12/2/2012 Κυριακή του Ασώτου

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Της μετανοίας - Τα πλήθη σε ήχο Δεύτερο.
 

Attachments

  • tis metanias - ta plithi Hxos Deyteros.mp3
    3.3 MB · Views: 41
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Φίλε Μιχάλη,

ευχαριστούμε για τις ηχογραφήσεις. Πολύ καλή εκτέλεση, καλή ήχογράφηφη, ωραίος χρόνος, ωραίες γραμμές στο δοξαστικό.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Φίλε Μιχάλη,

ευχαριστούμε για τις ηχογραφήσεις. Πολύ καλή εκτέλεση, καλή ήχογράφηφη, ωραίος χρόνος, ωραίες γραμμές στο δοξαστικό.

Δε χρειάζεται να πώ και γω τα αυτονόητα: Πολύ καλός ψάλτης, με μεγάλες φωνητικές δυνατότητες, πολύ καλύτερος από μένα...
Θα διαφωνήσω στο χρόνο.... Η περσινή σου ηχογράφηση (Το στάδιον των αρετών) είχε ιδανικό χρόνο. Τούτη εδώ είναι αργή, πολύ αργή... Γιατί;;;;
Ποιος είναι αυτός που πρωτοέψαλλε δοξαστικά σε τέτοιες αργές ταχύτητες, να τον μηνύσω προσωπικά, γιατί παρέσυρε πολύ κόσμο σε αυτό το λάθος...
Προσωπική μου συμβουλή, προς εσένα και όλους όσους εκτελούνε σε τέτοιες ταχύτητες: Λίγο πιο γρήγορα, δεν χρειάζεται το δοξαστικό να διαρκεί περισσότερο από το χερουβικό!!!!

Φιλικά
Δημ. Καταραχιάς
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Θα διαφωνήσω στο χρόνο.... Η περσινή σου ηχογράφηση (Το στάδιον των αρετών) είχε ιδανικό χρόνο. Τούτη εδώ είναι αργή, πολύ αργή... Γιατί;;;;
Ποιος είναι αυτός που πρωτοέψαλλε δοξαστικά σε τέτοιες αργές ταχύτητες, να τον μηνύσω προσωπικά, γιατί παρέσυρε πολύ κόσμο σε αυτό το λάθος...
Προσωπική μου συμβουλή, προς εσένα και όλους όσους εκτελούνε σε τέτοιες ταχύτητες: Λίγο πιο γρήγορα, δεν χρειάζεται το δοξαστικό να διαρκεί περισσότερο από το χερουβικό!!!!

Φιλικά
Δημ. Καταραχιάς

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ο χρόνος των Δοξαστικών δεν πρέπει να είναι τόσο αργός. Η δική μου χθεσινή ηχογράφηση είναι 4,28 έναντι 5,17 του φίλου Μιχάλη.

Είναι όμως μερικά Δοξαστικά που θέλουν τον χρόνο τους. Δεν μπορείς να ψάλλεις πχ. Αναστάσεως Ημέρα σε αυτόν τον χρόνο.
Το συγκεκριμμένο Δοξαστικό όμως, όπως και άλλα του Τριωδίου, θέλουν λίγο πιο χαλαρό χρόνο.
Είναι και ο χρόνος ένα στοιχείο που προσδιορίζει το πανηγυρικόν ή το κατανυκτικόν ή και πένθιμον του ύμνου.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Πολύ σωστή η παρατήρησή σας! 'Εχετε δίκιο, δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Εγώ, πάλι, με μια δεύτερη σκέψη, νομίζω ότι η χρονική αγωγή έγινε πιο αργή από τότε που τα μέλη αποκτήσανε (sic) σε κάθε γραμμη από τρία τρίγοργα και από μια φθορά. Είναι δύσκολο να αλλάξεις ήχο (ειδικά με παραχορδή...) όταν ψέλνεις σε κανονικό ρυθμό. Είναι κάτι βιβλία "νεωτεριστών" που δεν δίνουν βάρος στο στίχο που μελοποιούν, αλλά στο μέλος, κι αυτό είναι κακό...

Δημ. Καταραχιάς
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Και μία ακόμη παρατήρηση.

Οσον αφορά το στάδιον των αρετών είναι ένα ιδιόμελον που είναι ένα εμβατήριο.
<Και αναλαβόντες την πανοπλίαν του σταυρού τω εχθρώ αντιμαχησώμεθα>

Και επειδή ο στρατός πάει στον πόλεμο με εμβατήρια, έτσι και χρόνος του εν λόγω ιδιομέλου, πρέπει να είναι αρκετά γρήγορος.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ευχαριστώ για τις φιλικές παρατηρήσεις σας. Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι συμφωνώ. Απλά έτυχε να το πω λιγάκι αργά. :D
 
Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση, μας είχες λείψει.
Πολύ καλή και καθαρή ηχογράφηση. Αναφέρομαι στο δοξαστικό. Χρησιμοποιείς ισοκράτη;
Χαιρετισμούς από την Λάρισα.
Ο Θεός μεθ' ημών.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση, μας είχες λείψει.
Πολύ καλή και καθαρή ηχογράφηση. Αναφέρομαι στο δοξαστικό. Χρησιμοποιείς ισοκράτη;
Χαιρετισμούς από την Λάρισα.
Ο Θεός μεθ' ημών.

Γεια σας! Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Ναι χρησιμοποιώ αλλά δεν τον έχω δυνατά. Ίσα ίσα για να κρατάει την βάση .
 
Top