Διφωνική προσέγγιση και μελωδικές έλξεις

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
............ και τα εξηγούμε με τη σειρά στον Ζάχαρη Κωνσταντίνου, Αρβανίτη (μα κι εσείς ευλογημένοι να μπαίνετε ένας ένας στο φόρουμ :D ) κλπ... εδώ νομίζω είναι καιρός να πάμε ένα βήμα πιο πέρα.
Μπά;! Έγινα κι εγώ εχθρός της όμοιας διφωνίας, μετά από τόσες παρεμβάσεις μου, ουσιαστικώς υπέρ της; (και μάλιστα όταν έχω ασχοληθεί μ' αυτό το θέμα από πολύ παλαιότερα. Μόνο τις φασματογραφήσεις δεν μπορούσα να έχω τότε). Εσύ δεν φώναξες κάποια στιγμή "ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ" για κάποιο μήνυμά μου; Τις εξηγήσεις τις δικές μου τις έχει εξετάσει; Τις έχεις λάβει σοβαρά υπόψιν σου; (διότι το αν π.χ. έκανε ή όχι ο Δαμασκηνός διφωνίες όμοιες ή ανόμοιες, ή άλλα ζητήματα που αφορούν στην παλιά μορφή των μελών επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι το έχω εξετάσει πολύ περισσότερο από σένα). Δεν θα πώ τίποτ' αλλο διότι βαριέμαι.

Ο Καράς έβαλε το 7,5-16-6,5 εντελώς αυθαίρετα και όλοι τρέξαν και το αποδεχτήκανε και τρέχανε να μάθουν την παλαιά μουσική. Τώρα που σας παρουσιάζουμε τόσα στοιχεία και γραπτά και ηχητικά μας κάνετε κόνξες.
:eek::(:mad::eek::):rolleyes::D:cool:
Ποιοί όλοι; Ως μαθητής του, ναί το δέχτηκα στην αρχή, όμως ήδη από την εποχή της μαθητείας μου (1982-1988) άρχισα να το αμφισβητώ, για να το απορρίψω κατόπιν (αν και επιμένω να εξεταστούν κι άλλοι ψάλτες για τα διαστήματα, πέραν των Πατριαρχικών, κι ας τους θεωρείτε Β' κατηγορίας).

Οποιαδήποτε όμως αμφισβήτηση ή διόρθωση δική μου ή του οποιουδήποτε δεν μπορεί να μειώσει το εύρος της προσφοράς του Σ. Καρά. Όπως επίσης και οι ποικίλες κατηγορίες που εκτοξεύονται εναντίον του (πολλές απ' αυτές τελείως ανυπόστατες, διότι οι περισσότεροι δεν τον γνώρισαν, ούτε μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν εμάς που τον γνωρίσαμε, φτειάχνοντας εν πολλοίς μια στρεβλή εικόνα γι' αυτόν). Όπως λένε στο χωριό μου "Στην καλή γίδα κρεμάνε τα κουδούνια".
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μπορω να επιβεβαιώσω, πως ο Γιάννης όσα γράφει, τα καταθέτει μετά λόγου γνώσεως και ειλικρινείας. Μολονότι, κι εγώ ο ίδιος αρχικά ήμουν (έως πολύ) τοποθετημένος απέναντι στον Καρά, από αυτά που γνώρισα στην πορεία, περί των προφορικών απόψεων και τοποθετήσεών του, ανεξάρτητα από τις εκδοθείσες απόψεις του, έχω αρχίσει να πείθομαι πως αλλού πρέπει να αναζητηθούν οι υπεύθυνοι της δογματοποίησης της Μεθοδου Καρά και την δημιουργία αυτής της τρόπον τινά "μουσικής αίρεσης" (σε όσα σημεία τέλος πάντων η Μέθοδος αυτή έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τα παραδεδομένα).
αν και επιμένω να εξεταστούν κι άλλοι ψάλτες για τα διαστήματα, πέραν των Πατριαρχικών, κι ας τους θεωρείτε Β' κατηγορίας).
Αυτό Γιάννη δεν ισχύει! Όπως ήδη έγραψα έχουν μελετηθεί τα διστήματα Αγιορειτών, όπως του π. Δοσιθέου, π. Δανιήλ, π. Μαγκαβού κ.λ.π (εντάξει ο π. Δ. Φιρφιρής δεν φασματογραφείται, χωρίς αυτό να μειώνει το κύρος ή την αξία του), ενώ τελευταία είχαμε επιβεβαιωτικό δείγμα κι από την μεσολογγίτικη παράδοση του Ανθίμου Αρχιδιακόνου, από τον Γ. Καππέ!

Χς
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μπά;! Έγινα κι εγώ εχθρός της όμοιας διφωνίας,...Εσύ δεν φώναξες κάποια στιγμή "ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ" για κάποιο μήνυμά μου; .

Έχεις δίκιο Γιάννη
το έβαλα για να σε τσιγκλήσω γιατί όταν είναι να μιλήσεις δεν μιλάς όταν ο Θεοτοκάτος και άλλοι συνεχίζουν να λένε ότι δεν κάνει τετράχορδα η όμοια διφωνία! Αλλά κι ο Άγιος φοβέρα θέλει! :D
Το ξέρω ότι ξέρεις και ότι τό έχεις ψάξει πιο πολύ από μένα για αυτό φώναξα το "ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ" και το ξαναφωνάζω!

ΥΓ Τώρα που αναστήθηκες διορθώνω το μήνυμα...:)
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Αυτό Γιάννη δεν ισχύει! Όπως ήδη έγραψα έχουν μελετηθεί τα διστήματα Αγιορειτών, όπως του π. Δοσιθέου, π. Δανιήλ, π. Μαγκαβού κ.λ.π (εντάξει ο π. Δ. Φιρφιρής δεν φασματογραφείται, χωρίς αυτό να μειώνει το κύρος ή την αξία του)

Μπορούμε να έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες; Διότι εδώ νομίζω πως τα διαστήματα ταιριάζουν καλά με τα της Επιτροπής (δεν λέω ότι τα μέτρησα σωστά...).
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
............
Αυτό Γιάννη δεν ισχύει! Όπως ήδη έγραψα έχουν μελετηθεί τα διστήματα Αγιορειτών, όπως του π. Δοσιθέου, π. Δανιήλ, π. Μαγκαβού κ.λ.π (εντάξει ο π. Δ. Φιρφιρής δεν φασματογραφείται, χωρίς αυτό να μειώνει το κύρος ή την αξία του), ενώ τελευταία είχαμε επιβεβαιωτικό δείγμα κι από την μεσολογγίτικη παράδοση του Ανθίμου Αρχιδιακόνου, από τον Γ. Καππέ!

Χς
Ωραία με την Πατριαρχική και Αγιορείτικη παράδοση (ξέρω βέβαια από τον ίδιο τον π. Δοσίθεο-μια φορά τον συνάντησα-κι από τον Λ. Αγγελόπουλο ότι άκουγε πολύ Ναυπλιώτη). Κι εγώ έχω ακούσει ζωντανά π.χ. σύντομη δοξολογία Αγια από τους Δανιηλαίους με το ζω΄ αρκετά χαμηλό (12-9-9).
Αυτό που είχα προτείνει παλαιότερα είναι να μελετηθούν και φασματογραφηθούν και ψάλτες προερχόμενοι από τη Χίο ή την Μ. Ασία ή φορείς του Σμυρναίικου ύφους (π.χ. Σφήκας, Χατζησταμάτης Περπινιάς, Γεροθεοδώρου), από τους οποίους θεώρησα ότι μπορεί να έχει επηρεαστεί ο Καράς. Έγραψα τότε ότι δεν θέλω να προδικάσω κανένα αποτέλεσμα και αναμένω κι εγώ τα αποτελέσματα.
Ας το κάνει κάποιος. Γιατί να μη γίνει κι αυτό, για να είναι μια έρευνα πληρέστερη και πιο αξιόπιστη; Λέμε ότι οι Αραβόφωνοι ψάλλουν το μαλακό χρώμα σκληρότεο και τους αποδεχόμαστε. Γιατί να μην αποδεχτούμε και τους ψάλτες που ανέφερα, αν η έρευνα δείξει ότι κάνουν κι αυτοί το ίδιο (χωρίς να είμαστε βέβαια υποχρεωμένοι όλοι να τους ακολουθήσουμε).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Οποιαδήποτε όμως αμφισβήτηση ή διόρθωση δική μου ή του οποιουδήποτε δεν μπορεί να μειώσει το εύρος της προσφοράς του Σ. Καρά. Όπως επίσης και οι ποικίλες κατηγορίες που εκτοξεύονται εναντίον του (πολλές απ' αυτές τελείως ανυπόστατες, διότι οι περισσότεροι δεν τον γνώρισαν, ούτε μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν εμάς που τον γνωρίσαμε, φτειάχνοντας εν πολλοίς μια στρεβλή εικόνα γι' αυτόν). Όπως λένε στο χωριό μου "Στην καλή γίδα κρεμάνε τα κουδούνια".


Μᾶς ἔδωσε κανεὶς τὴν εἰκόνα τοῦ Σ. Καρᾶ χωρὶς προσωπικὲς ἰδεοληψίες, ἐξιδανικεύσεις, ἀντιλήψεις, νοοτροπίες καὶ συμφέροντα καὶ δὲν καθήσαμε νὰ τὴν διαβάσουμε, χωρὶς ἀπαραίτητα νὰ ἀποδεχόμαστε τὶς ψαλτικές του ἀπόψεις;
Πεδίον δόξης λαμπρὸν ἀλλὰ καὶ πεδίον ... ναρκῶν γιὰ τὸν τολμητία ...

 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ωραία με την Πατριαρχική και Αγιορείτικη παράδοση (ξέρω βέβαια από τον ίδιο τον π. Δοσίθεο-μια φορά τον συνάντησα-κι από τον Λ. Αγγελόπουλο ότι άκουγε πολύ Ναυπλιώτη). Κι εγώ έχω ακούσει ζωντανά π.χ. σύντομη δοξολογία Αγια από τους Δανιηλαίους με το ζω΄ αρκετά χαμηλό (12-9-9).
Αυτό που είχα προτείνει παλαιότερα είναι να μελετηθούν και φασματογραφηθούν και ψάλτες προερχόμενοι από τη Χίο ή την Μ. Ασία ή φορείς του Σμυρναίικου ύφους (π.χ. Σφήκας, Χατζησταμάτης Περπινιάς, Γεροθεοδώρου), από τους οποίους θεώρησα ότι μπορεί να έχει επηρεαστεί ο Καράς. Έγραψα τότε ότι δεν θέλω να προδικάσω κανένα αποτέλεσμα και αναμένω κι εγώ τα αποτελέσματα.
Ας το κάνει κάποιος. Γιατί να μη γίνει κι αυτό, για να είναι μια έρευνα πληρέστερη και πιο αξιόπιστη; Λέμε ότι οι Αραβόφωνοι ψάλλουν το μαλακό χρώμα σκληρότεο και τους αποδεχόμαστε. Γιατί να μην αποδεχτούμε και τους ψάλτες που ανέφερα, αν η έρευνα δείξει ότι κάνουν κι αυτοί το ίδιο (χωρίς να είμαστε βέβαια υποχρεωμένοι όλοι να τους ακολουθήσουμε).
Παραθέτω την σχετική τοποθέτηση του κ. Γεωργίου Κ. Μιχαλάκη επί του θέματος, καθόσον όπως γνωρίζουμε, έχει εκτός όλων των άλλων και την απαιτούμενη τεχνογνωσία φασματογράφησης.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=103830&postcount=45

Na mas steilei deigmata HOLOKLIRON hymnon os kai SAMPLES (temachia= periechonta ta "zo hyphesi", ktl, ta opoia tha ithele na analysomen o "laosyntaraktis". Chreiazetai HOLOKLIROS hymnos dia na fasmatographisomen HOLA ta diastemeta, kai ouchi monon kapoies isos EXAIRESEIS.... tis opoies tis echousin kamnei NOMON
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος

Μᾶς ἔδωσε κανεὶς τὴν εἰκόνα τοῦ Σ. Καρᾶ χωρὶς προσωπικὲς ἰδεοληψίες, ἐξιδανικεύσεις, ἀντιλήψεις, νοοτροπίες καὶ συμφέροντα καὶ δὲν καθήσαμε νὰ τὴν διαβάσουμε, χωρὶς ἀπαραίτητα νὰ ἀποδεχόμαστε τὶς ψαλτικές του ἀπόψεις;
Πεδίον δόξης λαμπρὸν ἀλλὰ καὶ πεδίον ... ναρκῶν γιὰ τὸν τολμητία ...


Θεωρείς ότι είσαι να θέση να ακούσεις κ να μελετήσεις χωρίς προηγούμενη προκατάληψη;;
σκέψου βαθιά...
κ επειδή σου ταιριάζει λογω φωτό:ο λυκος κι αν εγέρασε........:wink::)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θεωρείς ότι είσαι να θέση να ακούσεις κ να μελετήσεις χωρίς προηγούμενη προκατάληψη;;
σκέψου βαθιά...
κ επειδή σου ταιριάζει λογω φωτό:ο λυκος κι αν εγέρασε........:wink::)

Ἄλλο τὸ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ἔργο τοῦ ἁνδρὸς καὶ ἄλλο ἡ ἡρωοποίησή του σὲ προφήτη μοναδικὸ τῆς ψαλτικῆς παράδοσης, δὲν νομίζεις;

Προκατάληψη ἔχω μπόλικη ἀπὸ αὐτὰ ποὺ ἔχω διαβάσει ἐδῶ μέσα, ἀλλὰ περιμένω ἀκόμη τὴν ἀνοιχτόμυαλη προσέγγιση. Πέραν λίγων ψηγμάτων συγκεκριμένου μέλους, δὲν βλέπω κανέναν ἄλλον τοῦ ρεύματος νὰ ἐπιχειρεῖ αὐτὸ ποὺ ζήτησα. Ἄν τολμᾶ κανεὶς βέβαια νὰ ἀποκοπεῖ ἀπὸ τὸν ὀμφάλιο λῶρο καὶ νὰ μεγαλώσει ...

ΥΓ. Τοὺς λύκους τοὺς φανεροὺς μὴν τοὺς φοβᾶσαι, ἀπὸ μακριὰ κάνεις κύκλο καὶ περνᾶς, νὰ φοβᾶσαι αὐτοὺς ποὺ δὲν βλέπεις ...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος

Ἄλλο τὸ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ἔργο τοῦ ἁνδρὸς καὶ ἄλλο ἡ ἡρωοποίησή του σὲ προφήτη μοναδικὸ τῆς ψαλτικῆς παράδοσης, δὲν νομίζεις;

Δεν ξέρω προσωπικά να ηρωοποιήθηκε........
Άλλωστε, ο καθένας (εκπρόσωπος σχολής) πιθανόν να σκέφτεται ότι μόνο αυτός ψάλλει ορθά. δε νομίζω να διαφωνείς;;; κ δε μιλάω απ τη μια ο Καράς κ απ την άλλη όλοι οι άλλοι, αλλά ο καθένας από μόνος του για τον εαυτό του.

Προκατάληψη ἔχω μπόλικη ἀπὸ αὐτὰ ποὺ ἔχω διαβάσει ἐδῶ μέσα, ἀλλὰ περιμένω ἀκόμη τὴν ἀνοιχτόμυαλη προσέγγιση. Πέραν λίγων ψηγμάτων συγκεκριμένου μέλους, δὲν βλέπω κανέναν ἄλλον τοῦ ρεύματος νὰ ἐπιχειρεῖ αὐτὸ ποὺ ζήτησα.

Ξαναλέω γιατί κάνεις πως δεν κατάλαβες:είσαι σε θέση να κρίνεις χωρίς προηγούμενη προκατάληψη;; εφ όσον η απάντησή σου είναι η παραπάνω, δεν πρόκειται να δείς άλλα ψήγματα.........

Ἄν τολμᾶ κανεὶς βέβαια νὰ ἀποκοπεῖ ἀπὸ τὸν ὀμφάλιο λῶρο καὶ νὰ μεγαλώσει ...
το αυτό ισχύει κ για σένα....

Τοὺς λύκους τοὺς φανεροὺς μὴν τοὺς φοβᾶσαι, ἀπὸ μακριὰ κάνεις κύκλο καὶ περνᾶς, νὰ φοβᾶσαι αὐτοὺς ποὺ δὲν βλέπεις ...
το βράδυ δεν τους βλέπεις, σε βλέπουν...:wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μπορούμε να έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες; Διότι εδώ νομίζω πως τα διαστήματα ταιριάζουν καλά με τα της Επιτροπής (δεν λέω ότι τα μέτρησα σωστά...).
Πρίν ἀκόμα τὰ φασματογραφήσω, ἄκουσα ἀπὸ τὸν π. Δοσίθεο πώς ψάλει ἕνα ἀρκετά χαμηλό ΖΩ κι ἕνα χαμηλό ΒΟΥ, χαρακτηριστικὰ τῆς Ὅμοιας Διφωνίας. Ἐννοεῖται στῆν κατιούσα κίνηση, καθώς ὁ π. Δοσίθεος στὴν ἀνιούσα ἐκτελεῖ ἕλξεις (μαλακές 2-3 τμ.), στούς φθόγγους ΓΑ καὶ ΚΕ, ὅπως και ὁ Ναυπλιώτης ἐξ ἄλλου.

Παραθέτω τὶς φασματογραφήσεις: εἰκόνα ἀπό τὸ Excel καὶ 5 εἰκόνες ἀπὸ τὴν μέτρηση τῶν φθόγγων ΖΩ-ΚΕ-ΔΙ-ΓΑ-ΒΟΥ.

Διαστήματα κατιόντως:
ΖΩ11,94ΚΕ9,16ΔΙ12,29ΓΑ9,03ΒΟΥ,
3/χορδα ΒΟΥ-21,31-ΔΙ καὶ ΔΙ-21,1-ΖΩ,
4/χορδο ΒΟΥ-30,48-ΚΕ καὶ
5χορδο ΒΟΥ-42,42-ΖΩ


Χάρης
 

Attachments

  • Dositheos_BHxos_excel.jpg
    44.4 KB · Views: 10
  • Dositheos_BHxos_Fasma.pdf
    1.1 MB · Views: 14

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν ξέρω προσωπικά να ηρωοποιήθηκε........
Άλλωστε, ο καθένας (εκπρόσωπος σχολής) πιθανόν να σκέφτεται ότι μόνο αυτός ψάλλει ορθά. δε νομίζω να διαφωνείς;;; κ δε μιλάω απ τη μια ο Καράς κ απ την άλλη όλοι οι άλλοι, αλλά ο καθένας από μόνος του για τον εαυτό του.



Ξαναλέω γιατί κάνεις πως δεν κατάλαβες:είσαι σε θέση να κρίνεις χωρίς προηγούμενη προκατάληψη;; εφ όσον η απάντησή σου είναι η παραπάνω, δεν πρόκειται να δείς άλλα ψήγματα.........


το αυτό ισχύει κ για σένα....


το βράδυ δεν τους βλέπεις, σε βλέπουν...:wink:

Ἄν δὲν τὸ ξέρεις μᾶλλον συμμετέχεις στὸ forum μὲ γυαλιὰ 3D.

Στὴ Μεγάλη Ἐκκλησία πάντα ἔψαλλαν ὀρθά, δε χρειαζόταν νὰ νομίζουν τίποτε, ἁπλὰ τὸ ἔκαναν, ἦταν σίγουροι ὡς μέρος μιᾶς ἀλυσίδας, σήμερα λέμε καὶ νομίζουμε μὴπως καὶ δὲν ἔψαλλαν ὀρθὰ ...

Τώρα γιὰ τὸν Καρᾶ, ὁ ἴδιος μπορεῖ νὰ τὸ νόμιζε γιὰ τὸν ἑαυτὸ του, ἀλλὰ ἦταν μόνος του καὶ πορευόταν μόνος του -τουλάχιστον ἀπ' ὅσο ξέρω, μπορεῖ νὰ κάνω καὶ λάθος ...

Τώρα γιὰ τὸ ἄν μπορῶ νὰ κρίνω, ἔρχου καὶ ἴδε, διαφορετικὰ ἄν δὲν θέλεις ἐσὺ μία, ἐγώ δὲν θὰ σκάσω κιόλας, ὅστις γουστάρει, ὅστις δὲν γουστάρει, καλὴ καρδιά μὴ δῶ ψήγμα εἰς τὸν αἰώνα.

Κι ἐπειδὴ σὲ βλέπουν, ἅμα περνᾶς σιγὰ καὶ μαλακά καὶ προσεκτικὰ δὲν πέφτεις καὶ στὰ δοντάκια τους ... :wink:
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω την σχετική τοποθέτηση του κ. Γεωργίου Κ. Μιχαλάκη επί του θέματος, καθόσον όπως γνωρίζουμε, έχει εκτός όλων των άλλων και την απαιτούμενη τεχνογνωσία φασματογράφησης.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=103830&postcount=45

Na mas steilei deigmata HOLOKLIRON hymnon os kai SAMPLES (temachia= periechonta ta "zo hyphesi", ktl, ta opoia tha ithele na analysomen o "laosyntaraktis". Chreiazetai HOLOKLIROS hymnos dia na fasmatographisomen HOLA ta diastemeta, kai ouchi monon kapoies isos EXAIRESEIS.... tis opoies tis echousin kamnei NOMON

Κε Κιαμηλίδη
ο κ. Μιχαλάκης, λόγω της γνωστής νοοτροπίας του, προφανώς δεν διαβάζει προσεκτικά τί γράφουμε και τί συζητάμε, γι' αυτό είναι εντελώς εκτός θέματος. Δεν μίλησα για κανένα Ζω ύφεση. Η συζήτηση εδώ, σ' αυτό το σημείο, είναι για τον Β΄ ήχο και τα διαστήματά του. Και είπα να φασματογραφηθούν ψάλτες άλλοι, όχι εγώ, διότι για άλλους συζητάμε και όχι για το τί λέω εγώ. Το τί υποστηρίζω εγώ το έχω πεί και ελπίζω ότι και στην εκτέλεσή μου είμαι συνεπής σ' αυτό (και σίγουρα λέω αρκετά μαλακά διαστήματα). Παρεμπιπτόντως, ας φασματογραφήσει και ο κ. Μιχαλάκης τον εαυτό του σε διάφορα μέλη του Β' ήχου να δούμε αν λέει τις όμοιες διφωνίες και τις "χρυσές τομές", για τις οποίες κόπτεται και τις οποίες τις "ψάλλει" μεν ο Μελωδός του, έχω όμως την εντύπωση, απ' όσο τον έχω ακούσει (φασματογραφήσεις εγώ δεν ξέρω να κάνω) ότι δεν τις λέει.

ΥΓ1. Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί πρέπει να μεταφέρονται εδώ παρεμβάσεις του κ. Μιχαλάκη, αλλά δε βαριέσαι, θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό.
ΥΓ2. "Λαοσυνταράκτης", ωραίο! Μπορεί να το εγκαινιάσω. Εξάλλου έχω εκδώσει σε κασέτα το "Εσείσθησαν λαοί" του Μπερεκέτη [Ναι, στην κασέτα "Great solists" (sic), και σ' όποιον αρέσει!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Πρίν ἀκόμα τὰ φασματογραφήσω, ἄκουσα ἀπὸ τὸν π. Δοσίθεο πώς ψάλει ἕνα ἀρκετά χαμηλό ΖΩ κι ἕνα χαμηλό ΒΟΥ, χαρακτηριστικὰ τῆς Ὅμοιας Διφωνίας. Ἐννοεῖται στῆν κατιούσα κίνηση, καθώς ὁ π. Δοσίθεος στὴν ἀνιούσα ἐκτελεῖ ἕλξεις (μαλακές 2-3 τμ.), στούς φθόγγους ΓΑ καὶ ΚΕ, ὅπως και ὁ Ναυπλιώτης ἐξ ἄλλου.

Παραθέτω τὶς φασματογραφήσεις: εἰκόνα ἀπό τὸ Excel καὶ 5 εἰκόνες ἀπὸ τὴν μέτρηση τῶν φθόγγων ΖΩ-ΚΕ-ΔΙ-ΓΑ-ΒΟΥ.

Διαστήματα κατιόντως:
ΖΩ11,94ΚΕ9,16ΔΙ12,29ΓΑ9,03ΒΟΥ,
3/χορδα ΒΟΥ-21,31-ΔΙ καὶ ΔΙ-21,1-ΖΩ,
4/χορδο ΒΟΥ-30,48-ΚΕ καὶ
5χορδο ΒΟΥ-42,42-ΖΩ


Χάρης

Ευχαριστώ. Εγώ είχα:

ΖΩ 13.6 ΚΕ 8.4 ΔΙ 12 ΓΑ 8.4 ΒΟΥ

Και μια άλλη ηχογράφηση από τον Φιρφιρή, οποιος δεν μου φαίνεται να κάνει όμοιες διφωνίες.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ἄν δὲν τὸ ξέρεις μᾶλλον συμμετέχεις στὸ forum μὲ γυαλιὰ 3D.

Στὴ Μεγάλη Ἐκκλησία πάντα ἔψαλλαν ὀρθά, δε χρειαζόταν νὰ νομίζουν τίποτε, ἁπλὰ τὸ ἔκαναν, ἦταν σίγουροι ὡς μέρος μιᾶς ἀλυσίδας, σήμερα λέμε καὶ νομίζουμε μὴπως καὶ δὲν ἔψαλλαν ὀρθὰ ...

Τώρα γιὰ τὸν Καρᾶ, ὁ ἴδιος μπορεῖ νὰ τὸ νόμιζε γιὰ τὸν ἑαυτὸ του, ἀλλὰ ἦταν μόνος του καὶ πορευόταν μόνος του -τουλάχιστον ἀπ' ὅσο ξέρω, μπορεῖ νὰ κάνω καὶ λάθος ...

Τώρα γιὰ τὸ ἄν μπορῶ νὰ κρίνω, ἔρχου καὶ ἴδε, διαφορετικὰ ἄν δὲν θέλεις ἐσὺ μία, ἐγώ δὲν θὰ σκάσω κιόλας, ὅστις γουστάρει, ὅστις δὲν γουστάρει, καλὴ καρδιά μὴ δῶ ψήγμα εἰς τὸν αἰώνα.

Κι ἐπειδὴ σὲ βλέπουν, ἅμα περνᾶς σιγὰ καὶ μαλακά καὶ προσεκτικὰ δὲν πέφτεις καὶ στὰ δοντάκια τους ... :wink:
εγώ άλλα πράγματα έγραψα.....
περι άλλων εσύ τυρβάζεις......
καλό βράδυ... έχεις το αλάθητο.
 
"Λαοσυνταράκτης", ωραίο! Μπορεί να το εγκαινιάσω

Για να ευθυμήσουμε και χωρίς παρεξήγηση!
Αν ήσασταν αριστερός-->Μαοσυνάκτης
Αν γράφατε άρθρο στην εφημερίδα του Καρατζαφέρη-->Λαοσυντάκτης
Αν ήσασταν κρυωμένος-->Λαοσυνάχης!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μπά;! Έγινα κι εγώ εχθρός της όμοιας διφωνίας, μετά από τόσες παρεμβάσεις μου, ουσιαστικώς υπέρ της; (και μάλιστα όταν έχω ασχοληθεί μ' αυτό το θέμα από πολύ παλαιότερα. Μόνο τις φασματογραφήσεις δεν μπορούσα να έχω τότε). Εσύ δεν φώναξες κάποια στιγμή "ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ" για κάποιο μήνυμά μου; Τις εξηγήσεις τις δικές μου τις έχει εξετάσει; Τις έχεις λάβει σοβαρά υπόψιν σου; (διότι το αν π.χ. έκανε ή όχι ο Δαμασκηνός διφωνίες όμοιες ή ανόμοιες, ή άλλα ζητήματα που αφορούν στην παλιά μορφή των μελών επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι το έχω εξετάσει πολύ περισσότερο από σένα). Δεν θα πώ τίποτ' αλλο διότι βαριέμαι.


Ποιοί όλοι; Ως μαθητής του, ναί το δέχτηκα στην αρχή, όμως ήδη από την εποχή της μαθητείας μου (1982-1988) άρχισα να το αμφισβητώ, για να το απορρίψω κατόπιν (αν και επιμένω να εξεταστούν κι άλλοι ψάλτες για τα διαστήματα, πέραν των Πατριαρχικών, κι ας τους θεωρείτε Β' κατηγορίας).

Οποιαδήποτε όμως αμφισβήτηση ή διόρθωση δική μου ή του οποιουδήποτε δεν μπορεί να μειώσει το εύρος της προσφοράς του Σ. Καρά. Όπως επίσης και οι ποικίλες κατηγορίες που εκτοξεύονται εναντίον του (πολλές απ' αυτές τελείως ανυπόστατες, διότι οι περισσότεροι δεν τον γνώρισαν, ούτε μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν εμάς που τον γνωρίσαμε, φτειάχνοντας εν πολλοίς μια στρεβλή εικόνα γι' αυτόν). Όπως λένε στο χωριό μου "Στην καλή γίδα κρεμάνε τα κουδούνια".

+1000 Γιάννη μου...τα υπόλοιπα είναι περιττά...
Αγαπητοί μου μόνο ΑΝ αποβάλουμε την προκατάληψη θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε, η και αν διαφωνούμε και πάλι να διαφωνούμε με πνεύμα συναδελφικότητας και όχι σαν να πρόκειται για "αιρέσεις" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο να πω...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κε Κιαμηλίδη
ο κ. Μιχαλάκης, λόγω της γνωστής νοοτροπίας του, προφανώς δεν διαβάζει προσεκτικά τί γράφουμε και τί συζητάμε, γι' αυτό είναι εντελώς εκτός θέματος. Δεν μίλησα για κανένα Ζω ύφεση. Η συζήτηση εδώ, σ' αυτό το σημείο, είναι για τον Β΄ ήχο και τα διαστήματά του. Και είπα να φασματογραφηθούν ψάλτες άλλοι, όχι εγώ, διότι για άλλους συζητάμε και όχι για το τί λέω εγώ. Το τί υποστηρίζω εγώ το έχω πεί και ελπίζω ότι και στην εκτέλεσή μου είμαι συνεπής σ' αυτό (και σίγουρα λέω αρκετά μαλακά διαστήματα). Παρεμπιπτόντως, ας φασματογραφήσει και ο κ. Μιχαλάκης τον εαυτό του σε διάφορα μέλη του Β' ήχου να δούμε αν λέει τις όμοιες διφωνίες και τις "χρυσές τομές", για τις οποίες κόπτεται και τις οποίες τις "ψάλλει" μεν ο Μελωδός του, έχω όμως την εντύπωση, απ' όσο τον έχω ακούσει (φασματογραφήσεις εγώ δεν ξέρω να κάνω) ότι δεν τις λέει.

ΥΓ1. Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί πρέπει να μεταφέρονται εδώ παρεμβάσεις του κ. Μιχαλάκη, αλλά δε βαριέσαι, θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό.
ΥΓ2. "Λαοσυνταράκτης", ωραίο! Μπορεί να το εγκαινιάσω. Εξάλλου έχω εκδώσει σε κασέτα το "Εσείσθησαν λαοί" του Μπερεκέτη [Ναι, στην κασέτα "Great solists" (sic), και σ' όποιον αρέσει!
Κύριε Αρβανίτη,
1. Έκανα απλά την επισύναψη χωρίς να προσέξω πως ήταν εκτός θέματος όπως σωστά σημειώνετε, χωρίς όμως να υπάρχει στο μήνυμά του κ. Γεωργίου Μιχαλάκη ίχνος της ''γνωστής του νοοτροπίας'' που νομίζω πως μάλλον κακώς αναφέρετε.
2. Δεν ζητά να φασματογραφήσει δικό σας ηχητικό, αλλά ηχητικό Ψάλτου ή Ψαλτών της επιλογής σας.
3. Έχω και εγώ τον Μελωδὀ, και μπορώ και κάνω σε ελάχιστο χρόνο τις κλίμακες με τα διαστήματα που αναφέρονται από όλους τους ειδικούς του φόρουμ, τις οποίες και χρησιμοποιώ για προσωπική μου χρήση, και έχω ωφεληθεί πολύ από αυτά, και με την ευκαιρία τους ευχαριστώ όλους πάρα μα πάρα πολύ.
Εδώ οφείλω να σημειώσω πως οφείλω πάρα πολλά και στον κ. Γεώργιο Μιχαλάκη, ο οποίος πάντοτε μου δίνει σχετικές απαντήσεις στα ερωτήματά μου, και η ορθότητα των οποίων επιβεβαιώνεται και με τον Μελωδό.
Σχετικά με τα όσα αναφέρετε στην ΥΓ1., (και με τα οποία διαφωνώ πλήρως), νομίζω πως σημασία για την πλήρη και σωστή έρευνα και την γνώση (αυτά και μόνον με ενδιαφέρουν εμένα) έχουν αυτά που λέει ο οποιοσδήποτε και ιδιαίτερα η επώνυμη και τεκμηριωμένη άποψη, άνεξάρτητα ακόμι και εάν δεν συμφωνώ με τον τρόπο με τον οποίο αυτή διατυπώνεται.
Με τα πιό πάνω απλά και μόνον απαντώ , και τίποτε άλλο, χωρίς να θέλω να σπαταλώ τον χρόνο σας.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και μια άλλη ηχογράφηση από τον Φιρφιρή, οποιος δεν μου φαίνεται να κάνει όμοιες διφωνίες.

Υπάρχει μαρτυρία μαθητού των π.Μελετίου, π.Φιρφιρή και του "Μπαζούκα", ότι συχνά του έλεγαν ότι ναι μεν η θεωρία του δευτέρου ήχου αναφέρει για 8-14-8 αλλά στην πράξη είναι τα διαστήματα πιο σκληρά. Πράγμα που ειδικά ο π.Μελέτιος το τόνιζε ιδιαίτερα στους μαθητές του. Εννοούσε τον φθόγγο ΖΩ'.
Πράγματι εγώ (και δεν νομίζω να είμαι μόνο εγώ) σε πολλές ηχογραφήσεις του π.Διονυσίου ακούω "σκληρότερα" διαστήματα από αυτά που ακούμε συνήθως.
Συμφωνώ και εγώ με αυτό που είπε ο Γιάννης ο Αρβανίτης...θα πρέπει να ακούσουμε και άλλες ψαλτικές παραδόσεις για να βγάλουμε περισσότερο ασφαλή συμπεράσματα...
Υ.Γ.ο μαθητής των γεροντάδων που ανέφερα είναι στην διάθεση όποιου ενδιαφέρεται για περαιτέρω πληροφορίες...
 
Top