CD Τριωδίου

Με κάθε ανάρτησή του ο κ. Αγγελής μας υπενθυμίζει και μας επιβεβαιώνει ότι συνεχίζουν να υπάρχουν μεγάλοι ψάλτες. Συγχαρητήρια Ανδρέα.

ΥΓ Συγχαρητήρια και στον κ. Φανάρα για την ποιότητα της ηχογράφησης.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Με κάθε ανάρτησή του ο κ. Αγγελής μας υπενθυμίζει και μας επιβεβαιώνει ότι συνεχίζουν να υπάρχουν μεγάλοι ψάλτες. Συγχαρητήρια Ανδρέα.

ΥΓ Συγχαρητήρια και στον κ. Φανάρα για την ποιότητα της ηχογράφησης.

Ηλία καλησπέρα! Ότι γίνεται,γίνεται Χάριτι Θεού.

Τα συγχαρητήρια δεν ανηκουν σε εμάς(εννοώ όλους μας που έχουμε ένα αναλόγιο σήμερα) αλλά στους δασκάλους μας,

που μας έμαθαν να λέμε σήμερα ένα ''Κύριε ελέησον''.

Επίσης να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά τον φίλο - πρωτοψάλτη Γιώργο

Φανάρα για την σπουδαία δουλειά που έκανε για να ετοιμαστεί εξ'ολοκλήρου το cd καθώς και τη συμμετοχή του σε αυτό.
Βλέπετε μύνημα (#1)
 

KOSTAS RAPTIS

Μέλος
Συγχαρητήρια στον Ανδρέα Αγγελή για την όμορφη απόδοση των ύμνων και στον Γιώργο Φανάρα για την Τεχνική επιμέλεια.
Πρόκειται για πολύ καλή δουλειά.
Και εις ανώτερα:)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής καλησπέρα.

Σας ενημερώνω ότι Χάριτι Θεού προχώρησα στην έκδοση ενός νέου ψηφιακού δίσκου(CD)με ύμνους από το κατανυκτικό Τριώδιον.

Στην προσπάθεια μου αυτή συν κυρηναίος ο φίλος πρωτοψάλτης και μέλος του ψαλτολογίου Γεώργιος Φανάρας τον οποίο ευχαριστώ για την όλη επιμέλεια
του cd και τη συμμετοχή του σ'αυτό.

Ηχητική επιμέλεια

Επεξεργασία των ύμνων

Σχεδιασμός CD

studiofan(Φανάρας Γεώργιος)

Επισυνάπτω το εξώφυλλο και το εσωτερικό μέρος του cd και ενδεικτικά μερικούς ύμνους από τα περιεχόμενά του.

Ηχητικά μέλη
Πάτερ αγαθέ-Δόξα των αίνων της Κυριακής του Ασώτου Ήχος πλ.β'(ψάλλει ο Ανδρέας Αγγελής)


Εννοώ την ημέραν - Ω ποία ώρα - στιχηρά των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω Ήχος πλ.β' (ψάλλουν εναλάξ οι Γεώργιος Φανάρας - Ανδρέας Αγγελής)



Είπωμεν!

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα!

Επισυνάπτω ένα ακόμη ηχητικό από τα περιεχόμενα του CD "Υμνοι Τριωδίου" (Α.Α)

O Λόγος γίνεται για την ωραιότατη Ευχή του αγίου Εφραίμ, σε πρώτυπη μελοποίηση υπό

του Πρωτοψάλτου - Χοράρχου Αγίου Θωμά Αγρινίου κ. Χρήστου Βουλδή,η οποία εψάλλει την πρώτη φορά, με την Βυζαντινή χορωδία του.

Ο ήχος είναι Δ'(λέγετος)

Κύριε και Δέσποτα της Ζωής μου,πνέυμα αργίας,περιεργίας,φιλαρχίας,και αργολογίας,μη μοι δως.
Πνέυμα δε σωφροσύνης,ταπεινοφρωσύνης,υπομονής,και αγάπης χάρισαι μοι τω σω δούλω.
Ναι Κύριε Βασιλεύ,δώρησαι μοι του οράν τα εμά πταίσματα,και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου ότι ευλογητός ει εις τους αιώνας των αιώνων Αμήν.

Κάλή ακρόαση!
Εύχομαι να σας αρέσει!

Καλή δύναμη!

ΥΓ.Αναρτώ και Foto με κλιμάκιο του Βυζαντινού Χορού του κ.Χρήστου Βουλδή σε μια από τις εκδηλώσεις της το έτος 2002, καθώς και το art-work του cd ''Yμνοι Τριωδίου'' (Α.Α)
 

Attachments

  • ΜΕ ΤΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ κ. ΧΡΗΣΤΟΥ ΒΟΥΛΔΗ ΣΤΟΝ Ι.Ν. ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2002.jpg
    200.4 KB · Views: 10
  • Triodion-art_work.zip
    6.9 MB · Views: 30
  • ΚΥΡΙΕ Κ ΔΕΣΠΟΤΑ THΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...Ευχή του Αγίου Εφραίμ ήχος Δ'(Λέγετος).mp3
    5.2 MB · Views: 61

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Β.Μουσικής καλησπέρα και καλή -Αγία Τεσσαρακοστή!

Από τον εν λόγω ψηφιακό δίσκο ''Yμνοι Τριωδίου'' είχα αναρτήσει πέρισυ ηχητικά (Τριώδιο 2012)έως και τη Κυριακή της Τυρινής.

Συνεχίζω την ανάρτηση ηχητικών του cd σήμερα με το δοξαστικό των αίνων της Α' Κυριακής των Νηστειών(Κυριακή της Ορθοδοξίας).



Μωσής τω καιρώ της εγκρατείας... ήχος πλ.β'

Σας εύχομαι καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Μωσής τω καιρώ της εγκρατείας... Δόξα,αίνων ήχος πλ.β'.mp3
    5.4 MB · Views: 37
  • kyriaki_orthodoxias.jpg
    kyriaki_orthodoxias.jpg
    188.4 KB · Views: 4
Last edited:

police1pot

Νέο μέλος
Φίλοι μου γεια σας .Αναρτώ και ένα βιντεο του cd Τριωδίου.Καλή ακρόαση

Εννοώ την ημέραν - Ω ποία ώρα - στιχηρά των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω Ήχος πλ.β' (ψάλλουν εναλάξ οι Γεώργιος Φανάρας - Ανδρέας Αγγελής)

Συγχαρητήρια και στους δυο α΄ψάλτες
 

Attachments

  • τριώδιο2.rar
    10.7 MB · Views: 43

police1pot

Νέο μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής καλησπέρα.

Σας ενημερώνω ότι Χάριτι Θεού προχώρησα στην έκδοση ενός νέου ψηφιακού δίσκου(CD)με ύμνους από το κατανυκτικό Τριώδιον.

Στην προσπάθεια μου αυτή συμμετέχει ο φίλος πρωτοψάλτης και μέλος του ψαλτολογίου Γεώργιος Φανάρας τον οποίο ευχαριστώ για την όλη επιμέλεια
του cd και τη συμμετοχή του σ'αυτό.

Ηχητική επιμέλεια

Επεξεργασία των ύμνων

Σχεδιασμός CD

studiofan(Φανάρας Γεώργιος)

Επισυνάπτω το εξώφυλλο και το εσωτερικό μέρος του cd και ενδεικτικά μερικούς ύμνους από τα περιεχόμενά του.

Ηχητικά μέλη
Πάτερ αγαθέ-Δόξα των αίνων της Κυριακής του Ασώτου Ήχος πλ.β'(ψάλλει ο Ανδρέας Αγγελής)


Εννοώ την ημέραν - Ω ποία ώρα - στιχηρά των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω Ήχος πλ.β' (ψάλλουν εναλάξ οι Γεώργιος Φανάρας - Ανδρέας Αγγελής)



Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Καλό και ευλογημένο Τριώδιο.

Είπωμεν!

Φίλοι μου γεια σας . Αναρτώ και ένα βίντεο για το cd Τριωδίου

Εννοώ την ημέραν - Ω ποία ώρα - στιχηρά των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω Ήχος πλ.β' (ψάλλουν εναλάξ οι Γεώργιος Φανάρας - Ανδρέας Αγγελής)

Συγχαρητήρια και στους δυο α΄ψάλτες
 

Attachments

  • τριώδιο2.rar
    10.7 MB · Views: 23

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Φίλοι μου γεια σας . Αναρτώ και ένα βίντεο για το cd Τριωδίου

Εννοώ την ημέραν - Ω ποία ώρα - στιχηρά των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω Ήχος πλ.β' (ψάλλουν εναλάξ οι Γεώργιος Φανάρας - Ανδρέας Αγγελής)

Συγχαρητήρια και στους δυο α΄ψάλτες

Το εν λόγω βίντεο αναρτημένο και στο youtube στο link που ακολουθεί για όσους δεν μπορούν να ανοίξουν το βίντεο στο προηγούμενο μνμ,το οποίο είναι σε αρχείο rar.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QLM86vYxlYU

Aλέξανδρε( police1pot) σε ευχαριστώ για τη δημιουργία και δημοσιέυση του εν λόγω βίντεο.

Καλή δύναμη σε όλους!
 
T

Tzanakos_B

Guest
Το εν λόγω βίντεο αναρτημένο και στο youtube στο link που ακολουθεί για όσους δεν μπορούν να ανοίξουν το βίντεο στο προηγούμενο μνμ,το οποίο είναι σε αρχείο rar.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QLM86vYxlYU

Aλέξανδρε( police1pot) σε ευχαριστώ για τη δημιουργία και δημοσιέυση του εν λόγω βίντεο.

Καλή δύναμη σε όλους!

Ακουσα πρίν λίγο , τούς δύο ύμνους 1. Εννοώ την ημέραν... [ Γ. Φανάρας] 2. Ω ποία ώρα τότε... [Α. Αγγελης ] . Οι φωνές τους ομοιάζουν πολύ !!! Για ένα αξασκημένο αυτί , η διαφορα φαίνεται στον τρόπο εκτέλεσις... δηλ. το λεγόμενον ύφος.. Ο Φανάρας ομοιαζει με τον άρχοντα Ταλιαδώρο [ μαθητής του ] ο δε Αγγελης , με τον Βασιλικό... Δέν θα ήθελα να κάνω σύγκριση.... Ο Γ. Φανάρας με έχει εντυπωσιάσει πολύ με την ερμηνεία , ως έφηβος με το '' Ψυχή μου , ψυχή μου... ] !!!! Φιλικά. Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Top