1972-03-26 Κυριακή Ε' Νηστειών - Απόδοσις Εορτής Ευαγγελισμού - ήχος α΄ εωθινόν θ΄

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ο άρχοντας Θρασύβουλος Στανίτσας σε ηχογράφηση της Κυριακής Ε' των Νηστειών (26 Μαρτίου του 1972). (Α΄μέρος Ορθρος)

Καλή σας ακρόαση!!

Παρακαλώ τους αγαπητούς συντονιστές να την μετακινήσουν καταλλήλως. Ευχαριστώ, καλό Τριώδιο να έχουμε!

Attachments

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Και η Θεία Λειτουργία.

Δυστυχώς το Επί σοι Χαίρει λείπει από την ηχογράφηση.

Καλή σας ακρόαση!

Attachments

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐδῶ, λόγω τοῦ Πολυχρόνιου καί τῆς μνημονεύσεως Ἀρχ/που Ἱερωνύμου, ἔχουμε 4 περιπτώσεις:
7/4/1968
30/3/1969
4/4/1971
26/3/1972, πού εἶναι κι ἐδῶ, ἀλλά δέν συνέκρινα.​

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης

Ἐδῶ, λόγω τοῦ Πολυχρόνιου καί τῆς μνημονεύσεως Ἀρχ/που Ἱερωνύμου, ἔχουμε 4 περιπτώσεις:
26/3/1972, πού εἶναι κι ἐδῶ, ἀλλά δέν συνέκρινα.​
Όντως, π. Μάξιμε, μου φαίνεται ότι ΕΙΝΑΙ η ίδια ηχογράφηση, και η εκεί ηχογράφηση είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, λίγο καλύτερη ποιότητα (αυτή του Νεκταρίου έχει λίγο πιο πολύ "βουϊτό"). Οπότε, για όσους κατεβάσανε τα ηχητικά από το άλλο μήνυμα, απλώς να κατεβάσουνε από το πρόσφατο μήνυμα του Νεκταρίου τα τρακ που λείπουν και να σημπληρωθεί η όλη ηχογράφηση.

Επίσης, η Δοξολογία ΔΕΝ είναι "σύντομη" όπως έβαλε ο Νεκτάριος, αλλά "αργή".

Απόστολος

Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όντως, π. Μάξιμε, μου φαίνεται ότι ΕΙΝΑΙ η ίδια ηχογράφηση, ...
Απόστολος
Σαφῶς εἶναι ἡ ἴδια. Δέν εἶχα χρόνο χθές καί τά μόνα πού ἄκουσα γιά τήν εὕρεση ἡμερομηνίας ἦταν τό πολυχρόνιον, τά εἰρηνικά, τό ἐξαποστειλάριον. Τώρα ἄκουσα ἀπολυτίκια, κανόνες καί αἴνους καί εἶναι ἡ ἑπομένη τοῦ Εὐαγγελισμοῦ. Μακάρι νά τά εἶχα ἀκούσει, γιά νά μήν ψάχνω τόσες ἡμερομηνίες.
Συγχωνεύω τά θέματα καί ἀλλάζω τόν τίτλο, καθόσον σ᾿ αὐτή τήν περίπτωση ἡ ἀκολουθία τῆς Ὁσίας Μαρίας τῆς Αἰγυπτίας καταλιμπάνεται καί οὐδέν ἐψάλη ἐξ αὐτῆς.

Last edited: