π. Στέφανος Δανιηλίδης

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Και συνεχίζουμε με ένα άλλο μέλος που ψάλλουν μαζί οι π.Στέφανος και π.Θωμάς στην πανήγυρη της Μονής Βατοπεδίου το 2001, το πολυσυζητημένο "Τον Δεσπότην και Αρχιερέαν" σε ήχο βαρύ.

Ηχογράφηση δική μου.

Καλή ακρόαση :)

Υ.Γ. Τα σχόλια στο αντίστοιχο θέμα, όχι εδώ :eek: :D
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Κάτι επίκαιρο από τον ηδύτατο π. Στέφανο. Το δοξαστικό της λιτής "Ερευνάτε τα γραφάς" σε μέλος Ιακώβου Πρωτοψάλτη. Επειδή έτυχε να ακούσω από τον π. Στέφανο και παλαιότερες εκτελέσεις του ίδιου μαθήματος είναι εντυπωσιακό ότι όσο περνά ο καιρός, επειδή μαθαίνει καλύτερα το μάθημα η απόδοση του είναι καλύτερη.
 

Attachments

  • 11-Δόξα Λιτής.wma
    14 MB · Views: 177

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Δοξολογία σε πλ α΄, σύντομη εκ στήθους. Αδελφότητα Δανιηλαίων Κατουνάκια, 1992. Ψάλλουν οι π. Στέφανος και π. Δαμασκηνός νυν Νεοσκητιώτης. Ο π. Στέφανος απλά "δίνει τα ρέστα", χρησιμοποιώντας τον πλ α΄ τετράφωνο με έντονα τα στοιχεία της διφωνίας σε μερικές περιπτώσεις και με τις ανάλογες έλξεις.
 

Attachments

  • 16-Δοξολογία πλ.α.wma
    5.8 MB · Views: 207

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Να και μία ακόμη καλύτερη με τους π. Στέφανο και π. Δαμασκηνό, σε πλ. α΄ με καταλήξεις στον Πα, στον Κε και με τις ανάλογες διφωνίες. Μεγάλη η ψαλτική τέχνη του π. Στεφάνου. Όσο και να έχεις ακούσει π. Στέφανο πάντα κάνει κάποια "αναλυσούλα" που δεν την περιμένεις. Έχει ενδιαφέρον και πρόκληση το ψάλσιμό του.
 

Attachments

  • 25-Δοξολογία.wma
    5.1 MB · Views: 173

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λάμπρος Λιασής;27885 said:
Δοξολογία σε πλ α΄, σύντομη εκ στήθους. Αδελφότητα Δανιηλαίων Κατουνάκια, 1992. Ψάλλουν οι π. Στέφανος και π. Δαμασκηνός νυν Νεοσκητιώτης. Ο π. Στέφανος απλά "δίνει τα ρέστα", χρησιμοποιώντας τον πλ α΄ τετράφωνο με έντονα τα στοιχεία της διφωνίας σε μερικές περιπτώσεις και με τις ανάλογες έλξεις.
ευχαριστίες για τα ακούσματα. Μικρή επισήμανση:
και στις δύο δοξολογίες ψάλλει στον α΄χορό π. Στέφανος και διακρίνω τον π. Νείλο (στο τρακ 16)
στον β΄χορό ο π. Νικόδημος (ανιψιός των αδελφών π. Γρηγορίου και π. Στεφάνου).
Ο γέρων Δαμασκηνός πιστεύω ότι δε διακρίνεται εδώ.

Δ.
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
ευχαριστίες για τα ακούσματα. Μικρή επισήμανση:
και στις δύο δοξολογίες ψάλλει στον α΄χορό π. Στέφανος και διακρίνω τον π. Νείλο (στο τρακ 16)
στον β΄χορό ο π. Νικόδημος (ανιψιός των αδελφών π. Γρηγορίου και π. Στεφάνου).
Ο γέρων Δαμασκηνός πιστεύω ότι δε διακρίνεται εδώ.

Δ.

:) ο Δαμασκηνός ήταν σίγουρα. Ξέρω ποιος τους ηχογράφησε και πήρα από αυτόν την ηχογράφηση. Για τους υπόλοιπους ίσως έχεις δίκιο. Δεν τους ξέρω, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ώσπου να ρθει ο κουβάς, νά ένα ωραίο...

"Πάντα εν σοφία"

"Πάντα εν Σοφία", Αγρυπνία Ευαγγελισμού, Ι.Μ.Μ Βατοπεδίου, 2005. Κάντε μία σύγκριση με το προηγούμενο. Όταν έχει κέφια, απλά "κεντά" :). Στο συγκεκριμμένο κομμάτι πάντως, του "αλλάζει τα φώτα" στις αναλύσεις :D:D:D. Απλά τέλειος!!!!!!!!
 

Attachments

  • 2-panta en sofia-stefanos.wma
    12.5 MB · Views: 177

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Λάμπρος Λιασής;28194 said:
"Πάντα εν Σοφία", Αγρυπνία Ευαγγελισμού, Ι.Μ.Μ Βατοπεδίου, 2005.

Ποιος αντικατέστησε τον π.Σπυρίδων αριστερά αυτή την χρονιά;

Υ.Γ. Σχεδόν πάντα του Ευαγγελισμού στο Βατοπέδι αριστερός ο π.Σπυρίδων, δεξιά Θωμάδες + π.Στέφανος...
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Το 1999 ήμουν νεαρός φοιτητής στην αγρυπνία του Ευαγγελισμού - Μ Τετάρτη στο Βατοπέδι. Παρέα με τον π. Μάξιμο που με "έπεισε", να άρω την ντροπή μου και να πάω στο αριστερό ψαλτήρι μαζί του. Εκεί γνώρισα για πρώτη φορά τον π. Σπυρίδων. Μου λέει με την στεντόρια φωνή του "Ψάλλετε;" και εγώ καθότι αγχωμένος του λέω "έτσι και έτσι". Μου λέει "οι ψάλλοντες μαζί μου, οι υπόλοιποι πίσω στον κήπο", εννοώντας το μπούγιο που ισοκρατούσε πίσω από το αναλόγιο. :D:D. Έτσι γνώρισα τη μεγάλη αυτή μουσική φυσιογνωμία του Όρους. Τη συγκεκριμμένη χρονιά (2005) ήταν κρυολογημένος.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
:) ο Δαμασκηνός ήταν σίγουρα. Ξέρω ποιος τους ηχογράφησε και πήρα από αυτόν την ηχογράφηση. Για τους υπόλοιπους ίσως έχεις δίκιο. Δεν τους ξέρω, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη

Μπορεί να ήταν γενικά εκείνη την ημέρα αλλά στις δύο δοξολογίες δεν ψάλλει καθόλου ο π Δαμασκηνός, έχει δίκιο ο Δημήτρης.
ΣΙΓΟΥΡΑ
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Κάτι για τη σημερινή ημέρα. Το μετά το Ν΄ ψαλμό, "Ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ". Ηχογράφηση στην πανύγηρη του Ευαγγελισμού το 2005. Το μέλος είναι του Δανιήλ Δανιηλαίου του Κατουνακιώτη, μουσικοδιδασκάλου της σημερινής αδερφότητας (όχι του νυν π. Δανιήλ) και είναι ιδιαίτερα προσφιλές στους αγιορείτες και δη στους Δανιηλάιους.
 

Attachments

  • 18-meta to n psalmo eyaggelizete-stefanos.wma
    4.9 MB · Views: 195

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Πριν τελειώσει η περίοδος του Πεντηκοσταρίου, ανεβάζω κάποια καλούδια:
απολαύστε τον παπα-Στέφανο σε σόλο ηχογράφηση
 

Attachments

  • 02-Ο Άγγελος εβόα-Αντί Άξιον Εστίν.wma
    4.2 MB · Views: 218
  • 03-Κοινωνικόν..Σώμα Χριστού.wma
    8.6 MB · Views: 218
  • 04-Δόξα..Αναστάσεως ημέρα.wma
    4.4 MB · Views: 167
  • 05-Αναστάσεως ημέρα.wma
    3.7 MB · Views: 136
  • 06-Χριστός ανέστη, μέλος αρχαίον.wma
    2.6 MB · Views: 148

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ακόμα ορισμένα εξαιρετικά κομμάτια με τον π. Στέφανο σε σόλο ερμηνεία. Στίχοι από τον πολυέλεο "Δούλοι Κύριον" του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλ. του α΄ και στίχοι από τη Δοξολογία του Πέτρου Μπερεκέτη σε α΄ ήχο, τετράφωνο. Ο π. Στέφανος σε μεγάλα κέφια, "ζωγραφίζει". Φοβερός τεχνίτης της βυζαντινής μουσικής
 

Attachments

  • 03-Δούλοι Κύριον, ήχος πλ. α.wma
    5.9 MB · Views: 204
  • 10-Δοξολογία Μπερεκέτη, ήχος α τετράφωνος.wma
    8 MB · Views: 186

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ακόμα ορισμένα εξαιρετικά κομμάτια με τον π. Στέφανο σε σόλο ερμηνεία. Στίχοι από τον πολυέλεο "Δούλοι Κύριον" του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλ. του α΄ και στίχοι από τη Δοξολογία του Πέτρου Μπερεκέτη σε α΄ ήχο, τετράφωνο. Ο π. Στέφανος σε μεγάλα κέφια, "ζωγραφίζει". Φοβερός τεχνίτης της βυζαντινής μουσικής

Πολλές ευχαριστίες. Ένα δείγμα ότι, παρα τις διχογνωμίες, το ψαλτολόγιο συνεχίζει να προσφέρει στα μέλη του.
Από πότε είναι; Πρέπει να είναι πριν κάποια χρόνια γιατι η φωνή του είναι πολύ καθαρή. Πάντως δε φαίνεται για ηχογράφηση σε ακολουθία γιατί στη δοξολογία ο π. Στέφανος ψάλλει τους στίχους και του δεξιού και του αριστερού χορού. Όπως και να 'χει πολύ ωραία κομμάτια και ευχαριστούμε και πάλι :wink:.

Υ.Γ. Ο π. Στέφανος είναι εξίσου αξιόλογος στη μουσική όσο και σαν άνθρωπος.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Από ηχογράφηση στην Μονή Βατοπαιδίου το 1999. Το δοξαστικό των πολυελέων "Δέσποινα Πρόσδεξαι" σε ήχο πλ δ΄ μετά του κρατήματος. Προεξάρχει ο π. Στέφανος
 

Attachments

  • Δόξα_Και νυν_Δέσποινα Πρόσδεξαι_π Στέφανος_πλ δ΄.mp3
    11.3 MB · Views: 183

Stayros

Παλαιό Μέλος
Ο γλυκής Π. Στέφανος
 

Attachments

  • Δεύτε πομα πίωμεν.mp3
    3.5 MB · Views: 202
Top