Ψαλτικής Απανθίσματα

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Απο την εκπομπη του Βαγγελη Λιναρδακη "Ψαλτικής Απανθίσματα" και "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση", Ραδιοφωνικός Σταθμός Ι. Αρχ. Κρήτης
 

Attachments

  • 20-09-2008 ΠΕΡΙ ΧΑΡΗ ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ.mp3
    14.3 MB · Views: 112
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αρχικό μήνυμα απο vagelis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Υπαρχουν αρκετες ακολουθιες οπου ψαλλουν πρωτοψαλτες δεξια και αριστερα . Πχ. ο εσπερινος της Αγιας Παρασκευης στο χωριο Κόροιβος Ηλειας στις 25-7-1965 , οπου ψαλλουν , δεξια ο Στανιτσας και αριστερα ο αδελφος του Βασιλειος Καλογεροπουλος (πρωτοψαλτης τοτε του Ι.Ν. Αγιας Κυριακης Πυργου Ηλειας) , χωρις να γνωριζουν ακομα οτι ειναι αδελφια . Τον εν λογω εσπερινο μετεδωσα προ ημερων σε εκπομπη μου . Ατυχως δεν την ηχογραφησε για να την ανεβασει καποιος φιλος .


Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο και συνάδελφο βαγγελή λιναρδακη για τις εκπομπές που μας προσφέρει απλόχερα
Πολλοί άλλοι Ίσως να μην είχαν ασχοληθεί καθόλου πραγματικά μας προσφέρεις έργο
Συγκίνησες πολύ τον πατερά μου με την σπάνια ηχογράφηση στο ναό της άγιας παρασκευής στο κοροιβο Ηλείας
Διότι όλος ο κοροιβος και οι οικογένεια μας έχουν βοηθήσει για να γίνει αυτός ο ναός
Στην συγκεκριμένη ηχογράφηση πάνω στο αναλόγιο βρισκόταν και ο πατέρας μου φυσικά δεν ακούγετε
Και ο παπάς που λειτουργεί ίσως να είναι ο πάτερ Ανδρέας πρωτοπρεσβύτερος του ιερού ναού αγίου Νικόλαου Γαστούνης ο όποιος είναι κουμπάρος μας και βεβαίως ζει ακόμα των γνώρισα από την φωνή θα το διασταυρώσω
Ευχές από τον πατερά μου για υγεία και πάντα τέτοια τον συγκινήσατε ιδιαιτέρα διότι ο παππούς μου Πάνος η δουλεία που έκανε ήταν μονό ιεροψάλτης και τότε γύριζε όλους τους νομούς και έψελνε και από αυτό τάιζε όλη την οικογένεια 7 στόματα είχε δυστυχώς πέθανε πολύ νέος
Φυσικά εκείνη την εποχή δεν είχε κανένας κασετόφωνο τα πρώτα είχαν έρθει από την Αμερική ίσως με τέτοιο μηχάνημα να έγινε η εγγραφή για αυτό και ο πατέρας μου δεν έχει αρχείο από τον παππού μου
Και πάλι αγαπητέ βαγγελή άξιος
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Απο την εκπομπη του Βαγγελη Λιναρδακη "Ψαλτικής Απανθίσματα" και "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση", Ραδιοφωνικός Σταθμός Ι. Αρχ. Κρήτης
 

Attachments

  • 27-09-2008 ΠΕΡΙ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗ.mp3
    14.9 MB · Views: 120
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω την επομπη της 8-3-08 που δεν ακουσθηκε γιατι δεν επαιζε ο σταθμος στο Ιντερνετ . Ειναι αποσπασματα λειτουργιας Κυριακης της Τυρινης ,
που ετελεσθη στις 1-3-1998 στον Ιερο Ναο Αγιου Γεωργιου Διονυσου Αττικης .
Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .
Εντυπωσεις ;

Φίλε Βαγγέλη. Δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις ! Εφ' όσον είσαι εντεταλμένος να κρατάς την Τάξη στο Ψαλτολόγιο ( ήδη στην μετριότητά μου, παρ' όλο ότι με γνωρίζεις 30 και πλέον χρόνια και ξέρεις ότι αυτό που έχω να πώ, θα το πώ κι ας γκρεμίσει ο κόσμος, έχεις κάνει 2 φορές συστάσεις ), η γνώμη μου είναι, πως θα πρέπει να βαστάς ΟΛΟΥΣ τους τύπους.
Όταν υπερβάλλουμε ή και υποτιμούμε τους τίτλους ή τα αξιώματα της Μητρός Εκκλησίας, αν όχι, το λιγότερο που επιτυγχάνουμε, είναι να ασεβούμε προς τους Θεσμούς Αυτής. Εδώ, αναφέρεις ότι ο Νεραντζής, είναι Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου και καλά κάνεις, γιατί όντως αυτό είναι το Οφφίκιό του. Στην εκπομπή σου που τον έχεις να ψάλλει στρη Χίο ( Γενέσιον Θεοτόκου ), τον αναφέρεις επανειλημμένα, σαν Άρχοντα Πρωτοψάλτη. Είναι σαν να εκφωνείς τον καντηλανάφτη της Εκκλησίας σου Πανασιολογιώτατο ! Θα μου πείς ότι στην εποχή που ζούμε, είσαι ότι δηλώσεις. Έτσι, βλέπουμε ανθρώπους - Ψάλτες και Συναδέλφους, οι οποίοι αυτοτιτλοφορούνται " ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ". Καλό θα είναι όμως, να μας βάλλουν και μία φωτοτυπία του Πανεπιστημιακού Πτυχίου τους, για να δεχτούν τα ολόθερμα συγχαρητήριά μας. Εάν όμως δεν το κάνουν, δεν νομίζεις ότι επιβάλλεται η περιφρόνησή μας γι' αυτούς τους επιδειξίες ; Όσο για τον Νεραντζή, άσε να το δηλώσει ο ίδιος και μετά βλέπουμε. Μην τον προβιβάζεις όμως εσύ.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Φίλε Βαγγέλη. Δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις ! Εφ' όσον είσαι εντεταλμένος να κρατάς την Τάξη στο Ψαλτολόγιο ( ήδη στην μετριότητά μου, παρ' όλο ότι με γνωρίζεις 30 και πλέον χρόνια και ξέρεις ότι αυτό που έχω να πώ, θα το πώ κι ας γκρεμίσει ο κόσμος, έχεις κάνει 2 φορές συστάσεις ), η γνώμη μου είναι, πως θα πρέπει να βαστάς ΟΛΟΥΣ τους τύπους.
Όταν υπερβάλλουμε ή και υποτιμούμε τους τίτλους ή τα αξιώματα της Μητρός Εκκλησίας, αν όχι, το λιγότερο που επιτυγχάνουμε, είναι να ασεβούμε προς τους Θεσμούς Αυτής. Εδώ, αναφέρεις ότι ο Νεραντζής, είναι Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου και καλά κάνεις, γιατί όντως αυτό είναι το Οφφίκιό του. Στην εκπομπή σου που τον έχεις να ψάλλει στρη Χίο ( Γενέσιον Θεοτόκου ), τον αναφέρεις επανειλημμένα, σαν Άρχοντα Πρωτοψάλτη. Είναι σαν να εκφωνείς τον καντηλανάφτη της Εκκλησίας σου Πανασιολογιώτατο ! Θα μου πείς ότι στην εποχή που ζούμε, είσαι ότι δηλώσεις. Έτσι, βλέπουμε ανθρώπους - Ψάλτες και Συναδέλφους, οι οποίοι αυτοτιτλοφορούνται " ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ". Καλό θα είναι όμως, να μας βάλλουν και μία φωτοτυπία του Πανεπιστημιακού Πτυχίου τους, για να δεχτούν τα ολόθερμα συγχαρητήριά μας. Εάν όμως δεν το κάνουν, δεν νομίζεις ότι επιβάλλεται η περιφρόνησή μας γι' αυτούς τους επιδειξίες ; Όσο για τον Νεραντζή, άσε να το δηλώσει ο ίδιος και μετά βλέπουμε. Μην τον προβιβάζεις όμως εσύ.

Ο Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης έγινε Άγιος ΟΧΙ επειδή ήταν Μαΐστορας ΑΛΛΑ επειδή ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΔΕΝ κολλούσε σε τίτλους και άλλα ΕΠΟΥΣΙΩΔΗ αλλά υμνούσε τον ΘΕΟ και όχι τον ΕΑΥΤΟ του.

Όπως βλέπετε και εγώ τα λέω όλα "κι ας γκρεμίσει ο κόσμος" που λέτε και εσείς.

Αυτά.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φίλε Βαγγέλη. Δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις ! Εφ' όσον είσαι εντεταλμένος να κρατάς την Τάξη στο Ψαλτολόγιο ( ήδη στην μετριότητά μου, παρ' όλο ότι με γνωρίζεις 30 και πλέον χρόνια και ξέρεις ότι αυτό που έχω να πώ, θα το πώ κι ας γκρεμίσει ο κόσμος, έχεις κάνει 2 φορές συστάσεις ), η γνώμη μου είναι, πως θα πρέπει να βαστάς ΟΛΟΥΣ τους τύπους.
Όταν υπερβάλλουμε ή και υποτιμούμε τους τίτλους ή τα αξιώματα της Μητρός Εκκλησίας, αν όχι, το λιγότερο που επιτυγχάνουμε, είναι να ασεβούμε προς τους Θεσμούς Αυτής. Εδώ, αναφέρεις ότι ο Νεραντζής, είναι Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου και καλά κάνεις, γιατί όντως αυτό είναι το Οφφίκιό του. Στην εκπομπή σου που τον έχεις να ψάλλει στρη Χίο ( Γενέσιον Θεοτόκου ), τον αναφέρεις επανειλημμένα, σαν Άρχοντα Πρωτοψάλτη. Είναι σαν να εκφωνείς τον καντηλανάφτη της Εκκλησίας σου Πανασιολογιώτατο ! Θα μου πείς ότι στην εποχή που ζούμε, είσαι ότι δηλώσεις. Έτσι, βλέπουμε ανθρώπους - Ψάλτες και Συναδέλφους, οι οποίοι αυτοτιτλοφορούνται " ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ". Καλό θα είναι όμως, να μας βάλλουν και μία φωτοτυπία του Πανεπιστημιακού Πτυχίου τους, για να δεχτούν τα ολόθερμα συγχαρητήριά μας. Εάν όμως δεν το κάνουν, δεν νομίζεις ότι επιβάλλεται η περιφρόνησή μας γι' αυτούς τους επιδειξίες ; Όσο για τον Νεραντζή, άσε να το δηλώσει ο ίδιος και μετά βλέπουμε. Μην τον προβιβάζεις όμως εσύ.

Αρχωντα
(και μιας και οπως λες γνωριζομαστε 30 χρονια θα χρησιμοποιησω ενικο)
1ον : Η εκπομπη που ακουσες ηταν αναμεταδοση (γραφθηκε πριν τρια χρονια περιπου) και ηταν τοτε που ειχε παρει το οφικιο ο κ. Νεραντζης . Τοτε μου ειχαν πει για οφικιο του ''Ἀρχωντα Πρ-λτη'' . Τελος παντων προκειται για λαθος αν θελεις . Δεν νομιζω να θειχθηκαν οι δεκαδες των ''Αρχωντων Πρ-λτων'' που εχουν προκυψει τα τελευται χρονια .
2ον : Η εκφραση ''καντηλαναφτης'' (που βεβαια υπονοει τον κ. Νεραντζη) , ειναι τουλαχιστον ατυχης . Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο αν και απο ενα ''Αρχωντα Πρ-λτη'' , θα περιμενα μεγαλοσυνη και πιο κοσμιες εκφρασεις .
3ον : Καλο ειναι και οι ''Αρχωντες'' να ανεβαζουν στο φορουμ ηχητικα (δικα τους ή αλλων) προς κοινον οφελος και μαλιστα οσοι διαθετουν αξιολογο αρχειο οπως εσυ .
Φιλικα , ο απλος ψαλτης (μαλλον ψαλτακος) Β.Λ.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αρχωντα
(και μιας και οπως λες γνωριζομαστε 30 χρονια θα χρησιμοποιησω ενικο)
1ον : Η εκπομπη που ακουσες ηταν αναμεταδοση (γραφθηκε πριν τρια χρονια περιπου) και ηταν τοτε που ειχε παρει το οφικιο ο κ. Νεραντζης . Τοτε μου ειχαν πει για οφικιο του ''Ἀρχωντα Πρ-λτη'' . Τελος παντων προκειται για λαθος αν θελεις . Δεν νομιζω να θειχθηκαν οι δεκαδες των ''Αρχωντων Πρ-λτων'' που εχουν προκυψει τα τελευται χρονια .
2ον : Η εκφραση ''καντηλαναφτης'' (που βεβαια υπονοει τον κ. Νεραντζη) , ειναι τουλαχιστον ατυχης . Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο αν και απο ενα ''Αρχωντα Πρ-λτη'' , θα περιμενα μεγαλοσυνη και πιο κοσμιες εκφρασεις .
3ον : Καλο ειναι και οι ''Αρχωντες'' να ανεβαζουν στο φορουμ ηχητικα (δικα τους ή αλλων) προς κοινον οφελος και μαλιστα οσοι διαθετουν αξιολογο αρχειο οπως εσυ .
Φιλικα , ο απλος ψαλτης (μαλλον ψαλτακος) Β.Λ.

Βαγγέλη καλημέρα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις,ως έλάχιστος του αναλογίου,πιστεύω δε ότι η "Αρχοντιά" βρίσκεται "αλλού" και περισσότερο μάλλον δεν επιβάλλεται ούτε επιδεικνύεται και ούτε είναι μικρόψυχη, αυτό δε όχι μόνο στην ψαλτική αλλά σε όλα τα πράγματα.Αν είσαι¨" Άρχοντας Π.Μ.Χ.Ε."πέραν των τίτλων που το αποδεικνύουν ,πρέπει να το αποδεικνύεις και με τη λεβεντιά σου και την μεγαλοφροσύνη σου ,την μεγαλοσύνη της ψυχής σου ΄,αφου υποτίθεται ότι σε εγγίζουν περισσότερο τα ψαλλόμενα ως ¨"Άρχοντας πρωτοψάλτης" και ότι αυτά ελήφθησαν φαντάζομαι υπόψιν ,πέραν των γνώσεων ,για να λάβει κάποιος το εν λόγω οφφίκιο.
Τελικά τα οφφίκια και οι όποιοι τίτλοι δεν έχουν και τόσο μεγάλη αξία αν μας λείπουν άλλα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
''Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω'', που ισχύει γιά όλους μας και για όλα, και πρέπει να μην ''υπερβάλλουμε''.
Σας παρακαλώ (αν και δεν διαφωνώ με τις απόψεις σας) σεβασθείτε, και μην ''λιθοβολείτε άλλο ηλεκτρονικά '' τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ιωαννίδη.

Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
''Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω'', που ισχύει γιά όλους μας και για όλα, και πρέπει να μην ''υπερβάλλουμε''.
Σας παρακαλώ (αν και δεν διαφωνώ με τις απόψεις σας) σεβασθείτε, και μην ''λιθοβολείτε άλλο ηλεκτρονικά '' τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ιωαννίδη.

Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

NO COMENT .
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αρχωντα
(και μιας και οπως λες γνωριζομαστε 30 χρονια θα χρησιμοποιησω ενικο)
1ον : Η εκπομπη που ακουσες ηταν αναμεταδοση (γραφθηκε πριν τρια χρονια περιπου) και ηταν τοτε που ειχε παρει το οφικιο ο κ. Νεραντζης . Τοτε μου ειχαν πει για οφικιο του ''Ἀρχωντα Πρ-λτη'' . Τελος παντων προκειται για λαθος αν θελεις . Δεν νομιζω να θειχθηκαν οι δεκαδες των ''Αρχωντων Πρ-λτων'' που εχουν προκυψει τα τελευται χρονια .
2ον : Η εκφραση ''καντηλαναφτης'' (που βεβαια υπονοει τον κ. Νεραντζη) , ειναι τουλαχιστον ατυχης . Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο αν και απο ενα ''Αρχωντα Πρ-λτη'' , θα περιμενα μεγαλοσυνη και πιο κοσμιες εκφρασεις .
3ον : Καλο ειναι και οι ''Αρχωντες'' να ανεβαζουν στο φορουμ ηχητικα (δικα τους ή αλλων) προς κοινον οφελος και μαλιστα οσοι διαθετουν αξιολογο αρχειο οπως εσυ .
Φιλικα , ο απλος ψαλτης (μαλλον ψαλτακος) Β.Λ.

1) Το ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχει λάθος - έστω και στην πληροφόρηση - κατατάσσεται στα θετικά.
2) Η έκφραση " καντηλανάφτης" δεν απευθύνεται στον Νεραντζή, για τον οποίον έχω κατά καιρούς, εκφράσει την θετική μου γνώμη για τον τρόπο που ψάλλει. Μπορεί να μην συμφωνώ με αυτά που γράφει στο βιβλίο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Σαν Ψάλτη τον δέχομαι, οπότε να άλλη μία περίπτωση παρερμηνείας των μυνημάτων μου. Πιστεύω ότι θα έχεις ακούσει πολλές φορές διάφορους Παπάδες, οι οποίοι λόγω "ειδικών συνθηκών"
προσαγορεύουν τους Χωρεπισκόπους με την λέξη¨" Σεβασμιώτατε" ή μήπως κάνω λάθος ; Εγώ τουλάχιστον, έχω λογοφέρει 3 φορές γι' αυτό τον λόγο.3) Με γνόμωνα τις συζητήσεις μας, γνωρίζεις ΠΟΛΥ καλά, ότι όταν μου πρότεινες για πρώτη φορά, να βάλω ηχογραφήσεις μου στο Forum, σου έδωσα το πράσινο φώς, να βάλεις ότι έχεις από ' μένα.Ήδη σου έχω ταχυδρομήσει - όπως σου είπα και στο τηλέφωνο προχθές το Σάββατο - 5 - 6 CDs γι' αυτό τον σκοπό, οπότε ΠΑΛΙ είσαι άκυρος.
Τώρα όσον αφορά τους άλλους που μιλούν για Αγιωσύνη και Αρχοντιά, τι να πώ; Κουκιά έφαγαν, κουκιά μαρτυράνε.
Το να κρίνετε κάποιον ΚΥΡΙΟΙ, είναι εύκολο.Ιδίως, όταν δεν γνωρίζετε ΚΑΘΟΛΟΥ το ποιόν του και αναφέρεστε σε ότι κόβει το μυαλό σας. Ο απάναντί σας κρίνεται, τότε μόνον όταν έλθετε στο επίπεδό του, γνωρίσετε επακριβώς ποιός είναι και τι πράττει και εάν το θέλετε, έχετε κι εσείς κάποιο μικρό ποσοστό από το έργο που κουβαλάει στις πλάτες του. Εάν όχι, είναι τουλάχιστον ανοησία να κάνετε κάτι τέτοιο.
Ένα ευχαριστώ, στον κ. Κιαμηλίδη για την άποψή του. Νομίζεις Φίλε μου ότι αξίζει τον κόπο ;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
1) Το ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχει λάθος - έστω και στην πληροφόρηση - κατατάσσεται στα θετικά.
2) Η έκφραση " καντηλανάφτης" δεν απευθύνεται στον Νεραντζή, για τον οποίον έχω κατά καιρούς, εκφράσει την θετική μου γνώμη για τον τρόπο που ψάλλει. Μπορεί να μην συμφωνώ με αυτά που γράφει στο βιβλίο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Σαν Ψάλτη τον δέχομαι, οπότε να άλλη μία περίπτωση παρερμηνείας των μυνημάτων μου. Πιστεύω ότι θα έχεις ακούσει πολλές φορές διάφορους Παπάδες, οι οποίοι λόγω "ειδικών συνθηκών"
προσαγορεύουν τους Χωρεπισκόπους με την λέξη¨" Σεβασμιώτατε" ή μήπως κάνω λάθος ; Εγώ τουλάχιστον, έχω λογοφέρει 3 φορές γι' αυτό τον λόγο.3) Με γνόμωνα τις συζητήσεις μας, γνωρίζεις ΠΟΛΥ καλά, ότι όταν μου πρότεινες για πρώτη φορά, να βάλω ηχογραφήσεις μου στο Forum, σου έδωσα το πράσινο φώς, να βάλεις ότι έχεις από ' μένα.Ήδη σου έχω ταχυδρομήσει - όπως σου είπα και στο τηλέφωνο προχθές το Σάββατο - 5 - 6 CDs γι' αυτό τον σκοπό, οπότε ΠΑΛΙ είσαι άκυρος.
Τώρα όσον αφορά τους άλλους που μιλούν για Αγιωσύνη και Αρχοντιά, τι να πώ; Κουκιά έφαγαν, κουκιά μαρτυράνε.
Το να κρίνετε κάποιον ΚΥΡΙΟΙ, είναι εύκολο.Ιδίως, όταν δεν γνωρίζετε ΚΑΘΟΛΟΥ το ποιόν του και αναφέρεστε σε ότι κόβει το μυαλό σας. Ο απάναντί σας κρίνεται, τότε μόνον όταν έλθετε στο επίπεδό του, γνωρίσετε επακριβώς ποιός είναι και τι πράττει και εάν το θέλετε, έχετε κι εσείς κάποιο μικρό ποσοστό από το έργο που κουβαλάει στις πλάτες του. Εάν όχι, είναι τουλάχιστον ανοησία να κάνετε κάτι τέτοιο.
Ένα ευχαριστώ, στον κ. Κιαμηλίδη για την άποψή του. Νομίζεις Φίλε μου ότι αξίζει τον κόπο ;

1ον : Καποιο παλιο τραγουδι λεει :''Λαθη , ολοι κανουμε λαθη .. '' . Ισως ειναι ο μοναδικος κανωνας ανευ εξαιρεσεων .
2ον : Εξηγησεις για ''καντηλαναφτης'' δεκτες . Καλλιτερα ομως τα μηνυματα σου να ειναι πιο σαφη για να μην δημιουργουνται παρερμηνειες και παραξηγησεις .
3ον : Ο φιλος Βασιλης Κιαμηλιδης ειναι μεσα στα 4-5 πιο ευγενικα μελη του φορουμ .
4ον : Γιατι δεν δημοσιευεις στο φορουμ τις οποιες διαφωνιες σου για το βιβλιο
του κ. Νεραντζη . Να μια καλη αιτια συζητησης για του θεωρητικους (και ειστε πολλοι) του φορουμ .
5ον : Περιμενω με χαρα τις ηχογραφησεις σου για τα περαιτερω , αλλα προσπαθησε να τηρεις το ''τα εν οικω μη εν δημο'' .

Ξερω οτι για σενα ισχυει το τραγουδι ''δεν αλλαζω εγω μυαλα , σ'αγαπαω μεν αλλα , ετσι ημουν ετσι ειμαι κι' ετσι θαμαι ..'' (εννοω οτι αυτο που θες να πεις , θα το πεις και ''γαια πυρι μηχθειτω'' . Δικαιωμα και προβλημα σου , απλα να ξερεις οτι υπαρχουν και αλλοι σε αυτο το φορουμ (και πρωτος εγω) του ιδιου φυραματος . Λες , θα σου πουνε .
Τελειωνωντας ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ για χρονους ΜΑΚΡΟΥΣ & ΚΑΛΟΥΣ για τον πρωτοτοκο σου Κυριακο , που γιορταζει σημερα .
Ισχυει και για καθε αλλο (αλλη) εορταζωντα απο τα μελη του φορουμ .
Τα υπολοιπα στο ''τελι'' .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Και από μένα Άρχοντα κ. Ιωαννίδη ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ για χρονους ΜΑΚΡΟΥΣ & ΚΑΛΟΥΣ για τον πρωτοτοκο σου Κυριακο , που γιορταζει σημερα .
Ισχυει και για καθε αλλο (αλλη) εορταζωντα απο τα μελη του φορουμ .
Και επειδή θα είσαι απασχολημένος με τα εόρτια, προσφέρω εγώ για λογαριασμό σου Χερουβικό σε Βαρύν ήχο που είναι ο ήχος της ερχόμενης Κυριακής, που ψάλλει φυσικά ο Άρχων.
Όσον αφορά το κείμενο του χερουβικού πιστεύω ότι ο Άρχων θα μας το δωρήσει.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 07 Χερουβικόν σε ήχον Βαρύν, Ψάλλει ο Α.Π.Τ.Μ.Τ.Χ.Ε Δημήτριος Ιωαννίδης.mp3
    3.7 MB · Views: 93

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Β159 της 4-10-2008 . Αναφερεται στον παλαιμαχο
(83 ετων) ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ συναδελφο πρωτοψαλτη στην Αγιασσο της Λεσβου
κ. Ευστρατιο Βαλεση .
Ευχαριστω τον συναδελφο και μελος του φορουμ κ. Ευστρατιο Κουδουνελλη ,
πρωτοψαλτη του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Αμφισσας , που προσεφερε το υλικο για την εκπομπη αυτη .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 63'18''=Β159η (4-10-08)=Περι Ευστρατιου Βαλεση.mp3
    18.1 MB · Views: 124

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ευχαριστώ πολύ κ. Βαγγέλη για το ενδιαφέρον σας για την ψαλτική παράδοση της νήσου Λέσβου και μάλιστα του χωριού μου Αγιάσου Λέσβου.
Είναι αλήθεια ότι στο νησί αλλά και ειδικά στο χωριό μου υπάρχει ψαλτική παράδοση και μάλιστα επηρεασμένη κατά πολύ από το Οικουμενικό Πατριαρχείο καθότι κοσμούσαν το αναλόγιά μας ψάλτες προερχόμενοι από αυτό.
Όπως σε όλα τα μέρη της Ελλάδας μας υπάρχει μεράκι από ανθρώπους γι αυτά που ασχολούνται έτσι και στην Αγιασο με ό,τι έχουν καταπιαστεί οι Αγιασώτες καλλιτέχνες το έχουν αξιοποιήσει ( ξυλογλυπτική, ψαλτική,κεραμικά κ. α.)

Ένας από αυτους είναι και ο ''παλαίμαχος'' όπως περιγράφετε στην εκπομπή σας ο κυρ Στρατής Βάλεσης. 62 συναπτά έτη αφιερωμένα στην εκκλησία ,στο αναλόγιο, στη μελέτη κατα μόνας .
Θυμάμαι τον ευατόν μου παιδί 6 ετών το 1977 να εκλλησιάζομαι στην Παναγία της Αγιάσου . Καθόμουν στη μέση του ναού και παρακολουθούσα τους δύο ιεροψάλτες στρεφόμενος πότε δεξιά και πότε αριστερά να τους ακούω και να τους παρατηρώ στα πάντα. Ο κυρ Στρατής έψαλε αριστερά απέναντι σε ένα δεξιο ψάλτη καλλίφωνο μεν αλλά όχι ισάξιο του στη γνώση και στο χαρακτήρα. Είχε ζητήσει δικαίωση με διαγωνισμό για το δεξί ψαλτήρι . Δικαιώθηκε αλλά ο δεσπότης του είπε να παραμείνει αριστερά γιατί ο δεξιός θα έφευγε. Πικραμένος το δέχτηκε αν και είχε επίσημα διορισμό ως δεξιός. Οστόσο όταν παραιτήθηκε ο δεξιός ψάλτης μετά από40 χρόνια δεν μετακινήθηκε από τη θέση του γιατί περίμενε να τον προτείνουν για το δεξί αναλόγιο , οπερ και έγένετο μετά από 6 μήνες. Το 1996 ανέλαβε και μετά από 10 χρόνια το 2006 τον τίμησε ο Οικουμενικός Πατριάρχης με το οφφίκιο του Αρχοντος Υμνωδού της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας. Ο ίδιος το χάρηκε σαν μικρό παιδί .
Τον θυμάμαι όταν ήμουν σπουδαστης της Ριζαρείου σχολής όταν του έφερνα καμιά φωτοτυπία τη ρουφούσε στην κυριολεξία, ή όταν του πρότεινα μουσικά βιβλία όπως του Χρυσανθου Θεοδοσόπουλου , του Αβραάμ Ευθυμιάδη του Λυκούργου Πετρίδη που είχε εκτελέσεις του Στανίτσα και άλλα να τα αγοράζει για να δει θέσεις αναλύσεις γραμμές.
Το 2000 όταν ήμουν φαντάρος στην έξοδο μου από το στρατό πήγαινα στο σπίτι του και μελετουσαμε διάφορα μαθήματα καθώς και μου έλεγε ιστορίες για ψάλτες και εκκλησιαστικά γεγονότα. Τότε σκέφτηκα να τον βιντεοσκοπήσω με την κάμερα που είχα σε διαφορους ύμνους ήταν τότε περίοδος του Τριωδίου και έτσι τον βιντεοσκόπησα.
Ας είναι καλά ο κύριος Βαγγέλης που με το ενδιαφέρον του για τον κυρ Στρατή 'εγινε αφορμή να παρουσιαστεί από την εκπομπή του και να τον ''ακούσουν'' όσα μελη το επιθυμούν. Η επιμέλεια της εκπομπής εξαιρετική και η προσφώνηση αλλά και ο τρόπος που παρουσιάζει τους ύμνους.
Καλή δύναμη στο έργο σας κ. Βαγγέλη καθώς και στον κ. Μανώλη Σουργιαδάκη .
Ευχαριστώ-στούμε πάρα πολύ για τον κόπο και το χρόνο,που διαθέσατε ακόμα και που ανεβάσατε την εκπομπή στο τόσο αξιόλογο φόρουμ.
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω την επομπη της 8-3-08 που δεν ακουσθηκε γιατι δεν επαιζε ο σταθμος στο Ιντερνετ . Ειναι αποσπασματα λειτουργιας Κυριακης της Τυρινης ,
που ετελεσθη στις 1-3-1998 στον Ιερο Ναο Αγιου Γεωργιου Διονυσου Αττικης .
Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .
Εντυπωσεις ;

Κ. Σουργιαδάκη και κ Λιναρδάκη συγχαρητήρια γιαυτήν την εκπομπή!!!!

Ο Αρχων είναι φανταστικός όχι μόνο ερμηνευτικά αλλά και φωνητικά!!! Είναι εξαιρετικό μάθημα φωνητικής τοποθέτησης!!! Τι πληρότητα φωνής! Δεν χορταίνω να τον ακούω!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Β160 της 11-10-08 , περι Του Αρχωντος Πρωτοψαλτου Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως
κυρ Δημητριου Ιωαννιδη .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • ΕΚΠΟΜΠΗ Β160 (11-10-08)=Περι Δημητριου Ιωαννιδη.mp3
    17.5 MB · Views: 114

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητοι Φιλοι, επισυναπτω την εκπομπη Β160 της 11-10-08 , περι Του Αρχωντος Πρωτοψαλτου Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως κυρ Δημητριου Ιωαννιδη.

Ευτυχώς, κυρ-Βαγγέλη, που ανέβασες την εκπομπή. Είχα συννενοηθεί χθες με τον Αλέξιο Νικολιτσόπουλο να ηχογραφήσω εγώ, γιατί αυτός έλειπε απ' το σπίτι του και για περίπου δέκα λεπτά λίγο μετά την έναρξη της εκπομπής νεκρώθηκε ο σταθμός. Μετά συνέχισε κανονικά. Πρέπει να πούμε ευγενικά στους υπεύθυνους κάτι να κάνουν, όπως γράφεις και σ' άλλο μήνυμά σου.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευτυχώς, κυρ-Βαγγέλη, που ανέβασες την εκπομπή. Είχα συννενοηθεί χθες με τον Αλέξιο Νικολιτσόπουλο να ηχογραφήσω εγώ, γιατί αυτός έλειπε απ' το σπίτι του και για περίπου δέκα λεπτά λίγο μετά την έναρξη της εκπομπής νεκρώθηκε ο σταθμός. Μετά συνέχισε κανονικά. Πρέπει να πούμε ευγενικά στους υπεύθυνους κάτι να κάνουν, όπως γράφεις και σ' άλλο μήνυμά σου.


Το ξερω γιαυτο την ανεβασα .
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ : Δειτε το λινγκ που παραθετω και καμετε κατι .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=17199&postcount=1
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω εκπομπη-ηχογραφηση που πραγματοποιηθηκε στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , τον Οκτωβριο του 1970 , Κυριακη των Αγιων Πατερων και του Πλ.Δου ηχου .
Ιερουργει ο μακαριστος Μητροπολιτης Ρεθυμνης και Αυλοποταμου κυρος ΤΙΤΟΣ (Συλλιγαρδακης) .
Ψαλλει ο τοτε πρωτοψαλτης του ναου Θεοδωρος Βασιλικος . Καπου ακουγεται και ο απο τοτε και ως και σημερα Λαμπαδαριος του ναου , εκλεκτος συναδελφος Γιωργος Παντελακης .
ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ να ακουσεται τον Θ. Βασιλικο να ψαλλει πριν 38 χρονια σε ηλικια 31ετων .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 61'23''=Εκπομπη Β161(12-10-08=Θ. ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ=Κυριακη Πατερων & Πλ.Δου.mp3
    17.6 MB · Views: 177

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Β160 της 11-10-08 , περι Του Αρχωντος Πρωτοψαλτου Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως
κυρ Δημητριου Ιωαννιδη .
Καλη Ακροαση .

Ευάγγελε συγχαρητήρια και ευχαριστίες που μας γνώρισες καλύτερα για τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη Κυρ. Δημήτριο Ιωαννίδη, τον οποίο γνώρισα τηλεφωνικά στις αρχές του 2007 κατά την παραγγελία του Θεωρητικού του που είναι εξ όσον γνωρίζω το μοναδικό που έχει τόσες ασκήσεις σε mp3, ενώ δίνει και πάρα πολλές πρακτικές οδηγίες για ψάλλειν σε σωστές βάσεις ώστε η φωνή του Ιεροψάλτη να καλλιεργείται να αποφεύγει τις κραυγές και να ψάλλει μελωδικά και κυρίως κατ' έννοιαν.
Για μένα παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ο τομέας των Δημοτικών μας τραγουδιών, και θα είθελα πληροφορίες για τα σχετικά τραγούδια, και τις προοπτικές έκδοσής σε βιβλίο.
Ευάγγελε να είααι πάντα καλά και να μας προσφέρεις τα δώρα σου, και ο Πανάγαθος Κύριος εύχομαι να σου προσφέρει Αντίδωρα κατά τον πόθον σου.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Top