11-11-2009 Αγιου Μηνα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Απο την σημερινη πολυαρχιερατικη πανηγυρικη Θεια Λειτουργια απο τον εορταζωντα Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , επισυναπτω δυο αποσπασματα :
1ον : Απο την Μεγαλη Εισοδο : Μνημονευουν ο Σεβασμιωτατος Αρχιεπισκοπος Κρητης κ. ΕΙΡΗΝΑΙΟΣ (προεξηρχε) και ο Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Προικονησων κ. ΙΩΣΗΦ (Κρης την καταγωγη) .
2ον : Ομιλια του Σεβασμιωτατου κ. ΙΩΣΗΦ .

Τις εν λογω ηχογραφησεις αφιερωνω στον π. Μαξιμο και σε ολους τους ιερεις του φορουμ .
 

Attachments

  • 01=5'24''=Απο Μεγ Εισοδο ΕΙΡΗΝΑΙΟΣ-ΙΩΣΗΦ.mp3
    3.5 MB · Views: 29
  • 02=15'48''=Ομιλια Σεβασμιωτατου κ ΙΩΣΗΦ.mp3
    10.9 MB · Views: 26

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε πολύ κ. Βαγγέλη-Μηνᾶ !
Χρόνια πολλά κι ὅ,τι ἐπιθυμεῖτε !
Χρόνια πολλά καί γιά τόν ἐγγονό σας !
Χρόνια πολλά σ᾿ ὅλους τούς Ἡρακλειῶτες !

ΥΓ. Συγκινητική ἡ ὁμιλία τοῦ Σεβασμιωτάτου μέ ἀναφορά σέ τόσα τοπωνύμια τοῦ Νομοῦ καί περισσή γλαφυρότητα γιά τόν προστάτη σας Ἅγιο καί ὅλα ὅσα ἱστορικά συνδέονται μέ αὐτόν καί τόν περικαλλῆ ναό, πρόσωπα, πράγματα καί θάματα !


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Εὐχαριστοῦμε πολύ κ. Βαγγέλη-Μηνᾶ !
Χρόνια πολλά κι ὅ,τι ἐπιθυμεῖτε !
Χρόνια πολλά καί γιά τόν ἐγγονό σας !
Χρόνια πολλά σ᾿ ὅλους τούς Ἡρακλειῶτες !

ΥΓ. Συγκινητική ἡ ὁμιλία τοῦ Σεβασμιωτάτου μέ ἀναφορά σέ τόσα τοπωνύμια τοῦ Νομοῦ καί περισσή γλαφυρότητα γιά τόν προστάτη σας Ἅγιο καί ὅλα ὅσα ἱστορικά συνδέονται μέ αὐτόν καί τόν περικαλλῆ ναό, πρόσωπα, πράγματα καί θάματα !

Γιαυτο ανεβασα την ομιλια . Πιστευω οτι αξιζε .
Ευχαριστω που θυμηθηκατε τον (μικρο) εγγονο μου που λεγεται και αυτος
και Βαγγελης και Μηνας .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστούμε πολύ κυρ Βαγγέλη και πολύχρονος και συ και ο εγγονός σου.Μια σκέψη που έχω στο μυαλό μου θυμούμενος τις παλιές ηχογραφήςεις που εσυ μας κοινοποίησες,είναι ότι κάθε πέρσυ και καλύτερα με την μέριμνα της επισήμου εκκλησίας.......Αραγε θα ξανάρθουν οι παλιές καλές εποχές με τα ψαλσίματα του Αρχοντα Στανίτσα και του Αρχοντα Νεραντζή;Αλλά και της ιεροπρεπείας Αρχιεπισκόπου Ευγενίου και του πέριξ αυτού αρχιερέων;Εμνήσθην ημερών αρχαίων φίλοι μου εξ ου και τα γραφομενά μου.Και πάλι χρόνια πολλά ειδικά στους Ηρακλειώτες μέλη του forum
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πάντως λόγω του ότι αφ' ενός είμαστε ψαλτικό forum, αφ' ετέρου η εορτή του Αγίου Μηνά είναι μία ξεχωριστή ημέρα για την Εκκλησία του Ηρακλείου, καλό θα ήταν να ανέβουν κάποια αποσπάσματα (εφόσον υπάρχουν) και από το ψαλτικό μέρος της εορτής, μέσα από τον Μητροπολιτικό Ναό. Ούτως ή άλλως, υπήρχε μετάδοση από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Αρχιεπισκοπής μας, οπότε πρόβλημα ουδέν.
 
Top