''Ουράνιο'' ''ΤΕΡΙΡΕΜ'' Ψάλλει ο πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδαβέλλας

dimitris

Παλαιό Μέλος
Όταν δεν έχετε επιχειρήματα αυτά θα λέτε κύριε μουσικέ μεγάλε παντογνώστη της Βυζαντινής μας Μουσικής….. ευτυχώς που η Ελλάδα έχει τέτοια άτομα σαν και εσάς που γνωρίζουν την μουσική………μία μουσική που δεν ακούγεται ποτέ….μια μουσική που μένει στα γραπτά σε αναλύσεις αναλύσεων…. και σχολιασμών της δεκάρας…. Και είναι λογικό από μέρους σας αφού είστε άσχετος….. :D
Βρε Χαρδαβελάκο,
σύνελθε και μην κόπτεσαι ότι η Ελλάδα δεν έχει μουσική γιατί μου θυμίζεις Σκοπιανό.
Οταν λές ότι η μουσική μας είναι της δεκάρας κλπ θα παρακαλούσα τους κ. συντονιστές να πράξουν το αυτονόητο.
Με καλή θέληση έγραψα όσα έγραψα αλλά ο αμανές τραβάει αλλού και θα τα σβήσω αν δεν τα σβήσουν οι αγαπητοί συντονιστές.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Άκουσα αυτό που παραθέσατε για το Αγνή Παρθένε σε ήχο Β’ και επιτρέψτε μου να σας πώ ότι κάτι παραπάνω ήξεραν και το μελοποίησαν όπως το ξέρουμε σήμερα…. Διότι αγαπητέ Κύριε η Βυζαντινή Μουσική ευτυχώς από την ημέρα της γεννήσεως της προοδεύει ως προς το άκουσμα της αρμονίας της μελωδίας της….. και αν θέλετε παράδειγμα να σας πώ ότι αν θυμάστε… πόσα χρόνια πέρασαν για να ξεκολλήσουν οι ‘’πατριαρχικοί’’ και γενικότερα οι ‘’παραδοσιακοί’’ από το Άξιον Εστίν σε Β’ ήχο μέχρι να φθάσουμε σήμερα να ακούμε τα Λειτουργικά σε όλους τους ήχους από διαφορετικούς συνθέτες και ευτυχώς όλο και ποιο όμορφα πράγματα γράφονται και ψάλλουν μέχρι σήμερα………κλπ παραδείγματα…..

Αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ, φοβούμαι ότι δεν μελετήσατε την προηγούμενη παράθεσή μου από τους διαλόγους της Συμβολής .
Ας το συγκεκριμενοποιήσουμε λοιπόν : http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=246&p=4356#p3206

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Είναι δυνατό να αναρτηθεί sto φορουμ η εν λόγω εγκύκλιος που μνημονεύει ο κ.Ανατολικιώτης ;
 
Last edited:

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Διαβάζω και βλέπω πολλούς εδώ μέσα που δυστυχώς καπιλεύονται μεγάλα ονόματα της Βυζαντινής Μουσικής μιλώντας για ανθρώπους πεθαμένους όπως Πρίγγος Στανίτσας και άλλοι…. και μιλάνε εκ μέρους τους σαν να είναι οι ίδιοι… και σαν να μην φτάνει αυτό…έχουν την ψευδαίσθηση ότι επειδή το κάνουν αυτό και μιλάνε εκ του ασφαλούς παράλληλα καταξιώνονται….και νομίζουν ότι κάτι κάνουν….είναι τραγικό….. και τι δεν άκουγε ο Στανίτσας όταν έψελνε τότε ο άνθρωπος…. Τι πόλεμο του έκαναν….. πέθανε και σήμερα όλοι τον υμνούν και τον δοξάζουν…..και τόσοι άλλοι…. Πραγματικά τραγικό… η ζωή προχωράει και η μουσική το ίδιο…. Κάποιοι θα προοδεύουν και κάποιοι που δεν πρόλαβαν το ΄΄τρένο΄΄ θα μένουν πίσω και θα βρίζουν….η ιστορία επαναλαμβάνετε….. ξανά και ξανά….
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Βρε Χαρδαβελάκο,
σύνελθε και μην κόπτεσαι ότι η Ελλάδα δεν έχει μουσική γιατί μου θυμίζεις Σκοπιανό.
Οταν λές ότι η μουσική μας είναι της δεκάρας κλπ θα παρακαλούσα τους κ. συντονιστές να πράξουν το αυτονόητο.
Με καλή θέληση έγραψα όσα έγραψα αλλά ο αμανές τραβάει αλλού και θα τα σβήσω αν δεν τα σβήσουν οι αγαπητοί συντονιστές.
Ποιος χαρδαβελάκος κύριε…. Αλλά τι να πώ….συνεχίστε έτσι…. Δεν καταλάβατε.... ο χαρακτηρισμός της ΄΄δεκάρας΄΄ ήταν για εσάς…..
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αν κ Κερκυραίος καρντάσι ναι το παραδέχομαι έχω τα ελαττώματά μου κ όσο κα να πασχίζω βγαίνουν μόνα τους:D
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Διαβάζω και βλέπω πολλούς εδώ μέσα που δυστυχώς καπιλεύονται μεγάλα ονόματα της Βυζαντινής Μουσικής μιλώντας για ανθρώπους πεθαμένους όπως Πρίγγος Στανίτσας και άλλοι…. και μιλάνε εκ μέρους τους σαν να είναι οι ίδιοι… και σαν να μην φτάνει αυτό…έχουν την ψευδαίσθηση ότι επειδή το κάνουν αυτό και μιλάνε εκ του ασφαλούς παράλληλα καταξιώνονται….και νομίζουν ότι κάτι κάνουν….είναι τραγικό….. και τι δεν άκουγε ο Στανίτσας όταν έψελνε τότε ο άνθρωπος…. Τι πόλεμο του έκαναν….. πέθανε και σήμερα όλοι τον υμνούν και τον δοξάζουν…..και τόσοι άλλοι…. Πραγματικά τραγικό… η ζωή προχωράει και η μουσική το ίδιο…. Κάποιοι θα προοδεύουν και κάποιοι που δεν πρόλαβαν το ΄΄τρένο΄΄ θα μένουν πίσω και θα βρίζουν….η ιστορία επαναλαμβάνετε….. ξανά και ξανά….

Ἐστὶν οὖν τραγωδία μίμησις πράξεως σπουδαίας καὶ τελείας, μέγεθος ἐχούσης, ἡδυσμένῳ λόγῳ, χωρὶς ἑκάστῳ τῶν εἰδὼν ἐν τοῖς μορίοις, δρώντων καὶ οὐ δι’ ἀπαγγελίας, δι’ ἐλέου καὶ φόβου περαίνουσα τὴν τῶν τοιούτων παθημάτων κάθαρσιν.

ΥΓ Κρύπτειν ἀμαθίην κρέσσον ἢ ἐς τὸ μέσον φέρειν (Είναι προτιμότερο να κρύβεις την αμάθεια παρά να την αποκαλύπτεις παντού.)
 
Last edited:

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Ἐστὶν οὖν τραγωδία μίμησις πράξεως σπουδαίας καὶ τελείας, μέγεθος ἐχούσης, ἡδυσμένῳ λόγῳ, χωρὶς ἑκάστῳ τῶν εἰδὼν ἐν τοῖς μορίοις, δρώντων καὶ οὐ δι’ ἀπαγγελίας, δι’ ἐλέου καὶ φόβου περαίνουσα τὴν τῶν τοιούτων παθημάτων κάθαρσιν.

ΥΓ Κρύπτειν ἀμαθίην κρέσσον ἢ ἐς τὸ μέσον φέρειν
Πολύ καλός ο ορισμός... αλλά ξέρετε...:wink: η λέξη ΄΄τραγικό΄΄ στην καθομηλουμένη έχει και αρνητικό χαρακτήρα….ΥΓ."Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλίτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι" "Εαν όλοι σκέπτονται το ίδιο, τότε κάποιος δεν σκέπτεται"
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
''Ουράνιο'' ''ΤΕΡΙΡΕΜ'' Ψάλλει ο πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδαβέλλας

Εαν αυτο εκτελεστηκε σε Ιερο Ναο ειμαι της γνωμης οτι πλεον θα πρεπει η Ιερα Συνοδος να επιληφθει αμεσα του θεματος.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Εαν αυτο εκτελεστηκε σε Ιερο Ναο ειμαι της γνωμης οτι πλεον θα πρεπει η Ιερα Συνοδος να επιληφθει αμεσα του θεματος.

Χα χα χαχαχαχαχα!!!!! Μήπως να τον σταυρώσουμε καλύτερα να τελειώνουμε……; ΥΓ. "Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες. Οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα. Οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους.":D
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Προσπαθώντας να βρω τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει ....
τελικά το βρήκα:
ωραίο τραγούδι και ωραίος δίσκος!!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Προσπαθώντας να βρω τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει ....
τελικά το βρήκα:
ωραίο τραγούδι και ωραίος δίσκος!!!

Πολυ ωραια δουλεια σας ευχαριστουμε! Αληθεια...τι ομορφο πραγμα που ειναι να μπορουμε το καθε μουσικο ειδος να το βαζουμε στη βαση και στη θεση που του αξιζει....ΣΟΦΙΑ!!!
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Πολυ ωραια δουλεια σας ευχαριστουμε! Αληθεια...τι ομορφο πραγμα που ειναι να μπορουμε το καθε μουσικο ειδος να το βαζουμε στη βαση και στη θεση που του αξιζει....ΣΟΦΙΑ!!!

"Δε μπορείς να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις την ακτή από τα μάτια σου"..........
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλός ο ορισμός... αλλά ξέρετε...:wink: η λέξη ΄΄τραγικό΄΄ στην καθομηλουμένη έχει και αρνητικό χαρακτήρα….ΥΓ."Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλίτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι" "Εαν όλοι σκέπτονται το ίδιο, τότε κάποιος δεν σκέπτεται"

Αν και μάλλον η εφαρμογή της σύγχρονης πραγματικότητας συχνά ταιριάζει στην πράξη μιας Κωμωδίας.

ΥΓ : '' Τίς γὰρ αὐτῶν νόος ἢ φρήν; δήμων ἀοιδοῖσι πείθονται καὶ διδασκάλῳ χρείωνται ὁμίλῳ οὐκ εἰδότες ὅτι “οἱ πολλοὶ κακοί, ὀλίγοι δὲ ἀγαθοί ''


Γιατί ποιος είναι ο νους τους ή η φρόνηση τους; Πείθονται απ' τους τραγουδιστές του λαού και παίρνουν τον όχλο για δάσκαλο τους, χωρίς να ξέρουν ότι “οι πολλοί είναι κακοί και οι καλοί λίγοι”.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Αν και μάλλον η εφαρμογή της σύγχρονης πραγματικότητας συχνά ταιριάζει στην πράξη μιας Κωμωδίας.

ΥΓ : '' Τίς γὰρ αὐτῶν νόος ἢ φρήν; δήμων ἀοιδοῖσι πείθονται καὶ διδασκάλῳ χρείωνται ὁμίλῳ οὐκ εἰδότες ὅτι “οἱ πολλοὶ κακοί, ὀλίγοι δὲ ἀγαθοί ''


Γιατί ποιος είναι ο νους τους ή η φρόνηση τους; Πείθονται απ' τους τραγουδιστές του λαού και παίρνουν τον όχλο για δάσκαλο τους, χωρίς να ξέρουν ότι “οι πολλοί είναι κακοί και οι καλοί λίγοι”.
Πολύ όμορφα αυτά που λέτε….ΥΓ. Σοφέ! Αναγκασμένος να ζεις μες στον απλό κόσμο, πρέπει να είσαι μια σταγόνα λάδι που επιπλέει στο νερό, αλλά δεν αναμειγνύεται μαζί του...
 
Top