π.Εφραίμ Ξηροποταμινός

έχω στην κατοχή μου μια κασέτα με τίτλο π.Εφραίμ Φιλοθείτης 1973 και απ΄ότι ξέρω ο γέροντας αυτός σκοτώθηκε σε αυτοκινητικό δυστύχημα .
όποιος ξέρει κάτι πάρα πάνω ας συμπληρώσει παρακαλώ πολύ. Οταν ετοιμάσω και τα άλλα θα συνεχίσω.

Attachments

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
έχω στην κατοχή μου μια κασέτα με τίτλο π.Εφραίμ Φιλοθείτης 1973 και απ΄ότι ξέρω ο γέροντας αυτός σκοτώθηκε σε αυτοκινητικό δυστύχημα .
όποιος ξέρει κάτι πάρα πάνω ας συμπληρώσει παρακαλώ πολύ. Οταν ετοιμάσω και τα άλλα θα συνεχίσω.
Είναι ο Εφραίμ ο Ξηροποταμίτης αυτός που σκοτώθηκε σε ατύχημα!

αγαπητέ Συμεών Ελευθεριάδη, αν είναι έτσι (το πιο πιθανόν ) θα παρακαλούσα τον κ. συντονιστή να μεταφερθεί στην ανάλογη θέση στους Ξηροποταμινούς Πατέρες, τα΄αλλα θα τα ανεβάσω στην σελίδα των Ξηροποταμινών

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
αγαπητέ Συμεών Ελευθεριάδη, αν είναι έτσι (το πιο πιθανόν ) θα παρακαλούσα τον κ. συντονιστή να μεταφερθεί στην ανάλογη θέση στους Ξηροποταμινούς Πατέρες, τα΄αλλα θα τα ανεβάσω στην σελίδα των Ξηροποταμινών
Ας γνωμοδοτήσουν και οι γνώστες του είδους και θα το μεταφέρω άμεσα μόλις ταυτοποιηθεί.

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Ας γνωμοδοτήσουν και οι γνώστες του είδους και θα το μεταφέρω άμεσα μόλις ταυτοποιηθεί.
Είχε σκοτωθεί σε δυστύχημα πηγαίνοντας στην Αθήνα για μία ομιλία. Ο οδηγός του έζησε και άνοιξε τα μάτια του μετά από πολύ καιρό, αφού ήταν σε κώμα. Πολύ κάλος άνθρωπος ο μακαριστός και τον θυμάμαι πολύ λίγο από τον τρόπο που μου μίλησε στο Ξηροποτάμου. Πολύ πιθανό η ηχογράφηση να είναι στο Φιλοθέου, αφού από εκεί ξεκίνησε επί εποχής ηγουμενίας του γέροντος Εφραίμ. Ο γέροντας όμως έκανε συχνές εκείνη την εποχή, τοποθετήσεις μοναχών στα διάφορα μοναστήρια του Αγίου Όρους και ο π. Εφραίμ κατέληξε στο Ξηροποτάμου, νομίζω ηγούμενος σε πολύ νεαρά ηλικία! Κάπου πρέπει να έχω κασέτα από την κουρά του και εάν την βρω θα την ανεβάσω!

συγνώμη για την καθυστέρηση το 3 καί το 4 track
με μιά θερμή παράκληση όποιος έχει ηχητικά ντοκουμέντα του αείμνηστου γέροντος ας τα ανεβάσει για να ευφρανθούν τα ότα μας ευχαριστώ και
καλή Μ. Εβδομάδα.

Attachments

ο Γέροντας Ισίδωρος της Φιλοθέου (τυφλός) που επισκέπτεται συχνά την Αθήνα, έχει στα χέρια του μιά φανέλλα του Γέροντος Εφραίμ Ξηροποταμινού.
Το τί ευωδία εκπέμπει δε λέγεται!..
Και ψυχική τόνωση!