Πρόταση

Αγαπητά μέλη του Ψαλτολογιου!
Έχω μια πρόταση να κάνω χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον η να αποκομισω ίδιον όφελος.
Εδώ και αρκετά χρόνια κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι νυχθημερόν εργάζονται στον υπολογιστή τους για να μας παρέχουν τις ακολουθίες έτοιμες στα tablet η στα κινητά μας
Αυτοί οι άνθρωποι δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ανταμειφθούν έστω με ένα ποσό?
Γνωρίζω ότι όλα στο Ψαλτολογιου γίνονται αφιλοκερδώς αλλά πραγματικά απορώ με τόσα χιλιάδες μέλη που ευχαριστούμε με μια καρδούλα μόνο 10-20! Οι υπόλοιποι που εισίν?
Προτείνω λοιπόν με πολύ σεβασμό προς αυτούς τους καλοκάγαθους Σαμαρείτες της και ημάς βυζαντινής μουσικής να τους προσφέρουμε ο καθείς από εμάς 1,2,3€ .
Το ποσό που θα συγκεντρώθει ας το μοιραστούν σε ισόποσα μέρη.
Φυσικά δεν είναι το ίδιο να ανεβάζεις ένα αρχείο mp3 ακόμη και από καρούλι η κασέτα με το να γράφεις καθημερινά όλες τις ακολουθίες με το σωστό τυπικό και σε τέτοια βολική και υπέροχη γραμματοσειρά για τους ψάλτες!!!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αγαπητά μέλη του Ψαλτολογιου!
Έχω μια πρόταση να κάνω χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον η να αποκομισω ίδιον όφελος.
Εδώ και αρκετά χρόνια κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι νυχθημερόν εργάζονται στον υπολογιστή τους για να μας παρέχουν τις ακολουθίες έτοιμες στα tablet η στα κινητά μας
Αυτοί οι άνθρωποι δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ανταμειφθούν έστω με ένα ποσό?
Γνωρίζω ότι όλα στο Ψαλτολογιου γίνονται αφιλοκερδώς αλλά πραγματικά απορώ με τόσα χιλιάδες μέλη που ευχαριστούμε με μια καρδούλα μόνο 10-20! Οι υπόλοιποι που εισίν?
Προτείνω λοιπόν με πολύ σεβασμό προς αυτούς τους καλοκάγαθους Σαμαρείτες της και ημάς βυζαντινής μουσικής να τους προσφέρουμε ο καθείς από εμάς 1,2,3€ .
Το ποσό που θα συγκεντρώθει ας το μοιραστούν σε ισόποσα μέρη.
Φυσικά δεν είναι το ίδιο να ανεβάζεις ένα αρχείο mp3 ακόμη και από καρούλι η κασέτα με το να γράφεις καθημερινά όλες τις ακολουθίες με το σωστό τυπικό και σε τέτοια βολική και υπέροχη γραμματοσειρά για τους ψάλτες!!!
Eγώ προτείνω να σταματήσουν όλοι να χρησιμοποιούν τάμπλετ και κινητά στο ψαλτήρι!
 
Ζητώ συγγνώμη απ τους κυρίους διαχειριστάς .... πρέπει να μπει emoji "😂" μετά το 'ουαου' στο κουμπί για τις αντιδράσεις! Και πάλι συγγνώμη, αλλά πρέπει και να διασκεδάζουμε και λίγο. Δε γίνεται να τα αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα όλα...
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.............................................................................
Προτείνω λοιπόν με πολύ σεβασμό προς αυτούς τους καλοκάγαθους Σαμαρείτες της και ημάς βυζαντινής μουσικής να τους προσφέρουμε ο καθείς από εμάς 1,2,3€ .
..................................................
Ας δώσουμε, πρώτα, για το κόστος συντήρησης του "Ψ", για να μην τα βάζει, ο κ. Δημήτρης, "από την τσέπη του" κι έπειτα, εφόσον περισσέψουν χρήματα, ο κ. διαχειριστής, ας τα προσφέρει στους άοκνους εργάτες του "Ψ". (y)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητά μέλη του Ψαλτολογιου!
Έχω μια πρόταση να κάνω χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον η να αποκομισω ίδιον όφελος.
Εδώ και αρκετά χρόνια κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι νυχθημερόν εργάζονται στον υπολογιστή τους για να μας παρέχουν τις ακολουθίες έτοιμες στα tablet η στα κινητά μας
Αυτοί οι άνθρωποι δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ανταμειφθούν έστω με ένα ποσό?
Γνωρίζω ότι όλα στο Ψαλτολογιου γίνονται αφιλοκερδώς αλλά πραγματικά απορώ με τόσα χιλιάδες μέλη που ευχαριστούμε με μια καρδούλα μόνο 10-20! Οι υπόλοιποι που εισίν?
Προτείνω λοιπόν με πολύ σεβασμό προς αυτούς τους καλοκάγαθους Σαμαρείτες της και ημάς βυζαντινής μουσικής να τους προσφέρουμε ο καθείς από εμάς 1,2,3€ .
Το ποσό που θα συγκεντρώθει ας το μοιραστούν σε ισόποσα μέρη.
Φυσικά δεν είναι το ίδιο να ανεβάζεις ένα αρχείο mp3 ακόμη και από καρούλι η κασέτα με το να γράφεις καθημερινά όλες τις ακολουθίες με το σωστό τυπικό και σε τέτοια βολική και υπέροχη γραμματοσειρά για τους ψάλτες!!!
Κοιτάξτε, αγαπητέ συνάδελφε
Καλό και άγιο το έργο που επιτελούν κάποιοι άνθρωποι, αν και δεν είμαι υπέρ αυτής της τακτικής....
Είναι όμως γνωστό και έτσι συνηθίζεται να πληρώνεται αυτός που κάνει δουλειά, κατά παραγγελία. Δηλ. αν ξέρω ότι κάποιος κάνει αυτή τη δουλειά να του ζητήσω να μου φτιάξει συγκεκριμένη ακολουθία και στη συνέχεια να συζητήσουμε την αμοιβή του γιατί πρέπει να πληρωθεί. Τότε, ναι, θα συμφωνήσω όπως γίνεται σε όλα τα αντικείμενα δουλειάς. Σ' αυτή την περίπτωση όμως, είναι διαφορετικά τα πράγματα..
 
Ας δώσουμε, πρώτα, για το κόστος συντήρησης του "Ψ", για να μην τα βάζει, ο κ. Δημήτρης, "από την τσέπη του" κι έπειτα, εφόσον περισσέψουν χρήματα, ο κ. διαχειριστής, ας τα προσφέρει στους άοκνους εργάτες του "Ψ". (y)
γιατΙ όχι.
τι θα πει αφιλοκερδώς ..
μήπως οι ίδιοι μας υποτιμούμε το λειτούργημα μας και τον κόπο μας?
δηλαδή θα μπαίνουμε μέσα στο ψαλτολόγιο θα τα πέρνουμε ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ δεν θα ευχαριστούμε και κανένα και θα φευγουμε αποκομιζοντας μόνο οφέλη??/
γιατί να μην υπάρχει συνδρομή και στο Ψαλτολόγιο?
όσοι προσφέρουν να έχουν μια τυπική χρηματική ανταμοιβή
 

tomasn54

Μέλος
Όπως γίνεται συνήθως συζήτηση να γίνεται.
Αυτοί που ετοιμάζουν τις ακολουθίες το κάνουν επειδή τους αρέσει και τις μοιράζονται και δεν ζητήσαν κάτι.
Ο κ. Δημήτρης που φροντίζει για τη συντήρηση του Ψαλτολογίου προσπαθεί με τόσο κόπο να συγκεντρώσει τα έξοδα συντήρησης και δεν τα καταφέρνει εύκολα.
Αυτοί που θέλουν να πουλήσουν τις ακολουθίες μπορούν από μόνοι τους να εκτιμήσουν την τιμή και να πουλήσουν τις ακολουθίες όπως κάνει για παράδειγμα ο Σύλλογος Μουσικοφίλων Κωνσταντιπόλεως που έχει συνδρομή για να μπορείς να βλέπεις τις ακολουθίες.
Δεν ξέρω αν γίνεται να μπεί μία κάποια συνδρομή στο Ψαλτολόγιο για να μπορούν οι συνδρομητές να κατεβάζουν τα αρχεία που επιθυμούν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
γιατΙ όχι.
τι θα πει αφιλοκερδώς ..
μήπως οι ίδιοι μας υποτιμούμε το λειτούργημα μας και τον κόπο μας?
δηλαδή θα μπαίνουμε μέσα στο ψαλτολόγιο θα τα πέρνουμε ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ δεν θα ευχαριστούμε και κανένα και θα φευγουμε αποκομιζοντας μόνο οφέλη??/
γιατί να μην υπάρχει συνδρομή και στο Ψαλτολόγιο?
όσοι προσφέρουν να έχουν μια τυπική χρηματική ανταμοιβή
Μάθε κάποια πράγματα.
Το φόρουμ ξεκίνησε, συνεχίζει και υπάρχει με την εθελοντικη συμμετοχή και την αφιλοκερδή από ΦΙΛΟΤΙΜΟ και μόνο ΠΡΟΣΦΟΡΑ γνώσεων, φυλλαδίων, ηχητικών, εμπειριών κλπ. Ξέρεις πόσα post περιέχουν ακόμη και πρωτότυπες πληροφορίες, που προσφέρθηκαν μονο και μόνο για το κυνήγι της γνώσης και την βοήθεια σε συνάδελφο; ΠΟΤΕ δεν ζητήθηκε πληρωμή.

Όποιος προσφέρει το κάνει από ΦΙΛΟΤΙΜΟ και μόνο. Αν δεν θέλει δεν το κάνει.

ΠΑΝΤΑ μας ήταν και είναι αρκετό, ένα ευχαριστώ του Θεού.

Όσο για το φόρουμ ΠΟΤΕ ο Διαχειριστής δεν είχε απαίτηση, αλλά όποτε χρειάστηκε βοήθεια, ζήτησε και κατά το δυνατόν την έλαβε.

Καλή η πρόθεσή σας, αλλά ... δεν λειτουργεί έτσι το φορουμ. Πες μας ρομαντικούς, πες μας ιδεαλιστές, πες μας κορόιδα, ἔτσι πορευόμαστε ...

ΥΓ. Ότι κάποιοι εκμεταλεύθηκαν την παραπάνω διάθεση και λειτουργία του φορουμ, προσπαθώντας να βγάλουν χρήματα είτε άμεσα είτε έμμεσα είναι σίγουρο. Το γνωρίζω κι εγώ κι άλλοι. Δεν πτοούμεθα. Συνεχίζουμε στο ίδιο πνεύμα ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Eγώ προτείνω να σταματήσουν όλοι να χρησιμοποιούν τάμπλετ και κινητά στο ψαλτήρι!
Εγώ προτείνω αντί για έντυπους κώδικες-βιβλία, να χρησιμοποιούμε χειρόγραφα ειλητάρια από ... πάπυρο ... Ακόμη πιὸ παραδοσιακά ...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ προτείνω αντί για έντυπους κώδικες-βιβλία, να χρησιμοποιούμε χειρόγραφα ειλητάρια από ... πάπυρο ... Ακόμη πιὸ παραδοσιακά ...
Πάλι άρχισες τις σοφιστείες λύκε; Κάνε λίγο κράτει το 2024 τουλάχιστον... Καταλαβαίνεις ότι ένα ειλητάριο με πάπυρο και ένα έντυπο βιβλίο, στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα, απλώς με άλλο υλικό· διαβάζεις έντυπα στοιχεία σε μία επιφάνεια... Απλώς το βιβλίο είναι πολύ πιο πρακτικό και εύχρηστο αλλά και οικονομικό για έναν ιδιώτη, όχι ιδιαίτερης οικονομικής επιφάνειας. Το τάμπλετ και το κινητό είναι ψηφιακά και εκεί αλλάζει η ουσία του πράγματος λόγω της διαφορετικής τεχνολογίας. Επίσης, από πολύ νωρίς τα χειρόγραφα από παπύρους συνυπήρχαν με κώδικες δεμένους, ουσιαστικά προγόνους του σημερινού βιβλίου οι οποίοι και τα αντικατέστησαν. Δεν νομίζω βέβαια ότι όλα αυτά δεν τα γνωρίζεις, δεν είσαι άλλωστε και αγράμματος, αλλά οι ιδεοληψίες πρέπει με κάποιο τρόπο να εκφρασθούν. Κρίμα.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Γιατί όμως η ψηφιακή τεχνολογία να θεωρείται όριο που δεν πρέπει να ξεπεραστεί;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάλι άρχισες τις σοφιστείες λύκε; Κάνε λίγο κράτει το 2024 τουλάχιστον... Καταλαβαίνεις ότι ένα ειλητάριο με πάπυρο και ένα έντυπο βιβλίο, στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα, απλώς με άλλο υλικό· διαβάζεις έντυπα στοιχεία σε μία επιφάνεια... Απλώς το βιβλίο είναι πολύ πιο πρακτικό και εύχρηστο αλλά και οικονομικό για έναν ιδιώτη, όχι ιδιαίτερης οικονομικής επιφάνειας. Το τάμπλετ και το κινητό είναι ψηφιακά και εκεί αλλάζει η ουσία του πράγματος λόγω της διαφορετικής τεχνολογίας. Επίσης, από πολύ νωρίς τα χειρόγραφα από παπύρους συνυπήρχαν με κώδικες δεμένους, ουσιαστικά προγόνους του σημερινού βιβλίου οι οποίοι και τα αντικατέστησαν. Δεν νομίζω βέβαια ότι όλα αυτά δεν τα γνωρίζεις, δεν είσαι άλλωστε και αγράμματος, αλλά οι ιδεοληψίες πρέπει με κάποιο τρόπο να εκφρασθούν. Κρίμα.
Ἀπὸ οἰκονομικῆς πλευρᾶς μὴν τὸ συζητᾶς καθόλου. Τὸ ταμπλετ συμφέρει ἀπείρως περισσότερο ἀπὸ τὰ βιβλία καὶ ἀπὸ πλευρᾶς χῶρου, εὐκολίας κλπ. Τὸ δὲ κόστος του πλέον εἶναι προσιτὸ σὲ ὅλους.

Ἡ οὐσία τοῦ πράγματος .... Ποιὰ εἶναι ἡ ούσία; Ἔχει κάποια ἰδιαίτερη σημασία τὸ τομάρι, το χάρτί, τὸ μελάνι σὲ σχέση μὲ τὸ πλαστικό;

Ἁπλὰ οἱ κώδικες ἦταν ἀκριβὸ καὶ δυσεύρετο σπορ στὸν μεσαίωνα καὶ τοὺς πρόσεχαν μὴ χαλάσουν ὅσο μπορούσαν. Ἄμα ἦταν καὶ στολισμένοι μὲ ἀκριβὰ ὑλικὰ ἀκόμη περισσότερο.

Σήμερα ἔχει ἐφευρεθεῖ ἄλλη τεχνολογία, τί νὰ κάνουμε τώρα; Θὰ γυρίσουμε πίσω στὰ χειρόγραφα, γιατὶ ἔτσι μᾶς ἀρέσει ὅπως ἡ Heineken;

Ἀπὸ τὴν σοφιστεία ἔχουμε πάει στὴ λατρεία τῆς ὕλης καὶ ξέρεις πὼς λέγεται αὐτὸ καὶ τὶ ἔγινε ὅταν ὁ Μωϋσῆς κατέβηκε ἀπὸ τὸ βουνὸ τὴν πρώτη φορά.

Κρίμα καὶ φεῦ καὶ παπαῖ καὶ οἴμοι ... καὶ ὅλοι οἱ θρῆνοι μαζὶ γιὰ τὴν ἅλωση τῆς ... τυπογραφίας ...
 

weqwer

New member
Αν πηγαίνεις κάπου μόνο με τη χρήση GPS, μπορείς μετά να πας χωρίς αυτό;

Ξέρεις να πας, μόνο όταν πας μόνος σου, χωρίς μπούσουλα.

Χρήσιμο μεν, αλλά κάπου πρέπει να βάλεις όριο.

Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Ο αγαπητός κύριος Μπουσδέκης έχει πολύ δίκιο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν πηγαίνεις κάπου μόνο με τη χρήση GPS, μπορείς μετά να πας χωρίς αυτό;

Ξέρεις να πας, μόνο όταν πας μόνος σου, χωρίς μπούσουλα.

Χρήσιμο μεν, αλλά κάπου πρέπει να βάλεις όριο.

Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Ο αγαπητός κύριος Μπουσδέκης έχει πολύ δίκιο.
Και μόνο που το συζητάμε, φαίνεται ότι εχουμε χάσει τον μπούσουλα. Όλα καλά είναι, αν μας βολεύουν. Χθες το βιβλίο, σήμερα το τάμπλετ και το κινητό, αύριο κάτι άλλο. Ας ασχοληθούμε και με τίποτα ουσιώδες.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Γιατί όμως η ψηφιακή τεχνολογία να θεωρείται όριο που δεν πρέπει να ξεπεραστεί;

Δεν το συνηθίσω, αλλά θα παραπέμψω σε παλαιότερο μήνυμά μου στο ψαλτολόγιο όπου είχα μιλήσει αναλυτικά για τα ψηφιακά μέσα...


Νομίζω ότι απαντώ αρκετά τεκμηριωμένα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Από πνευματικής απόψεως δε ξέρω.

Από υλικής, το τάμπλετ είναι μακράν ασύμφορο σε σχέση με τα βιβλία. Είναι φτιαγμένο από υψηλή τεχνολογία, που σημαίνει για κάθε 1 κιλό...."τάμπλετ" καταναλώνονται πολλοί τόνοι πρώτης ύλης, άρα παράγονται αντίστοιχα τόνοι σκουπιδιών. Το βιβλίο είναι...,,χαρτί. Κόβεις δέντρο, έτοιμη η πρώτη ύλη.
Είναι πολύ απλοική η σκέψη ότι το τάμπλετ είναι φθηνό. Πράγματι ένα τάμπλετ κοστίζει όσο 5 μεγάλα βιβλία βυζ μους, και χωράει άπειρα βιβλία μέσα ΑΛΛΑ.... με τον χρόνο χάνει την αξία του, τελικά γίνεται άχρηστο. Πόσα χρόνια κρατάει μια ηλεκτρονική συσκευή; Καίει και ρεύμα. Ενώ το βιβλίο κερδίζει σε αξία, τέλος πάντων παραμένει. Τα βιβλία μου θα τα δώσω στα εγγόνια μου (δε ξέρω τι θα τα κάνουν), το τάμπλετ.....χωματερή

Και στη χωματερή, να γεμίσει το περιβάλλον με υπολείμματα πλαστικών και μετάλλων από τα κυκλώματά του.

Δε κρίνω κανέναν που χρησιμοποιεί τάμπλετ, πνευματικός πιθανότατα δεν θα γίνω ποτέ, αλλά.....κατά τη ταπεινή μου γνώμη, την οποία θεωρώ σωστή, το ξαναλέω, το τάμπλετ είναι πολύ πιο ασύμφορο από τα βιβλία. Μια ακόμα ευαίσθητη, ακριβή, ηλεκτρονική συσκευή να έχεις να φορτίζεις/συντηρείς/πετάξεις σε λίγο.

Και με την ευκαιρία....αν κάποιο παλληκάρι (η κορίτσι βεβαίως) δεν θέλει τα βιβλία του επειδή αγόρασε τάμπλετ.....ας επικοινωνήσει μαζί μου. ΑΓΟΡΑΖΩ! (τα βιβλία, όχι το τάμπλετ).

Εντάξει, πέρασε και η ώρα, τελείωσε η εγκατάσταση του xubuntu 22.04 LTS
(στο καινούριο laptop)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Από πνευματικής απόψεως δε ξέρω.

Από υλικής, το τάμπλετ είναι μακράν ασύμφορο σε σχέση με τα βιβλία. Είναι φτιαγμένο από υψηλή τεχνολογία, που σημαίνει για κάθε 1 κιλό...."τάμπλετ" καταναλώνονται πολλοί τόνοι πρώτης ύλης, άρα παράγονται αντίστοιχα τόνοι σκουπιδιών. Το βιβλίο είναι...,,χαρτί. Κόβεις δέντρο, έτοιμη η πρώτη ύλη.
Είναι πολύ απλοική η σκέψη ότι το τάμπλετ είναι φθηνό. Πράγματι ένα τάμπλετ κοστίζει όσο 5 μεγάλα βιβλία βυζ μους, και χωράει άπειρα βιβλία μέσα ΑΛΛΑ.... με τον χρόνο χάνει την αξία του, τελικά γίνεται άχρηστο. Πόσα χρόνια κρατάει μια ηλεκτρονική συσκευή; Καίει και ρεύμα. Ενώ το βιβλίο κερδίζει σε αξία, τέλος πάντων παραμένει. Τα βιβλία μου θα τα δώσω στα εγγόνια μου (δε ξέρω τι θα τα κάνουν), το τάμπλετ.....χωματερή

Και στη χωματερή, να γεμίσει το περιβάλλον με υπολείμματα πλαστικών και μετάλλων από τα κυκλώματά του.

Δε κρίνω κανέναν που χρησιμοποιεί τάμπλετ, πνευματικός πιθανότατα δεν θα γίνω ποτέ, αλλά.....κατά τη ταπεινή μου γνώμη, την οποία θεωρώ σωστή, το ξαναλέω, το τάμπλετ είναι πολύ πιο ασύμφορο από τα βιβλία. Μια ακόμα ευαίσθητη, ακριβή, ηλεκτρονική συσκευή να έχεις να φορτίζεις/συντηρείς/πετάξεις σε λίγο.

Και με την ευκαιρία....αν κάποιο παλληκάρι (η κορίτσι βεβαίως) δεν θέλει τα βιβλία του επειδή αγόρασε τάμπλετ.....ας επικοινωνήσει μαζί μου. ΑΓΟΡΑΖΩ! (τα βιβλία, όχι το τάμπλετ).

Εντάξει, πέρασε και η ώρα, τελείωσε η εγκατάσταση του xubuntu 22.04 LTS
(στο καινούριο laptop)
Συνάδελφε από οικονομικής πλευράς άστο. Ένα φθηνό τάμπλετ για το αναλόγιο κρατάει τουλάχιστον πέντε χρόνια. Κατανάλωση ρεύματος; Αστείο πράγμα.
Η οικολογική πλευρά συζητήσιμη, και για το χαρτί με την επεξεργασία του, ξέρεις δεν φτιάχνεται με τον παραδοσιακό τρόπο των Κινέζων.
Τα υπόλοιπα είναι θέμα αισθητικής και ρετρό διάθεσης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν πηγαίνεις κάπου μόνο με τη χρήση GPS, μπορείς μετά να πας χωρίς αυτό;

Ξέρεις να πας, μόνο όταν πας μόνος σου, χωρίς μπούσουλα.

Χρήσιμο μεν, αλλά κάπου πρέπει να βάλεις όριο.

Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Ο αγαπητός κύριος Μπουσδέκης έχει πολύ δίκιο.
Gps. Οι περισσότεροι στη μεγάλη πόλη γνωρίζουν λίγες διαδρομές. Από κει και μετά ΟΛΟΙ στο gps.
Είναι ο πιο πολυχρησιμοποιημενος αισθητήρας στα κινητά.

Ρώτα και κανένα ταξιτζή στην Αθήνα.

Αλλά βέβαια, στο αναλόγιο παράδοση, στην καθημερινότητα... άνεση...

Πούλησε το αυτοκίνητο και πάρε αραβικό... άτι...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πιστεύω γνωρίζεις τι ενέργεια χρειάζεται (και πόσοι τόνοι παραπροϊόντων πετάγονται) για να φτιαχθεί 1 κιλό "τάμπλετ" και πόσοι αντίστοιχα για 1 κιλό "βιβλίο". Και επίσης ότι το βιβλίο κρατάει όχι 5 χρόνια αλλά 5....αιώνες (τουλάχιστον).

Αυτό ακριβώς έγραψα και πριν (αντιγραφή τον εαυτό μου).

Δε λέω σε κανέναν τι να κάνει στη ζωή του. Αλλά σε απλά θέματα μαθηματικών, ναι, υποστηρίζω ότι 1+1 = 2.
 
Last edited:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αν η σύγκριση αφορά τον όγκο πληροφορίας που χωρά ένα τάμπλετ, τότε μάλλον έχει μικρότερο οικολογικό αποτύπωμα.

Αλλά αν η σύγκριση γίνει με τον όγκο της πληροφορίας που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεται στο αναλόγιο τότε το χαρτί υπερτερεί. Διότι δε χρειάζεται καν ολόκληρο βιβλίο. Προσωπικά θα μπορούσα να δουλέψω και με παπύρους!
 
Top