[Ψάχνω] Κοινωνικά «Σωτηρίαν ειργάσω» και «Μακάριοι», Μανουήλ Πρωτοψάλτου του Βυζαντίου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα αναφέρει ο Γεώργιος Παπαδόπουλος στις Συμβολές και στο Λεξικό του. Ξέρει κανείς πού θα τα βρούμε; Όχι τίποτε άλλο, για να 'χουμε εναλλακτικές όσοι ψάλλουμε και καθημερινές...
 

sbilis

Μέλος
Εκτός από το κοινωνικό των εγκαινίων δεν νομίζω να υπάρχει άλλο κοινωνικό του Μανουήλ τουλάχιστον στα βιβλία που εκδόθηκαν τον 19ο αιώνα. Βέβαια ο κ. Χατζηγιακουμής αναφέρει ότι ο Μανουήλ συνέθεσε κάποια κοινωνικά του ενιαυτού τα οποία δεν έχω βρει κάπου. Βέβαια ο Μανουήλ ήταν πολύ επιλεκτικός ως συνθέτης. Επέλεξε να συνθέσει για να συμπληρώσει. Δηλαδή Συλλογή Ιδιομέλων και απολυτικίων συμπληρώνοντας το δοξαστάριο του Πέτρου..Κοινωνικό των εγκαινίων που δεν υπήρχε..Το μακάριος ανήρ σύντμιση του ήδη υπάρχοντος..επίσης το να υπάρχουν τα δύο αυτά μόνα τους και όχι πλήρης σειρά της εβδομάδος είναι άλλο ένα στοιχείο που προβληματίζει..βέβαια τίποτε δεν αποκλείεται..μακάρι να βρεθούν αν υπάρχουν προς μελέτη και εξυπηρέτηση όπως γράψατε..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εκτός από το κοινωνικό των εγκαινίων δεν νομίζω να υπάρχει άλλο κοινωνικό του Μανουήλ τουλάχιστον στα βιβλία που εκδόθηκαν τον 19ο αιώνα. Βέβαια ο κ. Χατζηγιακουμής αναφέρει ότι ο Μανουήλ συνέθεσε κάποια κοινωνικά του ενιαυτού τα οποία δεν έχω βρει κάπου. Βέβαια ο Μανουήλ ήταν πολύ επιλεκτικός ως συνθέτης. Επέλεξε να συνθέσει για να συμπληρώσει. Δηλαδή Συλλογή Ιδιομέλων και απολυτικίων συμπληρώνοντας το δοξαστάριο του Πέτρου..Κοινωνικό των εγκαινίων που δεν υπήρχε..Το μακάριος ανήρ σύντμιση του ήδη υπάρχοντος..επίσης το να υπάρχουν τα δύο αυτά μόνα τους και όχι πλήρης σειρά της εβδομάδος είναι άλλο ένα στοιχείο που προβληματίζει..βέβαια τίποτε δεν αποκλείεται..μακάρι να βρεθούν αν υπάρχουν προς μελέτη και εξυπηρέτηση όπως γράψατε..
Το περίεργο είναι πως, στην εργογραφία του Μανουήλ, ο Παπαδόπουλος δε μνημονεύει καθόλου το γνωστό Κοινωνικό των Εγκαινίων, λέγοντας πως έχει συνθέσει δύο Κοινωνικά, τα παραπάνω. Λέει, όμως, πως έχει συνθέσει 3 σειρές Χερουβικά έντεχνα, άρα αυτά που εξέδωσε ο Νικόλαος διασταυρώνονται, έστω και ως μαρτυρία.
 

sbilis

Μέλος
Τα Χερουβικά είναι όντως έντεχνα. Πιθανόν τα δύο αυτά κοινωνικά να είναι στο μελοποιητικό ύφος των χερουβικών και γι'αυτό να έμειναν εκτός από τους εκδότες της εποχής. Γι'αυτό είναι πολύτιμη και απαραίτητη η βιβλιογραφία...βέβαια τότε ψιλά γράμματα..
 
Top