π. Λάζαρος Βατοπεδινός (ο παλαιός)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για ακουστε και αυτο απο παλαια ηχογραφηση με τον π. Φιρφιρη οχι πολυ ηλικιωμενο .
 

Attachments

  • 1'21''=ΦΙΡΦΙΡΗΣ=Πλουσιοι επτωχευσαν ..Πλ.Αος.MP3
    3.1 MB · Views: 361

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Για ακουστε και αυτο απο παλαια ηχογραφηση με τον π. Φιρφιρη οχι πολυ ηλικιωμενο .
κ.Βαγγέλη αυτός δεν είναι ο διακο-Διονύσης...ευχαριστούμε όμως για την ηχογράφηση...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ.Βαγγέλη αυτός δεν είναι ο διακο-Διονύσης...ευχαριστούμε όμως για την ηχογράφηση...

Το βρηκα σε μια ηχογραφηση καποιας εκπομπης , που δεν ειναι (η εκπομπη)
απο την αρχη και δεν ξερω ποια και ποιος την παρουσιαζει . Επισυναπτω και
τα σχετικα λογια που προηγουνται του ''Πλουσιοι επτωχευσαν ..'' . Νομιζω οτι
οντως ειναι ο Φιρφιρης σε αρκετα ομως νεωτεροι ηλικια απ' οτι τον ξερουμε .
 

Attachments

  • 00'27''.MP3
    1 MB · Views: 153

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Για ακουστε και αυτο απο παλαια ηχογραφηση με τον π. Φιρφιρη οχι πολυ ηλικιωμενο .
Σίγουρα δεν είναι ο Φιρφιρής. Γνωστή φωνή μεν, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι. Άλλωστε τέτοια ποιότητα ηχογράφησης (είναι σχετικά καθαρή) δύσκολα μπορεί να είναι πριν το '60 και ηχογραφήσεις του '60 από τον Φιρφιρή έχουμε (Boulton) και η φωνή του είναι όπως την ξέρουμε (λίγο πιο καθαρή όμως).
Το βρηκα σε μια ηχογραφηση καποιας εκπομπης , που δεν ειναι (η εκπομπη)
απο την αρχη και δεν ξερω ποια και ποιος την παρουσιαζει . Επισυναπτω και
τα σχετικα λογια που προηγουνται του ''Πλουσιοι επτωχευσαν ..'' . Νομιζω οτι
οντως ειναι ο Φιρφιρης σε αρκετα ομως νεωτεροι ηλικια απ' οτι τον ξερουμε .
Ναι μπορεί να λέει έτσι ο εκφωνητής αλλά ούτε το ''Πλούσιοι επτώχευσαν" που βάζει είναι σε βαρύ ήχο, ούτε αυτός που ψάλλει είναι ο Φιρφιρής....;)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σίγουρα δεν είναι ο Φιρφιρής. Γνωστή φωνή μεν, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι. Άλλωστε τέτοια ποιότητα ηχογράφησης (είναι σχετικά καθαρή) δύσκολα μπορεί να είναι πριν το '60 και ηχογραφήσεις του '60 από τον Φιρφιρή έχουμε (Boulton) και η φωνή του είναι όπως την ξέρουμε (λίγο πιο καθαρή όμως).
Ναι μπορεί να λέει έτσι ο εκφωνητής αλλά ούτε το ''Πλούσιοι επτώχευσαν" που βάζει είναι σε βαρύ ήχο, ούτε αυτός που ψάλλει είναι ο Φιρφιρής....;)

Κι εγώ έχω κολλήσει. Μήπως είναι ο π. Κυπριανός των Θωμάδων; Και, παρεμπιπτώντως, σε ποια απ' τα 16 αρχεία της Boulton ψάλλει ο Φιρφιρής;
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Σίγουρα δεν είναι ο Φιρφιρής. Γνωστή φωνή μεν, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι. Άλλωστε τέτοια ποιότητα ηχογράφησης (είναι σχετικά καθαρή) δύσκολα μπορεί να είναι πριν το '60 και ηχογραφήσεις του '60 από τον Φιρφιρή έχουμε (Boulton) και η φωνή του είναι όπως την ξέρουμε (λίγο πιο καθαρή όμως).
Ναι μπορεί να λέει έτσι ο εκφωνητής αλλά ούτε το ''Πλούσιοι επτώχευσαν" που βάζει είναι σε βαρύ ήχο, ούτε αυτός που ψάλλει είναι ο Φιρφιρής....;)

είναι ο π. Λάζαρος που ήταν στο Βατοπέδι και τώρα είναι στην Κύπρο
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λάμπρος Λιασής;2819 said:
είναι ο π. Λάζαρος που ήταν στο Βατοπέδι και τώρα είναι στην Κύπρο

Θα μπορούσατε να μας δόσετε λεπτομέρειες γι' αυτόν; Μου άρεσε αυτό που άκουσα και δε μου θύμισε το ύφος των Βατοπεδινών. Δε μου άρεσε, βέβαια, το γλυκανάλατο γύρισμα στο ε-ΕΛΑ-ττωθήσονται. Κατά τα άλλα, γλυκύς και σοβαρός. Θα μπορούσατε να ανεβάσετε, σε κάποιο άλλο υπο-forum, κάποια εκλογή ηχογραφήσεών του και κάποια βιογραφικά του στοιχεία (στο περίπου) ώστε να σχηματίσουμε μια κάπως πιο ολοκληρωμένη εικόνα γι' αυτόν;
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
ο π. Λάζαρος είναι Κύπριος στην καταγωγή. Ανήκε στην αδελφότητα του γέροντα Ιωσήφ του Βατοπεδινού όταν ήταν ακόμη στην Νέα Σκήτη και μετά όταν μεταφέρθηκαν στο Βατοπέδι. Επέστρεψε στην Κύπρο πριν μία 10ετία κατόπιν πρόσκληαης του Μητροπολίτη Κιτίου για να αναλάβει τον Ιερό Ναό Αγίου Λαζάρου. Μουσική έμαθε όταν ήταν στην σκήτη νομίζω από τον π. Παντελεήμονα Κάρτσωνα. Επηρεάστηκε από τον διακο-Διονύσιο Φίρφιρη αφού τον άκουε σε πανηγύρεις στο Όρος από τις αρχές τις 10ετίας του 80΄ και από ότι ξέρω είχε ιδιαίτερη συμπάθεια στον τρόπο ψαλσίματος του μακαριστού πρωτοψάλτη. Δυστυχώς δεν έχω ηχογραφήσεις από τον ίδιο εκτός από κάποια σημεία που ακούγεται σε ηχογραφήσεις από την Ι.Μ.Μ Βατοπεδίου.
Επίσης δυστυχώς τα τελευταία χρόνια μακρυά από το Άγιον Όρος έχει αλλοιωθεί το ύφος του. Το καλοκαίρι που τον είχα ακούσει θύμιζε πιο πολύ ψάλτη της πόλης παρά αγιορείτη ψάλτη. Φυσικά δεν ξέρω πως θα έψψαλε σε κάποια αγρυπνία στο Όρος χωρίς μικρόφωνα και χρονικούς περιορισμούς
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Εμένα πάλι, το χρώμα της φωνής του μου θυμίζει έντονα π. Σπυρίδωνα Μικραγιαννανίτη, για τον οποίο προτείνω να ανοιχτεί μάλιστα καινούριο θέμα. Αν πάλι είστε σίγουροι πάω πάσο.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
σίγουρα δεν είναι π Κυπριανός ούτε π Σπυρίδων. Αμφότεροι έχουν πολύ δυνατές φωνές.
Ο συγκεκριμένος δε θα έλεγα ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. Απλά καλός
 
Top