Ηλεκτρονικό Αναλόγιο

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Μανουήλ δομέστικος;76586 said:

Εγώ είμαι υπέρμαχος του ηλεκτρονικού βιβλίου, λόγω των υπέροχων συνδυασμών που μπορούν να γίνουν, και σε ξεκουράζουν καθώς δεν ψάχνεσαι σε διάφορους τόμους ούτε έχεις έγνοια για το τυπικό... όλα είναι με τη σειρά, όμορφα και τακτοποιημένα.

Στὴν Ἀμερικὴ κυκλοφορεῖ στὶς ἐνορίες ἕνα μεγάλο βιβλίο (ανά έτος), τὸ λένε «τηλεφωνικό κατάλογο» καὶ ἔχει τὶς ἀκολουθίες τῆς κάθε Κυριακῆς. Γιὰ κάθε Κυριακή, ἀναγράφει τὸν ν' ψαλμό, καὶ τὰ σταθερὰ τμήματα τοῦ Ὄρθρου (!), ἐκτὸς ἀπὸ τὸν Ἐξάψαλμο καὶ τὴν Δοξολογία, ποὺ τὰ ἔχει ...κοινὰ γιὰ ὅλες τὶς Κυριακές (καὶ γιὰ τὶς μεγάλες ἑορτὲς ὑπάρχει παρόμοιος κατάλογος).

Αὐτὸ ἔχει ὡς ἀποτέλεσμα, νὰ μὴν μποροῦν οἱ νέες γενιές ψαλτῶν νὰ βγάλουν μιὰ ἀκολουθία μὲ τὰ βασικὰ βιβλία τῆς Ἐκκλησίας ἐὰν δὲν ἔχουν αὐτὸν τὸν μπούσουλα. Δὲν ξέρουν οὔτε νὰ βροῦν τὰ Κοντάκια στὰ Μηναία ἢ στὴν Παρακλητική!

Ἄλλο μειονέκτημα αὐτοῦ τοῦ μπούσουλα εἶναι ὅτι ὁ δημιουργός του, κατευθύνει ὅλη τὴν ἐκκλησία νὰ ἀκολουθήσει τὸ ...τυπικό του, καὶ τὶς συρρικνώσεις/καινοτομίες ποὺ τυχὸν κάνει.
 
Last edited:

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Την ώρα της ακολουθίας θα μπορούν να κάνουν και chat φαντάζομαι,ε;Αυτά είναι!!Να γνωρίζεις γκομενάκια μέσα στο Ναό.Προχωρημένα πράγματα.Να φτιάξουμε κ ψηφιακούς ψάλτες-ρομποτάκια και ψηφιακούς παπάδες.Α ρε ξύλο που θέλουμε!!!
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
O αγαπητός Παναγιώτης γράφει


"Στὴν Ἀμερικὴ κυκλοφορεῖ στὶς ἐνορίες ἕνα μεγάλο βιβλίο (ανά έτος), τὸ λένε «τηλεφωνικό κατάλογο» ..........."

Είναι ενα απο τα ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ που είναι το αποτέλεσμα ΤΕΜΠΕΛΙΑΣ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑΣ.

Κατ αρχάς, το εν λόγω τερατούργημα έχει ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ ακόμα και στην βασική σειρά των ψαλλομένων. Οι εμπνευστές του είναι (κατ εμε) τυπικώς αγράμματοι και επιπόλαιοι.

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΣΕ ΣΑΣ.

Την χρήση του την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ. Τους μαθητές τους μαθαίνω τυπικό και τους ευαισθητοποιώ πως με τέσσαρα πέντε βιβλία μπορείτε να ψάλλετε όλες τις ακολουθίες.

Περι ηλεκτρονικού αναλογίου δεν συμφωνώ. Φανταστείτε μια ομύγηρη στο αναλόγιο με τον καθένα να περιεργάζεται το iPAD της Apple.

Ρίξτε μια ματιά και στο βιντεάκι εδώ να δείτε που μπορεί να καταντήσει το θέμα και απο καλαισθητική πλευρά.....


http://www.youtube.com/watch?v=SXvimLhAuQE
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Ἄν ἐξαιρέσουμε τὸ midi player, κατὰ τὰ ἄλλα πρόκειται γιὰ καλὴ ἰδέα μὲ εὐκολίες στὴν διακονία τοῦ ψάλτη. Ὁλόκληρη βιβλιοθήκη στὴν διάθεσή του χωρὶς τὸ βάσανο τοῦ κουβαλήματος καὶ μὲ δυνατότητα ἐγγραφῆς χωρὶς ξεχωριστὸ μηχανάκι.

Τώρα ἄν πέσει τὸ ρεύμα, ἐφεδρικὰ μπορεῖ νὰ ὑπάρχουν κάποια βασικὰ βιβλία.

Πάντως στὴν Ἑλλάδα, ὅπως εἰμαστε, μόνο τὰ tablet θὰ μᾶς σώσουν. Ὀψόμεθα.

- Το Δραμινον Ψαλτηριον ειναι μια ψηφιακη μουσικη βιβλιοθηκη που περιεχει ολα τα μαθηματα του Ορθρου και της Θειας Λειτουργιας των Κυριακων καθε μηνα και των εορτων καθε μηνα
- Το Δραμινον Ψαλτηριον προς το παρων ειναι μια εφαρμογη που εγαθισταται μεσω iTunes μονο σε iPad
- Το Δραμινον Ψαλτηριον διανεμεται Δ Ω Ρ Ε Α Ν !!!
- Δεν χρειαζεσαι ιντερνετ στην εκκλησια για να κανεις χρηση του προγραμματος


Για περαιτερω πληροφοριες της εφαρμογης επικοινωνηστε μαζι μου ηλεκτρονικα στο tsarouchasevaggelos@gmail.com ή επισκεφθειτε το site μας http://greekorthodoxpsaltic.blogspot.gr/
Συνημένες Εικόνες
 

Attachments

  • August.225x225-75.jpg
    August.225x225-75.jpg
    21.1 KB · Views: 225

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Απαράδεκτό κατά την γνώμη μου να υπάρχουν ηλεκτρονικής μορφής αναλόγια στους ναούς. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ βιβλία (και θα συνεχίσω) άσχετα αν κάποιοι βιάζονται να κάνουν την ζωή τους πιο εύκολη ,Αλλά μην ξεχνάμε πώς απο την χρήση τέτοιου είδους μέσα,ο εγκέφαλος δεν μπορεί να συγκρατήσει τα εν λόγω τροπάρια,καθίσματα κλπ μετά το πέρας της λειτουργίας!.Ίσως μόνο ο πρωτοψάλτης του ναού να θυμάται αυτά που ο ίδιος έστειλε στούς άλλους!(από ιατρικής απόψεως αυτό).Εδώ όμως τίθεται και το ο αριστερός χορός ,η αν θέλετε οι νέοι ψάλτες αυτοί που μαθαίνουν τώρα και είναι το μέλλον της βυζαντινής μας ανεκτίμητης μουσικής,θα ξέρουν όπως σωστά είπε και ένα μέλος παραπάνω πού είναι τα απολυτίκια πού τα μεγαλυνάρια κλπ;.Είναι αρκετά βιαστικό να μπεί κάτι τέτοιο σε ενορίες,γιατί θα σκανδαλιστούν και οι πιστοί και μετά ουέ και αλίμονο ,ουέ και αλίμονο μόνο αυτό σας λέω!
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Απαράδεκτό κατά την γνώμη μου να υπάρχουν ηλεκτρονικής μορφής αναλόγια στους ναούς. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ βιβλία (και θα συνεχίσω) άσχετα αν κάποιοι βιάζονται να κάνουν την ζωή τους πιο εύκολη ,Αλλά μην ξεχνάμε πώς απο την χρήση τέτοιου είδους μέσα,ο εγκέφαλος δεν μπορεί να συγκρατήσει τα εν λόγω τροπάρια,καθίσματα κλπ μετά το πέρας της λειτουργίας!.Ίσως μόνο ο πρωτοψάλτης του ναού να θυμάται αυτά που ο ίδιος έστειλε στούς άλλους!(από ιατρικής απόψεως αυτό).Εδώ όμως τίθεται και το ο αριστερός χορός ,η αν θέλετε οι νέοι ψάλτες αυτοί που μαθαίνουν τώρα και είναι το μέλλον της βυζαντινής μας ανεκτίμητης μουσικής,θα ξέρουν όπως σωστά είπε και ένα μέλος παραπάνω πού είναι τα απολυτίκια πού τα μεγαλυνάρια κλπ;.Είναι αρκετά βιαστικό να μπεί κάτι τέτοιο σε ενορίες,γιατί θα σκανδαλιστούν και οι πιστοί και μετά ουέ και αλίμονο ,ουέ και αλίμονο μόνο αυτό σας λέω!

Μην προτρεχετε αγαπητέ Συναδελφε να κατηγορησετε μια προσπάθεια που γίνεται απ΄τον καθένα υπο την αμέριστη αγαπη του, τον ζήλο του προς την Ψαλτικη Τέχνη. Γιατί να ψαλλουμε κι απο τα βιβλία των συνθετών Βυζαντινής Μουσικής; Αν θέλετε να είστε τόσο σωστός, να τα ψαλλετε απο στήθους Όλα και χωρίς βιβλία , Όπως στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο κάνουν οι Χοροί των ψαλτων. Τα άκρα ποτε δεν οδήγησαν πουθενα;
Υπάρχουν σοβαρότερα αν θέλετε, προβλήματα που πρέπει να απαντήσει ο καθένας μας..
Γιατί ψαλλω; Τι ψαλλω; Τι νόημα έχει; Ποιος ο λόγος που ψαλλω; Πως πρέπει να ψαλλω; Ποιος ο ρόλος μου;
Τέλος , δεν θεωρω ότι Είναι τόσο ζωτικής σημασίας για το αν θα ψαλλω απο ηλεκτρονικό ή οποιοδήποτε άλλο βιβλίο ( Είναι θέμα γουστου και καλαισθησιας ) , σε σχέση με το τι νοιώθω όταν ψαλλω και Γιατί το Κάνω..
Ο ρόλος μας Είναι διακονικος και μεταδοτικος προς το εκκλησιασμα ούτως ώστε να συμπροσευχηθει..
Σκανδαλώδη Είναι αλλα πράγματα στον χώρο μας και προς Θεου δεν κατηγορώ κανέναν..
Σας παρακαλω λοιπόν οι χαρακτηρισμοί τύπου απαράδεκτο , περισσεύουν.
Κανείς απο εμάς που κάνουμε Μετα κοπού και αφιλοκερδώς αυτη την δουλεια, δεν έχουμε σκοπό την πρωτοπορία και κάθε είδους εντυπωσιασμό.
Αντιθέτως διευκολύνουμε με το " πάντρεμα " τεχνολογίας - κειμένων Βυζαντινής Μουσικής το Θεάρεστο Έργο το οποίο επιτελουμε.
Με αγαπη πάντα και προς διευκόλυνση όλων μας.
Συγχωρεστε με για τον παρορμητισμο μου.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όταν καταστρέφουμε το πλανήτη με την ανεξέλεγκτη υλοτομία, τις πυρκαγιές, τις πυρηνικές βόμβες, τη τσιμεντοποίηση, τη συστηματική χρήση της θάλασσας ως παγκόσμια χαβούζα κτλ, μου φαίνεται αστείο το επιχείρημα "ipad στο αναλόγιο για να κόβουμε λιγότερα δέντρα".

Ορθόδοξη Εκκλησία....είσαι ο πιο αδυσώπητος εχθρός των δασών!
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Μην προτρεχετε αγαπητέ Συναδελφε να κατηγορησετε μια προσπάθεια που γίνεται απ΄τον καθένα υπο την αμέριστη αγαπη του, τον ζήλο του προς την Ψαλτικη Τέχνη. Γιατί να ψαλλουμε κι απο τα βιβλία των συνθετών Βυζαντινής Μουσικής; Αν θέλετε να είστε τόσο σωστός, να τα ψαλλετε απο στήθους Όλα και χωρίς βιβλία , Όπως στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο κάνουν οι Χοροί των ψαλτων. Τα άκρα ποτε δεν οδήγησαν πουθενα;
Υπάρχουν σοβαρότερα αν θέλετε, προβλήματα που πρέπει να απαντήσει ο καθένας μας..
Γιατί ψαλλω; Τι ψαλλω; Τι νόημα έχει; Ποιος ο λόγος που ψαλλω; Πως πρέπει να ψαλλω; Ποιος ο ρόλος μου;
Τέλος , δεν θεωρω ότι Είναι τόσο ζωτικής σημασίας για το αν θα ψαλλω απο ηλεκτρονικό ή οποιοδήποτε άλλο βιβλίο ( Είναι θέμα γουστου και καλαισθησιας ) , σε σχέση με το τι νοιώθω όταν ψαλλω και Γιατί το Κάνω..
Ο ρόλος μας Είναι διακονικος και μεταδοτικος προς το εκκλησιασμα ούτως ώστε να συμπροσευχηθει..
Σκανδαλώδη Είναι αλλα πράγματα στον χώρο μας και προς Θεου δεν κατηγορώ κανέναν..
Σας παρακαλω λοιπόν οι χαρακτηρισμοί τύπου απαράδεκτο , περισσεύουν.
Κανείς απο εμάς που κάνουμε Μετα κοπού και αφιλοκερδώς αυτη την δουλεια, δεν έχουμε σκοπό την πρωτοπορία και κάθε είδους εντυπωσιασμό.
Αντιθέτως διευκολύνουμε με το " πάντρεμα " τεχνολογίας - κειμένων Βυζαντινής Μουσικής το Θεάρεστο Έργο το οποίο επιτελουμε.
Με αγαπη πάντα και προς διευκόλυνση όλων μας.
Συγχωρεστε με για τον παρορμητισμο μου.

Ναί!!σας ενόχλησε ο χαρακτηρισμός μού, αλλά είναι η γνώμη μου ΔΕΝ την αποσύρω!.Εσείς θέλετε να φανείτε προοδευτικός -οί ,αλλά εμένα, πείτε με λίγο, πιο παραδοσιακό .Είμαι πιό συντηρητικός αυτή είναι η γνώμη μου.Απλός αξιάγαστε και συνονόματε εύαγγελε ,κρατάω αυτό που εγώ θεωρό ταπεινό.Ναι στο εγχείρημα πάντρεμα τεχνολογίας- κειμένων αλλά όχι αυτό που είδα εγώ στον ναό στο βίντεο.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα .Σε λίγο θα βάλουμε και CD player αντί για ψάλτη στίς ακολουθίες .
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Ναί!!σας ενόχλησε ο χαρακτηρισμός μού, αλλά είναι η γνώμη μου ΔΕΝ την αποσύρω!.Εσείς θέλετε να φανείτε προοδευτικός -οί ,αλλά εμένα, πείτε με λίγο, πιο παραδοσιακό .Είμαι πιό συντηρητικός αυτή είναι η γνώμη μου.Απλός αξιάγαστε και συνονόματε εύαγγελε ,κρατάω αυτό που εγώ θεωρό ταπεινό.Ναι στο εγχείρημα πάντρεμα τεχνολογίας- κειμένων αλλά όχι αυτό που είδα εγώ στον ναό στο βίντεο.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα .Σε λίγο θα βάλουμε και CD player αντί για ψάλτη στίς ακολουθίες .

Αγαπητε μου συναδελφε,
Δεν τιθεται θεμα αγορας του ψηφιακου αναλογιου, ουτε θεμα προοδευτικων και παραδοσιακων. Αδικως μην διαχωριζετε και κατηγοριοποιειτε και κατηγορειτε συναδελφους που χρησιμοποιουν αλλα μεσα για να ψαλλουν.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα για τον καθενα μας. Δεν μπορω να αντιληφθω ακομη το υφος σας το οποιο ειναι ακρως κατηγορηματικο.
Επι της ουσιας, θα σας ρωτησω κατι πολυ προσωπικο για να απαντησετε μονος σας αγαπητε παραδοσιακε συναδελφε:

Αυτοκινητο χρησιμοποιειτε?
Υβριδικο, Αεριου ή βενζινης?
cd player εχει ή κασετοφωνο?
κλιματιστικο εχει?
Ειναι με καταλυτη ή ingection?

Τα ερωτηματα μας εχουν ως σκοπο να τονισουν σε εσας και αλλα σε συναδελφους που εχουν τους ιδιους ενδοιασμους ο,τι η τεχνολογια εξελισσεται και θα εξελισσεται.
Ποιος ο λογος να κατηγορησουμε καποιον συναδελφο που το εχει?

Σας εκανα αυτες τις ερωτησεις διοτι αμφιβολως δεν πηγαινετε με κανενα γαιδουρακι στην δουλεια σας.
σκεφτειτε οτι κι εμεις ακομα επικοινωνουμε μεσω emails αυτη την στιγμη μεσα απο μια μεγαλη κοινοτητα Ιεροψαλτων.
Καποτε υπηρχαν τα ταχυδρομικα περιστερια, μετα ο ΟΤΕ , επειτα η κινητη τηλεφωνια και τωρα ο ηλεκτρονικος τροπος επικοινωνιας μεσω οθονης... Δηλαδη κατι το οποιο εχει μπει ηδη στην ζωη μας και ζωη σας και χρησιμοποιουμε και χρησιμοποιειτε.
Ειναι θεμα φυσικης ροης προς διευκολυνση του ανθρωπου.
Εξαρταται πως το χρησιμοποιουμε !!!
Εγκληματιστειτε λοιπον με την ιδεα οτι υπαρχει ασχετως αν εσεις το ενταξετε στη ζωη σας η οχι. Τουλαχιστον μην κατηγορειτε.
Το αν γινεται για καλο ή οχι αφηστε οταν ερθει η ωρα να το κρινει μονο ο Θεος.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όταν καταστρέφουμε το πλανήτη με την ανεξέλεγκτη υλοτομία, τις πυρκαγιές, τις πυρηνικές βόμβες, τη τσιμεντοποίηση, τη συστηματική χρήση της θάλασσας ως παγκόσμια χαβούζα κτλ, μου φαίνεται αστείο το επιχείρημα "ipad στο αναλόγιο για να κόβουμε λιγότερα δέντρα".

Εμένα πάλι όχι.
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Εδώ δείτε το (ηλεκτρονικό) Αναλόγιον του μέλλοντος.

http://www.youtube.com/watch?v=53oLcChr3f4&feature=related

Από τον Ιερό Ναό Αγίου Νεκταρίου στην Καρολίνα των ΗΠΑ.
Ο π. Σεραφείμ Δεδές είναι ο υπεύθυνος για την Διακονία της ψαλμωδίας στην άνω ενορία.
Υπάρχουν δύο ηλεκρονικά Αναλόγια, με 3 οθόνες το καθένα, συνδεδεμένα σε network και ο χοράρχης κανονίζει το τι προβάλεται στις οθόνες. Επίσης ακούγεται ότι μάλλον χρησιμοποιούν Midi player γιά ισοκράημα

Φιλικά,
Γιώργος Δαλαγγέλης
Φιλαδέλφεια ΗΠΑ

http://www.youtube.com/watch?v=w92BWpE_lrE&feature=youtu.be
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε μου συναδελφε,
Δεν τιθεται θεμα αγορας του ψηφιακου αναλογιου, ουτε θεμα προοδευτικων και παραδοσιακων. Αδικως μην διαχωριζετε και κατηγοριοποιειτε και κατηγορειτε συναδελφους που χρησιμοποιουν αλλα μεσα για να ψαλλουν.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα για τον καθενα μας. Δεν μπορω να αντιληφθω ακομη το υφος σας το οποιο ειναι ακρως κατηγορηματικο.
Επι της ουσιας, θα σας ρωτησω κατι πολυ προσωπικο για να απαντησετε μονος σας αγαπητε παραδοσιακε συναδελφε:

Αυτοκινητο χρησιμοποιειτε?
Υβριδικο, Αεριου ή βενζινης?
cd player εχει ή κασετοφωνο?
κλιματιστικο εχει?
Ειναι με καταλυτη ή ingection?

Τα ερωτηματα μας εχουν ως σκοπο να τονισουν σε εσας και αλλα σε συναδελφους που εχουν τους ιδιους ενδοιασμους ο,τι η τεχνολογια εξελισσεται και θα εξελισσεται.
Ποιος ο λογος να κατηγορησουμε καποιον συναδελφο που το εχει?

Σας εκανα αυτες τις ερωτησεις διοτι αμφιβολως δεν πηγαινετε με κανενα γαιδουρακι στην δουλεια σας.
σκεφτειτε οτι κι εμεις ακομα επικοινωνουμε μεσω emails αυτη την στιγμη μεσα απο μια μεγαλη κοινοτητα Ιεροψαλτων.
Καποτε υπηρχαν τα ταχυδρομικα περιστερια, μετα ο ΟΤΕ , επειτα η κινητη τηλεφωνια και τωρα ο ηλεκτρονικος τροπος επικοινωνιας μεσω οθονης... Δηλαδη κατι το οποιο εχει μπει ηδη στην ζωη μας και ζωη σας και χρησιμοποιουμε και χρησιμοποιειτε.
Ειναι θεμα φυσικης ροης προς διευκολυνση του ανθρωπου.
Εξαρταται πως το χρησιμοποιουμε !!!
Εγκληματιστειτε λοιπον με την ιδεα οτι υπαρχει ασχετως αν εσεις το ενταξετε στη ζωη σας η οχι. Τουλαχιστον μην κατηγορειτε.
Το αν γινεται για καλο ή οχι αφηστε οταν ερθει η ωρα να το κρινει μονο ο Θεος.

Είστε προφανώς υποστηρικτής του εν λόγω ηλεκτρονικού αναλογίου και καλά κάνετε ,αλλά μη μου λέτε πώς κατηγορώ συναδέλφους άν εσείς το βλέπετε έτσι .Εγώ είπα την άποψη μου στο θέμα που αναρτήθηκε.Για το πώς μετακινούμε και αν χρησιμοποιώ περιστέρια για να στέλνω γράμματα ανοίξτε ένα άλλο τόπικ με θέμα :με τη μετακινείται ο ευαγγελοςκαρπ,και θα χαρώ να σας απαντήσω
 

L.M

Μέλος
Σε λίγο θα βάλουμε και CD player αντί για ψάλτη στίς ακολουθίες .

Δυστυχως συναδελφε το εχω δει και αυτο.πηγα να ψαλλω σε εσπερινο και οταν εφτασα στον ναο ακουσα να παιζει cd την ακολουθια.Πολυ απλα σηκωθηκα και εφυγα.
 

L.M

Μέλος
Πρωτα ο ισοκρατης μετεπειτα ο ηλεκτρονικος τονοδοτης τωρα το ηλεκτρονικο αναλογιο.Στο τελος μηπως αγαπητοι συναδελφοι να εισαγαγουμε και μουσικα οργανα(να μην κουραζεται και η φωνη μας) μεσα στο ναο να καταντησουμε σαν τους καθολικους;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πρωτα ο ισοκρατης μετεπειτα ο ηλεκτρονικος τονοδοτης τωρα το ηλεκτρονικο αναλογιο.....

Αν συγχέουμε βασικές έννοιες και παραβιάζουμε τους κανόνες της στοιχειώδους λογικής, δεν είναι δυνατόν να κάνουμε σοβαρή συζήτηση, έστω και διαφωνώντας.
 

L.M

Μέλος
Αν υγχέουμε βασικές έννοιες και παραβιάζουμε τους κανόνες της στοιχειώδους λογικής, δεν είναι δυνατόν να κάνουμε σοβαρή συζήτηση, έστω και διαφωνώντας.

Δεν ειπα οτι αφου δεν επιτρεπονται τα μουσικα οργανα στο ναο να μην επιτρεπονται και ολα τα αλλα ηλεκτρονικα ειδη.καποια ειναι απαραιτητα.π.χ τα μικροφωνα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν ειπα οτι αφου δεν επιτρεπονται τα μουσικα οργανα στο ναο να μην επιτρεπονται και ολα τα αλλα ηλεκτρονικα ειδη.καποια ειναι απαραιτητα.π.χ τα μικροφωνα.

Το τι είναι απαραίτητο και τι όχι είναι τόσο σχετικό, που μια κουβέντα πάνω σ' αυτό δεν θα μας βγάλει πουθενά. Καλά είναι να βγάλουμε από το μυαλό μας τη λογική του επιτρέπεται/απαγορεύεται και να δούμε τι βοηθά το σκοπό μας και τι όχι. Βέβαια για να έχει κάποια αξία η γνώμη μας πάνω στο τι βοηθά και τι όχι, πρέπει να έχουμε και οξυμένη εκκλησιαστική συνείδηση άρα και γνήσια πνευματική ζωή άρα τελικά-τελικά αγιότητα βίου, γιατί μόνο τότε οι "γνώμες" μας θα έχουν αξία. Μέχρι τότε ας είμαστε απλώς προσεκτικοί και "συντηρητικοί" όπως ήταν πάντοτε η εκκλησία, αποδεχόμενοι πολλές αλλαγές, στην πάροδο των χρόνων, πάντοτε όμως με προσοχή και με εξέταση και μια αρχική δυσπιστία, που οφείλεται στο ενδιαφέρον της για το πραγματικό συμφέρον μας.

ΥΓ. Το να έχει κάποιος αντίρρηση σοβαρή για το "ηλεκτρονικό ψαλτήρι" δηλ. στην ουσία για την χρήση ηλεκτρονικών βιβλίων αντί φυσικών, το θεωρώ το λιγότερο αστείο και ανάξιο να ασχοληθεί κανείς με το θέμα.
 

apavlidis

Member
Έτσι όπως πάμε θα κάνουμε τα πάντα ηλεκτρονικά μέσα στην έκκλησία. Εδώ μικρόφωνα και ηλεκτρικά φώτα βάλαμε, δεν θα βάλουμε και ηλεκτρονικό αναλόγιο? Πάντως αυτό δεν θα ήταν ωραίο γιατί ώς παράδοση έχουμε όλα αυτά τα πάρα πολλά βιβλία της βυζάντινής μουσικής και πολλά άλλα τέτοιου είδους έγγραφα!:cool:
 

L.M

Μέλος
ΥΓ. Το να έχει κάποιος αντίρρηση σοβαρή για το "ηλεκτρονικό ψαλτήρι" δηλ. στην ουσία για την χρήση ηλεκτρονικών βιβλίων αντί φυσικών, το θεωρώ το λιγότερο αστείο και ανάξιο να ασχοληθεί κανείς με το θέμα.

εσεις θα χρησιμοποιουσατε ηλεκτρονικα βιβλια στο αναλογιο;
 
Top