώναζε, ποιος Χριστιανός μπορεί να τα βάλει μαζί μου! ... ένα κοντό ανθρωπάκι, ο Άγιος Νέστωρ, αφού πήρε την ευλογία του Αγίου Δημητρίου, με την κραυγή "ο Θεός Δημητρίου βοήθει μοι", ορμάει κατά πάνω του και αρχίζει μια πάλη σώμα προς σώμα ....
Ιεροψάλτης: Αυτό δεν είναι κήρυγμα, είναι περιγραφή ΚΑΤΣ!
Ιεροκήρυκας απτόητος: Σε μια στιγμή, ο Νέστωρ του κάνει ένα αεροπλανικό κόλπο και τον ξαπλώνει κατά γης!
Ιεροψάλτης: ΤΕΖΑ.
Λεπτομέρεια: Το μικρόφωνο του αναλογίου είχε ξεχαστεί .. ανοιχτό!
Αποτέλεσμα: Όλο το εκκλησίασμαΤΕΖΑ από τα γέλια.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Γνωστός (συγχωρεμένος...)Ιερέας από το χωριό του πατέρα μου ...τα παιδιά του και τα εγγόνια του ζουν ακόμη ...Γνωστός για την απέραντη καλοσύνη του και την ...οινοποσία του..
Μεγάλη πανύγηρη του Αΐ Γιάννη του Πρόδρομου (29-8ου) είχε ειδοποιήσει ο Δέσποτας ότι θα χοροστατούσε ....και έτσι κατέβηκε ο παπα Λ.να τον παραλάβει με το μουλάρι να τον οδηγήσει στο χωριό.
Μπρος λοιπόν ο παπα Λ. τραβούσε τα γκέμια του ζώου επάνω στο οποίο καθότανε ο Δεσπότης .
Καθώς πήγαιναν για το χωριό συναντήσανε ενα μικρό χαντάκι με νεράκι...(ρυάκι δηλαδή..)περνάει ο παπα Λ. απέναντι και τραβούσε απεγνωσμένα τα γκέμια να μπορεσει το ζωντανό να υπερπηδήσει το εμπόδιο χωρίς να ταλαιπωρηθεί ο υψηλός καλεσμένος.
Το ζώο όμως .....τα στήλωσε....δεν έκανε ρούπι..
ΠΑΠΑΣ:αχα....αχα.....ααχααα...
ΔΕΣΠ: αντε παπά κουνήσου
ΠΑΠΑΣ: αχααα.....αχα....αχ Δεσποτά μου μουλάρωσε..
ΔΕΣΠ: άντε επιτέλους παπά τελείωνε.....
ΠΑΠΑΣ:αχ Δεσποτά μου τό΄πειασε λες και τόχει ο διάβολος καβάλα...αχα...αχα...

Μπορεί να μην πρωταγωνιστεί ιεροψάλτης αλλά νομίζω οτι άξιζε.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Έχουμε αρχίσει με τον αριστερό (που έρχεται δίπλα μου στη λειτουργία) και μετράμε σε κάθε λειτουργία πόσες γραμμές κοινωνικού προλαβαίνει να πει πριν αρχίσουν οι ανακοινώσεις ή το κήρυγμα.

Με το που εμφανίζεται ο ιερέας στην ωραία πύλη, εγώ αρχίζω να μετρώ με το δάκτυλο μια μια γραμμή και αυτός λύνεται στα γέλια και το παρατάει σε όποια νότα και αν είναι...(κάπου στο πρώτο Αινεί...), οπότε εγώ ψύχραιμος πάντα λέω τη συλλαβή "τε" στη βάση του ήχου για να το μπαλώσω κάπως :)

Οι μετρήσεις από τις τελευταίες λειτουργίες: 3, 1, 0, 7 :)
Το 0 έγινε ως εξής: Δίνει απήχημα και τη στιγμή ακριβώς που παίρνει ανάσα και σηκώνει το χέρι για να μας βάλει, ακούγεται ο ιερέας "Αυτή τη βδομάδα θα έχουμε λειτουργίες την Δευτέρα, την Πέμπτη,...". Φανταστείτε την έκφραση του αριστερού (σαν από ταινία σε αργή κίνηση) που έμεινε παγωμένος με ανοικτό το στόμα και σηκωμένο το χέρι και σιγά σιγά (με βασανιστικά αργό ρυθμό) το πρόσωπο του αλλάζει σε πλατύ χαμόγελο και καταλήγει σε ξέσπασμα γέλιου όταν εγώ του ψιθυρίζω "Φτάνει, πολύ είπες" :D:D:D

Το καλό πάντως είναι ότι έχει μάθει απέξω το ξεκίνημα από όλα τα κοινωνικά... :)
 
  • Like
Reactions: BSP

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Φρέσκο-φρέσκο από τον βοηθό μου μαθητή εκκλ. λυκείου "κατά βαρβάρας δωρούμενος"...:D Αχ! αυτή η Βαρβάρα καρδιές έχει κάψει! Εδώ ταιριάζει και το παλιό λαϊκό "Η Βαρβάρα κάθε βράδυ, στη Γλυφάδα ξενυχτάει" (ή κάπως έτσι...) είπαμε έχω μια ηλικία αλλά όχι και τόσο πολύ!
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Σε Ναό των Αθηνών,ηλικιωμένη κυρία προσκομίζει για τρισάγιο του συζύγου της ένα κουτί με ... τυροπιτάκια!:eek:
Έκπληκτος ο Ιερέας την ρωτά"τί είναι αυτά;" και εκείνη με παροιμιώδη αφέλεια του απαντά "Πάτερ μου, άρεσαν πολύ στον Μακαρίτη!"
Φανερά εξοργισμένος ο Ιερέας την ρωτά "Δηλαδή, αν του άρεσε το κοκορέτσι;"


Δεν είναι ψαλτικό, αλλά πιστεύω είναι διασκεδαστικό.
 
Last edited:
Χθές το πρωΐ ένα γεροντάκι που έρχεται και βοηθά στο ναό που ψάλλω δεν βλέπει καλά και αντί να πεί "Συμεών παραστάς" είπε "Συμεών παραστάτης".
Δηλαδή αν ζούσε λίγο παραπάνω ο Άγιος Συμεών θα γίνονταν και σημαιοφόρος!!!:D:D:D
 

ixadin

Ηχάδιν
Γράφωντας ένα μύνημα στο φόρουμ θυμήθηκα ένα πάθημά μου:

Έιχαμε ένα παλαιό Πεντηκοστάριο του οποίου η γραμματοσειρά δεν είχε την δυνατότητα να θέτει την υπογεγραμμένη στο κεφαλαίο γράμμα Α υπο κάτω αυτού. Έψαλλα λοιπόν τουλάχιστον 2 χρονίες:D το εξής: "ον ο Ά-Ι-δης συναντησας κάτωθεν επικράνθη και δικαίων...." και πάντα μονολογούσα ότι επρόκειτο περί ΟΜΗΡΙΚΟΥ λεκτικού τύπου! :eek::cool:

Δυστυχώς και η Palatino Linotype συνεχίζει την ίδια παράδοση.

Πήγα να το πάθω και με τον πρώτο στίχο της Α΄ βιβλικής ωδής "Ά-Ι-σωμεν τω Κυρίω"

Άϊ στο καλό με τις αηδίες
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γράφωντας ένα μύνημα στο φόρουμ θυμήθηκα ένα πάθημά μου:

Έιχαμε ένα παλαιό Πεντηκοστάριο του οποίου η γραμματοσειρά δεν είχε την δυνατότητα να θέτει την υπογεγραμμένη στο κεφαλαίο γράμμα Α υπο κάτω αυτού. Έψαλλα λοιπόν τουλάχιστον 2 χρονίες:D το εξής: "ον ο Ά-Ι-δης συναντησας κάτωθεν επικράνθη και δικαίων...." και πάντα μονολογούσα ότι επρόκειτο περί ΟΜΗΡΙΚΟΥ λεκτικού τύπου! :eek::cool:

Δυστυχώς και η Palatino Linotype συνεχίζει την ίδια παράδοση.

Πήγα να το πάθω και με τον πρώτο στίχο της Α΄ βιβλικής ωδής "Ά-Ι-σωμεν τω Κυρίω"

Άϊ στο καλό με τις αηδίες
Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να μην έκανε ποτέ αυτό το λάθος;;;:rolleyes:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σε Αγρυπνία του Αγ. Λουκά του Ιατρού το 2003 ή 2004, ένα μέλος του forum που τον γνώρισα τότε, στο σημείο που το κείμενο έγραφε "εν τω Πεντσικέντ" (ή κάπως έτσι):
"εν τω Πε... Πε... ΠΕΤΣΙΚΙΕΤΣΙ"
Κλάμα να δείτε οι υπόλοιποι από τα γέλια!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σε Απόδειπνο με μεγάλο Κανόνα, στην Θ' Ωδή έχει κάπου τη λέξη "Νινευίτας". Ε, καθώς έψαλλε κάποιος κόλλησε: "ΝινίνινένινίνινέΝινευέτας". Άντε μετά να κρατηθείς ψύχραιμος και σοβαρός, όταν μάλιστα ο ψάλλων σου εξηγεί πως μες στο κόλλημα του ήρθε στο μυαλό και... ο Χατζηβρέττας!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μπαίνω στο Ναό, παίρνω κεράκι, κι ακούω το ιερέα να λέει στο λαμπαδάριο: Χρηστάκ', δε διαβάζ'ς λ'γάκ κανόνα να πιράσ' η ώρα; Δεν υπήρχε κανείς άλλος μέσα στο ναό, οπότε εγώ αρχίζω: Να,α να! Ο τα ύδατα πάλαι νεύματι θείω εις μίαν συναγωγήν συναθροίσας, .... κλπ. Στο "ότι δεδόξασται" είχα φτάσει στο αναλόγιο οπότε ο παπάς λέει: Ωχό! Αυτός τα ξέρ' απ' όξου!
Εμ, παπά μ' 40 χρόνια ψάλτ'ς είμι!
Κι 'γώ είμι 50 χρόνια παπάς, κι δε ξέρου τίπουτα!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Έχουμε αρχίσει με τον αριστερό (που έρχεται δίπλα μου στη λειτουργία) και μετράμε σε κάθε λειτουργία πόσες γραμμές κοινωνικού προλαβαίνει να πει πριν αρχίσουν οι ανακοινώσεις ή το κήρυγμα.

Όσοι γελάσατε με το προηγούμενο μήνυμά μου, σίγουρα θα κλάψετε με αυτό που ακολουθεί:

Αρχίσαμε πλέον να μετράμε και τις γραμμές του χερουβικού :):):)
Το τελευταίο εξάμηνο οι ιερείς κάνουν όλο και λιγότερο χρόνο στο χερουβικό. Παλιά έλεγα τα αργοσύντομα χερουβικά του Σουρλατζή. Σιγά σιγά καθιέρωσα τα σύντομα του ιδίου. Αλλά και αυτά δεν έφταναν πέρα από το "προσάδοντες".

Σήμερα, είπα το σύντομο του Πέτρου. Στο μυστικώς βγήκε ο ιερέας να θυμιατήσει. Δεν το έκοψα για να δω μέχρι που θα προλάβω να φτάσω. Και στο Τριάδι βγήκαν με τα Άγια, οπότε αναγκαστικά σταμάτησα!!! Λέω μετά στον προϊστάμενο ότι το παρακάναν σήμερα (πάντα σε φιλικό κλίμα βέβαια, καθώς έχουμε πολύ καλή συνεργασία) και μου λέει "Γιατί δε λέτε πιο σύντομο χερουβικό; Οι γυναίκες θέλουν να πάνε να μαγειρέψουν". Του εξηγώ ότι δεν υπάρχει πιο σύντομο και μου απαντάει: "Τότε να το λες χύμα ως το Τριάδι, να λες ένα αργό εντυπωσιακό Τριάδι και μετά πάλι χύμα και το τέλος"!!! :D:D:D:D

Και σα να μην έφτανε αυτό, ο αριστερός είπε 12 ολόκληρες γραμμές κοινωνικού!!! Μου κλέβει γραμμές!!! Λέτε να μου ροκανίζει τη θέση; :D:D:D
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δοκίμασε και τα σύντομα του π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου ή τα ακόμη πιο σύντομα του αειμνήστου Πρωτοψάλτη της Κύπρου Θεοδούλου Καλλινίκου.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αρχίσαμε πλέον να μετράμε και τις γραμμές του χερουβικού :):):)
Το τελευταίο εξάμηνο οι ιερείς κάνουν όλο και λιγότερο χρόνο στο χερουβικό. Παλιά έλεγα τα αργοσύντομα χερουβικά του Σουρλατζή. Σιγά σιγά καθιέρωσα τα σύντομα του ιδίου. Αλλά και αυτά δεν έφταναν πέρα από το "προσάδοντες".

Σήμερα, είπα το σύντομο του Πέτρου. Στο μυστικώς βγήκε ο ιερέας να θυμιατήσει. Δεν το έκοψα για να δω μέχρι που θα προλάβω να φτάσω. Και στο Τριάδι βγήκαν με τα Άγια, οπότε αναγκαστικά σταμάτησα!!!

Αυτή η παντέρμη ευχή του Χερουβικού ύμνου: "Ουδείς άξιος..." με τι ταχύτητα διαβάζεται; Του φωτός :confused::confused::confused:

Την εποχή που ήμουν μικρός και βοηθούσα στο Ιερό της Εκκλησίας του χωριού μου, μετά το συναξάριο παίρνει ο ψάλτης το ύφος το σωστό για να ξεκινήσει τις καταβασίες. Ενώ ήταν βέβαιος ότι οι ορθές για την ημέρα ήταν οι "Ανοίξω το στόμα μου..." το τυπικό φαίνεται είχε άλλη γνώμη. Ο δε Ιερέας, παρατήρησα ότι διάβαζε το τυπικό και τον είδα σε μία στάση ετοιμότητας μόλις τελίωσε το Συναξάρι (μάλλον το περίμενε, τι να πω). Οπότε με το που ξεκινάει ο ψάλτης με όλο τον απαιτούμενο στόμφο "Ανοίξω το στόμα μου..." πετιέται ο Ιερέας στην Ωραία Πύλη με το τυπικό στο χέρι και του λέει: "Καλλιά 'χω να μην τ'ανοίξεις. Ξεστραβώσου!!!" Και ακολουθήσε η σύνηθης "ένοχη σιωπή" με τον πρωτοψάλτη να φυλομετράει με ταχύτητα δορυφόρου το Εγκόλπιο κρατώντας ταυτόχρονα και το Τυπικό :eek:, τις κυρίες γεμάτες έκπληξη να μιλάνε η μία στο αυτί της άλλης, ενώ οι λιγοστοί άντρες (μεταξύ αυτών και οι επίτροποι) θα βρουν άλλη μία αιτία να βγουν στο προαύλιο του Ναού για τσιγάρο (ακόμη και οι μη καπνίζοντες :wink:) ενώ εγώ, μένω στο Ιερό απογοητευμένος που χάθηκε το συναίσθημα... Τελικά το του Παύλου: "Θέατρον εγενήθημεν και Αγγέλοις και ανθρώποις" πρέπει να το δούμε και με την έννοια της κωμωδίας (ή μήπως της τραγωδίας :confused:).
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σήμερα, είπα το σύντομο του Πέτρου. Στο μυστικώς βγήκε ο ιερέας να θυμιατήσει. Δεν το έκοψα για να δω μέχρι που θα προλάβω να φτάσω. Και στο Τριάδι βγήκαν με τα Άγια, οπότε αναγκαστικά σταμάτησα!!! Λέω μετά στον προϊστάμενο ότι το παρακάναν σήμερα (πάντα σε φιλικό κλίμα βέβαια, καθώς έχουμε πολύ καλή συνεργασία) και μου λέει "Γιατί δε λέτε πιο σύντομο χερουβικό; Οι γυναίκες θέλουν να πάνε να μαγειρέψουν". Του εξηγώ ότι δεν υπάρχει πιο σύντομο και μου απαντάει: "Τότε να το λες χύμα ως το Τριάδι, να λες ένα αργό εντυπωσιακό Τριάδι και μετά πάλι χύμα και το τέλος"!!! :D:D:D:D

Αγαπητε Στέφανε υπάρχουν κ χειρότερα! Ο σημερινός μου "χερουβικός" είχε χρονομετρημένη διαρκεια : 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα...!!!:wink: ...Ποιά παρτιτούρα ... Δεν υπάρχουν παρτιτούρες για τέτοιες περιπτώσεις... αυτοσχεδιασμός...!!!:wink::wink::wink::wink:
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αγαπητε Στέφανε υπάρχουν κ χειρότερα! Ο σημερινός μου "χερουβικός" είχε χρονομετρημένη διαρκεια : 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα...!!!:wink: ...Ποιά παρτιτούρα ... Δεν υπάρχουν παρτιτούρες για τέτοιες περιπτώσεις... αυτοσχεδιασμός...!!!:wink::wink::wink::wink:

Και εσύ στο Περιστέρι ψέλνεις; :D:D:D
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αν και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το χερουβικό (έχω αρκετή άνεση) θα προέτρεπα τους φίλους μία Κυριακή να το πουν <χύμα>. Και κάντε τον παππά να τρέχει και να μη προλαβαίνει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητοί,
Τί εἶναι αὐτά πού συμβαίνουν στούς Ναούς; Τί πάθαμε;
Αὐτά δέν εἶναι
Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι) «ἀλλὰ μετάστασις ἀπὸ τῶν θυμηδεστέρων καὶ χρηστοτέρων ἐπὶ τὰ λυπηρότερα» !!!

Αὐτά συζητάγαμε σήμερα μ᾿ ἔναν σεβάσμιο πρώην Ἱεροκήρυκα τῆς Ἀρχιεπισκοπῆς μας πού προσῆλθε στό Ναό μας καί συλλειτουργήσαμε.
Μοῦ λέει: «Μήπως σέβονται ἐμᾶς καί ἔρχονται οἱ πιστοί στή λειτουργία;».......


 

George

Ιεροψάλτης

Μοῦ λέει: «Μήπως σέβονται ἐμᾶς καί ἔρχονται οἱ πιστοί στή λειτουργία;».......



Εγώ θα έλεγα το άλλο, μήπως τελικά από συνήθειο έρχονται στην Εκκλησία?
ή μήπως για να δούνε την πασαρέλα? γιατί και αυτό το έχω δει πλέον δυστηχώς :mad:
 
Status
Not open for further replies.
Top