[Ερώτηση] Aναπαραγωγή βυζαντινής μουσικής με Η/Υ

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Βοηθάει η αναπαραγωγή ενός βυζαντινού μέλους με Η/Υ;
Έχω κάνει μια ερασιτεχνική πατέντα στον υπολογιστή μου όπου αποδίδω το βυζαντινό μέλος με μουσικό όργανο.
Σας επισυνάπτω το Α΄ ΕΩΘΙΝΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ και περιμένω την γνώμη σας.
 

Attachments

  • 50-1 EIS TO OROS-155-SD.mp3
    3.4 MB · Views: 211

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Βοηθάει η αναπαραγωγή ενός βυζαντινού μέλους με Η/Υ;
Έχω κάνει μια ερασιτεχνική πατέντα στον υπολογιστή μου όπου αποδίδω το βυζαντινό μέλος με μουσικό όργανο.
Σας επισυνάπτω το Α΄ ΕΩΘΙΝΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ και περιμένω την γνώμη σας.

Συνέχισε έχεις έμπνευση,ταλέντο και σε ανώτερα.Ειναι καλό.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βοηθάει η αναπαραγωγή ενός βυζαντινού μέλους με Η/Υ;
Έχω κάνει μια ερασιτεχνική πατέντα στον υπολογιστή μου όπου αποδίδω το βυζαντινό μέλος με μουσικό όργανο.
Σας επισυνάπτω το Α΄ ΕΩΘΙΝΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΗΜΑΤΑΡΙΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ και περιμένω την γνώμη σας.

Μπραβο . Συγχαρητηρια .
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Έχω κάνει μια ερασιτεχνική πατέντα στον υπολογιστή μου όπου αποδίδω το βυζαντινό μέλος με μουσικό όργανο.

Μπορεις να δώσεις μερικες πληροφορίες περι αυτής της "πατέντας";
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Αυτο που έκανε ο φίλος μας....είναι πολύ πολύ απλό αν κάποιος κατέχει λίγο να παίζει πλήκτρα....πιάνο δηλ. αν έχεις ένα keyboard (αρμόνιο) θα το συνδέσεις με τον υπολογιστή με usb ή στην κάρτα ήχου με midi καλώδιο.Μετά με ένα πρόγραμμα μουσικής...οπως το cubase (αυτό χρεισιμοποιώ εγώ) μπορείς να γράφεις τις νότες παίζοντας με τα πλήκτρα με ότι ήχο θέλεις(πιάνο,κιθάρα,βιόλι,κ.α.)και μπορείς να διορθώσεις οποια νότα θέλεις και να παίζει και σε οποια ταχύτητα και τονικότητα θέλεις.
Φυσικά όλα αυτά είναι πολύ απλά για κάποιον που ασχολείται με αυτά....
Για έναν τελείως αρχάρειο...πιστεύω πως δεν θα καταφέρει να κάνει κάτι τέτοιο.Θα ανεβάσω και γώ ένα μάθημα στην μορφή αυτή...
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Μπορεις να δώσεις μερικες πληροφορίες περι αυτής της "πατέντας";
H πατέντα είναι απλή αλλά μου κόστισε κάποιο χρόνο μέχρι νατην προσαρμόσω σε υπάρχων πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου. Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί δεν έχω ολοκληρώσει.Η γνώμη σας με βοηθάει.Μπορώ να πιάσω όλα τα διαστήματα,φθορές αλλά και συστήματα.Αν θέλετε στείλτε μου ένα δύσκολο ύμνο με τις φθορές επάνω να το γράψω.Δεν είμαι σίγουρος αν με το πιάνο μπορείς να πιάσεις σωστά όλα τα διαστήματα με ακρίβεια χρόνου.

Κάθε παρατήρηση δεκτή.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
H ΠΑΤΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΩ ΣΕ ΥΠΑΡΧΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΧΟΥ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ.Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΘΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΥΜΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΘΟΡΕΣ ΕΠΑΝΩ ΝΑΤΟ ΓΡΑΨΩ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΙΑΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΧΡΟΝΟΥ.
ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΔΕΚΤΗ.

Αγαπητε Σωκρατη πολλα συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου .
Η μονη ''παρατηρηση'' ειναι η παρακληση να γραφεις με μικρα γραμματα και οχι κεφαλαια .
Σου επισυναπτω ενα προχειρογραμμενο Τρισαγιο σε Πλ.Αο , οπου εχουμε και σπαθη και Πλ. Βο . Υπαρχουν και αρκετα διγοργα , οποτε νομιζω οτι ειναι αυτο
που ζητας και ονομαζεις ''δυσκολο υμνο'' . Ευχαριστω εκ των προτερων και θα τα πουμε οταν το ανεβασεις .
 

Attachments

  • 1.jpg
    153.1 KB · Views: 118
  • 2.jpg
    117.2 KB · Views: 36

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Βρήκα λίγο χρόνο και έκανα μια προσπάθεια στο πρώτο τρισάγιον,θα το ολοκληρώσω όμως.
Φοβερή σπάθινη μελωδία όμως Ευχαριστώ
 

Attachments

  • 13-9-08b-TRISAGION-SPATHION MELOS-135-LD.mp3
    620.1 KB · Views: 64
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βρήκα λίγο χρόνο και έκανα μια προσπάθεια στο πρώτο τρισάγιον,θα το ολοκληρώσω όμως.
Φοβερή σπάθινη μελωδία όμως Ευχαριστώ

Σωκράτη συγχαρητήρια. Φαντάζομαι να μας γράψεις και για τα ''μυστικά'', και φυσικά θα μας κάνεις και καλήν τιμή.
Μία διευκρίνιση από τον κ. Λιναρδάκη.
Επειδή τίθεται η σπάθη επί του Κε αρχικά, το μέλος ως σπάθιον θα πρέπει να ξεκινάει ως σπάθιον, και όχι ως διατονικόν.
Δεν είναι αδυναμία του κ. Σωκράτη, διότι την σπάθη στον Γα την εκτέλεσε σωστά, απλά να διευκρινισθεί.
Πληροφοριακά πόσον χρόνο σε πήρε για να την κάνεις???, την σώζεις??? με τι σημαδόφωνα την καταγράφεις??
Και πάλιν συγχαρητήρια.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρήκα λίγο χρόνο και έκανα μια προσπάθεια στο πρώτο τρισάγιον,θα το ολοκληρώσω όμως.
Φοβερή σπάθινη μελωδία όμως Ευχαριστώ

Βασίλης Κιαμηλίδης;14879 said:
Σωκράτη συγχαρητήρια. Φαντάζομαι να μας γράψεις και για τα ''μυστικά'', και φυσικά θα μας κάνεις και καλήν τιμή.
Μία διευκρίνιση από τον κ. Λιναρδάκη.
Επειδή τίθεται η σπάθη επί του Κε αρχικά, το μέλος ως σπάθιον θα πρέπει να ξεκινάει ως σπάθιον, και όχι ως διατονικόν.
Δεν είναι αδυναμία του κ. Σωκράτη, διότι την σπάθη στον Γα την εκτέλεσε σωστά, απλά να διευκρινισθεί.
Πληροφοριακά πόσον χρόνο σε πήρε για να την κάνεις???, την σώζεις??? με τι σημαδόφωνα την καταγράφεις??
Και πάλιν συγχαρητήρια.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Αγαπητε Σωκρατη
Ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια . Οπως σωστα επισημαινει ο Βασιλης , το Σπαθιον μελος αρχιζει απο την αρχη μιας και στην επικεφαλιδα υπαρχει η μαρτυρια του Κε που φερει την σπαθη . Καποια Δι ακουγωνται φυσικα και οχι με την επιδραση της σπαθης . Επισης ο τελευταιος ΝΗ στην καταληξη θελει μεγαλυτερη διεση (μπουσελικ) . Ειμαι σιγουρος οτι θα το διορθωσεις . Και παλι
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προσπαθεια και την αποδοση σε ενα οντως ΔΥΣΚΟΛΟ κομματι .

Βασιλη ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το αυτι σου .

Προς ΟΛΟΥΣ τους φιλους : Θα παρακαλεσω οποιος φιλος θελει να το ψαλλει
(μην μπλεξουμαι παλι με την παραδοση) και να το ανεβασει να το ακουσω και εγω απο καποιον αλλο . Ευχαριστω .
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Eυχαριστώ για τις διορθώσεις.
Ανέβασα-αντικατέστησα την λαθασμένη απόδοση με την διορθωμένη Ελπίζω να ειναι η σωστη.
Ελαβα υποψην τα εξης.γα-δι=20,δι-κε=4,κε-ζω=4.για την σπαθη.
Επίσης στο τελευταιο νη-πα=6μορια.
περιμενω νεες παρατηρησεις.
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Συνηθως μου παιρνει 1λεπτο η σειρα.
σημαδοφωνα δεν υπαρχουν .γραφω κατι σαν κωδικα.
οσο για την τιμη ουδεν σχολειον .χομπι ειναι αυτο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Eυχαριστώ για τις διορθώσεις.
Ανέβασα-αντικατέστησα την λαθασμένη απόδοση με την διορθωμένη Ελπίζω να ειναι η σωστη.
Ελαβα υποψην τα εξης.γα-δι=20,δι-κε=4,κε-ζω=4.για την σπαθη.
Επίσης στο τελευταιο νη-πα=6μορια.
περιμενω νεες παρατηρησεις.

Νομιζω οτι ο Δι οταν κατεβαινεις (ενοω Κε-Δι-Κε-Γα) σε αυτον θελει περισσοτερη διεση οπως και ο Νη στο τελος . Τουλαχιστον ετσι το ακουω εγω . Οταν ανεβαινεις Γα-Δι-Κε μου ακουγεται σωστα ο Δι . Και βεβαια ο Γα με ατζεμη (εναρμονιος) . Ευχαριστω .
ΥΓ : Επισυναπτω Τρισαγιον σε Πλ.Αο οπου ως συντομο Δυναμις ψαλλω το περι ου ο λογος σε σπαθιον . Ισως αυτο σε βοηθεισει . Ειναι απο προχειρη ζωντανη ηχογραφηση στις 17-4-2005 Κυριακη Εη των νηστειων . Αριστερα ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου Γιαννης Στρατακης .
 

Attachments

  • 5'28''=17-4-2005=Τρισαγιον Πλ.Αος-Δυναμις Σπαθιον-Μικτος_new.mp3
    1.6 MB · Views: 43

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Aνεβάζω την c έκδοση όπου όλα τα ΔΙ στο κατέβασμα ειναι κε-δι=2μορια ενώ τα δι σε ολα τα ανεβασματα ειναι δι-κε=4μορια.
Το νη-πα εγινε κι αυτο στο τελος 2 μορια.Απο εκει και περα θα φταιει η μητρα της ηλεκτρονικης βασης.Αμήν.
Ευχαριστώ για τις παρατηρησεις .
Ωραίο το τρισάγιο που μου στείλατε αλλά η πείρα μου ειναι τοση λιγη ωστε να κατάλαβω τέτοιες μικροδιαφορές.
 

Attachments

  • 13-9-08c-TRISAGION-SPATHION MELOS-135-LD.mp3
    620.1 KB · Views: 60

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Aνεβάζω την c έκδοση όπου όλα τα ΔΙ στο κατέβασμα ειναι κε-δι=2μορια ενώ τα δι σε ολα τα ανεβασματα ειναι δι-κε=4μορια.
Το νη-πα εγινε κι αυτο στο τελος 2 μορια.Απο εκει και περα θα φταιει η μητρα της ηλεκτρονικης βασης.Αμήν.
Ευχαριστώ για τις παρατηρησεις .
Ωραίο το τρισάγιο που μου στείλατε αλλά η πείρα μου ειναι τοση λιγη ωστε να κατάλαβω τέτοιες μικροδιαφορές.

Τώρα παίζει τα προβλεπόμενα διαστήματα. Εύγε!!!, ο χρόνος καταγραφής ελάχιστος και τα διαστήματα υπάκουα .
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Aνεβάζω την c έκδοση όπου όλα τα ΔΙ στο κατέβασμα ειναι κε-δι=2μορια ενώ τα δι σε ολα τα ανεβασματα ειναι δι-κε=4μορια.
Το νη-πα εγινε κι αυτο στο τελος 2 μορια.Απο εκει και περα θα φταιει η μητρα της ηλεκτρονικης βασης.Αμήν.
Ευχαριστώ για τις παρατηρησεις .
Ωραίο το τρισάγιο που μου στείλατε αλλά η πείρα μου ειναι τοση λιγη ωστε να κατάλαβω τέτοιες μικροδιαφορές.

Τα καταφερες . ΜΠΡΑΒΟ .
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Ο στόχος σου συνονόματε με αυτή τη πατέντα ποιός είναι;
 
Top