Tablet ως χρήση Ψηφιακού Μουσικού Βιβλίου!

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
χαίρετε φίλοι μου την βοήθειά σας και την συμβουλή σας μέσα από τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας σχετικά με το Θέμα...
1)πιστευετε πως η τεχνολογία έχει μπει και στον εκκλησιαστικό (γενηκότερα) χόρο με αποτέλεσμα να μην σκανδαλίσει τους πιστούς;
2)σε όποιους χρισημοποιούν ήδη την ταμπλέτα στο Ναό όπου ψάλουν και έχουν την εμπειρία ας μας πουν παρακαλώ μοντέλο και χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει μια ταμπλέτα..(αυτονομία batt, inc. λειτουργικό κλπ)

και ότι άλλο θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος πάνω σε αυτό το θέμα..
 

kostantim

Μέλος
χαίρετε φίλοι μου την βοήθειά σας και την συμβουλή σας μέσα από τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας σχετικά με το Θέμα...
1)πιστευετε πως η τεχνολογία έχει μπει και στον εκκλησιαστικό (γενηκότερα) χόρο με αποτέλεσμα να μην σκανδαλίσει τους πιστούς;
2)σε όποιους χρισημοποιούν ήδη την ταμπλέτα στο Ναό όπου ψάλουν και έχουν την εμπειρία ας μας πουν παρακαλώ μοντέλο και χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει μια ταμπλέτα..(αυτονομία batt, inc. λειτουργικό κλπ)

και ότι άλλο θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος πάνω σε αυτό το θέμα..

κατα την προσωπικη μου και ταπινη μου αποψη ειναι πως τιποτα δεν μπορη και φυσικα δεν πρεπει να αντικαταστησει το μουσικο εκκλησιαστικο βιβλιο .Με λιγα λογια το θεωρω τελειος ακομψο
 
Όπως και κάθε άλλο gadget , θέλει πρωτίστως μεγάλη εξοικείωση σε υπερθετικό βαθμό για να φθάσεις να το χρησιμοποιήσεις στο αναλόγιο .
Καλά Χριστούγεννα .
Εύχομαι ο santa claus να σου φέρει ένα..
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
χαίρετε φίλοι μου την βοήθειά σας και την συμβουλή σας μέσα από τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας σχετικά με το Θέμα...
1)πιστευετε πως η τεχνολογία έχει μπει και στον εκκλησιαστικό (γενηκότερα) χόρο με αποτέλεσμα να μην σκανδαλίσει τους πιστούς;
2)σε όποιους χρισημοποιούν ήδη την ταμπλέτα στο Ναό όπου ψάλουν και έχουν την εμπειρία ας μας πουν παρακαλώ μοντέλο και χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει μια ταμπλέτα..(αυτονομία batt, inc. λειτουργικό κλπ)

και ότι άλλο θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος πάνω σε αυτό το θέμα..

Χρειάζεται να γνωρίζουμε πως ο τρόπος με τον οποίο προβάλλονται τα βιβλία δεν εξαρτάται πάντα και απαραίτητα από το πόσο καλά χαρακτηριστικά έχει το tablet. Για παράδειγμα, τα βιβλία της google τα περισσότερα που έχω δει είναι σε συμπιεσμένη μορφή όπως έχουμε γράψει και αλλού. Είναι μεν pdf, ωστόσο με κάποιο τρόπο το έχουν συμπιέσει και το αποτέλεσμα είναι να μην ανοίγει τόσο γρήγορα.
Η διαφορά είναι μόλις κάποια δευτερόλεπτα. Όμως στην πράξη βλέπεις πως είναι πολύ σημαντικό τα αρχεία να ανοίγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Δεν είναι δυνατό μέσα στο ναό να σταματάς για πέντε δευτερόλεπτα κάθε λίγο και λιγάκι περιμένοντας να ανοίξει η σελίδα που σε ενδιαφέρει. Δε γνωρίζω όμως το χώρο αυτό, καθώς δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, απλά έτσι με διάφορες δοκιμές και με διάφορα προγράμματα νομίζω πως κάτι έχει γίνει. Προφανώς άλλα μέλη γνωρίζουν καλύτερα και σίγουρα θα ξέρουν να μας πουν περισσότερα.
Τώρα αυτά όλα τα λέμε για να δεις πως στο ίδιο tablet πόσο μεγάλη διαφορά έχει συμπιεσμένο και αποσυμπιεσμένο αρχείο. Πήγαινε εδώ http://psalticbookdroid.blogspot.gr/ για παράδειγμα και κατέβασε την Παρακλητική, και μετά πήγαινε εδώ: http://www.mediafire.com/view/q8jw0t85wa7z4qc/Paraklitiki2.pdf και κατέβασε πάλι την Παρακλητική αλλά σε αρχείο λογικά αποσυμπιεσμένο καθώς ανοίγει πολύ πιο γρήγορα από το άλλο όπως βλέπουμε και στο βίντεο.



Κάτι άλλο ακόμα που χρειάζεται είναι να έχουμε αντίγραφο pdf βιβλίων όπως για παράδειγμα το Μηναίο ή το Ωρολόγιο. Δηλαδή αν για παράδειγμα κατεβάσουμε και τα δώδεκα μηναία σε ένα αρχείο από εδώ: http://www.mediafire.com/download/9314zyqsrrnw63z/Ta_12_Minaia_1889.pdf μετά, το αρχείο Ta_12_Minaia_1889.pdf αφού το αποσυμπιέσουμε για να ανοίγουν γρήγορα οι σελίδες μετά το αντιγράφουμε και το μετονομάζουμε σε Ta_12_Minaia_1889_2.pdf Αυτό είναι απαραίτητο, διότι συχνά πυκνά χρησιμοποιούνται δύο διαφορετικές ημερομηνίες. Για παράδειγμα στο διάστημα που διανύουμε τώρα, μπορεί να ψάλλουμε τμήματα από την Κυριακή προ ή μετά Χριστουγέννων, αλλά ταυτόχρονα και το συναξάριο της ημέρας. Ενδεχομένως να είναι πιο γρήγορο να ανοίξουμε νέο αρχείο για κάτι τέτοιο, παρά να μεταφερθούμε από τα περιεχόμενα στην ημέρα, εκτός και έχουμε εκ των προτέρων οργανωθεί και ξέρουμε ακριβώς σε πια σελίδα είναι.

Γενικά μιλώντας πάντως, πιστεύω πως για τον ψάλτη η χρήση ψηφιακών αρχείων σε σχέση με τα κλασσικά βιβλία είναι ασυγκρίτως εξυπηρετική, τον βοηθά να ηρεμεί και να μην αγχώνεται, να μην γυρίζει συνέχεια το αναλόγιο, να μην ανοιγοκλείνει βιβλία.
Κάποιος που έχει οργανωθεί από πριν και έχει βρει τα ψηφιακά βιβλία από τα οποία θα ψάλλει και θα διαβάσει, το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι απλά να… ψάλλει και να διαβάζει χωρίς απολύτως άλλη κίνηση. Ούτε καν ο φωτισμός δε χρειάζεται. Εμένα προσωπικά με κουράζουν πάρα πολύ αυτά τα φώτα που βρίσκονται πάνω ή δίπλα στα αναλόγια, και δυστυχώς πας μέχρι και σε αγρυπνίες και δε καταλαβαίνεις ότι είσαι σε αγρυπνία. Είτε είναι νύχτα είτε πρωι, χίλια φώτα μέσα στο ναό και στο αναλόγιο. Με τον ψηφιακό τρόπο ανάγνωσης γλυτώνεις όλες αυτές τις ταλαιπωρείς και το ευχαριστιέσαι που βρίσκεσαι στο ναό, ήρεμα ήσυχα με τις λιγότερες δυνατές αποσπάσεις.
 
Last edited:

Dendramis

Νέο μέλος
Αν διαθετεις τα χρηματα θα σου προτεινα το I PAD το οποιο χρησιμοποιω πανω απο 2 χρονια......Μπορεις να βρεις και μεταχειρισμενο......Κατεβαζεις την εφαρμογη I BOOKS απο το app store δωρεαν και μπορεις να αποθηκευσεις μεγαλο αριθμο βιβλιων ...εγω εχω καμια εκατοστη......να τους αλλαζεις θεση κσι με ενα εικονιδιο που εχει να ανοιγεις συγχρονος 9 σελιδες ενω εχει σελιδοδικτη και προχωροντας γρηγορα τις σελιδες να βρισκης αυτη που θελεις και μπορεις να ταστελνεις σε οποιον θελεις με email εκτος ελαχιστων εξερεσεων.Αν παρεις ταμπλετ με android παλι εχει αρκετες καλες βιβλιοθηκες που μπορεις να κατεβασεις δωρεαν με ισως περισσοτερες λειτουργιες αλλα εγω προσωπικα νομιζω οτι τι I PAD ειναο π:(ολυ πιο ευκολο στη χρηση και ποιο πρακτικο.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Οι διάκονοι του αναλογίου χρειάζεται να έχουν άριστη και ταχύτατη γνώση και πρόσβαση στα έντυπα βιβλία, λειτουργικά και μουσικά, αν και κατά την γνώμη μου και τα τελευταία εντάσσονται στα πρώτα, τουλάχιστον οι κλασικές εκδόσεις (και δεν εννοώ μόνο τις χρονολογικά κλασικές). Αυτό απαιτεί πολυχρόνια τριβή, οπωσδήποτε να τα έχουμε και στο σπίτι, και να τα φυλλομετρήσουμε, ψάλλοντας και εντοπίζοντας και απομνημονεύοντας τα απαιτούμενα από το τυπικό, αμέτρητες φορές.
Οι ταμπλέτες είναι πολύτιμα μηχανήματα για να μην κουβαλούμε μαζί μας πολλά και διάφορα, να μην τυπώνουμε τα πάντα και να βλέπουμε καλά μια φωτισμένη οθόνη. Άσε την περίπτωση να είμαστε μακρυά από τον τόπο μας, ή σε σημείο όπου δεν βρίσκουμε λειτουργικά βιβλία. Εκεί πια, είναι άριστη λύση. Απλά, όπως και στα τυπωμένα, έτσι και στα tablet χρειάζεται μεγάλη άνεση στον χειρισμό, χρήση κατάλληλων pdf με σελιδοδείκτες, χρήση κατάλληλων προγραμμάτων και σχετικά "ελαφρά" αρχεία.

Στην περίπτωση των ιερέων όπου δεν υπάρχει μεγάλη απαίτηση για πρόσβαση σε πολλά βιβλία δεν το δικαιολογώ με τίποτε, εκτός ίσως από την έκτακτη έλλειψη ιερατικού, Ευαγγελίου και ευχολογίου. Κάπου είδα και μια φωτογραφία όπου ο λειτουργός διάβαζε το Ευαγγέλιου του Γάμου από το tablet. Άραγε, το ασπάστηκαν οι νεόνυμφοι κατόπιν...; Και εάν ναι, είχε μέσα μόνο τα ιερά γράμματα και κείμενα (όπως το Ευαγγέλιο) ή και άλλα διάφορα...;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Κάπου είδα και μια φωτογραφία όπου ο λειτουργός διάβαζε το Ευαγγέλιου του Γάμου από το tablet. Άραγε, το ασπάστηκαν οι νεόνυμφοι κατόπιν...; Και εάν ναι, είχε μέσα μόνο τα ιερά γράμματα και κείμενα (όπως το Ευαγγέλιο) ή και άλλα διάφορα...;
!!!!
 
Κάπου είδα και μια φωτογραφία όπου ο λειτουργός διάβαζε το Ευαγγέλιου του Γάμου από το tablet. Άραγε, το ασπάστηκαν οι νεόνυμφοι κατόπιν...; Και εάν ναι, είχε μέσα μόνο τα ιερά γράμματα και κείμενα (όπως το Ευαγγέλιο) ή και άλλα διάφορα...;


Κάτι παρόμοιο είχα ακούσει από τον ιερέα της ενορίας μου: Αν χρησιμοποιείται tablet στο βήμα ως ευχολόγιο, κ.τ.λ.... τότε αυτό να παραμένει στην Εκκλησία και να χρησιμοποιείται μόνο για λατρευτικούς σκοπούς. Πάντως δεν συμφωνώ με την αντικατάσταση του Ευαγγελίου ως τυπωμένου βιβλίου με αγιογραφία από ψηφιακό μέσο. Λόγω του συμβολικού χαρακτήρα που κατέχει στις ακολουθίες το θεωρώ απίθανο να αντικατασταθεί από ψηφιακά μέσα χωρίς να γίνουν ευτράπελα.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
2)σε όποιους χρισημοποιούν ήδη την ταμπλέτα στο Ναό όπου ψάλουν και έχουν την εμπειρία ας μας πουν παρακαλώ μοντέλο και χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει μια ταμπλέτα..(αυτονομία batt, inc. λειτουργικό κλπ)

και ότι άλλο θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος πάνω σε αυτό το θέμα..

Τα περισσότερα που γράφτηκαν για τα κινητά εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=176581&postcount=17 θα μπορούσαν να είχαν γραφτεί και για τα tablets. Τώρα κάποιες μικροδιαφορές βέβαια υπάρχουν αναφορικά με το μέγεθος. Προσωπικά ως απλός χρήστης καθώς δεν είμαι ειδικός, βρίσκω ως καλύτερο μέγεθος για το αναλόγιο το tablet 7 ιντσων.
Η άλλη διαφορά έχει να κάνει με την μπαταρία, καθώς δηλαδή μιλάμε για μεγαλύτερη συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη, εξυπακούεται πως θα έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις ενέργειας. Από 4000mAh και πάνω ή τελος πάντως εκεί τριγύρω.
Κάτι άλλο που βοηθά ώστε η μπαταρία να διαρκεί ακόμα περισσότερο είναι τα δικαιώματα υπερχρήστη. Κάπου το έχουμε ξαναγράψει, τα λένε και εδώ http://www.greeceandroid.gr/dev/144-root ακόμα καλύτερα.
Χρησιμοποιώντας μόνο το ebookdroid για μια κυριακάτικη ακολουθία τριών / τρεισήμισι ωρών, καταναλώνει περίπου το 20 με 25% της μπαταρίας του ένα Samsung Tab το παλιό μοντέλο το 2 .
 

Dendramis

Νέο μέλος
Παντως το ταμπλετ πρεπει να ειναι απο τις γνωστες μαρκες που βρισκονται χρονια στην αγορα και η πιοτητα τους ειναι εγγυημενη.Κυκλοφορουν κατι κομματια που ειναι της πλακας.......Μονο γνωστες μαρκες αλλιως θα τα διπλοπληρωσετε στο τελος οπως την επαθα κι εγω......
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp

η Ιερότητα αυτού του βιβλίου (Ευαγγέλιο) ιδιαίτερα σεβάσμιο και σοβαρο προσωπικά δεν θα μπορούσα να το δω να διαβάζεται από λειτουργό σε ψηφιακή μορφη κάποιας συσκευής θα το θεωρούσα μεγάλη ασέβεια με επόμενο βήμα να βλέπουμε και ψηφιακές αγιογραφίες, σε κάποια θέματα να υπάρχουν και όρια, έλεος δηλαδή, στα του αναλογιου είναι κάποια πράγματα που θα δικαιολογούσαν κάποια παραχώρηση σχετικά με την τεχνολογία για πρακτικούς λόγους...
 

tomasn54

Μέλος
η Ιερότητα αυτού του βιβλίου (Ευαγγέλιο) ιδιαίτερα σεβάσμιο και σοβαρο προσωπικά δεν θα μπορούσα να το δω να διαβάζεται από λειτουργό σε ψηφιακή μορφη κάποιας συσκευής θα το θεωρούσα μεγάλη ασέβεια με επόμενο βήμα να βλέπουμε και ψηφιακές αγιογραφίες, σε κάποια θέματα να υπάρχουν και όρια, έλεος δηλαδή, στα του αναλογιου είναι κάποια πράγματα που θα δικαιολογούσαν κάποια παραχώρηση σχετικά με την τεχνολογία για πρακτικούς λόγους...

Αυτό που γράψατε μου δημιουργεί απορίες και προβληματισμούς σχετικά με την ιερότητα που αποδίδουμε στο αντικείμενο ( Προσοχή να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο-κείμενο ευαγγελίου η οποιουδήποτε άλλο λειτουργικού βιβλίου) που περιέχει τα κείμενα που διαβάζονται και ψάλλονται και στον τρόπο αντιμετώπισής του από τους πιστούς. Σεβασμός σ΄αυτά που ακούμε ναι, αλλά απο εκεί και πέρα άμα δεν προκαλεί αυτός που το χρησιμοποιεί... Επίσης όσον αφορά το περιεχόμενο (αν περιέχει και άσεμνο) αυτού του τάμπλετ είναι θέμα αυτού που το κουβαλά ο οποίος ενδεχομένως να κουβαλά και άσεμνες ιδέες και με το βιβλίο καλύπτεται.κ.τ.λ. Τέλος πάντων υπάρχουν πολλές απορίες και πλευρές και δεν είμαι και φιλόλογος να τις αναπτύξω ωραία και υπάρχει και κίνδυνος να παρεξηγηθώ.
 
Top