01. Μουσικά Αγίου Ρωμανού του Μελωδού

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Με την ευκαιρία της σημερινής εορτής του Αγίου Ρωμανού, ανοίγω σχετικό θέμα για μουσικά κείμενα, εφόσον δεν υπάρχει ήδη.

Επισυνάπτεται το Δοξαστικόν του Εσπερινού του Αγίου Ρωμανού του Μελωδού σε ήχο πλ. β' και αργό στιχηραρικό μέλος από τον π. Νεκτάριο Λαγουδάκη. Υπάρχει και ηχητικό από τον Παναγιώτη Νεοχωρίτη εδώ.
 

Attachments

  • Αγίου Ρωμανού - Δοξαστικόν Εσπερινού - π. Νεκταρίου Λαγουδάκη.pdf
    1.1 MB · Views: 410
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ανεβάζω το πρώτο ιδιόμελο της Λιτής σε αργό στιχηραρικό μέλος. Τονίσθηκε μετά από ευγενική αίτηση του προέδρου του Πανελληνίου Συλλόγου Ιεροψαλτών Αθ. Παπαζαρή για να ψαλεί στον πανηγυρικό εσπερινό του Αγ. Ρωμανού απ' την χορωδία του Συλλόγου, μετά το "Δι' ευχών".
Τον ευχαριστώ κι από δω για την τιμή που μου έκανε.
 

Attachments

  • idiomelon liths ag. rwmanou tou melwdou_kvagenas.pdf
    77.4 KB · Views: 167

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Βοήθειά σου, Κωνσταντίνε, και συγχαρητήρια και εις άλλα συν Θεώ με υγεία!
 

PANROUST

Μέλος
Ανεβάζω το πρώτο ιδιόμελο της Λιτής σε αργό στιχηραρικό μέλος. Τονίσθηκε μετά από ευγενική αίτηση του προέδρου του Πανελληνίου Συλλόγου Ιεροψαλτών Αθ. Παπαζαρή για να ψαλεί στον πανηγυρικό εσπερινό του Αγ. Ρωμανού απ' την χορωδία του Συλλόγου, μετά το "Δι' ευχών".
Τον ευχαριστώ κι από δω για την τιμή που μου έκανε.
Και από εμένα συγχαρητήρια Κωνσταντίνε και του χρόνου εύχομαι να ηχογραφηθεί και σε cd...
Μήπως κάποιος ηχογράφησε το ιδιόμελο;Δυστυχώς δεν υπάρχει στο βίντεο όπου ανέβηκε...
 
Πολύ ωραία αμφότερα, μου άρεσαν αρκετά και το πρώτο ειδικά έχει και ιδιαίτερο ύφος.
 

Papazaris

Μέλος
Ανεβάζω το πρώτο ιδιόμελο της Λιτής σε αργό στιχηραρικό μέλος. Τονίσθηκε μετά από ευγενική αίτηση του προέδρου του Πανελληνίου Συλλόγου Ιεροψαλτών Αθ. Παπαζαρή για να ψαλεί στον πανηγυρικό εσπερινό του Αγ. Ρωμανού απ' την χορωδία του Συλλόγου, μετά το "Δι' ευχών".
Τον ευχαριστώ κι από δω για την τιμή που μου έκανε.

Η τιμή είναι δική μας. Εύχομαι στο Θεό να σε δυναμώνει να συνεχίσεις με τον ίδιο ζήλο την προσφορά σου στην Ψαλτική Τέχνη. Εύχομαι και άλλοι συνάδελφοι να σε μιμηθούν. Μην ξεχνάς / ξεχνάτε ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος είναι δικός σας. Ανήκει σε σας την καινούρια γενιά. Σας περιμένουμε να τον πλαισιώσετε και να αναλάβετε εσείς να τον οδηγήσετε σε καινούρια μονοπάτια.
Αγαπητέ Κώστα, σε ευχαριστούμε θερμά.
Αθανάσιος Χρ. Παπαζαρής
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Τα Δοξαστικά του Εσπερινού και τού Όρθρου τής εορτής τού Αγίου Ρωμανού τού Μελωδού (1η Οκτωβρίου), προστάτου και εφόρου των Ψαλτών σε μέλος τού Άρχοντος Μαΐστορος τής Μ.τ.Χ.Ε. Γεωργίου Χατζηθεοδώρου.
https://naxioimelistes.blogspot.com/2020/09/blog-post_29.html
 
Top