20. Ἀκολουθία Ἁγίου Προφήτου Ἠλιού

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Επειδή επίκειται η μνήμη του προφήτου και θα τελέσουμε αγρυπνία:
Ενώ ο εσπερινός είναι πληρέστατος στον Όρθρο δεν υάρχει πολεέλαιος, καθίσματα μετά τον πολυέλαιο και ευαγγέλιο όρθρου με τα συναφή (πεντηκοστάρια).

Πώς μπορώ να τα συμπληρώσω; Τι προτείνετε; Έχει κανείς φυλλάδα;

Ευχαριστώ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ ἀναπλήρωση τῆς ἀκολουθίας τοῦ προφήτου ἐκ τοῦ ὁσίου Νικοδήμου (ὅπως ἔδειξε ὁ Παναγιώτης) ἔχει δημοσιευθεῖ στή ΣΥΜΒΟΛΗ τ. 2, σ. 33-37 (βλ. ἐδῶ), μέ ὑποσημειώσεις ἐπεξεργασίας τοῦ κειμένου ἐκ διαφόρων πηγῶν καί τυπική διάταξη τῆς ἀναπληρωθείσης.

Ὁ Συναξαριστής τοῦ ἁγίου ὡς θέμα ὑπάρχει στό Ψαλτολόγιον ἐδῶ, ὅπου ἡ on-line ἔκδοση στό #1 καί ἀπ᾿ ὅπου μποροῦμε (σέ μονοτονικό ἔστω) νά ἀντιγράψουμε τήν ἀναπλήρωση (ἐπιλέξατε 20 Ιουλίου καί στίς σημειώσεις ὁ σύνδεσμος). Ἡ διόρθωση πού ἐπισημαίνει ὁ Παναγιώτης ἤδη ἔχει γίνει σ᾿ αὐτή τήν ἔκδοση.

Ἐπισυνάπτω τήν ἀντιγραφή καί ἐπαφίεται σέ πρόθυμους νά τήν ἐπεξεργαστοῦν καί νά τήν μετατρέψουν σέ πολυτονικό.

Ὅπως γράφει ὁ Διονύσιος σύμφωνα μέ τό ΤΔ καί σέ κάποια ἄλλη ἔκδοση τίθεται ὡς προκείμενον μέν τό «Σὺ ἱερεὺς εἰς τὸν αἰῶνα κατὰ τὴν τάξιν Μελχισεδέκ» μέ στίχο «Μὴ ἅπτεσθε τῶν χριστῶν μου, καὶ ἐν τοῖς Προφήταις μου μὴ πονηρεύεσθε». Τό αὐτό ὅμως βλέπω καί στά ὑποδειχθέντα. Ἐνῶ ὁ Διονύσιος δημοσιεύει τό ἀντίθετο (ἀπό κάποια ἄλλη πηγή προφανῶς) καί παραθέτει καί ἄλλο στίχο σέ ὑποσημείωση «Εἶπεν ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου· Κάθου ἐκ δεξιῶν μου, ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθροὺς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου» πού βλέπει ἀλλοῦ.


 

Attachments

  • Aναπλήρωσις της Aκολουθίας του Προφήτου Hλιού.doc
    32 KB · Views: 741

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Ἡ ἀναπλήρωση τῆς ἀκολουθίας τοῦ προφήτου ἐκ τοῦ ὁσίου Νικοδήμου (ὅπως ἔδειξε ὁ Παναγιώτης) ἔχει δημοσιευθεῖ στή ΣΥΜΒΟΛΗ τ. 2, σ. 33-37 (βλ. ἐδῶ), μέ ὑποσημειώσεις ἐπεξεργασίας τοῦ κειμένου ἐκ διαφόρων πηγῶν καί τυπική διάταξη τῆς ἀναπληρωθείσης.

Ὁ Συναξαριστής τοῦ ἁγίου ὡς θέμα ὑπάρχει στό Ψαλτολόγιον ἐδῶ, ὅπου ἡ on-line ἔκδοση στό #1 καί ἀπ᾿ ὅπου μποροῦμε (σέ μονοτονικό ἔστω) νά ἀντιγράψουμε τήν ἀναπλήρωση (ἐπιλέξατε 20 Ιουλίου καί στίς σημειώσεις ὁ σύνδεσμος). Ἡ διόρθωση πού ἐπισημαίνει ὁ Παναγιώτης ἤδη ἔχει γίνει σ᾿ αὐτή τήν ἔκδοση.

Ἐπισυνάπτω τήν ἀντιγραφή καί ἐπαφίεται σέ πρόθυμους νά τήν ἐπεξεργαστοῦν καί νά τήν μετατρέψουν σέ πολυτονικό.

Ὅπως γράφει ὁ Διονύσιος σύμφωνα μέ τό ΤΔ καί σέ κάποια ἄλλη ἔκδοση τίθεται ὡς προκείμενον μέν τό «Σὺ ἱερεὺς εἰς τὸν αἰῶνα κατὰ τὴν τάξιν Μελχισεδέκ» μέ στίχο «Μὴ ἅπτεσθε τῶν χριστῶν μου, καὶ ἐν τοῖς Προφήταις μου μὴ πονηρεύεσθε». Τό αὐτό ὅμως βλέπω καί στά ὑποδειχθέντα. Ἐνῶ ὁ Διονύσιος δημοσιεύει τό ἀντίθετο (ἀπό κάποια ἄλλη πηγή προφανῶς) καί παραθέτει καί ἄλλο στίχο σέ ὑποσημείωση «Εἶπεν ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου· Κάθου ἐκ δεξιῶν μου, ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθροὺς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου» πού βλέπει ἀλλοῦ.



Στο σλαβονικό μηναίο, το οποίο έχει ακολουθία και με μικρό εσπερινό, το προκείμενο είναι "Σὺ ει ἱερεὺς εἰς τὸν αἰῶνα κατὰ τὴν τάξιν Μελχισεδέκ" και ο στίχος Εἶπεν ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου· Κάθου ἐκ δεξιῶν μου, ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθροὺς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
π. Μάξιμος;118570 said:
Ὅπως γράφει ὁ Διονύσιος σύμφωνα μέ τό ΤΔ καί σέ κάποια ἄλλη ἔκδοση τίθεται ὡς προκείμενον μέν τό «Σὺ ἱερεὺς εἰς τὸν αἰῶνα κατὰ τὴν τάξιν Μελχισεδέκ» μέ στίχο «Μὴ ἅπτεσθε τῶν χριστῶν μου, καὶ ἐν τοῖς Προφήταις μου μὴ πονηρεύεσθε». Τό αὐτό ὅμως βλέπω καί στά ὑποδειχθέντα. Ἐνῶ ὁ Διονύσιος δημοσιεύει τό ἀντίθετο (ἀπό κάποια ἄλλη πηγή προφανῶς) καί παραθέτει καί ἄλλο στίχο σέ ὑποσημείωση «Εἶπεν ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου· Κάθου ἐκ δεξιῶν μου, ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθροὺς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου» πού βλέπει ἀλλοῦ.
Στο σλαβονικό μηναίο, το οποίο έχει ακολουθία και με μικρό εσπερινό, το προκείμενο είναι "Σὺ ει ἱερεὺς εἰς τὸν αἰῶνα κατὰ τὴν τάξιν Μελχισεδέκ" και ο στίχος Εἶπεν ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου· Κάθου ἐκ δεξιῶν μου, ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθροὺς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου

Δηλαδή στο σλαβονικό μηναίο λαμβάνεται προκείμενον και στίχος από ένα ψαλμό και συγκεκριμένα τον 109ο.
Αυτό εμμέσως πρέπει να υπονοεί και ο Διονύσιος με την υποσημείωση. Το θεωρώ ορθότερο.

Πάντως εμείς λέμε ως προκείμενον:
Ψαλμός 104ος
Μὴ ἅπτεσθε τῶν χριστῶν μου, καὶ ἐν τοῖς Προφήταις μου μὴ πονηρεύεσθε.
Στίχος:
Ἐξομολογεῖσθε τῷ Κυρίῳ καὶ ἐπικαλεῖσθε τὸ ὄνομα αὐτοῦ, ἀπαγγείλατε ἐν τοῖς ἔθνεσι τὰ ἔργα αὐτοῦ

Καλή πανήγυρη!!!
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Απόστιχα για τον Μικρό Εσπερινό εις την εορτήν του Προφήτου Ηλιού συνέγραψε και ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης.

Ήχος β’ Οίκος του Εφραθά
Ου πυρ, ου συσσεισμός, ουχί σφοδρόν σε πνεύμα, αύρα λεπτή δε μάκαρ, ανέδειξε θεόπτην, Ηλία μεγαλώνυμε.

Στίχ. Μη άπτεσθε των χριστών μου ...
Αύρα τον εν λεπτή, ιδόντα Θεού δόξαν, ως ζηλωτήν Κυρίου, θεσπέσιον Προφήτην, υμνούμεν οι θεόφρονες.

Στιχ. Συ ιερεύς εις τον αιώνα ...
Σε ο Μονογενής, Υιός ο της Παρθένου, Θεός σεσαρκωμένος, παρέστησε τρισμάκαρ εν Θαβωρίω μάρτυρα.

Δόξα, και νυν. Θεοτοκίον. Παλαιόν
Δέσποινα αγαθή, τας αγίας σου χείρας, προς τον Υιόν σου άρον, τον φιλόψυχον Πλάστην, οικτειρήσαι τους δούλους σου.

Σχετικά άρθρα:

Ο ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΥΜΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ

Ο Προφήτης Ηλίας και ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Επισυνάπτονται τα καθίσματα και το ιδιόμελο του Ν΄ψαλμού που μετέτρεψα σε πολυτονικό για τις δικές μου ανάγκες
 

Attachments

  • Aναπλήρωσις της Aκολουθίας του Όρθρου Προφήτου Hλιού.doc
    42.5 KB · Views: 196
Last edited:
Μήπως, έτσι δικαιολογείται και η έναρξη των καταβασιών της Μεταμορφώσεως( δεν θυμάμαι από πού η πληροφορία) από της 20ης Ιουλίου και όχι από της 27ης που είναι κάπως αυθαίρετο;
 

Attachments

  • 20 Ἰουλίου, Ἠλιοῦ Προφήτου τοῦ Θεσβίτου (940 π. Χ.).pdf
    95 KB · Views: 206
Top