17. Ἀκολουθία Ἁγίας Μάρτυρος Σοφίας καὶ τῶν θυγατέρων αὐτῆς Πίστεως, Ἐλπίδος καὶ Ἀγάπης

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Έχω υπόψη μου τρεις ακολουθίες της Αγ. Σοφίας και των θυγατέρων αυτής:

α) τη χρησιμοποιούμενη στον ομώνυμο ναό του Πειραιά, συγγραφείσα από κάποιο πρωτοψάλτη του εν λόγω ναού τέλη 19ου-αρχές 20ου αι. Η ακολουθία αποτελεί διασκευή των εις μάρτυρας γυναίκας ύμνων του μηναίου και βρίθει συντακτικών και μετρικών λαθών. Διορθώθηκε από τον π. Γεωργ. Ρήγα και εκδόθηκε στον α΄ τόμο της εκδόσεως των ακολουθιών του.

β) τη συγγραφείσα υπό Λεων. Φιλιππίδου, η οποία εξεδόθη και υπό Γ. Μηλίτση μαζί με βιογραφία της Αγίας και συμπεριελήφθη στο Μηναίο της Α.Δ.

γ) τη συγγραφείσα υπό του αειμνήστου π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτου, η οποία προσφάτως εξεδόθη ως παράρτημα στον τόμο Σεπτεμβρίου, μηναία εκδ. "Φως". Η ακολουθία αυτή εστιάζει κυρίως στην Αγ. Σοφία και έχει ωραία "λογοπαίγνια" με το όνομα της Αγίας.

Η εορτή της Αγ. Σοφίας ανέκαθεν με συγκινεί λόγω της αειμνήστου γιαγιάς μου Σοφίας (μητέρας του πατέρα μου), θύματος της ναζιστικής θηριωδίας κατά τους χρόνους της κατοχής.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ακολουθία της Αγίας Σοφίας: Υπάρχει στο Μηναίο του Σεπτεμβρίου της Αποστολικής Διακονίας (τα καινούργια) στο τέλος στο παράρτημα που έχει με τις διάφορες ακολουθίες.
 

Attachments

  • AkolouthiaAgiasSofiasKaiTonTeknonAutis.pdf
    1.8 MB · Views: 2,037
Last edited by a moderator:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω την ακολουθία της Αγ Σοφίας και των θυγατέρων αυτής σε .doc σύμφωνα με την συμπλήρωση ακολουθίας που υπάρχει στο μηναίο τη Απ. Διακονίας.
 

Attachments

  • ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΗ.doc
    173 KB · Views: 936

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επισυνάπτω την ακολουθία της Αγ Σοφίας και των θυγατέρων αυτής σε .doc σύμφωνα με την συμπλήρωση ακολουθίας που υπάρχει στο μηναίο τη Απ. Διακονίας.
Τήν ὁποία στείλατε καί στόν π. Λέοντα
http://glt.goarch.org/texts/Sep/17b.html
 
Last edited:

gprok

Παλαιό (αλλά όχι πολύ παλαιό) μέλος
Επισυνάπτω την ακολουθία της Αγ Σοφίας και των θυγατέρων αυτής σε .doc σύμφωνα με την συμπλήρωση ακολουθίας που υπάρχει στο μηναίο τη Απ. Διακονίας.

Χαίρετε,

Διαμόρφωσα λίγο την ακολουθία ώστε να είναι πιο ευανάγνωστη και πρόσθεσα αριθμούς σελίδων και κεφαλίδα.

Γιώργος Προκοπίου
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ ΑΥΤΗΣ.pdf
    414.9 KB · Views: 552
Top