Υπολογιστής στο ψαλτήρι

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εντάξει ρε παιδιά, δεν είπαμε αύριο το πρωΐ να εγκαταστήσουμε υπολογιστές στο ψαλτήρι! Απλώς μια ιδέα έβαλα. Πάντως θα μπορούσα να στοιχηματίσω ότι μετά από 30 χρόνια (ελπίζω να ζω μέχρι τότε), θα εφαρμοστούν αυτά, δεδομένου ότι όλο και περισσότεροι θα είναι γνώστες της τεχνολογίας. Στην αρχή βέβαια θα υπάρχουν αφορισμοί και διαμαρτυρίες αλλά εν καιρώ θα το συνηθίσουμε και θα μας φαίνεται απολύτως φυσιολογικό. Άλλωστε δεν είναι και κάτι που θα αλλοιώσει το χαρακτήρα της λατρείας. Εννοείται βέβαιά πως δε θα συμφωνούσα επ' ουδενί να ακούμε ψάλτη "κονσέρβα", δηλαδή ηχογραφημένο από πριν. Η εκκλησία δεν είναι ταβέρνα!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μία άλλη πρόταση, πιό παραδοσιακή μάλλον[1], είναι να υπάρχει ένα πρόγραμμα με βάση δεδομένων που να του δίνεις μία ημερομηνία, να σου "φτιάχνει" το Τυπικό (δίνοντάς σου επιλογές όπου υπάρχουν αυτές), να σε αφήνει να διαλέγεις μέλη που θές να ψάλλεις (π.χ. δοξαστικό Ιακώβου, καταβασίες Ιωάννου κτλ) και να σου δίνει ένα αρχείο pdf με το οποίο να τυπώνεις τα πάντα σε διχρωμία σε καλό έγχρωμο laser εκτυπωτή σε 2-3 αντίγραφα (για χορό). Η ενορία θα κάλυπτε τα έξοδα εκτύπωσης. Στο τέλος της ακολουθίας θα ανακύκλωνες το χαρτί. Βέβαια ακόμα είναι πολύ ακριβή αυτή η διαδικασία αλλά στο μέλλον μάλλον θα φτηνύνει αρκετά απότι φαίνεται (γνωρίζω λόγω δουλειάς).

[1] Αλλά όχι και τόσο ρομαντική όσο τα παλαιά χρυσοδεμένα βιβλία με κιτρινισμένες σελίδες. :eek:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αυτό μάλιστα, καλή ιδέα!
Χριστάκης said:
Καλώς τον...που χάθηκες εσύ?...εδώ γίνεται χαμός και εσύ λείπεις?
Καλώς σας ξανα-βρήκα, κι εσένα αγαπητέ και όλους του υπολοίπους! Όπως έγραψα κι αλλού, κάποια πράγματα πέραν της δικής μου θέλησης με ανάγκασαν να λείψω για καιρό, τι να κάνουμε, συμβαίνουν και απρόοπτα. Θα επανέλθω όμως για να ανεβάσω κι άλλο Χρύσανθο και να ανοίξω κι ένα θέμα πιο... "ελαφρύ", που το έχω καιρό στο νου μου!
 
Δεν μπορώ να το διανοηθώ , Ψάλτης να έχει υπολογιστή στο αναλόγιο , πάντως εάν δώ σε κανέναν τέτοιο πράγμα θα ακούσει τα εξ'αμάξης , είτε τον ξέρω είτε δεν τον ξέρω. Μου φαίνεται παραπάει η βαλίτσα μακριά .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Δεν μπορώ να το διανοηθώ , Ψάλτης να έχει υπολογιστή στο αναλόγιο , πάντως εάν δώ σε κανέναν τέτοιο πράγμα θα ακούσει τα εξ'αμάξης , είτε τον ξέρω είτε δεν τον ξέρω. Μου φαίνεται παραπάει η βαλίτσα μακριά .

Φίλε Ιωάννη, κατ' αρχάς, ηρέμησε λίγο και μην αφορίζεις όσους έχουν διαφορετική άποψη. Στο κάτω κάτω, δεν πρόκειται για θέμα θεολογικό. Στην Πάτρα που μένω, υπάρχει ιερέας ο οποίος στα εβδομαδιαία κηρύγματα που κάνει έχει πάνω στο τραπέζι λάπτοπ. Αυτό φυσικά δεν τον εμποδίζει να λέει αξιόλογο κήρυγμα, πολύ καλύτερο από πολλούς "παραδοσιακούς" κήρυκες (όχι από όλους βέβαια). Σημασία στη λατρεία έχει το τι θα ακούγεται. Αυτά είναι δευτερεύοντα ζητήματα τα οποί αφορούν διαδικαστικά θέματα, όχι την ουσία.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Αγαπητοί συναδελφοι εγω εχω μια καλυτερη ιδεα.
Να βάλουμε κ γιγαντοοθόνεσ κ να ήμαστε λιβε στο ιντερνετ, επιδειξη μόδας κ να έχουμε περιορισμένεσ εμφανίσεισ όπως κ οι τραγουδιστές.
Να πάμε μπροστά.
Για να συνέλθουμε.
Κάποτε δεν υπήρχαν ούτε μικρόφωνα, ούτε ρευμα.
Τώρα ομπρόσ στον βομό του εξιχρονισμού.
Αντε να δούμε τι άλλο θα ακουσε....
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Δεν καταλαβαίνω τί είδους επιχείρημα το ότι "κάποτε δεν υπήρχαν ούτε μικρόφωνα ούτε ρεύμα". Και κάποτε δεν υπήρχαν έντυπα βιβλία κι ήσαν υποχρεωμένοι να διαβάζουν αποκλειστικά από χειρόγραφα... Και όταν δεν υπήρχαν μικρόφωνα ο πρώτος ήχος ξεκινούσε από του κε και ο τέταρτος από του πάνω πα! Και παρακαλώ να σταματήσουν οι ειρωνείες από κάποιους εξυπνάκηδες οι οποίοι δεν μπαίνουν καν στο κόπο να διαβάσουν τα προηγούμενα post μου. Γιατί τί διαφορά έχει η μετάδοση μιας λειτουργίας από την τηλεόραση με το να μεταδίδεται στο μέλλον στο διαδίκτυο; Λες και η αιτία της πτώσης του εκκλησιαστικού ήθους οφείλεται στην εισαγωγή της σύγχρονης τεχνολογίας! Στην κακή της χρήση οφείλεται! Όποιος θέλει να αντιπαρατεθεί, ας αντιπαρατεθεί με επιχειρήματα, όχι με συνθήματα
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Δεν καταλαβαίνω τί είδους επιχείρημα το ότι "κάποτε δεν υπήρχαν ούτε μικρόφωνα ούτε ρεύμα". Και κάποτε δεν υπήρχαν έντυπα βιβλία κι ήσαν υποχρεωμένοι να διαβάζουν αποκλειστικά από χειρόγραφα... Και όταν δεν υπήρχαν μικρόφωνα ο πρώτος ήχος ξεκινούσε από του κε και ο τέταρτος από του πάνω πα! Και παρακαλώ να σταματήσουν οι ειρωνείες από κάποιους εξυπνάκηδες οι οποίοι δεν μπαίνουν καν στο κόπο να διαβάσουν τα προηγούμενα post μου. Γιατί τί διαφορά έχει η μετάδοση μιας λειτουργίας από την τηλεόραση με το να μεταδίδεται στο μέλλον στο διαδίκτυο; Λες και η αιτία της πτώσης του εκκλησιαστικού ήθους οφείλεται στην εισαγωγή της σύγχρονης τεχνολογίας! Στην κακή της χρήση οφείλεται! Όποιος θέλει να αντιπαρατεθεί, ας αντιπαρατεθεί με επιχειρήματα, όχι με συνθήματα
Ναι. Ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με μια θέση, στο forum νομίζω ότι πρέπει να στεκόμαστε πάντα με σεβασμό απέναντι στον συνομιλλητή μας και στην αντίθετη άποψη.
Έχει ενδιαφέρον να ακολουθούμε την τεχνολογία και να χρησιμοποιούμε αυτά τα μέσα. Προσωπικά στον ναό όπου ψάλλω πηγαίνω εφοδιασμένος με ένα - και μόνο- ντοσιέ, με όλα τα ψαλλόμενα από τις καταβασίες μέχρι και το τέλος της θείας λειτουργίας, ακόμη και τα πιό απλά μέλη, όπως "Είδομεν το φώς", "Πληρωθήτω" κλπ. *
Τώρα. Εάν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και οθόνες - βιβλία θα είχε πολύ ενδιαφέρον. Απλά και πιό μπροστά εξέφρασα μια επιφύλλαξη διότι πολλές τέτοιες πρωτοβουλίες θέλουν προσοχή στην εφαρμογή τους και έχουν αποδειχθεί στο παρελθόν επιζήμιες.
Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης


*Εννοώ ντοσιέ με τα μέλη αποκλειστικά της ημέρας (τυφλωσούρτης δηλαδή!)
 
Last edited:

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Δεν καταλαβαίνω τί είδους επιχείρημα το ότι "κάποτε δεν υπήρχαν ούτε μικρόφωνα ούτε ρεύμα". Και κάποτε δεν υπήρχαν έντυπα βιβλία κι ήσαν υποχρεωμένοι να διαβάζουν αποκλειστικά από χειρόγραφα... Και όταν δεν υπήρχαν μικρόφωνα ο πρώτος ήχος ξεκινούσε από του κε και ο τέταρτος από του πάνω πα! Και παρακαλώ να σταματήσουν οι ειρωνείες από κάποιους εξυπνάκηδες οι οποίοι δεν μπαίνουν καν στο κόπο να διαβάσουν τα προηγούμενα post μου. Γιατί τί διαφορά έχει η μετάδοση μιας λειτουργίας από την τηλεόραση με το να μεταδίδεται στο μέλλον στο διαδίκτυο; Λες και η αιτία της πτώσης του εκκλησιαστικού ήθους οφείλεται στην εισαγωγή της σύγχρονης τεχνολογίας! Στην κακή της χρήση οφείλεται! Όποιος θέλει να αντιπαρατεθεί, ας αντιπαρατεθεί με επιχειρήματα, όχι με συνθήματα[/QUO

Αγαπητέ μου κύριε Γαλάνη.
Λυπάμαι αν δεν καταλάβατε το ύφος του μηνύματόσ μου.
Επίσεισ λυπάμαι για τα σχόλιά σας "παρακαλώ να σταματήσουν οι ειρωνείες από κάποιους εξυπνάκηδες". Δεν γνωριζόμαστε για να σας έχω δώσει το δικαίωμα να με κρίνετε. Τον αν είμαι εξυπνάκιας ή ήρων θα το κρίνουν όσοι ξέρουν την ζωή μου κ εμένα.Όχι εσείς. (Παρακαλώ να ανακαλέσεται).
Το ότι έχω μια άλλη άποψη από εσάς μου το επιτρέπει το πολίτευμά μας κ σε καμιά περίπτωση δεν μου το απαγορεύεται εσείς.
Όσο αναφορά για το εν λόγο θέμα πιστεύω ότι η παράδοση στην τέχνη μας έχει το δικό της ρόλο κ σημασία.Εσείς ίσως είστε προοδευτικός.Εγώ όχι.
Γιατί το ξαναείπα, πως θα πρέπει ο ρόλος μας είναι να φαίρνουμε τους πιστούσ πιο κοντά στην λατρεία κ όχι να να τους αποσπάμε την προσοχή με γιγαντοοθόνεσ κ άλλα τέτοια.
Το είχε κάνει κ ο Γαητάνοσ στη Λαμία Μεγάλη Εβδομάδα, να ψάλλει σε Ιερό Ναό κ να υπάρχουν κ έξω από αυτόν μόνιτορ, κ μαζεύτικαν οι πιτσιρικ'αδες της πόλης για καζούρα. Ο σκοπός στο να φέρει ο εν λόγο κύριος το λαό πιο κοντά στο Θεό επιτέχθηκε? Η απάντηση δική σας.
Μόνο που έχω κ μια απορία. (Παρακαλώ να μου την λύσεται)
Αν κολλήσει ο υπολογιστής την ώρα που Ψάλλεται τι θα κάνετε?
Ευχαριστώ που με ακούσατε κ ελπίζω την επόμενη φορά να είστε πιο κόσμιος κ ήρεμος.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κύριε Τερζούδη

Ενδεχομένως στην προσωπική σας ζωή να είστε ένας πολύ αξιοπρεπής άνθρωπος. Όμως στο μήνυμά σας αυτό εδείξατε μια διάθεση απαξίωσης προς τα γραφόμενά μου, παρερμηνεύοντας εν πολλοίς τα λεγόμενά μου. Και αυτό με συγχωρείτε, αλλά εμένα μου φάνηκε εξυπνακίστικο και κακοπροαίρετο.. Τώρα ταμπέλες του τύπου "προοδευτικός" ή "συντηρητικός" δε χωράνε στην εκκλησία. Στην εκκλησία είτε είσαι παραδοσιακός είτε όχι. Και ως προς αυτό το ζήτημα εγώ θεωρώ ότι δεν αλλοιώνεται η παράδοση για λόγους που έχω εκθέσει προηγουμένως (στους οποίους δε μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε). Όσον αφορά στην κίνηση του κ. Γαϊτάνου (ο οποίος απέχει παρασάγγας από τον όρο "ψάλτης") είναι απαράδεκτη με τη λογική που είναι απαράδεκτα τα μεγάφωνα που τοποθετούν στις εκκλησίες των χωριών στα πανηγύρια και ακούει λειτουργία όλο το χωρίο (η θεία λατρεία δεν είναι ούτε θέατρο ούτε προεκλογική συγκέντρωση). Τέλος, σχετικά με το αν κολλήσει ο υπολογιστής την ώρα που ψέλνουμε, αυτό είναι ένα πρόβλημα. Και ίσως αυτό είναι και ένα σοβαρό επιχείρημα και δεν το είχα σκεφτεί ομολογώ. Αν είναι θέμα τάσεως, θα βάλουμε ένα ups, αν είναι θέμα λειτουργικού συστήματος, θα έχουμε στους υπολογιστές εγκατεστημένο το Linux και όχι τα αναξιόπιστα windows. Άμα υπάρχει καλή διάθεση, όλα βρίσκονται. Τέλος πάντων, συγγνώμη αν σας ενστενοχώρησα και ελπίζω στο μέλλον να ανταλλάξουμε απόψεις με καλή διάθεση και σοβαρά επιχειρήματα.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Κύριε Γαλάνη.
Χαίρομαι που μου δίνεται το δικαίωμα της διαφορετικής άποψης.
Πιστεύω πως θα πρέπει για το καλό αυτής της μουσικής που αργοπεθαίνει, στην εντατική την έχουμε, θα πρέπει να εννοθούμε κ να συμπράξουμε όλοι μας.
Διαφωνίες θα υπάρχουν κ αυτό πρέπει να γίνεται άλλωστε, για το καλό της συζήτησης κ την ανταλλαγή απόψεων.
Εχω ανοίξει νέο θέμα για τον συνδικαλισμό κ την συσπείρωσή μας.
Θα χαρώ να πάρεται θέση.
υ.γ.1 Το ενδεχόμενο να κολλήσει το πρόγραμμα? Πάντως αν θέλετε κάντε αυτό που σκέφτεσται κ θα χαρώ να ρθω κ εγώ να το δοκιμάσω.Ισως μου αρέσει κ το εφαρμόσω κ εγώ.
υ.γ.2 Αγαπάτε αλλήλους.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Σωστά λέει ο κ. Τερζούδης. Ο,τιδήποτε ηλεκτρονικό είναι εν πολλοίς αναξιόπιστο και για να εξαλειφθούν στο μέγιστο βαθμό οι δυνατότητες λάθους θα πρέπει να δαπανηθούν τεράστια ποσά. Αν πάντως πρόκειται για electronic paper δεν τίθεται θέμα λειτουργικού. Εγώ είμαι σύμφωνος με το electronic paper, που δεν απαιτεί καμία περαιτέρω εξοικείωση, αλλά έχει εξωτερικά σχήμα κανονικού χαρτιού, που με τη βοήθεια της τεχνολογίας δεν φθείρεται. Όχι όμως και με τις οθόνες, που, εκτός του ότι απαιτούν μια ελάχιστη εξοικείωση για κάποιον που δεν τις έχει ξαναχειριστεί, αλλοιώνουν την εικόνα του ψάλτη όπως την ξέραμε μέχρι τώρα αλλά και την προσευχητική αίσθηση του ψαλτηρίου, όπως μας έχει παραδοθεί, κάτι που δεν κάνει το e-paper.

Εννοείται ότι σε κάτι τέτοιες οθόνες αφής το λειτουργικό θα έτρεχε από πίσω, όπως στις αντίστοιχες τουριστικές που δίνουν πληροφορίες, και δεν θα έβλεπε ο άλλος εμφανώς το λειτουργικό, όπως στον υπολογιστή του σπιτιού του, ούτε θα απαιτούνταν γνώσεις windows ή linux, μην τρελαθούμε... Απλά θα άγγιζε κάτι και θα του εμφανιζόταν το ανάλογο κείμενο. Αλλά και αυτό απαιτεί μια ελάχιστη πρόβα - εξοικείωση. Γι' αυτό οι οθόνες αυτές (info-kiosk) δεν έχουν πιάσει και πολύ και προκαλούν προβληματισμό στους υπευθύνους. Εδώ πέρα ηλικιωμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να χειριστούν κινητά και ΑΤΜ, και θα τους βάλουμε κι άλλα στο κεφάλι τους; Αλλοίμονο αν ήταν προϋπόθεση του να ψάλεις σε ναό να εξοικοιωθείς με κάποιο μηχάνημα... Ενώ το μικρόφωνο και το e-paper δεν απαιτούν καμία μα καμία εξοικοίωση.

ΣΗΜ.: Και το Linux κολλάει όταν το παιδέψεις, απλά όχι τόσο όσο τα windows, αυτό είναι αλήθεια, υπάρχει μεγάλη διαφορά.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πραγματικά, πρέπει να παραδεχθώ ότι δεν έχω ιδέα τί είναι το e-paper. μήπως θα μπορούσατε να μου το εξηγήσετε λίγο αναλυτικότερα; Επίσης, παραδέχομαι ότι μπορεί να υπερέβαλα από τον ενθουσιασμό μου για τη χρήση νέας τεχνολογίας. Πάντως κάποοια βήματτα τα οποία θα βοηθήσουν τη λειτουργική διαδικασία μπορούν να γίνουν σιγά-σιγά.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αφού έδωσε link ο συνάδελφος, http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_paper . Κοίτα και http://edupaper.nl/inhoud/welcome . Το είχα ακούσει αλλά κι εγώ δεν το ήξερα καλά, φαίνεται πολύ καλό! Έχει συμπεριφορά κανονικού χαρτιού: ίδιο σχήμα (Α4), λυγίζει κιόλας και έχει και φωτισμό για να διαβάζεις και το βράδυ! Αποθηκεύει στη μνήμη του πολλά βιβλία, οπότε ξεχάστε τις τσάντες: στο μέλλον θα κουβαλάτε μόνο ένα e-paper! Έχει και γραφίδα για να σημειώνεις με το χέρι στα βιβλία, μπορείς να τροποποιείς το περιεχόμενο και να το αποθηκεύεις σε ψηφιακό αρχείο (εδώ δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα με την copyright υστερία που επικρατεί...) και φυσικά συνδέεται με usb και ασύρματα στον υπολογιστή! Αν αυτό διαδοθεί ευρέως έχει να γίνει το σώσε...
 
Last edited:

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
bebaia kala einai i texnologia. alla o psaltis epeidi kapia mera mporei na min exei biblia den xreiazetai automatos na ta pei apo ton forito tou!!ADIANO'I'TO...tha mporouse kalista na ta pei me tin kardia tou.Ti ennow. Na exei px.tin paraklitiki anoixti kai to tropario twn ainwn na to pei xoris biblia. Epeidi eimai akoma mathiths byzantinis mousikis, akousa mia mera apo ton daskalo mou ta exeis:Otan boreis mou eipe kai an einai dunaton na pselneis me tin kardia sou opos kai o aeimnistos ARXWN PRIGOS an den kano lathos.an ola auta den isxyoun, as me DIORTHOSEI kapios.SAS PARAKALW THERMA!!!!!!!!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
bebaia kala einai i texnologia. alla o psaltis epeidi kapia mera mporei na min exei biblia den xreiazetai automatos na ta pei apo ton forito tou!!ADIANO'I'TO...tha mporouse kalista na ta pei me tin kardia tou.Ti ennow. Na exei px.tin paraklitiki anoixti kai to tropario twn ainwn na to pei xoris biblia. Epeidi eimai akoma mathiths byzantinis mousikis, akousa mia mera apo ton daskalo mou ta exeis:Otan boreis mou eipe kai an einai dunaton na pselneis me tin kardia sou opos kai o aeimnistos ARXWN PRIGOS an den kano lathos.an ola auta den isxyoun, as me DIORTHOSEI kapios.SAS PARAKALW THERMA!!!!!!!!!!

Ο δασκαλος σου καλα σου τα ελεγε . Εσυ μηπως μπορεις να γραφεις ελληνικα ;
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Βασίλη καλά τα λές, το συγκεκριμένο θέμα όμως έχει χιουμοριστικό χαρακτήρα. Αν το διαβάσεις όλο θα δείς πως ο κάθενας γράφει ότι "κοτσάνα" θέλει.

Θα διαβάσεις κάτι για οθόνες αφής και γενικά ότι νάναι. Κάποιοι ίσως να το είδαν λίγο πιο σοβαρά....
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αγαπητέ Χαράλλαμπε,

Έχεις κάθε δικαίωμα να συμφωνείς ή να μη συμφωνείς με τις προτάσεις που κατέθεσα. Αλλά το να θεωρείς ότι το θέμα έχει "χιουμοριστικό χαρακτήρα" είναι δικό σου αστήριχτο εν πολλοίς συμπέρασμα. Αν κάποιος κάποτε έλεγε πριν 50 χρόνια ότι η Εκκλησία θα είχα δική της ιστοσελίδα πώς θα τον θεωρούσαν; Χιουμορίστα; Γραφικό; Τέλος πάντων απαξιώ και να αντιπαρατεθώ σε ανθρώπους οι οποίοι μιλούν "εκ καθέδρας" και αδυνατούν να αντιπαρατεθούν με επιχειρήματα δίνοντας ταμπέλες. Κύριε Φραγκή, είναι πανεύκολο να δίνουμε ταμπέλες στους ανθρώπους. και αν το μέλλον με δικαιώσει (που πιστεύω πώς θα δικαιωθώ σε βάθος χρόνου), ελάτε να κάνουμε αστεία. Να γελάσουμε βρε παιδί μου.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αν κάποιος κάποτε έλεγε πριν 50 χρόνια ότι η Εκκλησία θα είχα δική της ιστοσελίδα πώς θα τον θεωρούσαν;

Μην αρπάζεσαι βρε Πέτρο! :)

Και οι δύο δίκιο έχετε. Οι ιδέες σου μοιάζουν τώρα σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Αλλά όταν θα έρθει η εποχή που τα βιβλία θα έχουν αντικατασταθεί με e-book συσκευές, τότε το ίδιο θα γίνει και στην εκκλησία.

Ήδη έχει αρχίσει να μελετάται στο εξωτερικό η χρήση υπολογιστή αντί για σχολικό τετράδιο (υπολογιστής 100 δολαρίων λέγεται για όσους το έχουν ξανακούσει και είναι εγχείρημα του ελληνοαμερικάνου καθηγητή Νίκολας Νεγρεπόντε). Αν όχι τα παιδιά μας, τουλάχιστον τα εγγόνια ή τα δισέγγονα μας είναι πιθανό να μη μάθουν ποτέ να γράφουν με μολύβι, αλλά μόνο θα πληκτρολογούν ή απλά θα δίνουν φωνητικές εντολές στις διάφορες συσκευές που από μικρά θα έχουν πάνω τους. Και οι συσκευές αυτές δε θα είναι αναγκαστικά μεγάλες όπως ένα κινητό. Ένας υπάλληλος της IBM κάποτε μας είχε δείξει σε παρουσίαση ένα δακτυλίδι με φλας μνήμη που συνδεόταν σε Η/Υ. Στην Αμερική κάνουν ήδη μελέτες με συνθετικά ρούχα που θα έχουν αισθητήρες και θα σε ενημερώνουν αν θέλουν πλύσιμο.

Όταν θα έρθει αυτή η εποχή, τα βιβλία θα γίνουν μουσειακό υλικό, όπως π.χ. τώρα τα χειρόγραφα. Ε, τότε αναγκαστικά θα ακολουθήσει και η εκκλησία.
 
Last edited:
Top