01. Ἀκολουθία εὑρέσεως λειψάνων τῶν ἐν Μεγάροις Τεσσάρων Μαρτύρων

G

GIORGOS SK

Guest
Μήπως έχει κάποιος υπόψη του κάποια ακολουθεία των Αγίων 6 Μαρτύρων εκ Μεγάρων Αθλησάντων (16 Αυγ.) ή των Αγίων 10 (νομίζω) Μαρτύρων εκ Μεγάρων. Υπάρχουν 2 συζυγίες Μαρτύρων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μάλιστα, 6 μάρτυρες πού μαρτύρησαν στά Μέγαρα (ὄχι ἐκ Μεγάρων) καί τά λείψανά τους βρέθηκαν τό 1798 καί τιμῶνται στίς 16 Αὐγούστου, καί 4 μάρτυρες τῶν ὁποίων τά λείψανα βρέθηκαν τό 1754 καί τιμῶνται τήν 1η Φεβρουαρίου.
Αὐτές οἱ δύο ὁμάδες ἀνήκουν σέ μάρτυρες τοῦ δ΄ αἰ. καί τιμῶνται καί οἱ 10 τήν 1η Φεβρουαρίου.
Μᾶλλον ἔχουν κοινή ἀκολουθία.
Γιά περισσότερα δές:


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ έχω υπόψη μου δύο ακολουθίες, μία για 16 Αυγ για τους 6 Μάρτυρες και μία για το Φεβρουάριο για τους 4 μάρτυρες. Και οι δύο ποίημα του π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτη. Βέβαια, τώρα ίσως έχει γραφτεί καμία κοινή.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ακολουθία των εν Μεγάροις 4 μαρτύρων Γερασίμου Μικραγιαννανίτου
 

Attachments

  • enmegarois4martyronBinder1.pdf
    13.9 MB · Views: 402

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος

Μάλιστα, 6 μάρτυρες πού μαρτύρησαν στά Μέγαρα (ὄχι ἐκ Μεγάρων) καί τά λείψανά τους βρέθηκαν τό 1798 καί τιμῶνται στίς 16 Αὐγούστου, καί 4 μάρτυρες τῶν ὁποίων τά λείψανα βρέθηκαν τό 1754 καί τιμῶνται τήν 1η Φεβρουαρίου.
Αὐτές οἱ δύο ὁμάδες ἀνήκουν σέ μάρτυρες τοῦ δ΄ αἰ. καί τιμῶνται καί οἱ 10 τήν 1η Φεβρουαρίου.
Μᾶλλον ἔχουν κοινή ἀκολουθία.
Γιά περισσότερα δές:



Σαν Μεγαρέας που είμαι θα ήθελα να επισημάνω τα εξής!
Η πρώτη ομάδα των έξι μαρτύρων εορτάζει στις 16 Αυγούστου & και η δεύτερη ομάδα των 4, στην 1 Φεβρουαρίου! Δεν υπάρχει κοινή ημερομηνία συνεορτασμού! Και οι 2 ακολουθίες έχουν γραφτεί από τον γέροντα Γεράσιμο Μικραγιαννανίτου! Όσον αφορά την πρώτη ομάδα, πρόσφατα βρήκα και μια άλλη ακολουθία παλαιότερη! Την επισυνάπτω!
View attachment 16. Εύρεσις των τιμίων λειψάνων των Αγίων Σεραφείμ, Δωρόθεου, Ιάκωβου, Δημήτριου, Βασίλειου και .pdf

Ακολουθία των εν Μεγάροις 4 μαρτύρων Γερασίμου Μικραγιαννανίτου

Η παραπάνω ακολουθία, δεν νομίζω ότι είναι το Γερασίμου Μικραγιαννανίτου! Έχω ψάλλει αρκετές φορές στην πανήγυρη και τα ιδιόμελα και τα δοξαστικά που ψάλλουμε δεν είναι αυτά που παρατίθενται στην παραπάνω φυλλάδα!
 
Last edited:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Το δίστιχο στο τέλος της ακολουθίας και στην αρχή του κανόνος αναφέρει τον Γεράσιμο Μικραγιαννανίτη ποιητή της ακολουθίας
 
Top