26. Μουσικὰ Ἁγίας Φωτεινῆς τῆς Σαμαρείτιδος

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί, αύριο είναι η μνήμη της αγίας Φωτεινής. Δεν ξέρω αν σας προλαβαίνω, για όποιον σήμερα ψάλει Εσπερινό επισυνάπτω ένα ωραίο δοξαστικό του κεκραγαρίου σε ήχο πλ. β από εκδεδομένη ακολουθία της αγίας.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Το δοξαστικό αναθεωρημένο σε επόμενο μήνυμα του ιδίου.
 
Last edited by a moderator:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί, αύριο είναι η μνήμη της αγίας Φωτεινής. Δεν ξέρω αν σας προλαβαίνω, για όποιον σήμερα ψάλει Εσπερινό επισυνάπτω ένα ωραίο δοξαστικό του κεκραγαρίου σε ήχο πλ. β από εκδεδομένη ακολουθία της αγίας.

Φιλε Γιώργο ευχαριστούμε για το δοξαστικό για το οποίο δεν μας λές ποιανού ποιημα είναι και ποιός το μελοποίησε.Ας είναι.Πάντως όσον αφορά την μουσική σύνθεση το βρήκα πολύ στρωτό και πραγματικά να χρησιμοποιεί τις μελωδικές θέσεις του ήχου καθώς επίσης και τις εναλλαγές στις οποίες αρέσκεται σε απόλυτη ταύτιση με τον λόγο.Συγχαρητήρια σε αυτόν που το συνέθεσε και σε ευχαριστώ θερμά.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είναι συλλογική δουλειά, φίλε Αντώνη, εν όψει μιας έκτακτης πανηγύρεως, που μόλις προχθές προέκυψε. Ας μας συχωρέσουν οι φίλοι για τα πιθανά λάθη, το ανέβασμα έγινε κάπως εσπευσμένα και χωρίς πολλή επεξεργασία με μόνο σκεπτικό να προλάβουν κάποιοι να το ψάλουν σήμερα.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
 

koukliatis

Νέο μέλος
Μήπως έχουμε το Δοξαστικό του Όρθρου σε Πλ' Α'? Εψαλα και στον εσπερινό και χρησιμοποιησα και το μουσικό που ανέβασες και σ'ευχαριστώ πολύ. Να πώ την αλήθεια ειναι δύσκολο αν το πάρεις σε σύντομη χρονική αγωγή. Αυτό θέλει άνεση χρόνου και λίγο διάβασμα.
 

ixadin

Ηχάδιν
Γιώργος Μ.;29089 said:
.........επισυνάπτω ένα ωραίο δοξαστικό του κεκραγαρίου σε ήχο ...........

Αγαπητέ κ. Γιώργο, συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά όλης τις ομάδος. Πάντα μου έκαναν εντύπωση τα κείμενα όπου οι συλλαβές του κειμένου που επαναλαμβάνονται δεν γράφονται.

Μόνο να μου επιτρέψετε μια διόρθωση στο αρχικό σας μήνυμα. Το δοξαστικό είναι των εσπερίων ή των στιχηρών και όχι του κεκραγαρίου.

Ευχαριστώ και συγνώμη.:eek:

Y.Γ.: Γιατί στον τίτλο να μην γράψετε ότι είναι μέλος νεωστί ποιηθέν;
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Γιώργο, συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά όλης τις ομάδος. Πάντα μου έκαναν εντύπωση τα κείμενα όπου οι συλλαβές του κειμένου που επαναλαμβάνονται δεν γράφονται.

Μόνο να μου επιτρέψετε μια διόρθωση στο αρχικό σας μήνυμα. Το δοξαστικό είναι των εσπερίων ή των στιχηρών και όχι του κεκραγαρίου.

Αγαπητέ Χρήστο (κι εσύ λέγε με Γιώργο) ευχαριστώ θερμότατα για τα συγχαρητήρια. Εσύ γράφεις καλύτερα. Ο τρόπος γραφής με τις συλλαβές ακολουθεί τη μέθοδο του Καραμάνη και άλλων νεοτέρων και νομίζω ότι είναι πιο εύκολος στην ανάγνωση. Για τη διόρθωση έχεις απόλυτο δίκιο κι ευχαριστώ πάρα πολύ.

Μήπως έχουμε το Δοξαστικό του Όρθρου σε Πλ' Α'? Εψαλα και στον εσπερινό και χρησιμοποιησα και το μουσικό που ανέβασες και σ'ευχαριστώ πολύ. Να πώ την αλήθεια ειναι δύσκολο αν το πάρεις σε σύντομη χρονική αγωγή. Αυτό θέλει άνεση χρόνου και λίγο διάβασμα.

Αγαπητέ φίλε, καλώς ήλθες. Σήμερα είδα το μήνυμά σου, αλλά ούτως ή άλλως δεν μπορούσα να σε βοηθήσω. Η εν λόγω πανήγυρις ήταν μόνο για εσπερινό και προλάβαμε να φτιάξουμε μόνο τα δοξαστικά του εσπερινού - από τα οποία πάλι μόνο το πρώτο πρόλαβα να ανεβάσω. Όλα έγιναν εκτάκτως. Ο μόνος λόγος που το ανέβασα ήταν μήπως το χριεαστεί καποιος. Καταλαβαίνεις λοιπόν τη χαρά μου που έστω κι ένας συνάδελφος το χρησιμοποίησε προς τιμήν της αγίας (εσύ). Σ' ευχαριστώ πολύ.

Παρμπιπτόντως ας έχουμε την ευχή της σήμερα που γιορτάζει!

ΥΓ Σύντομα θα ξανανεβάσω το δοξαστικό διορθωμένο σε ορισμένα σημεία, όπως είχε την καλοσύνη να μου υποδείξει ευγενικά ο κ. Νικόλαος Γιάννου, τον οποίο θερμώς ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΥΓ Σύντομα θα ξανανεβάσω το δοξαστικό διορθωμένο σε ορισμένα σημεία, όπως είχε την καλοσύνη να μου υποδείξει ευγενικά ο κ. Νικόλαος Γιάννου, τον οποίο θερμώς ευχαριστώ.
Το "σύντομα" πήρε σχεδόν 3 μήνες (αλλά σε σχέση με την επερχόμενη αιωνιότητα πάλι σύντομα ήταν....). Με αφορμή την αυριανή γιορτή λοιπόν ξανανεβάζω το δοξαστικό της μνήμης της αγίας διορθωμένο σε ορισμένα σημεία κι ευχαριστώ πάλι για τις ουσιώδεις επισημάνσεις του τον κ. Γιάννου (που διαπίστωσα ότι γνωρίζει σε πολύ μεγάλο βάθος την ορθογραφία).

Επίσης, επισυνάπτω και το σημερινό δοξαστικό των αποστίχων "Ὡς ὤφθης ἐπὶ γῆς" (σε μια κάπως πανηγυρική εκδοχή κατάλληλη ίσως για ναούς που εορτάζουν) και θα ήταν χρήσιμο για μένα αν μου επισημαίνατε σημεία του μέλους ή της γραφής που χρήζουν διορθώσεων. Ευχαριστώ.
Χριστός Ανέστη.
 

Attachments

  • Κυριακής Σαμαρείτιδος - Δόξα αποστίχων.pdf
    569.3 KB · Views: 299
  • Αγιας Φωτεινής - Δόξα Εσπερινου (26 Φεβρ).pdf
    835.8 KB · Views: 346
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συγχαρητήρια Γιώργο.
Πολύ ωραία, ιδιαίτερα το πρώτο.
Ίσως θα πρέπει να γράψεις τις συλλαβές "τω κοσμω πυρ σε ουσα" και "του ευαγγελι ου" μία θέση μετά.
Και πάλι συγχαρητήρια.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ματθαίε, ευχαριστώ για τις διορθώσεις. Όπως κατάλαβες αυτες οι συλλαβές μετακινήθηκαν, όταν εισήγαγα τις διορθώσεις.....Το έφτιαξα και το ξανανέβασα διορθωμένο.

Πολύ ωραία, ιδιαίτερα το πρώτο.
Αναγκαία σημείωση: Για να μην αλλοιώσω το μήνυμα του Ματθαίου σημειώνω ότι ξανανεβάζοντας το πρώτο δοξαστικό (26 Φεβρ.) στο τελικό μήνυμα έγινε δεύτερο. Συγνώμη.
 
Last edited by a moderator:

anagnostis12

Νέο μέλος
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει το δοξαστικοστα αποστιχα το ιδιομελο στον όρθρο και το δοξαστικον στους αινους σας ευχαριστώ πολύ καλή δύναμη σας εύχομαι....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... από εκδεδομένη ακολουθία της αγίας.
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει το δοξαστικο στα αποστιχα το ιδιομελο στον όρθρο και το δοξαστικον στους αινους σας ευχαριστώ πολύ καλή δύναμη σας εύχομαι....
Μπορεῖτε νά μᾶς πεῖτε σέ ποιά ἀκολουθία ἀναφέρεστε ἤ ποιά ζητᾶτε ;
Βλέπω διάφορες ἀκολουθίες... ἀλλά καί δέν βλέπω τά ἀναρτηθέντα... (δέν ἐννοῶ τό τῶν ἀποστίχων τοῦ Πεντηκοσταρίου)

[Προφανῶς δέν ὑπάρχουν ἐκδεδομένα μουσικά ἰδιαίτερης φυλλάδας... ἐκτός ἄν ὑπάρχουν...]
 

anagnostis12

Νέο μέλος
Καλημέρα αναφέρομαι στην ακολουθία της Αγίας Φωτεινής της Σαμαρειτιδος ψαλλομενη την 26 Φεβρουαρίου
 
Top