Το αναλόγιον είναι προσευχή και όχι επάγγελμα

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΨΑΛΤΩΝ ΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΝΘΥΜΟΥΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΔΡΕΣ "ΕΥΛΟΓΙΕΣ" ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (ΚΑΙ ΤΟ "ΠΑΙΖΟΥΜΕ" ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ!: Παίρνουμε ως δεξιοί 700 Euro και πηγαίνουμε μόνο Κυριακές! Και αν μας πουν "έλα και σε ένα εσπερινό του Σαββάτου, έλα και μια καθημερινή", λέμε: "ο τρίτος! αυτά δεν είναι του Α'ψάλτη υποχρεώσεις"!! Κούνια που μας κούναγε...).

ΟΚ, Θὰ ἐπανέλθουν καὶ ἀρχαῖοι λειτουργικοὶ τύποι πρὶν τὴν καθιέρωση συστηματικά ψαλτῶν ... :D
 

O_Asxetos

Νέο μέλος
Αν πραγματικά ξέρουμε ότι ο Ναός δεν έχει να μας πληρώσει, όλοι μας (ή σχεδόν όλοι μας) θα ψάλλουμε. Το θέμα είναι ότι δεν θα το σκεφτούμε να πάμε κάπου με την οικογένειά μας για να μην λείψουμε την Κυριακή ή το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα ή όποτε άλλωτε, πράγμα που κάνουμε τώρα λόγω της πληρωμής. Υπάρχει δέσμευση η οποία τότε δεν θα υπάρχει.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
"Ήταν το μοναδικό ίσως σχόλιο που απορέει απ΄την σημερινή τραγική πραγματικότητα,αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι ''ζούν σε δικό τους κόσμο''.Εθελοντικά ψάλτης ,λοιπόν,..????(Τότε θα μείνουν μονο οι ευσεβείς ψάλτες......????)"


Δεν ξέρω ποιοι θα μείνουν, πάντως αυτό που σίγουρα θα χρειαστούμε όλοι την εποχή εκείνη (δεν νομίζω ότι θα αργήσει πάρα πολύ: αν συνεχίσει να κυβερνάει την Ελλάδα η Τρόϊκα για την επόμενη δεκαετία, θα έχουμε ταυτιστεί με την εξαθλίωση οι περισσότεροι...), είναι η βοήθεια του Χριστού και της Παναγίας. Δεν θάβω το μέλλον, αλλά η συνεχώς φθίνουσα πορεία της οικονομικής ανάπτυξης με οδηγεί σε αυτές τις δυσοίωνες προβλέψεις. Και κάποια άλλα πράγματα έχω στο μυαλό μου ότι δεν θα αργήσουν να συμβούν τότε, αλλά δεν πρέπει να γραφούν εδώ. Ας κρατήσουμε λίγο το επίπεδο και ας έχουμε πίστη στον Θεό...



Α.
 

pano

Μέλος
Αν πραγματικά ξέρουμε ότι ο Ναός δεν έχει να μας πληρώσει, όλοι μας (ή σχεδόν όλοι μας) θα ψάλλουμε. Το θέμα είναι ότι δεν θα το σκεφτούμε να πάμε κάπου με την οικογένειά μας για να μην λείψουμε την Κυριακή ή το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα ή όποτε άλλωτε, πράγμα που κάνουμε τώρα λόγω της πληρωμής. Υπάρχει δέσμευση η οποία τότε δεν θα υπάρχει.


Αν υπάρχει πλέον του ενός ιερέως σε ένα ναό δεν θα είναι και τόσο μεγάλο το πρόβλημα...:p (...ιδιαίτερα αν έχει 3 κ 4.....)
 

O_Asxetos

Νέο μέλος
σαφώς... και έτσι οι ψάλτες σε Ναούς που έχουν παραπάνω από έναν ιερέα θα είναι απλά πολυτέλεια... και σε χαλεπούς καιρούς θα πάνε σπίτι τους (ή τουλάχιστον θα απαιτείται να ψάλλουν μη αμοιβώμενοι!).

Αλί σ' αυτούς που κάνουν μόνο αυτό λοιπόν... οι άλλοι όλο και κάτι άλλο θα βρούμε. Θα ψάλλουμε απλά για το μεράκι μας ... ίσως να είναι καλά και έτσι, δεν ξέρω να σας πω.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Οπωσδήποτε ο ψάλτης δεν (πρέπει να) είναι μια επαγγελματική κατάσταση. Υπάρχει όμως η περίπτωση να ψάλλει κάποιος χωρίς καμιά χρηματική αμοιβή (το διευκρινίζω, γιατί αμοιβή πνευματική υπάρχει και μεγάλη μάλιστα!), έστω και μόνο Κυριακές και μεγάλες γιορτές ? το τί στερείται από την υπόλοιπη ζωή το ξέρουν όλοι όσοι ασκούν αυτό το λειτούργημα.
Σε μια σύσκεψη ιερέως και επιτροπής, είπα :"Μπορώ να έρχομαι να ψάλλω δωρεάν, αλλά να έρχομαι όποτε θέλω, γίνεται?" Φυσικά με κοίταζαν άφωνοι! Με λίγα λόγια : η δέσμευση είναι που "υποχρεώνει" να υπάρχει η οποιαδήποτε αμοιβή. Γνωρίζω άτομα (φαντάζομαι κι άλλοι πολλοί θα γνωρίζουν) καλούς γνώστες της Β.Μ., με καλές φωνές, οι οποίοι ΟΥΔΕΠΟΤΕ ανέλαβαν αναλόγιο, για να ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΤΟΥΝ!
-- Οσον αφορά τη πρόβλεψη για το μέλλον του θεσμού του ιεροψάλτου, είναι δυσοίωνο. Σε λίγα χρόνια, δεν θα υπάρχουν ψάλτες, είτε με αμοιβή είτε χωρίς. Δυστυχώς λίγο αργότερα, θα αρχίσει να φαίνεται και ο κίνδυνος να μην ... υπάρχουν και εκκλησίες! Αν δεν εκκλησιάζεται ο κόσμος, ποια θάναι η χρησιμότητα τους?
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
-- Οσον αφορά τη πρόβλεψη για το μέλλον του θεσμού του ιεροψάλτου, είναι δυσοίωνο. Σε λίγα χρόνια, δεν θα υπάρχουν ψάλτες, είτε με αμοιβή είτε χωρίς. Δυστυχώς λίγο αργότερα, θα αρχίσει να φαίνεται και ο κίνδυνος να μην ... υπάρχουν και εκκλησίες! Αν δεν εκκλησιάζεται ο κόσμος, ποια θάναι η χρησιμότητα τους?

Θα μου επιττρέψετε να μην συμφωνήσω με τις παραπάνω "προβλέψεις" σας αγαπητέ. Εκτός εάν εννοείτε ότι δεν θα εκκλησιάζονται οι ψάλτες σε περίπτωση που δεν έχουν αναλόγιο, κάτι που πράγματι παρατηρείται συχνά-πυκνά...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
και το ιερό βήμα είναι προσευχή κ όχι επάγγελμα........... όχι μόνο το αναλόγιο.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
σαφώς... και έτσι οι ψάλτες σε Ναούς που έχουν παραπάνω από έναν ιερέα θα είναι απλά πολυτέλεια... και σε χαλεπούς καιρούς θα πάνε σπίτι τους (ή τουλάχιστον θα απαιτείται να ψάλλουν μη αμοιβώμενοι!).

Αλί σ' αυτούς που κάνουν μόνο αυτό λοιπόν... οι άλλοι όλο και κάτι άλλο θα βρούμε. Θα ψάλλουμε απλά για το μεράκι μας ... ίσως να είναι καλά και έτσι, δεν ξέρω να σας πω.

Ακριβως,οπως και στην ''πιατσα'' θα γινει...
Θα ''καθαρισει'' η αγορα απο ολη τη ''σαβουρα'',τυπου: ''αεριτζιδες'' μιας και δεν τους αντεχει πια αλλο....
Αυτων,δηλ. που μετετρεψαν το λειτουργημα σε επαγγελμα,κοινως ''ψωνια'',αφου εγιναν ψαλτες,οχι για την προσευχη,αλλα για το....χρημα!!...

Θα επιστρεχουμε πισω,στα πιο παλια χρονια,που οι ψαλτες θα ψαλλουν με την ψυχη τους,για το Θεο και τους ανθρωπους,οπου θα ειναι πλεον,συγκεκριμενοι και καλοι,αυτοι που αξιζουν....:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Θα επιστρεχουμε πισω,στα πιο παλια χρονια,που οι ψαλτες θα ψαλλουν με την ψυχη τους,για το Θεο και τους ανθρωπους,οπου θα ειναι πλεον,συγκεκριμενοι και καλοι,αυτοι που αξιζουν....:wink:

και οι λειτουργοι.......
 
Σε λίγα χρόνια, δεν θα υπάρχουν ψάλτες, είτε με αμοιβή είτε χωρίς.

Στις πόλεις θα υπάρχουν και θα καλοϋπάρχουν. Το μέγα πρόβλημα θα είναι (που είναι ήδη) στα χωριουδάκια. Τώρα θα μου πείτε, εκεί δεν βρίσκεις ούτε ιερείς.
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Εγώ πιστεύω ότι όσο τα χρόνια περνούν οι Εκκλησίες θα γεμίζουν. Ο κόσμος απατήθηκε, εξαπατήθηκε. Θα αναζητήσει τον Χριστό όταν θα του πάρουν και σώβρακα. Τον Θεό στις δυσκολίες θυμόμαστε. Και πιστεύω πως αυτά που συμβαίνουν είναι εκ Θεού. Απλά το μέλλον των ιεροψαλτών είναι δυσοίονο διότι ο κόσμος δεν θα έχει λεφτά για να δίνει στην εκκλησία και να πληρώνονται οι ψάλτες...
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Καταλαβαίνω τί εννοείτε. Αλλά νομίζω πως δεν καταλάβατε τί εννοώ εγώ. Ομολογώ πως είναι δύσκολη η επικοινωνία, όταν δεν είναι ο ένας απέναντι από τον άλλο, έτσι ώστε να γίνονται διευκρινήσεις. Σχετικά με τον εκκλησιασμό εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος. Στα τελευταία χρόνια φαίνεται πως άρχισε ο κόσμος να επανέρχεται στην εκκλησία. Φοβάμαι όμως πως πρόκειται για προσωρινή αναλαμπή!
Αλλά γεννήθηκα και μεγάλωσα μέσα στην εκκλησία (το σπίτι που γεννήθηκα και μεγάλωσα ήταν κολλητό στην εκκλησία), παιδί και εγγόνι ιερέων! Όταν μιλώ για πιθανότατη έλλειψη εκκλησιάσματος, δεν μιλώ για μετά από 5, 10 ή 20 χρόνια. Οι μεγάλες αλλαγές σε τέτοια θέματα δεν γίνονται από μια μέρα στην άλλη. Αλλά θυμάμαι στη παιδική μου ηλικία, στα αναλόγια ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ, ακόμα και των μικρών χωριών, ήταν ΓΕΜΑΤΑ από μεγάλους και μικρούς! Σήμερα, εκτός από τις μεγάλες εκκλησίες των πόλεων ΟΙ ΨΑΛΤΕΣ είναι ΜΟΝΟΙ στο αναλόγιο. Αλλά έχει σκεφτεί κανείς το ποσοστό των εκκλησιαζομένων στη σημερινή εποχή σε σύγκριση π.χ. με την εποχή των δεκαετιών του 50 και του 60? Μή βλέπετε στις μεγαλουπόλεις, όπου έχουν συγκεντρωθεί τα 2/3 του πληθυσμού, και που είναι γεμάτες οι εκκλησίες. Το ποσοστό είναι το ίδιο. Θα πω ένα μικρό παράδειγμα. Σε μια ενορία με πληθυσμό 10.000 κατοίκων, αν πήγαινε έστω και το 5%, αυτό θα σήμαινε εκκλησίασμα 500 ατόμων! Στις μεγαλουπόλεις αυτό δεν είναι δύσκολο. Πληθυσμός 5 ή 6 πολυκατοικιών είναι. Όμως είναι και κάτι άλλο που με λυπεί. Στη μεγάλη τους πλειοψηφία, ακόμα και των εκκλησιαζομένων, η ώρα προσέλευσης τους είναι από το Ευαγγέλιο και μετά. Πόσοι έχουν ακούσει τον όρθρο? Δηλαδή συμπεριλαμβάνονται στους εκκλησιαζόμενους ακόμα κι αυτοί που έρχονται στο Δι ' ευχών των Αγίων Πατέρων? Προσωπικά, κι όταν δεν κατείχα αναλόγιο, πήγαινα στην εκκλησία από την ώρα που άρχιζε ή τις όποιες φορές για οποιαδήποτε αιτία είχα καθυστερήσει, ενιωθα πολύ άσχημα. Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί κανένας να προβλέψει με βεβαιότητα τί πρόκειται να γίνει μετά από 50 χρόνια! Αν σας ... κούρασα, ζητώ συγνώμη.

Θα μου επιττρέψετε να μην συμφωνήσω με τις παραπάνω "προβλέψεις" σας αγαπητέ. Εκτός εάν εννοείτε ότι δεν θα εκκλησιάζονται οι ψάλτες σε περίπτωση που δεν έχουν αναλόγιο, κάτι που πράγματι παρατηρείται συχνά-πυκνά...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καταλαβαίνω τί εννοείτε. Αλλά νομίζω πως δεν καταλάβατε τί εννοώ εγώ. Ομολογώ πως είναι δύσκολη η επικοινωνία, όταν δεν είναι ο ένας απέναντι από τον άλλο, έτσι ώστε να γίνονται διευκρινήσεις. Σχετικά με τον εκκλησιασμό εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος. Στα τελευταία χρόνια φαίνεται πως άρχισε ο κόσμος να επανέρχεται στην εκκλησία. Φοβάμαι όμως πως πρόκειται για προσωρινή αναλαμπή!
Αλλά γεννήθηκα και μεγάλωσα μέσα στην εκκλησία (το σπίτι που γεννήθηκα και μεγάλωσα ήταν κολλητό στην εκκλησία), παιδί και εγγόνι ιερέων! Όταν μιλώ για πιθανότατη έλλειψη εκκλησιάσματος, δεν μιλώ για μετά από 5, 10 ή 20 χρόνια. Οι μεγάλες αλλαγές σε τέτοια θέματα δεν γίνονται από μια μέρα στην άλλη. Αλλά θυμάμαι στη παιδική μου ηλικία, στα αναλόγια ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ, ακόμα και των μικρών χωριών, ήταν ΓΕΜΑΤΑ από μεγάλους και μικρούς! Σήμερα, εκτός από τις μεγάλες εκκλησίες των πόλεων ΟΙ ΨΑΛΤΕΣ είναι ΜΟΝΟΙ στο αναλόγιο. Αλλά έχει σκεφτεί κανείς το ποσοστό των εκκλησιαζομένων στη σημερινή εποχή σε σύγκριση π.χ. με την εποχή των δεκαετιών του 50 και του 60? Μή βλέπετε στις μεγαλουπόλεις, όπου έχουν συγκεντρωθεί τα 2/3 του πληθυσμού, και που είναι γεμάτες οι εκκλησίες. Το ποσοστό είναι το ίδιο. Θα πω ένα μικρό παράδειγμα. Σε μια ενορία με πληθυσμό 10.000 κατοίκων, αν πήγαινε έστω και το 5%, αυτό θα σήμαινε εκκλησίασμα 500 ατόμων! Στις μεγαλουπόλεις αυτό δεν είναι δύσκολο. Πληθυσμός 5 ή 6 πολυκατοικιών είναι. Όμως είναι και κάτι άλλο που με λυπεί. Στη μεγάλη τους πλειοψηφία, ακόμα και των εκκλησιαζομένων, η ώρα προσέλευσης τους είναι από το Ευαγγέλιο και μετά. Πόσοι έχουν ακούσει τον όρθρο? Δηλαδή συμπεριλαμβάνονται στους εκκλησιαζόμενους ακόμα κι αυτοί που έρχονται στο Δι ' ευχών των Αγίων Πατέρων? Προσωπικά, κι όταν δεν κατείχα αναλόγιο, πήγαινα στην εκκλησία από την ώρα που άρχιζε ή τις όποιες φορές για οποιαδήποτε αιτία είχα καθυστερήσει, ενιωθα πολύ άσχημα. Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί κανένας να προβλέψει με βεβαιότητα τί πρόκειται να γίνει μετά από 50 χρόνια! Αν σας ... κούρασα, ζητώ συγνώμη.

Ὠραία θέματα ποὺ χρήζουν συζήτησης ἀλλὰ κὰι προβληματισμοῦ.

Σὲ δύο ἄξονες ποὺ ... πονᾶνε ὄμως: Ποιμαντικὴ τῆς ἐκκλησίας καὶ μορφὴ τῆς ἀκολουθίας (τυπικό, διάρκεια, γλώσσα κλπ).

Συνεπῶς, ὠραία ἡ ἀποτύπωση τῆς σημερινῆς κατάστασης ἀλλὰ μένει νὰ δοῦμε τὰ αἴτιά της. Εἴμαστε ἔτοιμοι γι᾿ αὐτό; Ἀπ᾿ ὅτι φάνηκε σὲ παλαιότερες συζητήσεις ἐδῶ τουλάχιστον, ΔΕΝ εἴμαστε, λόγω διαφόρων παθολογιῶν συλλογικῶν τε καὶ ἀτομικῶν. Μέχρι νὰ φθάσει τὸ μαχαίρι στὸ κοκκαλο, ἔχουμε μέλλον ἀκόμη. Ὁ καιρὸς ἐγγὺς ὄμως τουλάχιστον γιὰ τὶς ἀμοιβὲς καὶ τοὺς διορισμοὺς τῶν ψαλτῶν μαζὶ μὲ τὶς κρατήσεις τους, στοιχεία ποὺ θὰ δράσουν καταλυτικὰ πολὺ σύντομα στὴν ἐκκλησιαστικὴ πραγματικότητα. Γιὰ ἀρχή τουλάχιστον.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Να προσθέσω και εγώ την προσωπική μου άποψη και ας με συγχωρέσουν εκείνοι οι οποίοι θα διαφωνήσουν σ'αυτά που θα γράψω.
Ο μοναδικός λόγος που πρέπει να εισερχόμαστε στον οίκο του Θεού είναι για να λατρεύσουμε τον Θεό και να ζητήσουμε το έλεος Του για τις αμαρτίες μας. Τώρα όσον αφορά την αμοιβή οι οποία δίνεται πρέπει να θεωρείτε ως ευλογία και τίποτα παραπάνω για την δέσμευση του ιεροψάλτη. Αυτό γίνεται τις περισσότερες φορές. Καλό είναι να δεχόμαστε αυτά που μας προσφέρουν (ειδικά εάν ασκούμε βιοποριστικό επάγγελμα το οποίο μας εξασφαλίζει τα απαραίτητα χρήματα για να ζούμε με αξιοπρέπεια) και να μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις γιατί σκανδαλίζουμε τον λαό σ'αυτούς τους δύσκολους καιρούς για την πατρίδα μας όσο καλλίφωνοι και αν είμαστε ή όσο μεγαλύτερες σπουδές και αν έχουμε κάνει. Χωρίς όμως το τελευταίο σχόλιο να σημαίνει ό,τι δεν πρέπει να υπάρχει και ανταπόδωση των κόπων που κατέβαλλε ένας ψάλτης για να βελτιωθεί αλλά και σ'αυτήν την περίπτωση εάν αδικηθεί κάποιος ο Θεός θα βρει τρόπο να του το ανταποδώσει.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Γνωστός μου έδωσε αυτό το sitehttp://kamena.blogspot.com/2010/09/blog-post_13.htmlκαι με αφορμή αυτό που γράφει:"Σε επάγγελμα του μέλλοντος τείνει να αναδειχτεί το λειτούργημα του ιερέα, καθώς στη χώρα μας ολοένα και περισσότεροι νέοι αποφασίζουν να φορέσουν το ράσο".,έχω την απορία μιας και δεν έζησα πριν οι ιερείς μπούν στο Δημόσιο,πώς θα ήταν σήμερα να πληρώνονται από τον δίσκο(και σε"ψιλά"όπως έχει υποθεί και σε άλλο θέμα).Αυτή την απορία έχω.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
δεν παρακολούθησα την συζήτηση απο την αρχή. λίγο όμως που διάβασα είδα οτι ολοι μιλάνε για το τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι και κανείς δεν μιλάει για το τι πρέπει να κάνει ο ίδιος. και πάλι όταν μιλάμε, έχουμε ύφος δέκα καρδιναλίων, λές και τα ξέρουμε όλα και τι έχει ο καθένας στην ψυχή του! Μας πειράζουν τα αμαρτηματα - ατοπήματα των άλλων πότε όμως τα δίκα μας. (οι πάτερες μας πάντως θεωρούσαν τον εαυτό τους αιτία των κακών στον κόσμο).έχουμε κάνει ποτέ άραγε απολογισμό των πράξεων μας, της ζωής μας; η όλα τα λέμε φιλολογικά για να γίνεται κουβεντα... είμαστε όλοι οχυρωμένοι πίσω απο τις "αυθεντικές" αποψεις μας και κάνουμε μονολόγους. λές και εμείς προσφέραμε τα πάντα αγνά και καθαρά ενώ οι άλλοι οι αμαρτωλοι....μου ήρθε στην σκέψη ένα συνθημα που γράφουν στους τοιχους οι αναρχικοί: "οι τοιχοι έχουν αυτιά και αυτιά μας τοίχους!
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
κατευνάσωμεν τῆς ψυχῆς τὰ παθήματα, ἀποσοβήσωμεν τῆς σαρκὸς τὰ οἰδήματα, κοῦφοι πρὸς τὴν ἄνω πορείαν μετίωμεν, ὅπου αἱ τῶν Ἀγγέλων χορεῖαι, ἀσιγήτοις φωναῖς, τὴν ἀδιαίρετον ἀνυμνοῦσι Τριάδα, καθορᾷν τὸ ἀμήχανον κάλλος, καὶ δεσποτικόν.
Αφιερωμένο σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ! (όλοι - φαντάζομαι- το ψάλλαμε σήμερα!).
ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!
 
Top