26. Αγίας Παρασκευής

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Υποβάλλω στην αγάπη σας το Δοξαστικό των Αίνων από τη φετινή πανήγυρη του ναού της Αγίας Παρασκευής Ηλιουπόλεως την οποία υπηρετώ ως ψάλτης. Η ηχογράφηση έγινε από το αναλόγιο. Ισοκρατούσε ένας καλός φίλος τον οποίον και ευχαριστώ μιας και ήταν και ο κυριότερος βοηθός.
Η Αγία Παρασκευή ας πρεσβεύει για τη σωτηρία όλων μας.
Και του χρόνου.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αίνων ΑγΠαρασευής.mp3
    6.1 MB · Views: 175
Θερμή παράκληση
Αν υπάρχει και το μουσικό κείμενο ανεβάστε το γιατί το άκουσμα είναι εξαίρετο και θα θελα να γευτώ και γω αυτούς μειλίχιους μουσικούς τόνους
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Πολυ ωραια φωνη, υφος και εκτελεση!! Ευγε!!:D:D Ανεβαστε και αλλες:wink:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;81026 said:
Θερμή παράκληση
Αν υπάρχει και το μουσικό κείμενο ανεβάστε το γιατί το άκουσμα είναι εξαίρετο και θα θελα να γευτώ και γω αυτούς μειλίχιους μουσικούς τόνους
Νικόλαε, το κείμενο είναι του Καραμάνη, αλλά νομίζω από την ακολουθία της 11ης Ιουλίου (ως καραμανικός σίγουρα το έχεις :wink:).

Ευχαριστώ από την καρδιά μου τον αγαπητό Νικόλαο Δεσπότη και τον προτρέπω και δημόσια να μας ανεβάζει όποτε μπορεί. Ας μην κρύπτεται άλλο "ὁ λύχνος ὑπὸ τὸ μόδιον".
 
Last edited:

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;81026 said:
Θερμή παράκληση
Αν υπάρχει και το μουσικό κείμενο ανεβάστε το γιατί το άκουσμα είναι εξαίρετο και θα θελα να γευτώ και γω αυτούς μειλίχιους μουσικούς τόνους
Το μουσικό κείμενο είναι από την Κυψέλη του Καραμάνη Β' Μέρος σελ. 245 το δοξαστικό της λιτής της Αγίας Ευφημίας. Αυτό το δοξαστικό έχει η φυλλάδα Συνεσίου Κτενά
http://www.analogion.com/psaltologio...Paraskeyhs.pdf από την οποία και ψάλλουμε.
Ανάρτηση του κειμένου δεν μπορώ να κάνω γιατί δυστυχώς δεν έχω scanner.
Εάν μπορεί κάποιος άλλος...
Σας ευχαριστώ πολύ.
Με τιμή Νικ. Δεσπότης.
 
Last edited:

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Παραθέτω επίσης και τα εσπέρια προσόμοια και απόστιχα της Αγία Παρασκευής.


Επισυνάπτω και τα μουσικά κείμενα τα οποία τα συνέγγραψε και μου τα παραχώρησε το εκλεκτό μέλος του Forum Γιώργος.Μ τον οποίον και ευχαριστώ. Το αποτέλεσμά του είναι εξαιρετικό.
Νικ.Δεσπότης
 

Attachments

  • ΠροσόμοιαΕσπέριαΑγ.Παρασευής.mp3
    2.2 MB · Views: 99
  • ΠροσόμοιαΑπόστιχαΕσπερινούΑγΠαρασευής.mp3
    1.5 MB · Views: 77
  • esperia.pdf
    1.5 MB · Views: 221
  • apostixa.pdf
    558.7 KB · Views: 185

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Το Δύναμις του Αβαγιανού το ψάλλει ο μικρότερος αδελφός μου Θανάσης Δεσπότης. Υπηρετεί ως ψάλτης στο ναό της Αγίας Τριάδος στη Βόννη της Γερμανίας.
 

Attachments

  • Δύναμις Αβαγιανού.mp3
    3.8 MB · Views: 81

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ενα μεγαλο μπραβο στον αδερφο σας κ. Δεσποτη οχι μονο επειδη ψαλλει ωραια αλλα και επειδη προβαλλει τοσο ομορφα τη Β.Μουσικη στο εξωτερικο!:) Να τον εχει ο Θεος καλα!!
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Από τη φετινή πανήγυρη παραθέτω το δοξαστικό του εσπερινού της Αγίας Παρασκευής.
Δυστυχώς η ποιότητα του ήχου δεν είναι η καλύτερη ελπίζω πως δεν θα είναι και το άκουσμα. Δοκιμάσαμε εσωτερική εγγραφή από τον ενισχυτή αλλά το σήμα ήταν δυνατό.
Ελπίζω του χρόνου να το πούμε καλύτερα ώστε να το αντικαταστήσουμε.

Συμμετείχαν ο Ηλίας Φραγκάκης, Μαντζούρης Παντελής, και ο Γιώργος Μ. τους οποίου και τους ευχαριστώ πολύ για την παρουσία και την βοήθειά τους.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Εσπερίων ΑγΠαρασκευής..mp3
    5 MB · Views: 62
Top