δ. Διονύσης Φιρφιρής : Εκδόσεις Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας (6 κασέτες)

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
1. Ποιά ειναι αυτά που έχει κυκλοφορήσει η ελλην βυζ χορωδία? για να ξέρουμε απ αυτα που εχουμε ποια ειναι παρανομα κ ποια οχι!
Είναι 6 κασσέτες. Επισυνάπτω τα περιεχόμενα. (τα έχω κάνει cd για δική μου χρήση και τα εξώφυλλα τα έχω φτιάξει για cd)
3. Φιρφιρής - Στανίτσας... Δε μπορεί να γίνει σύγκριση...
Πολύ σωστά. Είναι τελείως διαφορετικοί σαν ψάλτες. Εξ ίσου καλοί. Ο καθένας στο είδος του όμως. (δεν επεκτείνομαι γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα)

Attachments

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Είναι 6 κασσέτες. Επισυνάπτω τα περιεχόμενα. (τα έχω κάνει cd για δική μου χρήση και τα εξώφυλλα τα έχω φτιάξει για cd)
Πολύ σωστά. Είναι τελείως διαφορετικοί σαν ψάλτες. Εξ ίσου καλοί. Ο καθένας στο είδος του όμως. (δεν επεκτείνομαι γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα)
Αυτα μπορεις να τα ανεβασεις ή υπαρχει δεσμευση ; Αν δεν υπαρχει , ανεβασε τα .

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτα μπορεις να τα ανεβασεις ή υπαρχει δεσμευση ; Αν δεν υπαρχει , ανεβασε τα .
Υπάρχει δέσμευση. (πνευματικά δικαιώματα-έγιναν σε studio)
Κυκλοφορούν όμως στο εμπόριο. Μπορεί να τα βρει κανείς σχετικά εύκολα.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...............
Και αυτά είναι ηχογραφήσεις του Χατζηγιακουμή, απλώς εξεδόθησαν από τον Αγγελόπουλο. Για του λόγου το αληθές μεταφέρω από τη βιογραφία του γέροντος όπως καταγράφεται στα CD του Χατζηγιακουμή:

Του πατρός Διονυσίου κυκλοφορούν επίσης 6 κασέτες (εκδόσεις της "Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας"), από τις οποίες οι αρ. 2-6 έχουν ηχογραφηθεί μέσα στα πλαίσια, και από τους συντελεστές, της εκδοτικής Σειράς "Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής".

Οι ηχογραφήσεις του Αγγελόπουλου στην Αθωνιάδα είναι μόνο το Νο 1 της σειράς του, που υπάρχει και σε CD, και αρχίζει με τα Ανοιξαντάρια του Χουρμουζίου.
....................
Ολόσωστος ο Γιάννης!

Του Ιωάννου το αληθές...

Ο εν λόγω δίσκος εδώ

''Η ηχογράφηση έγινε στις Καρυές στο παρεκκλήσιο της Αθωνιάδος Εκκλησιαστικής Σχολής, στις Καρυές τον Ιούλιο του 1982 από τον Λυκούργο Αγγελόπουλο.
Ισοκρατούν ο διάκονος (νυν ιερομόναχος) Χρυσόστομος Φιρφιρής, ο Λυκούργος Αγγελόπουλος και ο Ιωάννης Παπαχρόνης.
Επιμέλεια έκδοσης: Νίκος Διονυσόπουλος''

Χριστός ανέστη!

Δ.

Πώς μπορώ να το αγοράσω υπάρχει ακόμα κυκλοφορεί; πόσο κοστίζει; υπάρχουν και τα μουσικά; υπάρχουν και η ηχογραφήσεις του σε μορφή cd; :)