1968-09-01 Κυριακή ήχος τρίτος - Εωθινό Α'

nektarios

Παλαιό Μέλος
Μπορεί κάποιος από τους Αγαπητούς φίλους να μου πει χρονολογία ηχογράφησης!!!!
Σας Ευχαριστώ πολλύ!!!!:)
 

Attachments

  • Kyr_STANITSAS_ProtoPsaltis_VERY_GOOD_Mode03_Archi_Indiktou_1960s_Paivanas_Collection.mp3
    5.5 MB · Views: 489

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μπορεί κάποιος από τους Αγαπητούς φίλους να μου πει χρονολογία ηχογράφησης!!!!
Σας Ευχαριστώ πολλύ!!!!:)

Νεκτάριε,

Η ηχογράφηση είναι από την Εορτή της Ινδίκτου, 1-9-1968, Ήχος γ', Εωθινόν Α'. Έχει ανεβεί στο φόρουμ σε πιο πλήρη μορφή. Όμως, η δικιά σου η ηχογράφηση είναι πάρα πολύ γρήγορη. Δηλαδή, η ταχύτητα κάνει τον δάσκαλο να ακούγεται σαν 19 χρονόν παιδί, ενώ στην ουσία είναι 58 χρονών. Ακούγωντας και τις δύο ηχογραφήσεις, διαπίστωσα ότι οι λαρυγγισμοί και αναλύσεις μεταξύ των δύο ηχογραφήσεων είναι ακριβώς οι ίδιοι, μόνο που η ταχύτητα είναι διαφορετική.

Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει και με την άλλη σου την ηχογράφηση που ανέβασες, αυτή που αρχίζει από τους Αίνους του ηχ. πλ. α'. Κάπου την έχω την ηχογράφηση, αλλά ακόμα δεν την βρήκα.

Απόστολος
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Κύριε Απόστολε ανέβηκε μια ηχογράφηση στο forum αυτή http://analogion.com/forum/showthread.php?t=12782 (ΓΕΝΈΘΛΙΟΝ ΤΗς θΕΟΤΌΚΟΥ 8-9-1968 ΗΧΟΣ Δ).
Αυτή που ανέβασα εγώ είναι η περασμένη (Κυριακή 1-9-1968 ήχος Γ) και δεν έχει ανεβεί στο forum.Εάν έχετε ολόκληρη την ηχογράφηση παρακαλώ πολλύ ας μας την παραχωρίσετε στο forum.
Σας Ευχαριστώ πολλύ και Καλά Χριστούγεννα!!!!!!:)
 
Last edited:

nektarios

Παλαιό Μέλος
Καταρχήν χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία σε όλο τον κόσμο!!!!!!!!!!!!!
Σας έχω καλά νέα..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι αυτό που λέμε: όταν ψάχνεις κάτι με πολλύ πόθο το βρίσκεις....!!!!!!!!!
Έψαξα και βρίκα το υπόλυπο της ηχογράφησης αυτής και θα την ανεβάσω ευθύς αμέσως!!!!!!!!!!!!!
Αυτό που θέλω μόνο είναι όποιος από τους Αγαπητούς φίλους μπορεί ας κόψει σε tracks την ηχογράφηση την οποία ανέβασα στο πρώτο μου μύνημα και ας τα βάλει όλλα σε μια σειρά έτσι ώστε να υπάρχει καταχωριμένη στο foroum!!!!!!!!!!!
Μερικά μέλη υπάρχουν και στις 2 ηχογραφήσεις....!!!!!!
Σας Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλλα τα μέλη του φόρουμ!!!!!!!:)
 

Attachments

  • 1. Aναστάσημα καθίσματα Γ Ήχου.mp3
    1.7 MB · Views: 326
  • 2.Κάθισμα Ινδίκτου και Αναστάσιμα Ευλογητάρια.mp3
    2.3 MB · Views: 276
  • 3.Αναβαθμοί και Προκείμενον του Ήχου.mp3
    1.7 MB · Views: 288
  • 4.Κανόνες(Αναστάσιμος και Ινδλικτου).mp3
    1.9 MB · Views: 286
  • 5.Καταβασίες αργές(Σταυρόν Χαράξας).mp3
    4.3 MB · Views: 325
  • 6.Ν Ψαλμός κ.τ.λ..mp3
    2.8 MB · Views: 319
  • 7.Τιμιωτέραν και Θ ωδή.mp3
    1.3 MB · Views: 259
  • 8.Αίνοι Γ Ήχου.mp3
    4.1 MB · Views: 359
  • 9.Σε υμνούμεν και Άξιον εστίν.mp3
    4.3 MB · Views: 328
  • 10.Εις Άγιος και Κοινωνικόν.mp3
    3.4 MB · Views: 315
  • 11.Είδομεν το φώς και Ειη το όνομα.mp3
    1.2 MB · Views: 246

nektarios

Παλαιό Μέλος
Τώρα που την είδα έτσι όπως την έχω καταχωρίσει λείπουν τα εξής μέλη:τα ειρινικά,το τρισάγιον σε ήχο Δ φθορικό του Άρχοντα,το Χερουβικόν, τα Λειτουργικά και το Άξιον εστίν.
Παρακαλώ όποιος φίλος μπορεί ας τα βάλει σε μια σειρά!!!!
Επίσης αν γίνεται να αλλάξει ο τίτλος και να γραφεί σωστά:Θρ.Στανίτσας 1-9-1968 και να καταχωριθεί στη σωστή κατηγορία!!!!
Σας Ευχαριστώ!!!!!
 
Last edited:

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Καλησπέρα!

Ανεβάζω και τους υπόλοιπους ύμνους της παρούσας ηχογράφησης. Λίγα σχόλια επί των αναρτημένων:
Ανεβάζω εκ νέου τους Αναστάσιμους αίνους, διότι το αντίστοιχο αρχείο στο μήνυμα του κ. Νεκτάριου οι αίνοι είναι για λίγα δευτερόλεπτα ημιτελείς. Εωθινό δοξαστικό δεν ακούγεται, παρά μόνο το εισαγωγικό "Δόξα Πατρί", το οποίο ανεβάζω, για να το έχει όποιος επιθυμεί. Τα Λειτουργικά περιλαμβάνουν μέχρι και το "Σε υμνούμεν". Στο τέλος, η ηχογράφηση έχει ένα Ασματικό Δοξολογίας (Άγιος Αθάνατος ελέησον ημάς για την ακρίβεια), το οποίο μου ακούγεται "ξεκάρφωτο" στην ηχογράφηση, γι' αυτό και δεν το αρίθμησα.

Καλή ακρόαση!

ΥΓ:Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει αυτή η ηχογράφηση ανεβασμένη σε tracks; Αν όχι, να παίρνει σειρά. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • 08 Αναστάσιμοι αίνοι ήχος τρίτος.mp3
    638 KB · Views: 200
  • 09 Αίνοι Ινδίκτου.mp3
    214 KB · Views: 178
  • 10 Δόξα Πατρί.mp3
    76 KB · Views: 169
  • 11 Ειρηνικά.mp3
    222 KB · Views: 168
  • 12 Τρισάγιο - Δύναμις Στανίτσα ήχος φεραχνάκ.mp3
    764 KB · Views: 190
  • 13 Χερουβικό.mp3
    1.3 MB · Views: 223
  • 14 Ταις αγγελικαίς.mp3
    104 KB · Views: 168
  • 15 Λειτουργικά ήχος τρίτος.mp3
    810 KB · Views: 225
  • Ασματικό δοξολογίας.mp3
    268 KB · Views: 164

nektarios

Παλαιό Μέλος
Παρακαλώ τους αγαπητούς συντονιστές να τοποθετήσουν την ηχογράφηση στην σωστή κατηγορία με τίτλο Θρ.Στανίτσας 1-9-1968 Κυριακή Γ Ήχου Εωθινόν Α
Σας Ευχαριστώ!!!!:)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εωθινό δοξαστικό δεν ακούγεται, παρά μόνο το εισαγωγικό "Δόξα Πατρί", το οποίο ανεβάζω, για να το έχει όποιος επιθυμεί.
Δέν μποροῦσε νά ἦταν ἑωθινό τό δοξαστικό, ἀλλά τῆς ἑορτῆς (Ἰνδίκτου).
Ὁλόκληρο ἀνέβηκε ἐδῶ.


 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δέν μποροῦσε νά ἦταν ἑωθινό τό δοξαστικό, ἀλλά τῆς ἑορτῆς (Ἰνδίκτου).
Ὁλόκληρο ἀνέβηκε ἐδῶ.


Ανεβάζω το ηχητικό εδώ, για την πληρότητα του θέματος.
 

Attachments

  • 10.Δοξαστικό Αίνων Ινδίκτου.mp3
    3.4 MB · Views: 138

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Καλησπέρα!

Ανεβάζω και τους υπόλοιπους ύμνους της παρούσας ηχογράφησης. Λίγα σχόλια επί των αναρτημένων:
Ανεβάζω εκ νέου τους Αναστάσιμους αίνους, διότι το αντίστοιχο αρχείο στο μήνυμα του κ. Νεκτάριου οι αίνοι είναι για λίγα δευτερόλεπτα ημιτελείς. Εωθινό δοξαστικό δεν ακούγεται, παρά μόνο το εισαγωγικό "Δόξα Πατρί", το οποίο ανεβάζω, για να το έχει όποιος επιθυμεί. Τα Λειτουργικά περιλαμβάνουν μέχρι και το "Σε υμνούμεν". Στο τέλος, η ηχογράφηση έχει ένα Ασματικό Δοξολογίας (Άγιος Αθάνατος ελέησον ημάς για την ακρίβεια), το οποίο μου ακούγεται "ξεκάρφωτο" στην ηχογράφηση, γι' αυτό και δεν το αρίθμησα.

Καλή ακρόαση!

ΥΓ:Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει αυτή η ηχογράφηση ανεβασμένη σε tracks; Αν όχι, να παίρνει σειρά. Ευχαριστώ.

Για την ιστορία, το ασματικό δεν είναι στην πραγματικότητα ασματικό, αλλά το Άγιος Αθάνατος του Γ. Κρητός (σε λίγο ελεύθερη απόδοση) υπό του αειμνήστου Δημητρίου Σουρλαντζή. Καλό μεσημέρι σε όλους!
 
Top