1977-02-20 Κυριακή της Τυρινής ήχος τρίτος - Εωθινό Γ'

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μια ακόμη ηχογράφηση από αυτές που μου έστειλε να επεξεργαστώ και να ανεβάσω ο κ. Λεωνίδας Γαρουφαλής, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά. Ο Ήχος και το Εωθινό είναι γ'.
 

merenda21

Θοδωρής Παπαμιχαήλ
Μια ακόμη ηχογράφηση από αυτές που μου έστειλε να επεξεργαστώ και να ανεβάσω ο κ. Λεωνίδας Γαρουφαλής, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά. Ο Ήχος και το Εωθινό είναι γ'.

είναι φοβερό το πόσο απλόχερα μας τα δίνετε

θέλει χρόνο, κόπο και μεράκι

ευχαριστώ:)
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ψάχνοντας στις κασσέτες του Τριωδίου με τις ζωντανές ηχογραφήσεις του Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα, έτους 1977, βρήκα και τα υπόλοιπα μέλη. Πρόκειται για Κυριακή της Τυρινής, 20 Φεβρουαρίου 1977. Ο ήχος είναι τρίτος.
Αξίζει να τα κατεβάσετε κι αυτά, ώστε να έχετε πλήρη την εν λόγω ηχογράφηση. Γι' αυτό το λόγο συνεχίζω την αρίθμηση, από εκεί που τελείωσε ο αγαπητός Ιωάννης. Τα αρχεία είναι λίγο μεγαλούτσικα, ώστε να μη χάνουμε συχνότητες από την συμπίεση. Ο ήχος είναι καθαρός, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Attachments

  • 22 χερουβικό Γρηγορίου (υπόλοιπο).mp3
    10.5 MB · Views: 281
  • 23 λειτουργικά, ήχος τρίτος.mp3
    6.4 MB · Views: 252
  • 24 Σε υμνούμεν. Άξιον εστίν (ήχος γ΄).mp3
    6.4 MB · Views: 241
  • 25 υπόλοιποι ύμνοι, ήχος τρίτος.mp3
    2.6 MB · Views: 237
  • 26 Εις Άγιος (ευρωπαϊκό).mp3
    1.2 MB · Views: 243
  • 27 Του δείπνου Σου. Είδομεν το φως.mp3
    1.7 MB · Views: 206
  • 28 Είη το όνομα. Τον ευλογούντα.mp3
    1.9 MB · Views: 190

b_logger

Νέο μέλος
Έχω ολη την Κυριακή της Τυρινής και της Απόκρεω από τον Στανίτσα. Όποιος θέλει περισσότερα ας γράψει.
 

Attachments

  • Thrasivoulos Stanitsas - 20 - Kiriaki tou Asotou.mp3
    632.7 KB · Views: 71

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στό πρῶτο μήνυμα τῆς παρούσης ἑνότητας ὁ ἀξέχαστος φίλος καί δάσκαλος κυρ-Βαγγέλης εἶχε βάλει παραπομπή μέ ἠχογραφήσεις τοῦ Ἄρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα.

Ψάχνοντας βρῆκα στό ἀρχεῖο μου κασσέτα πού ἀναγράφει ἀπ' ἔξω Στανίτσας - Τυρινῆς 1957. Βέβαια, διατηρῶ ἀμφιβολίες γιά τό ὀρθόν τῆς χρονολογίας. Πάντως, εἶναι πλήρης (σχετικῶς) ἠχογράφηση.

Ἴσως χερουβικό σέ τρίτο καί λειτουργικά σέ δευτερόπρωτο δέν ταιριάζουν! :confused:
 

Attachments

  • 1 Ως εν ηπείρω (αργές). Τιμιωτέρα.mp3
    5.3 MB · Views: 173
  • 2 αίνοι τρίτου ήχου.mp3
    3 MB · Views: 155
  • 3 Το στάδιον των αρετών.mp3
    2.3 MB · Views: 123
  • 4 Έφθασε καιρός.mp3
    4.3 MB · Views: 141
  • 5 αργή δολογία πλ_β΄.mp3
    3.5 MB · Views: 506
  • 6 Δύναμις Καμαράδου (ημιτελές).mp3
    2.3 MB · Views: 123
  • 7 χερουβικό τρίτου ήχου.mp3
    8.1 MB · Views: 186
  • 8 λειτουργικά σε δευτερόπρωτο.mp3
    7.3 MB · Views: 157
  • 9 Εις Άγιος.mp3
    635.1 KB · Views: 102
  • 10 Επί των ποταμών Βαβυλώνος.mp3
    4.9 MB · Views: 176

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά.

Ίσως να διορθωθή ο ήχος της Δοξολογίας. ΔΕΝ είναι Δοξολογία του πλαγίου β', αλλά είναι η του Γρηγορίου εις ήχον πλάγιον του ΤΕΤΑΡΤΟΥ "χρωματικός" (το λεγόμενον "Σουζινάκ").

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στό πρῶτο μήνυμα τῆς παρούσης ἑνότητας ὁ ἀξέχαστος φίλος καί δάσκαλος κυρ-Βαγγέλης εἶχε βάλει παραπομπή μέ ἠχογραφήσεις τοῦ Ἄρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα.
Ψάχνοντας βρῆκα στό ἀρχεῖο μου κασσέτα πού ἀναγράφει ἀπ' ἔξω Στανίτσας - Τυρινῆς 1957. Βέβαια, διατηρῶ ἀμφιβολίες γιά τό ὀρθόν τῆς χρονολογίας. Πάντως, εἶναι πλήρης (σχετικῶς) ἠχογράφηση.
Ἴσως χερουβικό σέ τρίτο καί λειτουργικά σέ δευτερόπρωτο δέν ταιριάζουν! :confused:
Μετά τις ευχαριστίες μου, να πω την άποψή μου. Το 1957 είναι λάθος γιατί στις καταβασίες ακούγονται ευκρινώς οι καμπάνες του Ι. Ν. Αγ. Δημητρίου Αμπελοκήπων όπως και το άκουσμα όλων των ψαλέντων - συνημμένων μου θυμίζουν Αγ. Δημήτριο. Τα μέλη του Τριωδίου ψάλλονται εν χορώ από το βιβλίο του άρχοντα, όπως και το χερουβικό του Γρηγορίου από χειρόγραφο, όπως το κατέγραψε ο άρχων στα πρώτα 8 αργά χερουβικά του.
Τα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο είναι σίγουρα από άλλη Κυριακή γιατί εκτός του ότι τα ψάλλει μόνος του, ο άρχων δεν άλλαζε ήχο στα λειτουργικά.
ΝΓ
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μετά τις ευχαριστίες μου, να πω την άποψή μου. Το 1957 είναι λάθος γιατί στις καταβασίες ακούγονται ευκρινώς οι καμπάνες του Ι. Ν. Αγ. Δημητρίου Αμπελοκήπων όπως και το άκουσμα όλων των ψαλέντων - συνημμένων μου θυμίζουν Αγ. Δημήτριο. Τα μέλη του Τριωδίου ψάλλονται εν χορώ από το βιβλίο του άρχοντα, όπως και το χερουβικό του Γρηγορίου από χειρόγραφο, όπως το κατέγραψε ο άρχων στα πρώτα 8 αργά χερουβικά του.
Τα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο είναι σίγουρα από άλλη Κυριακή γιατί εκτός του ότι τα ψάλλει μόνος του, ο άρχων δεν άλλαζε ήχο στα λειτουργικά.
ΝΓ

Συμφωνώ και εγώ με τα στοιχεία του κ. Γιάννου. Έψαξα στον σκληρό μου δίσκο και, όντως, διαπίστωσα ότι ο Γιάννης ο Μπουμπουλτζής είχε ανεβάσει την ηχογράφηση αυτής της Κυριακής της Τυρινής εδώ και ενάμιση χρόνο (με τα σωστά Λειτουργικά).

Η ημερομηνία της ηχογραφήσεως είναι 20-2-1977, και είναι από το αρχείο του κ. Λεωνίδα Γαρουφαλή. Μέρος Α' Μέρος Β'

Απόστολος
 
Top