Ψηφιακός χάρτης των θησαυρών της Εκκλησίας της Ελλάδος

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητοί,
Κάτι πολύ σημαντικό συνέβη χθές στήν Πρωτεύουσα τοῦ Ἑλληνικοῦ Κράτους καί στήν Ἕδρα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος.
Παρουσιάσθηκε το έργο "Ψηφιακός Χάρτης των πολιτιστικών θησαυρών της Εκκλησίας της Ελλάδος". Το έργο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος "Κοινωνία της Πληροφορίας" και αποτελεί μια προσπάθεια ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης των ιερών κειμηλίων της Εκκλησίας της Ελλάδος με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών.

Ἀγαπητοί,
Ἔχω ἐκπλαγεῖ. Θά χρειασθεῖ μέρες νά περιηγηθῶ στόν Χάρτη. Κάντε το ὅταν ἔχετε χρόνο. Ἀξίζει. Πολλοί θά συγκινηθεῖτε πού θά δεῖτε Μνημεῖα τοῦ τόπου σας.

Ὅσοι ἐνδιαφέρεστε γιά βιβλία καί χειρόγραφα θά βρεῖτε πολλά.

Ἰδιαίτερα γιά τήν Ἐκκλησιαστική μας Μουσική, ἐκτός ἀπό τά πολλά ἱστορικά πού θά δεῖτε μόνοι σας, ἐπισκεφθεῖτε τό Ἠχητικό Ὑλικό καί ἀκοῦστε.

Τί νά πῶ...
Θέλω μέρες...

Γρᾶψτε ἐσεῖς περισσότερα ἀπ᾿ ὅτι θά δεῖτε καί θά ἀκούσετε. Γρᾶψτε ἐντυπώσεις ἤ κάτι πού ἐντοπίσατε ἐνδιαφέρον γιά ὅλους μας.

Καλή περιήγηση !!!
Καί καλή ἀκρόαση !!!


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
π. Μάξιμε, εὐλογεῖτε!

Σὲ μιὰ πρώτη περιήγηση δὲν παρατήρησα ὀνόματα συγγραφέων γιὰ τὸ κάθε λῆμμα. Μήπως προσέξατε κάτι ἐσεῖς; Εἶναι σημαντικὸ νὰ ξέρουμε ποιὸς γράφει.

Εὐχαριστῶ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε, εὐλογεῖτε!

Σὲ μιὰ πρώτη περιήγηση δὲν παρατήρησα ὀνόματα συγγραφέων γιὰ τὸ κάθε λῆμμα. Μήπως προσέξατε κάτι ἐσεῖς; Εἶναι σημαντικὸ νὰ ξέρουμε ποιὸς γράφει.

Εὐχαριστῶ.

«Θέλει πολλάς ὑπομονάς θέλει πολλάς ἡμέρας»...
Δέν καταλαβαίνω ποιά λήμματα ἐνοεῖς.
Βασικά ἐγώ ἔδωσα ἔνα σημαντικό καί ἐνδιαφέροντα σύνδεσμο πού ὁ καθένας μας θά τόν ἀξιοποιήσει ὅπως νομίζει. Καταλαβαίνετε ὅτι δέν εἶναι δυνατόν ἐγώ νά ἀπολογηθῶ γιά τήν ἱστοσελίδα.
Πάντως γιά τά μνημεῖα βλέπω βιβλιογραφία.
Ἐπίσης ἄν ἔχουν ἀξιοποιηθεῖ στοιχεῖα πού μᾶς ζήτησαν πρίν ἀπό κάποια χρόνια, οἱ πληροφορίες προέρχονται ἀπό τούς ἴδιους τούς Ναούς καί τίς Μητροπόλεις.
Δέν ξέρω κάτι ἄλλο καί οὔτε εἶμαι ὑπεύθυνος.
Ὅ,τι συλλέξουμε καί ὅ,τι μᾶς ἀρέσει τό προσλαμβάνουμε. Ἀλλιῶς «ἀλλάζουμε κανάλι» πού λέει καί ὁ κ. Λιναρδάκης.
Εὐχαριστῶ.


 

George

Ιεροψάλτης
Πολύ καλή δουλειά αλλά μόνο τις πρώτες σελίδες έχουνε για να δούμε από κάθε βιβλίο?
Όπως είπατε πάτερ μου, «Θέλει πολλάς ὑπομονάς θέλει πολλάς ἡμέρας»... μην πω και μήνες...
 
Top