91 ετων (Τελωνου και Φαρισαιου 2001) & 87 ετών (Κυριακή Ορθοδοξίας 08-03-1998)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω αποσπασμα απο Κυριακη Τελωνου και Φαρισαιου το 2001 απο τον Ιερο Ναο Αγιας Ειρηνης της οδου Αιολου στην Αθηνα . Ψαλλει ο Αρχωντας Αθανασιος Καραμανης σε ηλικια 91 ετων και ο Αρχωντας Λυκουργος Αγγελοπουλος με μαθητες του .
Υπαρχει και συνεντευξη στους κ.κ. Λυκουργο Αγγελοπουλο και Κωστα Αγγελιδη . Κοβω 13 περιπου λεπτα απο το τρακ 02 γιατι δεν ακουγωνται (υπαρχουν εντονα παρασιτα) . Ηδη αρχιζουν οπως θα διαπιστωσετε απο το τελος του επισυναπτωμενου 02 τρακ και εντεινωνται ωστε να μην ακουγεται η ηχογραφηση .
Αν καποιος φιλος εχει καθαρη και πληρη την εν λογω ηχογραφηση , τον παρακαλω να την ανεβασει .
Επισυναπτω και φωτο με το περιεχωμενο του σχετικου σιντι που εχω .
 

Attachments

  • 01=31'16''_new.mp3
    12.5 MB · Views: 313
  • 02=33'39''.mp3
    13.5 MB · Views: 182

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κυρ Βαγγέλη, κοιτάξτε και εδώ, ευγενική προσφορά του Βασίλη Ζάχαρη.

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυρ Βαγγέλη, κοιτάξτε και εδώ, ευγενική προσφορά του Βασίλη Ζάχαρη. Δ.

Δημητρη Ευχαριστω για την υπενθυμηση .
Και η πλακα ειναι , οπως διαπιστωσα μετα που ειδα το μηνυμα σου , εψαξα και βρηκα οτι αυτο που τοτε ανεβασε ο Βασιλης το ειχα κατεβασει απο τοτε . Αλλα που να θυμαμαι ... (... ουκ ερχεται μονον) . Ας πουμε πως το περισιο φως δεν βλαπτει .
 
Last edited:
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω αποσπασμα απο Κυριακη Τελωνου και Φαρισαιου το 2001 απο τον Ιερο Ναο Αγιας Ειρηνης της οδου Αιολου στην Αθηνα . Ψαλλει ο Αρχωντας Αθανασιος Καραμανης σε ηλικια 91 ετων και ο Αρχωντας Λυκουργος Αγγελοπουλος με μαθητες του .
Υπαρχει και συνεντευξη στους κ.κ. Λυκουργο Αγγελοπουλο και Κωστα Αγγελιδη . Κοβω 13 περιπου λεπτα απο το τρακ 02 γιατι δεν ακουγωνται (υπαρχουν εντονα παρασιτα) . Ηδη αρχιζουν οπως θα διαπιστωσετε απο το τελος του επισυναπτωμενου 02 τρακ και εντεινωνται ωστε να μην ακουγεται η ηχογραφηση .
Αν καποιος φιλος εχει καθαρη και πληρη την εν λογω ηχογραφηση , τον παρακαλω να την ανεβασει .
Επισυναπτω και φωτο με το περιεχωμενο του σχετικου σιντι που εχω .

κύριε Βαγγέλη με προσπεράσατε λιγάκι ως προς την ηλικία. Εγώ έχω τον Άρχοντα σε ηλικία 87 ετών. Ζωντανή ηχογράφηση από τον Ιερό Ναό Αγίων Θεοδώρων στην Ορεστιάδα. Κυριακή της Ορθοδοξίας, 08-03-1998,όταν ήρθε για να παρευρεθεί σε εκδήλωση που οργανώσαμε προς τιμήν του. Να σημειωθεί ότι ανοιχτό βιβλίο δεν υπήρχε στο αναλόγιο.Όλα απ'έξω.(χαρακτηριστικό είναι ότι στο ''Την γάρ σήν μήτραν'' χάνει λιγάκι τα λόγια αλλά όχι και τις μουσικές γραμμές). Και τα λεει όλα δίχως να ξεκουραστεί. Θα ανεβάσω σύντομα και 2ο μέρος.
 

Attachments

  • a.karamanis 08-03-1998 orestiada1.wma
    28.8 MB · Views: 208

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί Κυρ-Βαγγέλη και Μαργαρίτη,θερμες ευχαριστίες για αυτά που ανεβάσατε, τα οποία κατά την γνώμη μου ξεπερνούν και την τέχνη της ψαλτικής αλλά και κάθε βιολογικό φραγμό για την διακονία της.Θα τα χαρακτήριζα με τον αδόκιμο όρο "μεταψαλτική".Ο άρχοντας πιά έχει ξεπεράσει την ψαλτική ως επιστήμη και την έχει μετατρέψει σε μέγα μυστήριο
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δημητρη Ευχαριστω για την υπενθυμηση .
Και η πλακα ειναι , οπως διαπιστωσα μετα που ειδα το μηνυμα σου , εψαξα και βρηκα οτι αυτο που τοτε ανεβασε ο Βασιλης το ειχα κατεβασει απο τοτε . Αλλα που να θυμαμαι ... (... ουκ ερχεται μονον) . Ας πουμε πως το περισιο φως δεν βλαπτει .

Ναί Βαγγέλλη συμφωνώ και εγώ πως το περισιο φως δεν βλαπτει, και συμπληρώνω, πως εγώ όσο και να ακούω τον Άρχοντα να ομιλεί ή να ψάλλει δεν τον χορταίνω.
Βασίλης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κύριε Βαγγέλη με προσπεράσατε λιγάκι ως προς την ηλικία. Εγώ έχω τον Άρχοντα σε ηλικία 87 ετών. Ζωντανή ηχογράφηση από τον Ιερό Ναό Αγίων Θεοδώρων στην Ορεστιάδα. Κυριακή της Ορθοδοξίας, 08-03-1998,όταν ήρθε για να παρευρεθεί σε εκδήλωση που οργανώσαμε προς τιμήν του. Να σημειωθεί ότι ανοιχτό βιβλίο δεν υπήρχε στο αναλόγιο.Όλα απ'έξω.(χαρακτηριστικό είναι ότι στο ''Την γάρ σήν μήτραν'' χάνει λιγάκι τα λόγια αλλά όχι και τις μουσικές γραμμές). Και τα λεει όλα δίχως να ξεκουραστεί. Θα ανεβάσω σύντομα και 2ο μέρος.

Πολλες Ευχαριστιες . Περιμενουμε το Βο μερος .
 
Top