08-08-1990 Εσπερινός και μικρά παράκληση.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ζήλεψα:( όταν άκουσα τον Παρακλητικό κανόνα με τον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα από τις αναμήσεις του φίλου Π. Τζανάκου και είπα να μοιραστώ τη συνάντησή μου με τον τότε (νυν τέως,) Άρχοντα λαμπαδάριο κ. Βασίλειο Εμμανουηλίδη.
Μην απογοητευτείτε που δεν αρχίζει ο Άρχων και αρχίζει ο ... υπάρχων:D! Απλά άργησε ο Άρχων!
Προ του εσπερινού έρχεται ο άγιος Ευρίππου για να ψάλλει την παράκληση. Όταν του ανακοίνωσα ότι περίμενα τον άρχοντα μου είπε: «Δηλαδή, επειδή θα έρθει αυτός ο ... πως τον είπες, θα φύγει ο επίσκοπος;»
Ευτυχώς τόσο για μένα, όσο και για τον ίδιο, κατάλαβε ότι αν επέμενε θα γινόταν σαματάς και πήρε των ομματιών του:D.
Την επομένη το πρωΐ πήρε τηλ. ο φίλος Π. Τζαν. και μου είπε: «Αρχονταρίκια είχατε χθές εεεε;»
Καλή ακρόαση!
ΥΓ Οι βάσεις μας παίρνουν την ανιούσα, μα δεν φταίει ούτε ο Άρχων ούτε ο ... υπάρχων! Δια δε τα ελλείποντα μέλη, πάλι άλλος φταίει! ... Η κασέττα..:(:D
 

Attachments

  • Α. Εσπερινός μετά παρακλ. κανόνος 8ης Αυγ. Β. Εμμανουηλίδης Ν.Γ. Μονή Πετράκη.mp3
    6.5 MB · Views: 204
  • Β Εσπερ. μετά παρακλ. κανόνος 8ης Αυγ. Β. Εμμανουηλίδης Ν.Γ. Μονή Πετράκη.mp3
    7.9 MB · Views: 159
  • Γ. Μικρός παρακλ. κανόνας 8ης Αυγ. Β. Εμμανουηλίδης Ν.Γ. Μονή Πετράκη.mp3
    5.1 MB · Views: 172
  • Δ Μικρός Παρακλ κανόνας Εμμανουηλίδης -ΝΓ.mp3
    1.5 MB · Views: 138
  • Ε Μικρός παρακλ κανόνας Θ Ωδή Εξαποστ..mp3
    11.2 MB · Views: 155
Top