24. Μουσικὰ Ἁγίας Μεγαλομάρτυρος Χριστίνης

KHarris

Παλαιό Μέλος
Για την αγρυπνία που έχουμε μεθαύριο θα ήμουν ευγνώμον αν κάποιο μέλος του forum έχει και μπορεί να ανεβάσει την ακολουθία της αγίας Χριστίνης

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω του ότι είχα γράψει τα Δοξαστικά των Εσπερίων και των Αίνων παλαιότερα, τα επισυνάπτω.
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τα όποια λάθη στα κείμενα, τα οποία ωφείλωνται στην τότε άπειρη (και τώρα εμπειρότερη) ημιμάθειά μου... :eek:

Ας πρεσβεύει για τις ψυχές μας.

Attachments

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Χρήστο, συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε. Θα βαρεθείς να το ακούς για μερικό καιρό.

Για την αγρυπνία που έχουμε μεθαύριο θα ήμουν ευγνώμον αν κάποιο μέλος του forum έχει και μπορεί να ανεβάσει την ακολουθία της αγίας Χριστίνης
Είστε χορός στην πανήγυρη; Σας ενδιαφέρει και το δοξαστικό των Αποστίχων;

KHarris

Παλαιό Μέλος
Χρήστο, συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε. Θα βαρεθείς να το ακούς για μερικό καιρό.

Είστε χορός στην πανήγυρη; Σας ενδιαφέρει και το δοξαστικό των Αποστίχων;
Βεβαίως.
Οτι έχει σχέση με την ακολουθία είναι ευπρόσδεκτο

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοί, δυστυχώς ο κύριος Σύρκας δε συμπεριλαμβάνει στο μηναίο του ιουλίου του την εορτη της Αγ. Χριστίνας..είναι ευκολο λοιπόν σε καποιον να επισυναψει τα στιχηρα των αίνων της αγιας σε pdf?

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοί, δυστυχώς ο κύριος Σύρκας δε συμπεριλαμβάνει στο μηναίο του ιουλίου του την εορτη της Αγ. Χριστίνας..είναι ευκολο λοιπόν σε καποιον να επισυναψει τα στιχηρα των αίνων της αγιας σε pdf?
Και εγώ θα τα ήθελα αλλά μάλλον δεν θα τα έχει κάποιος.

Τα αυτά Ιδιόμελα σε μέλος αργό, με στίχους για Κυριακή και καθημερινή.
Το τρίτο ιδιόμελο είναι το Δοξαστικό του Εσπερινού της Ε΄Κυριακής των Νηστειών, προσαρμοσμένο εδώ καταλλήλως για την Αγ. Χριστίνα.
Και σε mel.

Attachments

Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα αυτά Ιδιόμελα σε μέλος αργό, με στίχους για Κυριακή και καθημερινή.
Το τρίτο ιδιόμελο είναι το Δοξαστικό του Εσπερινού της Ε΄Κυριακής των Νηστειών, προσαρμοσμένο εδώ καταλλήλως για την Αγ. Χριστίνα.
Και σε mel.

Ὑπενθύμιση γιὰ ὅσους θὰ ψάλλουμε στιχηραρικὰ τὰ ἰδιόμελα τῆς ἁγίας Χριστίνας κι ἐπειδὴ στὶς φυλλάδες ἔχουν προτιμηθεῖ τὰ εἰρμολογικά.

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Παιδιά αυτά δεν ψάλλονται, λέγονται ξανά τα του εσπερινού. Γι'αυτό και δεν είναι γραμμένα αν και τα Δοξαστικά υπάρχουν.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παιδιά αυτά δεν ψάλλονται, λέγονται ξανά τα του εσπερινού. Γι'αυτό και δεν είναι γραμμένα αν και τα Δοξαστικά υπάρχουν.
Τὰ Δίπτυχα καὶ τὸ Τυπικὸ τοῦ Οἰκ. Πατρ. ὁρίζουν ὅμως σαφῶς τὰ ἰδιόμελα καὶ ὄχι τὰ ἑσπέρια.