03. Μουσικὰ Ἀνακομιδῆς λειψάνων Ἁγίου Γεωργίου

Ἀνεβάζω ξανὰ τὴν ἀκολουθία, ἡ ὁποία περιλαμβάνει δύο διορθώσεις, τὶς ὁποίες μοῦ ὑπέδειξε ὁ κ. Καραγιαννάκης:
1. Οθεν την μεν ψυχή σου. (θέλει κέντημα κάτω από το ολίγον)
2. πιστώς εκ βοΩμεν σοι (το ίσον να γίνει ολίγον)
Ἡ νέα ἀκολουθία περιλαμβάνει καὶ τὸ δοξαστικὸν τῆς λιτῆς.

Attachments

Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πολλές ευχαριστίες. Προσωπικά όχι μόνο θα τα χρησιμοποιήσω, αλλά έχω "απαλλαγεί" από τον κόπο του τονισμού των δοξαστικών και ιδιομέλων για τις ανάγκες μιας "μικράς αγρυπνίας".

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Μήπως εχει γίνει κάποιο λάθος με το δοξαστικό των αποστίχων;:confused: στην φυλλάδα που έχω για την γιορτή (2 διαφορετικές εκδόσεις) εχει "Σαλπίσωμεν εν σαλπίγγι" κ.τ.λ.

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και από τον Νικόλαο Σμύρνης. Το δοξαστικό του εσπερινού συμπίπτει. Ως δοξαστικό των αποστίχων έχει ένα από τα ιδιόμελα της λιτής της ακολουθίας Κυπρίων Μηναίων.

Attachments

gbekris

Γεώργιος Μπεκρής
Μήπως κάποιο από τα αγαπητά και εξαίρετα μέλη μπορεί να μελοποιήσει το Δοξαστικό και το Και νυν των αποστίχων της εορτής του Αγίου Γεωργίου τα οποία επισυνάπτω. Ευχαριστώ

Attachments

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μήπως κάποιο από τα αγαπητά και εξαίρετα μέλη μπορεί να μελοποιήσει το Δοξαστικό και το Και νυν των αποστίχων της εορτής του Αγίου Γεωργίου τα οποία επισυνάπτω. Ευχαριστώ
Δέν θά εἶναι δύσκολο ἀφοῦ πρόκειται γιά ὑμνολογική τροποποίηση τοῦ δοξαστικοῦ τῶν αἴνων τῆς μνήμης τοῦ Ἁγίου Νικολάου, ὅπως καί τό δοξαστικό τῶν ἀποστίχων τῶν Τριῶν Ἱεραρχῶν (βλ. ἀντίστοιχα θέματα).
Τό θεοτοκίον (Καὶ νῦν) ὅμως συμπίπτει στίς ἀντίστοιχες ἑορτές (ἄν καί τό ΤΜΕ προβλέπει ἀντ᾿ αὐτοῦ τό «Μακαρίζομέν σε...»). Ὑπάρχει ὅμως στό Ψ ἐδῶ κι ἐδῶ.

Andrew Mellas

Νέο μέλος
Ο κανών τοῦ Ἁγίου· «Τό δυστυχές τοῦ νοός μου...» έχει ειρμό που δεν γνωρίζω. Μήπως έχει κανείς το μουσικό κείμενο;

gbekris

Γεώργιος Μπεκρής
Ο κανών τοῦ Ἁγίου· «Τό δυστυχές τοῦ νοός μου...» έχει ειρμό που δεν γνωρίζω. Μήπως έχει κανείς το μουσικό κείμενο;
Επισυνάπτω τους ειρμούς, δυστυχώς επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από επεξεργασία στο pdf είναι όπως τα σκανάρισα και στο word μόνο οι ειρμοί που σας ενδιαφέρουν

Attachments

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 3ης Νοεμβρίου 2013 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον.
Τα ανεβάζω επειδή ζητήθηκαν, και ελπίζοντας στην ανοχή σας για τα υπάρχοντα σφάλματα, τα οποία και λόγω υπερυποχρεώσεων δεν έχω χρόνο για διόρθωση.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013

Attachments

Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 3ης Νοεμβρίου 2013 ...
Μια που το θέμα εδώ είναι «Μουσικὰ Ἀνακομιδῆς λειψάνων Ἁγίου Γεωργίου» ανεβάζω από το ανωτέρω αρχείο ξεχωριστά μόνον τα σχετικά με την εορτή της 3ης Νοεμβρίου, για πιο εύκολη πρόσβαση στο μέλλον, όποτε δεν θα πέφτει Κυριακή.

Attachments

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόσφατα ζητήθηκε από τον κ. Αστέριο Δεβρελή να μελοποιήσει την Ακολουθία αυτή. Μου απέστειλε το αποτέλεσμα, το οποίο αναρτάται με την άδειά του! Υπενθυμίζω πως για τη Μνήμη του Αγ. Γεωργίου (23 Απριλίου) έχει κυκλοφορήσει ολόκληρο βιβλίο με μελοποιημένα τα πάντα.

Attachments