Ανοικτή επιστολή-απάντηση κ. Κώστα Αγγελίδη προς κ. Μανόλη Χατζηγιακουμή

Status
Not open for further replies.

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστῆ ἀποκλειστικὰ ἀπευθυνόμενο σὲ κάθε βρίζοντα]: πτύοντας στὸν αδελφό, οὐχὶ τὸν ἀδελφὸ ἀλλὰ τὸν ἑαυτό σου κάμνεις κατάπτυστο ... Πολλὲς ἀντιπαραθέσεις ἀνάμεσα σὲ ψάλτες ἀπαντῶνται σὲ περιοδικὰ καὶ ἐφημερίδες τῆς Πόλεως καθόλο τὸν 19ο αἰ. Ποτὲ ὅμως δὲν φτάνουν στὴν χυδαιότητα ποὺ ἐνίοτε παρατηρεῖται ἐδῶ. Ἀσέβεια στὸ Ψαλτολόγιο καθόλη τὴν ἑβδομάδα καὶ ... εὐσέβεια στὸ Ἀναλόγιο τὴν Κυριακή, πῶς συνδυάζονται; Κλειδιὰ νὰ κλειδώσω δὲν ἔχω, θυρωρὸς δὲν εἶμαι οὔτε νυκτοφύλακας. Νὰ σβήσω μερικὰ σάπια μαργαριτάρια; Οὔτε κι αὐτό: ὁ βρίζων τὸν ἀδελφό, σβήνει ἑαυτόν.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Με το φως της ημέρας επεμβαίνει ο κος συντονιστής και ηρεμούν τα πνεύματα, ελπίζουμε οριστικά.

(αν και το προηγούμενο βράδυ έπεσε πολύ γέλιο)
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
(αν και το προηγούμενο βράδυ έπεσε πολύ γέλιο)

Έπεσε γέλιο;;;;!!!!!
Λυπάμαι, αλλά μόνο θλίψη μπορεί να προκαλέσει όλη αυτή η εικόνα στο Ψαλτολόγιο. Δεν εκφράζει πολλούς ένας τέτοιος χώρος πια. Η σιωπή και η αποχή τους μάλλον κάτι τέτοιο μαρτυρά. Ελπίζω να μη γίνει οριστική...

ΥΓ:και μην αρχίσετε τα περί ελεύθερης έκφρασης, πλουραλισμού ή χιουμοριστικής διάθεσης. Το ξεκατίνιασμα δεν οφελεί κανέναν.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ρε παιδια εσεις που ανεβαζετε Καρα μας χαλασατε το αυτι πρωινιατικα!!! Απο δω και περα σας παρακαλω, ......μονο Βασιλη!!!



Επι τη ευκαιρια το κλιπακι ειναι ολα τα λεφτα!!!!

Aυτος εισαι!!...:cool:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δεν είναι ωραίο να μαλώνουμε αλλά από την άλλη, όταν βρεθεί κάποιος, τα γραφόμενα του οποίου είναι παιδικού επιπέδου, είτε επίτηδες για να προκαλέσει διαμάχες, ή δεν το κάνει επίτηδες αλλά είναι λιγάκι ελαφρύς, τι να κάνουμε, να φύγουμε από το φόρουμ εξαιτίας του; Όχι. Θα γελάσουμε!

Εξάλλου, η πείρα έχει δείξει ότι στη πρώτη κατ ιδίαν συνάντηση, ξεχνιούνται όλα.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Έπεσε γέλιο;;;;!!!!!
Λυπάμαι, αλλά μόνο θλίψη μπορεί να προκαλέσει όλη αυτή η εικόνα στο Ψαλτολόγιο. Δεν εκφράζει πολλούς ένας τέτοιος χώρος πια.
Η σιωπή και η αποχή τους μάλλον κάτι τέτοιο μαρτυρά.
Ελπίζω να μη γίνει οριστική...

ΥΓ:και μην αρχίσετε τα περί ελεύθερης έκφρασης, πλουραλισμού ή χιουμοριστικής διάθεσης. Το ξεκατίνιασμα δεν οφελεί κανέναν.


Μαλλον...............

Υ.Γ
Μεγαλο πραγμα τα avatar ........:wink: !
 
Last edited:

μαθητής

Μέλος
Ρε παιδια εσεις που ανεβαζετε Καρα μας χαλασατε το αυτι πρωινιατικα!!! Απο δω και περα σας παρακαλω, ......μονο Βασιλη!!!



Επι τη ευκαιρια το κλιπακι ειναι ολα τα λεφτα!!!!

Aυτος εισαι!!...:cool:

Oxi μονο θα διαφωνησω μαζι σας, αλλα και θα σας μαλωσω κιολας που τολμησατε να συγκρινετε ενα ψαλτη με ενα λαϊκό τραγουδιστη και να πειτε οτι προτιμοτερος ειναι ο τραγουδιστής. :) Σε κάθε περίπτωση προτιμώ τον ψάλτη Καρρά, μου αρεσει να ακουω τον Καρρά να ψέλνει, και οποτε μου δινεται τετοια ευκαιρία fροντιζω να μη την χάνω. Σας καλω να ακολουθησετε το παράδειγμά μου και δε θα χάσετε!. :rolleyes: Εννοω φυσικά τον πρωτοψάλτη Χαρίλαο Καρρά! :D

Βασίλης Κιαμηλίδης;43832 said:
Εκπομπή της ΕΡΑ της 02-08-2009 της H΄ Κυριακής του Ματθαίου Ήχος βαρύς.
..................
3. Το δοξαστικό του εσπερινού της εορτής της Μεταμορφώσεως ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Χαρίλαος Καράς
 
Last edited:

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Αγαπητε nikolae,ο σκοπος μου στο φορουμ ειναι ομοιος με ολων εδω μεσα.Εδω εκπροσωπω τον εαυτο μου κ μονο κ οπως εχω πει κατα καιρους,ουτε ο Αγγελιδης ουτε ο Αγγελοπουλος εχουν αναγκη αντιπροσωπων τους καπου,γιατι πολυ απλα οι ιδιοι εχουν πολυ σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουν,απο το να ασχολουνται με ψαλτολυσσικου επιπεδου συζητησεις.Εδω εκπροσωπω ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΝΟ,ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.Απλα,δεν ανεχομαι να υβριζονται εμμεσα η αμεσα αυτοι οι ανθρωποι,τη στιγμη που αυτοι απαντουν με επιχειρηματα στις καθε ειδους υβρεις.Δεν απαγορεψαμε σε κανενα να κρινει το εργο του Καρα η του Αγγελοπουλου,αλλα αλλο αυτο και αλλο να φτανουμε σε χαρακτηρισμους και οταν δεν εχουμε τι να πουμε,να λεμε "τι ηλικια εχεις νεαρε,τι γνωσεις;" κλπ αερολογιες.Δεν κοιταμε αν αυτα που λεει ο συνομιλητης μας ευσταθουν,αλλα κοιταμε το ποιον του;Μου θυμιζει την παροιμια "οσα δεν φτανει η αλεπου...".
 

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Αγαπητε farleka,σταματαω να ασχολουμαι μαζι σου,γιατι εμεις εδω κανουμε διαλογο,δεν ειρωνευομαστε.Ο καθενας δειχνει τι ειναι απο τα λεγομενα του.Δεν εχω κατι αλλο να πω.
 

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Πισω μου Ρουστεμη δεν εχω κανεναν,μονο τη σκια μου οταν περπαταω. :) Δεν ειμαι τσουτσεκι κανενος.Απλα υπερασπιζομαι καποιους ανθρωπους που εχουν φαει τη ζωη τους στην ερευνα κ την καταγραφη της βυζαντινης κ εισπραττουν μονο χλευη.Δεν πειραζει ομως,υπαρχει κ Θεος!
 

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Αγαπητε Μπουλμουτζη,διακρινω ενα απιστευτο κομπλεξ,ε;Δεν πειραζει,ξυδι! :D
 

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Αγαπητε Μιχαλη,δε με περιμενες,γιατι δεν ειναι οντως αυτο το υφος μου.Οταν ομως βλεπω οτι εγω χρησιμοποιω συγκεκριμενο υφος κ αλλοι καποιο αλλο,αναγκαστικα πρεπει να μιλησω στη γλωσσα τους για να καταλαβουν,γιατι δεν καταλαβαινουν αλλιως.Περιμενω τηλ. σου.Ειπαμε,αλλο ταπεινος,αλλο μ... κ καρπαζοεισπρακτορας.Ολα εχουν κ τα ορια τους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το κόμπλεξ είναι εμφανές ποιος το έχει. Και επειδή πράγματι όλα έχουν και τα όριά τους, κύριοι συντονιστές ενεργείστε! Δε βλέπεται πως μας βγήκε άλλος Μιχαλάκης; Το θέμα θέλει καθάρισμα...
 

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Οχι βρε αδερφε...γιατι να με νοιαξει αν ηταν ψαλτης ο Καρας...Να μιλαω,αν ειναι ετσι και εγω για την αστροναυτικη,να γραφω συγγραματα,αλλα να μην εχω μπει σε πυραυλο!...Ποιον θα πρεπει ο μαθητης να εμπιστευθει, στην πραξη τουλαχιστον;...Εμενα ή τον Γκαγκαρην;...:confused:
Να μια συγκριση:
Αγαπητε ηλιας νεκταριος,
Δε σημαινει πως ενας αστροναυτης,επειδη εχει ταξιδεψει,ξερει κ απο διαστημοπλοια.Ενας που εχει σπουδασει αστροναυτικη,σιγουρα μπορει να ξερει πολυ περισσοτερα.Το ιδιο ισχυει κ εδω.Κανε κ εσυ κ ολοι οσοι κατακρινετε τον Καρα και τον Αγγελοπουλο την ερευνα που εχουν κανει αυτοι κ τοτε τα λεμε.Να σας γνωστοποιησω με την ευκαιρια οτι εχω την τιμη να ειμαι μελος του Δ.Σ. του "Συλλογου προς διαδοση της Εθνικης Μουσικης-Σιμων Καρας" και επιμελουμαι,μαζι με τον Γιωργο Κωνσταντινου το υπο εκδοση εργο του μακαριστου Δασκαλου "Τα βασικα γνωρισματα της βυζαντινης μουσικης".Μια μνημειωδη εκδοση,οπου εκει θα μπει καθε κατεργαρης στον παγκο του.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρω διευκρίνηση που έλαβα από το dimitrios_32 σε ΠΜ.

dimitrios_32 said:
Επειδη ειχα αναφερει για καποιο υπο εκδοση εργο του Σιμωνα Καρα οτι το επιμελουμαι μαζι με τον Γιωργο Κωνσταντινου,παρακαλω να υπαρξει διευκρινιση οτι εγω απλως μια φορα συμμετειχα στην επιμελεια,χωρις να προσκληθω ξανα.Θελω να το ανακοινωσετε,γιατι εγινα δεκτης παραπονων,δικαιολογημενων απολυτα,απο τον κ.Κωνσταντινου.Σας στελνω εδω μηνυμα,επειδη το θεμα κλειδωσε!
 
Last edited by a moderator:

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Έπεσε γέλιο;;;;!!!!!
Λυπάμαι, αλλά μόνο θλίψη μπορεί να προκαλέσει όλη αυτή η εικόνα στο Ψαλτολόγιο. Δεν εκφράζει πολλούς ένας τέτοιος χώρος πια. Η σιωπή και η αποχή τους μάλλον κάτι τέτοιο μαρτυρά. Ελπίζω να μη γίνει οριστική...

ΥΓ:και μην αρχίσετε τα περί ελεύθερης έκφρασης, πλουραλισμού ή χιουμοριστικής διάθεσης. Το ξεκατίνιασμα δεν οφελεί κανέναν.
Συμφωνω με τον αδερφο Μποκο.Φταιω κ εγω που επεσα στο επιπεδο καποιων.
 

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Το κόμπλεξ είναι εμφανές ποιος το έχει. Και επειδή πράγματι όλα έχουν και τα όριά τους, κύριοι συντονιστές ενεργείστε! Δε βλέπεται πως μας βγήκε άλλος Μιχαλάκης; Το θέμα θέλει καθάρισμα...
Σας βγηκε αλλος Μιχαλακης,ε;Μαλλον σας αρεσει το του Κουτσογιωργα "δε δικαιουσθε να ομιλειτε",ετσι;Εχουμε δημοκρατια αγαπητε κ οφειλουμε να λεμε ελευθερα την αποψη μας.Τι να κανουμε που οι αποψεις μας ειναι τεκμηριωμενες,ενω εσεις εχετε μαθει διαλογο μπακαλοταβερνας και καφενειου;Μας συγχωρειτε! :D
 
Να σας γνωστοποιησω με την ευκαιρια οτι εχω την τιμη να ειμαι μελος του Δ.Σ. του "Συλλογου προς διαδοση της Εθνικης Μουσικης-Σιμων Καρας" και επιμελουμαι,μαζι με τον Γιωργο Κωνσταντινου το υπο εκδοση εργο του μακαριστου Δασκαλου "Τα βασικα γνωρισματα της βυζαντινης μουσικης".Μια μνημειωδη εκδοση,οπου εκει θα μπει καθε κατεργαρης στον παγκο του.

Αμ πέστο ντε πως όλος ο ντόρος έχει διαφημιστικό σκοπό! Εντάξει φίλε μου αν έχετε οικονομικά προβλήματα εσύ και το αφεντικό σου θα το αγοράσουμε το βιβλίο σας. Αν βρεθεί και κανένας να το κρίνει, κάντε και καμια μήνυση και όλα καλά. Μόνο εσείς με τον αυτοδίδακτο γενάρχη σας ξέρετε την αλήθεια. Με λίγα ευρώ θα γίνει και δικό μας κτήμα.:D:D
 
Status
Not open for further replies.
Top