27. Ἀκολουθία Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Παντελεήμονος τοῦ Ἰαματικοῦ

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Τα στιχηρά προσόμοια του εσπερινού (κατά το Ως γενναίον εν μάρτυσιν) στην συμπληρωματική ακολουθία του Αγίου φαίνεται να είναι ελλιπή. Έχω την εντύπωση ότι λείπουν κάποιες φράσεις και δεν συμπληρώνεται το μέτρο. Αντιγράφω το κείμενο κι εδώ για ευκολότερο έλεγχο. Αν είναι όντως έτσι, μήπως υπάρχουν κάπου πλήρη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[FONT=&quot]Ἦχος ὁ αὐτός. Ὡς γενναῖον ἐν Μάρτυσιν.[/FONT]
[FONT=&quot]
Παντολέων τὸ πρότερον, Παντελεήμων δὲ ὕστερον, Χριστὸς σὲ ἐκάλεσε ὅτι ἅπαντας, πιστοὺς σώζεις πανεύφημε, ὡς ἐλεήμων συμπαθής, τοῦ Κυρίου φωνῆς δὲ ἀκουσάσης, καὶ ταύτης δὲ λεγούσης, τοὺς πτωχοὺς οἱ ἐλεοῦντες, δανείζει τοῦτον μακάριε.[/FONT]

[FONT=&quot]Ὁ πανάριστος Μάρτυρας, καὶ Ἀνάργυρος ἔνδοξος, Χριστοῦ ὁ περίδοξος καὶ λαμπρότατος, Παντελεήμων ὁ πάνσοφος, ἀνεδείχθης ἀληθῶς, τῶν Μαρτύρων τὸ καύχημα, τῶν πιστῶν δέ, ἰατρὸς τῶν ἐν νόσοις μαστιζόντων, καὶ ἐν πίστει προσκυνούντων, τῆς σῆς εἰκόνος ἐμφέρειαν.[/FONT]

[FONT=&quot]Τῶν πιστῶν ἅπας σύλλογος, συνευφραίνεται σήμερον, καὶ πανηγυρίζουσι τὰ οὐράνια, ὅτι ἐπέλαμψε ἔνδοξε, ἡ σὴ μνήμη ἡ σεπτή, Παντελεήμων Ἀνάργυρε, καὶ προστρέχομεν, ἐν ναῷ σου τῷ θείῳ ἐκβοῶντες, ἀπὸ πάσης ἐπηρείας, ἡμᾶς ἐκλύτρωσαι Ἅγιε.[/FONT]
 

Poet

Νέο μέλος
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Λείπουν δύο ολόκληρες προτάσεις, και δεν υπάρχει αντιστοιχία.
Ψάχνω κάποια ακολουθία που να είναι πλήρης.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐντάξει, εἶναι ἀδόκιμα.
Ἀλλά δέν καταλαβαίνω, γιατί δέν εἶναι πλήρης τοῦ μηναίου;

Ἐδῶ (Σύλλογος Ορθοδόξων Τυφλών Ελλάδος) Παρακλητικός κανών, Εγκώμια, Ευλογητάρια.


 

Poet

Νέο μέλος
Είστε πολύ επιεικής. Ανάλογα με το πόσες συλλαβές λείπουν ή υπάρχουν παραπάνω, τα προσόμοια μπορούν να προσαρμοσθούν, μπορεί όμως να καταλήγουμε και σε ναυάγιο. Εδώ μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση.

Το ως γενναίον εν μάρτυσι, τονικά, στην ιδεατή του κατάσταση, μπορεί να έχει 100 συλλαβές, χωριζόμενο σε 11 προτάσεις. Το συγκεκριμένο που συζητάμε έχει 80 συλλαβές, σε 9 προτάσεις, δεν έρχεται με τίποτα, για να το φέρουμε πρέπει να κόψουμε 2 βασικά τμήματα της μελωδίας.

Αυτά που έχει το μηναίο θα μου έφταναν, αλλά τα θέλω για πανήγυρη και επομένως θα ήθελα να είχα 2 σετ τριάδες προσόμοια.

Όποιος έχει κάτι, θα του ήμουν ευγνώμων.

Παρεμπιπτόντως, σήμερα έγραψα τα 3 πρώτα προσόμοια σε μουσικά. Τα ανεβάζω για όποιον μπορεί να φανούν χρήσιμα. Με ενδιαφέρουν περισσότερο οι παρατηρήσεις για να τα κάνουμε καλύτερα.

View attachment Προσόμοια Εσπερινού Αγίου Παντελεήμονος.pdf
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Είστε πολύ επιεικής. Ανάλογα με το πόσες συλλαβές λείπουν ή υπάρχουν παραπάνω, τα προσόμοια μπορούν να προσαρμοσθούν, μπορεί όμως να καταλήγουμε και σε ναυάγιο. Εδώ μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση.

Το ως γενναίον εν μάρτυσι, τονικά, στην ιδεατή του κατάσταση, μπορεί να έχει 100 συλλαβές, χωριζόμενο σε 11 προτάσεις. Το συγκεκριμένο που συζητάμε έχει 80 συλλαβές, σε 9 προτάσεις, δεν έρχεται με τίποτα, για να το φέρουμε πρέπει να κόψουμε 2 βασικά τμήματα της μελωδίας.

Αυτά που έχει το μηναίο θα μου έφταναν, αλλά τα θέλω για πανήγυρη και επομένως θα ήθελα να είχα 2 σετ τριάδες προσόμοια.

Όποιος έχει κάτι, θα του ήμουν ευγνώμων.

Παρεμπιπτόντως, σήμερα έγραψα τα 3 πρώτα προσόμοια σε μουσικά. Τα ανεβάζω για όποιον μπορεί να φανούν χρήσιμα. Με ενδιαφέρουν περισσότερο οι παρατηρήσεις για να τα κάνουμε καλύτερα.

View attachment 89283
Έκανα μία προσπάθεια προσαρμογής την οποία και επισυνάπτω.
Εάν σας ικανοποιεί και θέλετε και τα άλλα 2 ευχαρίστως.
Επίσης θα ετοιμάσω έγκαιρα και κατά τα γνωστά εσπερινού και όρθρο του Αγίου κατά το Μηναίο για τάμπλετ.
 

Attachments

  • Προσόμοιο 27-7 ως γενναίον προσαρμογή2.png
    116 KB · Views: 79

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐπί αἰῶνες τελοῦνται πανηγύρεις μέ τά 3 διπλασιαζόμενα. Δέν καταλαβαίνω τό πρόβλημα.
Πάντως δέν ὑπάρχει κάτι. Καί στό (ἐκδεδομένο ἤ ἀνέκδοτο) ἔργο Γερασίμου δέν ὑπάρχει. Διά τοῦτο προφανῶς καί αὐτή ἡ ἀτελής προσπάθεια.

Ἐπίσης, τά μουσικά στά μουσικά, παρακαλῶ.


 

Poet

Νέο μέλος
Έκανα μία προσπάθεια προσαρμογής την οποία και επισυνάπτω.
Εάν σας ικανοποιεί και θέλετε και τα άλλα 2 ευχαρίστως.
Επίσης θα ετοιμάσω έγκαιρα και κατά τα γνωστά εσπερινού και όρθρο του Αγίου κατά το Μηναίο για τάμπλετ.

Ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε. Θέλω πρώτα όμως να επιβεβαιώσω την προέλευση των συγκεκριμένων στιχηρών, αν είναι εγκεκριμένα και από πού ή αν δεν είναι και αναλόγως να δω αν θα πρέπει να ενσωματωθούν στην πανήγυρι ή όχι.
 

Poet

Νέο μέλος

Ἐπί αἰῶνες τελοῦνται πανηγύρεις μέ τά 3 διπλασιαζόμενα. Δέν καταλαβαίνω τό πρόβλημα.
Πάντως δέν ὑπάρχει κάτι. Καί στό (ἐκδεδομένο ἤ ἀνέκδοτο) ἔργο Γερασίμου δέν ὑπάρχει. Διά τοῦτο προφανῶς καί αὐτή ἡ ἀτελής προσπάθεια.

Ἐπίσης, τά μουσικά στά μουσικά, παρακαλῶ.


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν μου αρέσουν οι επαναλήψεις. Γενικά θεωρώ ότι οι επαναλήψεις είναι κουραστικές και δεν προσδίδουν τίποτα. Μερικές φορές μάλιστα, γίνονται αιτία να κοπτοράπτονται οι ακολουθίες και να μην ακούγονται άλλα τμήματα που θα έπρεπε να ακουστούν, όμως αυτό είναι αιώνιο θέμα που δεν βρίσκει λύση και αρκετά υποκειμενικό.
Όπως έγραψα και στον κ. Βασίλη παραπάνω, αν υπήρχε άλλη μια 3άδα στιχηρά, εγκεκριμένης ακολουθίας, θα την προτιμούσα, διαφορετικά θα επιστρέψουμε στην παράδοση.
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως σε έναν τόσο μεγάλο Άγιο, δεν υπάρχουν διάφορες ακολουθίες, υπάρχουν άγιοι που έχω δει και 7 διαφορετικές ακολουθίες και φανταζόμουν ότι θα έβρισκα εύκολα υλικό για τον Άγιο Παντελεήμονα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ ἀκολουθία τοῦ ἐν χρήσει μηναίου εἶναι ἤδη συμπληρωμένη καί ἀναβιβασμένη, ὡς ἐξάγεται ἐκ τῶν ΤΕ καί ΤΑΣ. Δεῖτε συνημμένες σελίδες καί κρίνατε. Ψάλλεται μετά παρακλητικῆς, μή ἑορτάσιμος καί δέν ὑπάρχουν ἀπόστιχα ἑσπερινοῦ.
Τό ΤΑΣ ἐν τούτοις δίδει μίαν λύση στήν συμπλήρωση τῶν κεκραγαρίων μέ 3 ἰδιόμελα εἰς ἦχον β΄, τά ὁποῖα σήμερα βλέπουμε στή λιτή.

 

Attachments

  • ΤΕ-07-27.pdf
    65.1 KB · Views: 219
  • ΤΑΣ-07-27.pdf
    370.8 KB · Views: 168

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Τα στιχηρά προσόμοια του εσπερινού (κατά το Ως γενναίον εν μάρτυσιν) στην συμπληρωματική ακολουθία του Αγίου φαίνεται να είναι ελλιπή. Έχω την εντύπωση ότι λείπουν κάποιες φράσεις και δεν συμπληρώνεται το μέτρο. Αντιγράφω το κείμενο κι εδώ για ευκολότερο έλεγχο. Αν είναι όντως έτσι, μήπως υπάρχουν κάπου πλήρη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα τρία εσπέρια στιχηρά προσόμοια της συμπληρωματικής ακολουθίας αποκαταστάθηκαν ως προς το ποιητικό μέτρο με την φροντίδα και επιμέλεια του π. Νεκταρίου. Τα παραθέτω εδώ για κάθε ενδιαφερόμενο.

Ἦχος δ'. Ὡς γενναῖον ἐν Μάρτυσιν.

Παντολέων τὸ πρότερον, Παντελεήμων δὲ ὕστερον, Χριστός σε ἐκάλεσε ὅτι ἅπαντας, πιστοὺς ἰᾶσαι πανεύφημε· διὸ φερωνύμως σύ, ὡς ἐλεήμων συμπαθής, παρ' Αὐτοῦ οὕτως κέκλησαι, ἀξιάγαστε, τοῦ Κυρίου φωνῆς σαφῶς λεγούσης· τοὺς πτωχοὺς οἱ ἐλεοῦντες, δανείζει τοῦτον μακάριε.

Μεγαλομάρτυς πανάριστος, καὶ Ἀνάργυρος ἔνδοξος, Χριστοῦ ὁ περίδοξος καὶ λαμπρότατος, Παντελεήμων ὁ πάνσοφος, ἐχθρὸν τροπωσάμενος, ἀνεδείχθης ἀληθῶς, τῶν Μαρτύρων τὸ καύχημα, πιστῶν ἁπάντων δέ, ἰατρὸς τῶν ἐν νόσοις μαστιζόντων, καὶ ἐν πίστει προσκυνούντων, τῆς σῆς εἰκόνος ἐμφέρειαν.

Τῶν πιστῶν ἅπας σύλλογος, συνευφραίνεται σήμερον, καὶ πανηγυρίζουσι τὰ οὐράνια, ὅτι ἐπέλαμψε ἔνδοξε, εἰς τὸν κόσμον ἅπαντα, ἡ σὴ μνήμη ἡ σεπτή, Παντελεῆμον Ἀνάργυρε, καὶ προστρέχομεν, ἐν ναῷ σου τῷ θείῳ ἐκβοῶντες, ἀπὸ πάσης ἐπηρείας, ἡμᾶς ἐκλύτρωσαι Ἅγιε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τελικά μαζεύτηκε ὑλικό:)

Καί τά τοῦ μικροῦ ἑσπερινοῦ τοῦ http://voutsinasilias.blogspot.gr/2013/07/27.html κατά τό Ὅτε ἐκ τοῦ ξύλου κατάλληλα φαίνονται, καθόσον καί τά 4 ἐκ χειρογράφου τῆς Ἱ. Μ. Διονυσίου τοῦ Ἁγίου Ὄρους, τοῦ μικροῦ ἑσπερινοῦ μᾶλλον εἶναι.


 

Adam_x

Active member
Καλησπέρα σας,
Στην πανήγυρη του ρωσικού μοναστηριού του Αγ. Όρους ( μονή Αγ. Παντελεήμονος ) στον μέγα εσπερινό της αγρυπνίας ψάλλουν τα στιχηρά προσόμοια με ειρμό ω του παραδόξου θαύματος σε ήχο πλ. δ. Στο μηναίο ο ειρμός είναι σε ήχο δ ( O εξ υψίστου κληθείς ). Δυστυχώς δεν έχω ηχογράφηση. Εάν έχει κάποιος αυτή την ακολουθία ας την αναρτήσει σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Καλό υπόλοιπο της σαρακοστής σας εύχομαι.
 
Top