[Ψάχνω] Mαθήματα χωρίς δάσκαλο

antonis80

Νέο μέλος
γεια σας παιδεια,

ψαχνω υλικο με μαθηματα (κειμενο και ηχο) με τα πρωτα μαθηματα βυζαντινης μουσικης.
με τη δουλεια μου δεν εχω χρονο για μαθηματα σε δασκαλο.
αν εβρισκα κατι που να μπορω να μελετω αργα το βραδυ στο σπιτι μονος μου θα με χαροποιουσε πολυ γιατι χρονια τωρα θελω να μαθω αλλα δεν το ευνοησαν ποτε οι συνθηκες της ζωης μου.

αν εχει καποιος υλικο που να μπορω να αρχισω απο καπου τον ευχαριστω πολυ.
σε δασκαλο θα παω με την πρωτη ευκαιρια αλλα για την ωρα δεν μπορω.το ξερω οτι ψαλτης χωρις δασκαλο δεν γινεσε!!
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Καταρχήν συγχαρητήρια για τὴν προθυμία σου νά μάθεις ψαλτική. Εὔχομαι ἡ προσπάθειά σου νά στεφθεί μέ ἐπιτυχία.

Ὑπάρχουν πολλές μέθοδοι που θά μπορούσες νά χρησιμοποιήσεις. Ὅμως εἶναι πιό σωστό νά ἀποφασίσεις σέ ποιό δάσκαλο θέλεις νά μάθεις, νά συμμετέχεις ὅσο μπορείς στὸ ψαλτήρι τοῦ δασκάλου σου, γιατί μόνο τὸ ψαλτήρι σε κάνει ψάλτη. Με τά μαθήματα θα μάθεις πολλά ἀλλά με τὸ ψαλτήρι θα γίνεις ψάλτης.

Ὁ δάσκαλος θά σου δείξει τὸν τρόπο, θά σου δώσει ὑλικό, ἡ θα σου ὑποδείξει κάποια μέθοδο. Αὐτή ἡ σειρά εἶναι πιό σωστή κατά τὴ γνώμη μου.

Καλή δύναμη νά ἔχεις. Καί καλή ἐπιτυχία.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
γεια σας παιδεια,

ψαχνω υλικο με μαθηματα (κειμενο και ηχο) με τα πρωτα μαθηματα βυζαντινης μουσικης.
με τη δουλεια μου δεν εχω χρονο για μαθηματα σε δασκαλο.
αν εβρισκα κατι που να μπορω να μελετω αργα το βραδυ στο σπιτι μονος μου θα με χαροποιουσε πολυ γιατι χρονια τωρα θελω να μαθω αλλα δεν το ευνοησαν ποτε οι συνθηκες της ζωης μου.

αν εχει καποιος υλικο που να μπορω να αρχισω απο καπου τον ευχαριστω πολυ.
σε δασκαλο θα παω με την πρωτη ευκαιρια αλλα για την ωρα δεν μπορω.το ξερω οτι ψαλτης χωρις δασκαλο δεν γινεσε!!

Εγώ φίλε μου θα σου προτείνω το έξης βρες μια ενορία και διάλεξε ένα σωστό ψάλτη
Δηλαδή να γνωρίζει και να είναι καλλίφωνος για να μπορέσεις και να μάθεις αλλά και να μπορείς να ξεχωρίσεις τους ήχους της βυζαντινής μας μουσικής
Πήγαινε κοντά του κάθε Κυριακή και μεγάλη εορτή
Παρακολούθα τη ακριβώς γίνετε με τη σειρά λέγονται οι ύμνοι ποια βιβλία χρησιμοποιούμε και πως λέγονται
Αυτά για να τα κατανοήσεις και να τα δεις θα πρέπει να παραβρίσκεσαι από την αρχή του όρθρου
Χρειάζεται αγάπη και υπομονή
Μπορείς να πάρεις και κάποια ακουστικά βοηθήματα
Όλοι οι ήχοι της βυζαντινής υπάρχουν σε κασέτες η cd
Μπορείς να προτίμησης δυο αξιόλογους ανθρώπους όπως ο Φώτης Κετσετζης η ο Θεόδωρος βασιλικός και άλλοι καταξιωμένοι συνάδελφοι
Και τα βιβλία που σου χρειάζονται για αρχή είναι
Μια μέθοδος βυζαντινής μουσική σου προτείνω του Γεωργίου Κωνσταντίνου μετά το εγκόλπιο του αναγνώστου βρίσκετε σε κόκκινο χρώμα σε όλα τα αναλόγια και το αναστασηματαριον είναι μουσικό βιβλίο με νότες
Όλα αυτά θα τα βρεις στα χριστιανικά βιβλιοπωλεία
Και αν έχεις το χάρισμα της φωνής και της ακουστικότητας θα πας καλά και θα μπορέσεις να κατανοήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα αρκετά πράγματα
 

antonis80

Νέο μέλος
ευχαριστω πατερ για τις συμβουλες σας και συμφωνω απολυτως μαζι σας.
απλα θα ηθελα να μην χανω καιρο μεχρι να μπορεσω να βρω χρονο για να παω σε δασκαλο.
δασκαλους βυζαντινης μουσικης που κανουν μαθηματα και ειναι εξαιρετοι γνωριζω αρκετους.
το μεγαλο θεμα ειναι ο μηδαμινος ελευθερος χρονος που εχω αυτη την περιοδο της ζωης μου.
και βλεποντας τον χρονο να κυλα χωρις να μαθαινω κατι στεναχωριεμαι.
γιαυτο ζητησα μια βοηθεια για αρχη απο τους φιλους στην ιστιοσελιδα.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Εγώ φίλε μου θα σου προτείνω το έξης βρες μια ενορία και διάλεξε ένα σωστό ψάλτη
Δηλαδή να γνωρίζει και να είναι καλλίφωνος για να μπορέσεις και να μάθεις αλλά και να μπορείς να ξεχωρίσεις τους ήχους της βυζαντινής μας μουσικής
Πήγαινε κοντά του κάθε Κυριακή και μεγάλη εορτή
Παρακολούθα τη ακριβώς γίνετε με τη σειρά λέγονται οι ύμνοι ποια βιβλία χρησιμοποιούμε και πως λέγονται
Αυτά για να τα κατανοήσεις και να τα δεις θα πρέπει να παραβρίσκεσαι από την αρχή του όρθρου
Χρειάζεται αγάπη και υπομονή
Μπορείς να πάρεις και κάποια ακουστικά βοηθήματα
Όλοι οι ήχοι της βυζαντινής υπάρχουν σε κασέτες η cd
Μπορείς να προτίμησης δυο αξιόλογους ανθρώπους όπως ο Φώτης Κετσετζης η ο Θεόδωρος βασιλικός και άλλοι καταξιωμένοι συνάδελφοι
Και τα βιβλία που σου χρειάζονται για αρχή είναι
Μια μέθοδος βυζαντινής μουσική σου προτείνω του Γεωργίου Κωνσταντίνου μετά το εγκόλπιο του αναγνώστου βρίσκετε σε κόκκινο χρώμα σε όλα τα αναλόγια και το αναστασηματαριον είναι μουσικό βιβλίο με νότες
Όλα αυτά θα τα βρεις στα χριστιανικά βιβλιοπωλεία
Και αν έχεις το χάρισμα της φωνής και της ακουστικότητας θα πας καλά και θα μπορέσεις να κατανοήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα αρκετά πράγματα

'Εχετε απόλυτο δίκιο κ.Αλέξιε. :eek:Νομίζω το χειρότερο στην εκκ. μουσική είναι το επιχείρημα της αυτοδιδαχής. :confused:
 

antonis80

Νέο μέλος
ευχαριστω πολυ κυριε αλεξη για το ενδιαφερον.
θα ακολουθησω τις συμβουλες σας για τα βιβλια που μου προτεινεται. θα το παλεψω.

ακουσματα και ψαλμωδiες ακουω καθημερινα και αρκετες ωρες μπορω να πω.( και στη δουλεια:) )

Υ.Γ παντα μου αρεσε η βυζαντινη μουσικη.
την επιθυμια για να μαθω ομως μου την ξυπνησε ο Θ. Βασιλικος οταν τον ακουσα καπου τυχαια. δεν ηξερα ποιος ηταν ομως εμεινα εκπληκτος οταν τον ακουσα.
ο δευτερος που με ευαισθητοποιησε ειναι ο Π. Σουσουνης

ευχαριστω
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Last edited:
Top