Ἐκπομπή τοῦ Γιώργου Κωνσταντίνου «Θεωρητικές προσεγγίσεις» στόν Ρ/Σ τῆς Ἐ.Ἑ.

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αντε να το πάρει το ποτάμι...Ιδού η απάντηση
Η ηχογράφηση που είχα έγραφε στον τίτλο της "μέλος Γ.Βινάκη". Δεν έκαστα να το διασταυρώσω. Συγχωρέστε μου το λάθος, το οποίο είναι δικό μου κι όχι του εκφωνητή γιατί εγώ έδωσα το κομμάτι με αυτό τον τίτλο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η ηχογράφηση που είχα έγραφε στον τίτλο της "μέλος Γ.Βινάκη". Δεν έκαστα να το διασταυρώσω. Συγχωρέστε μου το λάθος, το οποίο είναι δικό μου κι όχι του εκφωνητή γιατί εγώ έδωσα το κομμάτι με αυτό τον τίτλο.
Νομίζω πως τη συγκεκριμένη εκτέλεση την είχα ακούσει στην εκπομπή του κ. Αγγελόπουλου. Γνωρίζουμε αν έγινε η ηχογράφηση για λογαριασμό της εκπομπής εκείνης;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νομίζω πως τη συγκεκριμένη εκτέλεση την είχα ακούσει στην εκπομπή του κ. Αγγελόπουλου. Γνωρίζουμε αν έγινε η ηχογράφηση για λογαριασμό της εκπομπής εκείνης;

Μάλλον προέρχεται από τον δίσκο βινυλλίου που ο ίδιος ( ο Λ. Σφήκας) είχε κυκλοφορήσει..

Δ.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μήπως θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ, να το ανεβάσει και σε mediafire ή κάτι άλλο; :):eek:

Το rapidshare τελευταία, ψοφάει να με κάνει premium user, τάχα μου έχω πιάσει το όριο στα κατεβάσματα και τέτοια (όχι δεν πληρώνω! :mad::cool:).

Χαραλάμπης

Code:
http://www.mediafire.com/?sharekey=541e228af0c04d6767cd7f7bd65f7eefe04e75f6e8ebb871
Δυσκολεύτηκα αρκετά μέχρι να κατεβάσω το αρχείο επίσης. Αν ξανανεβεί στην επόμενη εκπομπή, θα συμφωνήσω με το Χάρη για άλλο server.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Δυσκολεύτηκα αρκετά μέχρι να κατεβάσω το αρχείο επίσης. Αν ξανανεβεί στην επόμενη εκπομπή, θα συμφωνήσω με το Χάρη για άλλο server.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ, να το ανεβάσει και σε mediafire ή κάτι άλλο; :):eek:

Το rapidshare τελευταία, ψοφάει να με κάνει premium user, τάχα μου έχω πιάσει το όριο στα κατεβάσματα και τέτοια (όχι δεν πληρώνω! :mad::cool:).

Χαραλάμπης

τελικά με πρόλαβαν...:D

Πάντως θα μπορούσα να το ανεβάσω κατ' ευθείαν στο Ψαλτολόγιο (είναι αντί 51,1 "μόνο" 38,7 MB); Εάν βέβαια και ο Δημήτρης δεν έχει αντίρρηση. :wink:
 

Attachments

  • Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ - Θεωρητικές προσεγγίσεις (21.10.2009).rar
    37.5 MB · Views: 105
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Την έγραψα . Επειδή έπρεπε να φύγω έγραψα και νωρίτερα.
Αρχίζει από τη 1:15 Αν μπορει κάποιος ας κόψει τα προηγούμενα

http://www.mediafire.com/?sharekey=62a8061a67a2f560b64026cfc0611236e04e75f6e8ebb871
Ἀρχίζει ἀπό 77:15. Πρόκειται γιά μιά νέα σειρά ἐκπομπῶν (ἀπ᾿ ὅ,τι ἄκουσα) μέ θέμα τό ἴσον καί τό ἰσοκράτημα. Δέν συμμετεῖχε σήμερα ὁ Βασίλης.


Ανεβάζω την πρώτη εκπομπή στις 30/ 9 /2009.
Μήπως κάποιος έχει γράψει τη εκπομπή στις 7/10/2009;


http://www.mediafire.com/?sharekey=62a8061a67a2f560b64026cfc0611236e04e75f6e8ebb871
Ὄντως λείπει τώρα μόνον τῆς 7/10/2009.

Νά εἶσαι καλά!

 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Την έγραψα . Επειδή έπρεπε να φύγω έγραψα και νωρίτερα.
Αρχίζει από τη 1:15 Αν μπορει κάποιος ας κόψει τα προηγούμενα

http://www.mediafire.com/?sharekey=62a8061a67a2f560b64026cfc0611236e04e75f6e8ebb871

Αγαπητοί μουσικόφιλοι,

επισυνάπτω (ολόκληρη και άνευ διαφημίσεων) τη σημερινή εκπομπή του Γεωργίου Κωνσταντίνου και της εκλεκτής συνεργάτιδος και μέλους του Ψαλτολογίου Ιωάννας Βετουλάκη.

Περιεχόμενα εκπομπής 28ης Οκτωβρίου 2009:

Θέμα: Περί ισοκρατήματος (Μέρος Α')

1.
Στίχος " Μήλον το εύοσμον" εκ του οκτάηχου Θεοτοκίου "Ρόδον το αμάραντον", Στίχοι εκ του "Μακάριος ανήρ", ήχου τρίτου, σε μέλος Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.
Ψάλλει
η Βυζαντινή Χορωδία Αγρινίου υπό τη διεύθυνση του Χοράρχη κ. Ανδρέα Λανάρα.

2. "Συ δε Κύριε, αντιλήπτωρ μου ει", Στίχοι εκ του "Μακάριος ανήρ", ήχου πλ. δ', σε μέλος Ιωάννου Λαμπαδαρίου του Κλαδά (ΙΔ αι.)
Ψάλλει ο Χορός Ψαλτών "Τρίκκης Μελωδοί" υπό τη διεύθυνση του Χοράρχη κ. Δημητρίου Μπαλαγεώργου, Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Μονοφωνάρης: Απόστολος Κωτούλας

Κυκλοφορεί στο
CD "Χαίροις Μετεώρων ο μελισσών" (track 01), έκδοση Ι.Μ. Βαρλαάμ (2006). Περιέχει την ακολουθία των Οσίων Μετεωριτών Πατέρων, την οποία εποίησε ο υμνογράφος της Μ.τ.Χ.Ε. ο από Μετεώρων ιερομόναχος Αθανάσιος Σιμωνοπετρίτης.
(Το παρόν έχει
αναρτηθεί στο Ψαλτολόγιο πρόσφατα εδώ, ενώ παλαιότερα εδώ, επίσης εδώ και καθώς ακόμη στο Αναλόγιο εδώ.)

3. Μεγάλη Δοξολογία, ήχου πλ. α', σε μέλος Γερμανού Νέων Πατρών
Ψάλλει ο
Χορός Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνηςυπό τη διεύθυνση του Ελλογιμώτατου Χοράρχη κ. Γρηγορίου Στάθη, ομότιμου Καθηγητή Βυζαντινής Μουσικολογίας και Ψαλτικής Τέχνης του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διευθυντή του Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικολογίας (ΙΒΜ)
Κυκλοφορεί στο
CD "Γερμανός Νέων Πατρών" της σειράς "Βυζαντινοί και Μεταβυζαντινοί Μελουργοί" (track 6), έκδοση ΙΒΜ, Αθήνα 2000

4. Στίχος Αμαρτωλός όψεται και οργισθήσεται. Αλληλούϊα[Ψαλμ. ΡΙΑ΄(111)] εκ της Εκλογής εις Οσίους, Μάρτυρες και Ιεράρχες, ήχου δ', σε μέλος Ιωάννου Λαμπαδαρίου του Κλαδά εξήγηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.
Ψάλλει ο Xορός των Θεσσαλονικέων Υμνωδών
με χοράρχη τον Δρ. Ιωάννη Α. Λιάκο.

5. Κοινωνικόν Ποτήριον σωτηρίου λήψομαι, ήχου δ' (άγια), σε μέλος Αντωνίου Ιερέως και Οικονόμου της Μ.Χ.Ε.
Ψάλλει
η Βυζαντινή Χορωδία Αγρινίου υπό τη διεύθυνση του Χοράρχη κ. Ανδρέα Λανάρα.

6. Καλοφωνικός Ειρμός Παντάνασσα πανύμνητε, παρθενομήτορ Κόρη, ήχου δ' (άγια), μέλος Αντωνίου Ιερέως και Οικονόμου της Μ.Χ.Ε.
Ψάλλει ο
Χορός Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης υπό τη διεύθυνση του Ελλογιμώτατου Χοράρχη κ. Γρηγορίου Στάθη, ομότιμου Καθηγητή Βυζαντινής Μουσικολογίας και Ψαλτικής Τέχνης του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διευθυντή του Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικολογίας (ΙΒΜ)
Κυκλοφορεί στο
CD "Γερμανός Νέων Πατρών" της σειράς "Βυζαντινοί και Μεταβυζαντινοί Μελουργοί"(track 3), έκδοση ΙΒΜ, Αθήνα 2000

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η εργασία που παρουσιάζεται: "Η τεχνική του ισοκρατήματος στη νεώτερη μουσική πράξη" του Λυκούργου Αγγελόπουλου, Άρχ. Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως, Πρωτοψάλτη Ι.Ν. Αγ. Ειρήνης (Αιόλου) και Χοράρχη της Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας (ΕΛΒΥΧ)
 

Attachments

  • Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ - Θεωρητικές προσεγγίσεις (28.10.2009).rar
    36.5 MB · Views: 138
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Ηχογράφησα την σημερινή εκπομπή και πάνω στο "κόψιμo και ράψιμο" συνειδητοποίησα :confused::eek: πως τα ψαλλόμενα είναι κάπως γνωστά :rolleyes:. Τελικά διαπίστωσα πως έπαιξε και πάλι σε επανάληψη η εκπομπή της 28ης Οκτωβρίου :(.

Μήπως μπέρδεψαν στο Ρ/Σ τις μαγνητοσκοπημένες εκπομπές; :D:):p

Γνωρίζει κανείς τίποτα περισσότερο;

Υπάρχει περίπτωση στην νυχτερινή ζώνη (κατά την επανάληψη) να ακούσουμε το σωστό επεισόδιο;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νικόλαε, τί ἔγινε;
Δέν γράφεις;

ΥΓ. Ἐπειδή ἔχω κήρυγμα κάθε Τετάρτη, ὅποιος ἔγραφε θά μᾶς ὑποχρέωνε!

 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
π. Μάξιμος;54505 said:

Νικόλαε, τί ἔγινε;
Δέν γράφεις;
Και βέβαια γράφω, μάλιστα εξ' αποστάσεως. Απουσίαζα τις τελευταίες ημέρες (ολιγοήμερες διακοπές :D) στην Κεντρική Γερμανία (Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία: Wuppertal, Düsseldorf, Neuss, Κολωνία). Η εκπομπή της 11ης Νοεμβρίου και η σημερινή είναι ήδη καθ' οδόν... :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και βέβαια γράφω, μάλιστα εξ' αποστάσεως. Απουσίαζα τις τελευταίες ημέρες (ολιγοήμερες διακοπές :D) στην Κεντρική Γερμανία (Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία: Wuppertal, Düsseldorf, Neuss, Κολωνία). Η εκπομπή της 11ης Νοεμβρίου και η σημερινή είναι ήδη καθ' οδόν... :)


Μια μέρα είχε ενθρόνιση ( του Κιλκισίου) αν δεν κάνω λάθος... οπότε δεν είχε εκπομπή...

Δ.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Μια μέρα είχε ενθρόνιση ( του Κιλκισίου) αν δεν κάνω λάθος... οπότε δεν είχε εκπομπή...

Δ.

Ναι, πράγματι έτσι είναι. Επεξεργάζομαι μόλις τώρα την ηχογράφηση της 11ης τ.μ. και διαπιστώνω δυστυχώς πως δεν υπήρξε εκπομπή λόγω της αναμετάδοσης της ενθρόνισης :(. Όσο για την σημερινή... θα πρέπει να αναμένουμε την επανάληψη επειδή για τεχνικούς λόγους άρχισε με καθυστέρηση και δεν έπαιξε ολόκληρη :eek:. Υπομονή λοιπόν...
 
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Αγαπητοί μουσικόφιλοι,

επισυνάπτω την χθεσινή εκπομπή του Γεωργίου Κωνσταντίνου και των εκλεκτών συνεργατών και μελών του Ψαλτολογίου Ιωάννας Βετουλάκη και Βασιλείου Ζάχαρη

Περιεχόμενα εκπομπής 18ης Νοεμβρίου 2009:

Θέμα: Περί ισοκρατήματος (Μέρος Β')

Μεταξύ άλλων περιέχεται και το μάθημα το "όμμα της καρδίας μου" σε εκτέλεση Ματθαίου Τσαμκιράνη !


Τα περιεχόμενα θα αναρτηθούν εν καιρώ!
 

Attachments

  • Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ - Θεωρητικές προσεγγίσεις (18.11.2009).rar
    38.7 MB · Views: 225

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μια μέρα είχε ενθρόνιση ( του Κιλκισίου) αν δεν κάνω λάθος... οπότε δεν είχε εκπομπή...

Δ.
Άλλαξε ο Κιλκισίου; Εκοιμήθη ο προηγούμενος;
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Επανάληψη εκπομπής της 18ης Νοεμβρίου
--------------------------------------
Αγαπητέ Δημήτρη,

θερμές ευχαριστίες για την υπόδειξη.

Πράγματι σήμερα ανέβηκε στα τυφλά χωρίς να ελεγχθεί το περιεχόμενο.

Ζητώ συγγνώμη

 
Last edited:
Top