01-01-2012 Κυριακή ήχος Δ' εωθινό Ζ'.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ας κάνω κι εγώ το .... ποδαρικό:D σ' αυτό το θέμα για το 2012...
Όλα τα του όρθρου απ' έξω - απουσιάζοντος του αμισθί λαμπαδαρίου μου, (όχι θα κάτσει να σκάσει:D) κι αφού συνέπεσε Κυριακή και προηγούνται τα αναστάσιμα, η δοξολογία το χερουβικό και τα λειτουργικά μέχρι το " Άγιος, άγιος " σε ήχο Δ', και συγκεκριμένα, δύναμις Νηλέως Καμαράδου, Χερουβικό άγια Πρίγγου (χρφ Νικολαΐδη), λειτουργικά λέγετος του άρχοντα (και μη με ρωτήσετε ποιού άρχοντα:wink:), και στα της λειτουργίας του Μ. Βασιλείου και το Την γαρ σην μήτραν (σε β' ήχο Παλλάση) επίσης από χρφ του άρχοντα. (Όχι θα κάτσω να σκάσω):D
Και του χρόνου με υγεία!
ΝΓ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ας κάνω κι εγώ το .... ποδαρικό:D σ' αυτό το θέμα για το 2012...
Όλα τα του όρθρου απ' έξω - απουσιάζοντος του αμισθί λαμπαδαρίου μου, (όχι θα κάτσει να σκάσει:D) κι αφού συνέπεσε Κυριακή και προηγούνται τα αναστάσιμα, η δοξολογία το χερουβικό και τα λειτουργικά μέχρι το " Άγιος, άγιος " σε ήχο Δ', και συγκεκριμένα, δύναμις Νηλέως Καμαράδου,

Χερουβικό άγια Πρίγγου (χρφ Νικολαΐδη),


λειτουργικά λέγετος του άρχοντα (και μη με ρωτήσετε ποιού άρχοντα:wink:), και στα της λειτουργίας του Μ. Βασιλείου και το Την γαρ σην μήτραν (σε β' ήχο Παλλάση) επίσης από χρφ του άρχοντα. (Όχι θα κάτσω να σκάσω):D
Και του χρόνου με υγεία!
ΝΓ

Τσ, τσ, ψάλλετε ἀκόμη ἀπὸ ἄθλιες καὶ θολὲς φωτοτυπίες χειρογράφων. Ἐδῶ ὑπάρχουν ὁλοκαίνουργα καὶ ... γυαλιστερά καὶ ... ἔγχρωμα βιβλία ποὺ παρέχουν ὅλα τὰ κομφόρ ...:rolleyes::rolleyes::)
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ας κάνω κι εγώ το .... ποδαρικό:D σ' αυτό το θέμα για το 2012...
Όλα τα του όρθρου απ' έξω - απουσιάζοντος του αμισθί λαμπαδαρίου μου, (όχι θα κάτσει να σκάσει:D) κι αφού συνέπεσε Κυριακή και προηγούνται τα αναστάσιμα, η δοξολογία το χερουβικό και τα λειτουργικά μέχρι το " Άγιος, άγιος " σε ήχο Δ', και συγκεκριμένα, δύναμις Νηλέως Καμαράδου, Χερουβικό άγια Πρίγγου (χρφ Νικολαΐδη), λειτουργικά λέγετος του άρχοντα (και μη με ρωτήσετε ποιού άρχοντα:wink:), και στα της λειτουργίας του Μ. Βασιλείου και το Την γαρ σην μήτραν (σε β' ήχο Παλλάση) επίσης από χρφ του άρχοντα. (Όχι θα κάτσω να σκάσω):D
Και του χρόνου με υγεία!
ΝΓ

Όρθρος απ έξω. Δύναμις Παλλάση. Χερουβικό σε Άγια είπα του Δ.Παικοπουλου από την Λειτουργία του και ομολογώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ. Λειτουργικά τα εκ παραδόσεως σε κλιτόν. Την γαρ σην μήτραν ήχος Β Παλλάση.

Καλή χρονιά και του χρόνου με υγεία:D
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
'Ορθρος απ' έξω,Και νυν Συγκαταβαίνων Πρίγγου,δοξολογία Μανουήλ,Δύναμις Βήματος,''Αινείτε'' Πρίγγου ήχος α'.
Καλή κι ευλογημένη χρονιά με υγεία σε όλο τον κόσμο!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος

Τσ, τσ, ψάλλετε ἀκόμη ἀπὸ ἄθλιες καὶ θολὲς φωτοτυπίες χειρογράφων. Ἐδῶ ὑπάρχουν ὁλοκαίνουργα καὶ ... γυαλιστερά καὶ ... ἔγχρωμα βιβλία ποὺ παρέχουν ὅλα τὰ κομφόρ ...:rolleyes::rolleyes::)

Φίλε μου καλή χρονιά!
Όντως το χρφ του αείμνηστου άρχοντα Νικολαΐδη δεν βλέπεται:cool:, αλλά .... καθαρογραμμένο απ' τον ... υπάρχοντα:D με ενσωματωμένο απήχημα του προκατόχου (τού καταγραφέως:wink:) είναι και το πρώτο!:eek: Συνεπώς δεν χρειαζόμαστε ... κομφόρ αμφιβόλου πχιότητας:D!!!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όρθρος από Πέτρο, στη Λειτουργία πέρα από τα λειτουρικά του λεγέτου του Θ. Στανίτσα, τα υπόλοιπα από τον Πρωγάκη, δηλ. Χερουβικό της εβδομάδος Πέτρου, τα της Λειτουργίας του Μ. Βασιλείου, και το Επί σοί χαίρει του Ξένου του Κορώνη από την σύντμηση του Μ. Βασιλείου.

Υ.Γ. Έχω αναφέρει και άλλωτε το βαρετό μου ρεπερτόριο, γιαυτο και γενικά δεν συμμετέχω στο θέμα αυτό, αλλά έτσι λόγω της πρωτοχρονιάς μία εξαίρεση. Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και λίαν αγαπητούς Β. Κιαμηλίδη, Β. Μαυραγάνο και στον απόντα από την κοινότητα Β. Ζάχαρη.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Όρθρος: Αναστασιματάριον Ιωάννου (μέχρι και κανόνες)
Καταβασίες Σύντομες: από Καραμάνη
Πάσαπνοάριο-αίνοι: Όρθρος Καραμάνη
Δοξαστικό Αίνων: Δοξαστάριον Πρίγγου
Τρισάγιον: Σύντομο (Αρβανίτη) Δύναμις (Καμαράδου-διασκευή Καραμάνη)
Χερουβικόν Άγια Φωκαέα
Λειτουργικά Λέγετος από την Θ.Λειτουργία του Σ.Αρβανίτη
Άγιος-άγιος Β' ήχος Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου
Επι σοι χαίρει πλ.Δ' του ιδίου

Και του Χρόνου!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
..., τα της Λειτουργίας του Μ. Βασιλείου, και το Επί σοί χαίρει του Ξένου του Κορώνη από την σύντμηση του Μ. Βασιλείου.

Το Μ.Βασιλείου (στο τέλος) σημαίνει Μάρκου Βασιλείου; Ποια ακριβώς είναι αυτά;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Μ.Βασιλείου (στο τέλος) σημαίνει Μάρκου Βασιλείου; Ποια ακριβώς είναι αυτά;

Σε κάποιο τόμο από το Μουσικόν Λειμωνάριον του Χ. Καρακατσάνη, σε χφ επιμέλεια του Π. Μάνου πρέπει να υπάρχει.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
  • Καταβασίες σύντομες Πέτρου Βυζαντίου ήχος β',
  • Δοξαστικόν Πέτρου Λαμπαδαρίου πλ β'.
  • Δοξολογία Σύντομη ήχος δ'.
  • Χερουβικόν ήχος δ' εβδομάδος Πέτρου (β' σειρά)
    [παρεμβολή "Τριάδι" Κωνσταντίνου]
  • Λειτουργικά κλιτόν.
  • "Επι σοι χαίρει" εμμελή απαγγελία ήχος πλ. δ'
  • "Την γαρ σην μήτραν" πλ δ' Αντ. Αλυγιζάκη.
  • "Αινείτε τον Κύριον..." δ' Πέτρου Λαμπαδαρίου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σε κάποιο τόμο από το Μουσικόν Λειμωνάριον του Χ. Καρακατσάνη, σε χφ επιμέλεια του Π. Μάνου πρέπει να υπάρχει.

Τελικά υπάρχει (και) στον Πρωγάκη.


... Μάλλον αναφέρεσαι στο "Επί σοι χαίρει" του Ξένου του Κορώνη (σύντμηση του Μάρκου Βασιλείου), το οποίο βρίσκεται και στην Συλλογή του Πρωγάκη.
 

KOSTAS RAPTIS

Μέλος
Δοξαστικόν Στεφανου Λαμπαδαρίου
Δοξολογια Σύντομη ηχος Δ'
Τρισάγιον-Δύναμις Δ. Σουρλαντζή Ηχος Δ' Άγια
Χερουβικό Δ. Σουρλαντζή Ηχος Δ' (Άγια)
Λειτουργικά Β. Νικολαϊδη Ηχος Δ' ('Αγια)
Επινίκιος Υμνος (Β' Ηχος) - Την γαρ σην μήτρα(Ηχος πλ.α) Λ.Πετρίδη
Κοινωνικό Θ.Φωκαέως Ηχος Δ'
 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ-ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΝ ΙΩΑΝΝΟΥ
ΑΙΝΟΙ-ΑΘ.ΚΑΡΑΜΑΝΗ
ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΝΥΝ-ΑΘ.ΚΑΡΑΜΑΝΗ
ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΥΝΟΜΗ ΗΧΟΣ Δ'-ΙΩΑΝΝΟΥ-ΜΑΝΟΥΗΛ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ
ΤΡΙΣΑΓΙΟ-ΔΥΝΑΜΙΣ ΗΧΟΣ ΑΓΙΑ-Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗ
ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΑΡΓΟ ΑΓΙΑ-Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΑΓΙΑ-Δ.ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗ
ΑΓΙΟΣ ΑΓΙΟΣ-ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ-ΤΗΝ ΓΑΡ ΣΗΝ ΜΗΤΡΑ ΗΧΟΣ Β' ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΝ
 

greek487

Tasos N.
Σε κάποιο τόμο από το Μουσικόν Λειμωνάριον του Χ. Καρακατσάνη, σε χφ επιμέλεια του Π. Μάνου πρέπει να υπάρχει.

Στο Οκτάηχον(?) Μουσικόν Λειμωνάριον του Χ. Καρακατσάνη αναφέρεσαι Δημήτρη? Στους τόμους που έχω, δεν το βρήκα. Μου λείπει μόνο ο δεύτερος τόμος (ήχος β').

Μάλλον αναφέρεσαι στο "Επί σοι χαίρει" του Ξένου του Κορώνη (σύντμηση του Μάρκου Βασιλείου), το οποίο βρίσκεται και στην Συλλογή του Πρωγάκη.

Τελικά υπάρχει (και) στον Πρωγάκη.

Όντως είναι στου Προγάκη.


. . .
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Όρθρος απ΄ έξω με συντομη δοξολογία, Δύναμις Αβαγιαννού απ΄ έξω, Χερουβικό σε Άγια του Πέτρου από την εξήγηση του ΙΑρβ, λειτουργικά λέγετος Στανίτσα απο το χφ του Καρακατσάνη, λειτουργία Μ. Βασιλείου και "Την γαρ Σην μήτραν" κλασικό από τον Πανδέκτη της Ζωής. Στο αντίδωρο 2-3 αργές καταβασίες (αυτές τις ομοιοδιφωνικές:)!) από το ειρμολόγιο του Ιωάννου.
Ψιλονευριασμένος, γιατί ο κόσμος έκανε φασαρία: "Καλή χρονιά" "Επίσης" "πώς τα περάσατε" "το φλουρι ποιός τό ΄τυχε" και τέτοια. Και του χρόνου!

ΧΣ
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συμμετείχα στην τελεσθείσα αγρυπνία στην παλαίφατη ιερά μονή Εισοδείων Θεοτόκου Μυρτιάς Τριχωνίδας (και στην τράπεζα που ακολούθησε:wink:). Ευχαριστώ τον αγαπητό Χρήστο Τόλια που με αντικατέστησε στο ναό μου κι έτσι μας έδωσε (με τη σύζυγο) την ευκαιρία να συμμετέχουμε σ' αυτή την πανδαισία.
Στον όρθρο και τη θεία Λειτουργία ψάλλαμε από μουσικά κείμενα τα εξής:
  • τα μετά τον πολυέλεο Δόξα...Καί νυν... από μοναχό Θεοφάνη Βατοπεδινό.
  • τις καταβασίες από τον πανδέκτη της "Ζωής".
  • το πασαπνοάριο από αναστασιματάριο Ιωάννου.
  • δοξαστικό Εξεχύθη η χάρις από χειρόγραφο Θρασυβούλου Στανίτσα.
  • Και νυν... Συγκαταβαίνων... από Κυψέλη Λαμπαδαρίου (έκδοση μονής Οσίου Γρηγορίου).
  • τρισάγιο σε λέγετο Θρασυβούλου Στανίτσα (άνευ Δυνάμεως).
  • χερουβικό Βασιλείου Νικολαΐδη σε πρώτο ήχο.
  • λειτουργικά ομόηχα από Θεόδωρο Μαϊκαντή.
  • Άγιος, Άγιος... αργό δευτέρου ήχου από Αθανάσιο Πέττα.
  • Την γαρ σην μήτραν... σε πρώτο τετράφωνο από Πρωγάκη.
  • ανάγνωση εγκυκλίου επισκόπου μας και κοινωνικό Αινείτε Δανιήλ σε άγια.
 
Top