...μανείς ο Ηρώδης εταράττετο

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ξέρετε μήπως για ποιό λόγο έχει καταλήξει να μας παίρνει 1 λέπτο να πούμε τρεις λέξεις? και άμα πεις και το¨"ού αστήρ εφάνη, πού εστίν" πάει το δίλεπτο..

Ευχαριστώ....
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εσύ μην το πεις βρε Βασίλη έτσι. Τέλος πάντων... Νομίζω ότι το εν λόγω κομμάτι εντάσσεται στην ίδια κατηγορία με το "Εις το μνήμα σε επεζήτησεν". Είναι μια άγραφη παράδοση. Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο μεμπτό αυτό...
 
Αυτήν η φράση έχει όλο πάθος ,συγκεκριμένα μου αφηγείτο κάποτε κάποιος γνωστός για ένα χωριό της Καρδίτσας , ήταν ο Ψάλτης γύρω στα 80 και κάτι ετών , μόλις έλεγε αυτήν την φράση όλο το αναλόγιο εσείετο και είταν χαρακτηριστικό παράδειγμα και του είχε κάνει εντύπωση .
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αυτήν η φράση έχει όλο πάθος ,συγκεκριμένα μου αφηγείτο κάποτε κάποιος γνωστός για ένα χωριό της Καρδίτσας , ήταν ο Ψάλτης γύρω στα 80 και κάτι ετών , μόλις έλεγε αυτήν την φράση όλο το αναλόγιο εσείετο και είταν χαρακτηριστικό παράδειγμα και του είχε κάνει εντύπωση .

θα σας ήταν εύκολο να αναφέρετε περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο περιστατικό (ονόματα κτλ), γιατί -επιτρέψτε μου- αμφισβητώ τα λεγόμενά σας; 80ετής ψάλτης, σε χωριό του κάμπου, εσείετο το αναλόγιο;;;; Υπερβολικό!!!!
 
Top