[Ερώτηση] Ψάλτης και ράσο


Ἡ ἀφεντιὰ μου παραμένει ἀχειροθέτητη, ψάλλω γιὰ χρόνια ἀριστερὰ, δεξιὰ, καὶ στὰ δυὸ συγχρόνως, κατὰ περίσταση, μέχρι καὶ τὰ καντήλια ἄναβα πρὶν το μεσονυκτικό ὅταν εἶχε ἀρρωστήσει ὁ νεωκόρος ... Κι ὅταν δὲν ὑπῆρξε νεκροθάφτης σκέπασα καὶ τὸν σχωρεμένο μετὰ τὴν κηδεία, κατόπιν εξτρά μπουρμπουάρ φυσικά ...

Μᾶλλον ἀνήκω στοὺς ἐρασιτέχνες ἐπαγγελματίες ...:D







Φυσικὰ πάντα μαῦρος στὸ μπικικίνι καὶ πάντα χωρίς διοριστήριο ... :wink:

Τὸ χρήμα νὰ παίζει κι ὅλα καλά καὶ ράσο μάλλινο τὸ καλοκαίρι φοράω ...

Ἄ ράσο φοράω ὅταν ἔρχεται κανὰς δεσπότης ...
Δεν ντρέπεσαι ρε συ domesticάκη να κουρντίζεις τον Θανασάκη.Τον έχεις κάνει πυραυλάκη.Τέτοια βρε σου μάθαν στην Βαβυλώνα
 
E

emakris

Guest
Καταρχήν θα συμφωνήσω ότι η χρήση ράσου χωρίς χειροθεσία δεν στέκει. Είναι σαν να μεταμφιέζεσαι σε κάτι που δεν είσαι. Ψάλλεις μεν κατά παραχώρησιν, αλλά κανονικός ψάλτης δεν έχεις γίνει, οπότε δεν έχει και νόημα να "ντύνεσαι" έτσι.
Διαφορετικό είναι το πράγμα στις συναυλίες, όπου απαιτείται ομοιόμορφη εμφάνιση και όπου, τέλως πάντων, δικαιολογείται απόλυτα και ένας βαθμός "μεταμφίεσης", αφού ανεβαίνεις σε μια σκηνή και δίνεις μια παράσταση. Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά σε τελική ανάλυση αυτό είναι η συναυλία.
Εξ όσων γνωρίζω δε, η χειροθεσία μετατρέπεται συχνά από διαδικασία που συνδέεται απαραιτήτως με την ανάληψη καθηκόντων ιεροψάλτου, σε ένα είδος παράδοξης "επιβράβευσης" ατόμων που προσφέρουν για πολλά χρόνια στον ναό και διακρίνονται (σύμφωνα με τον ιερέα, ο οποίος εισηγείται τα σχετικά στον δεσπότη) για το ήθος και την ενάρετη βιοτή τους. Ασχέτως, εννοείται, ψαλτικών επιδόσεων.
Σε περίπτωση δε που ένας νέος ιεροψάλτης ζητήσει από ζήλο να χειροθετηθεί κανονικά, ο ιερέας συνήθως θα προσπαθήσει να το αποφύγει, ιδιαίτερα εάν ο ψάλτης είναι αμειβόμενος (ακόμη και εάν έχει διαπιστωθεί το ποιόν του, μουσικό και ανθρώπινο, μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα). Γιατί άραγε; Πολλά μπορεί να πει κανείς πάνω σε αυτό, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος.
 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ρε παιδιά είναι κάτι μέσα μου, που με τρώει από πέρυσι την Μεγ. Εβδομάδα.
Παρακολουθούσα τις αναμεταδόσεις από το Οικουμενικό Πατριαρχείο και "καμάρωνα" τον Άρχοντα Β΄ Δομέστικο κ. Φλοίκο, ο οποίος φορούσε οπωσδήποτε το ράσο του, ανοικτό όμως ( ξεκούμπωτο ) μπροστά και μιά κατακόκκινη γραβάτα, πεταμένη απ' έξω. Τον έβλεπα και αναρωτιώμουνα : Μα καλά δεν υπάρχει κανένας ΜΠΟΓΙΑΣ προκειμένου να τον μαζέψει ;;;;;;;;
Ο Αστέρης δίπλα του, ΔΕΝ τον βλέπει ;;;;;;;;;;;
Ο Άρχων Τυπικάριος, ΔΕΝ βρίσκεται μέσα στον Ναό ;;;;;;;;;
Ο Μ. Εκκλησιάρχης, έχει πάει πρός νερού του ;;;;;;;;;;
Ο Πατριάρχης καθεύδει ;;;;;;;;;;
Το Πατριαρχικό Ιερατείο, έχει γλαύκωμα στα μάτια και δεν ξεχωρίζει καλά το τι διαδραματίζεται μπροστά στους φακούς της Τηλεόρασης.
ΑΙΣΧΟΣ !!!!!
ΝΤΡΟΠΗ !!!!!!
Αισθάνθηκα ψυχικά ταπεινωμένος, από την συμπεριφορά ενός αχαρακτήριστου ατόμου, που ευτελίζει την Παράδοση ενός θεσμού εκατοντάδων ετών.
Παρακαλώ και προκαλώ, όποιον έχει τις αναμεταδόσεις αυτές ή μπορεί να τις βρεί, να τις ανεβάσει, προκειμένου να μην αρχήσουν πάλι τα σχόλια ένθεν και ένθεν.
Μέχρι σήμερα, με τη βοήθεια ενός τόνου σόδας, προσπαθούσα να το χωνέψω και δεν είχα κάνει κουβέντα σε κανέναν, γιατί ντρεπόμουν προσωπικά γι' αυτή την κατάντια. Το θέμα όμως που συζητιέται, μου έδωσε την αφορμή και επί τέλους το έβγαλα από μέσα μου !!!!!
Επίσης δεν νομίζω ότι ισχύει θέμα χειροθεσίας ή όχι. Οι Κανόνες είναι απλοί και δεν επιδέχονται παρερμηνείες :
Απαγορεύεται στον Αρχιερέα η άνοδος στον Θρόνο χωρίς Μανδύα και Πατερίτσα και στον Ψάλτη στο Αναλόγιο χωρίς ράσο.
 
Last edited:

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Επίσης δεν νομίζω ότι ισχύει θέμα χειροθεσίας ή όχι. Οι Κανόνες είναι απλοί και δεν επιδέχονται παρερμηνείες :
Απαγορεύεται στον Αρχιερέα η άνοδος στον Θρόνο χωρίς Μανδύα και Πατερίτσα και στον Ψάλτη στο Αναλόγιο χωρίς ράσο.
Ο Αρχιερεας ειναι Αρχιερεας με οτι αυτο συνεπαγεται στον προσωπικο του βιο. Ο ψαλτης χωρις χειροθεσια ειναι λαϊκος. Συνεπως, ο ψαλτης θα επρεπε να φοραει το ρασο του οταν εχει χειροθετηθει στο αναλογο αξιωμα και πραγματι ειναι ψαλτης.
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Πως θα μπορούσα να πάρω την χειροθεσία είναι εύκολο ? ωστε να μην υπάρχει πρόβλημα.

Εκ προσωπικής πείρας: πρέπει να κάνη την σχετική πρόταση (προφορικώς) προς τον μητροπολίτη ο ιερεύς του ναού!
 
Κάνει να φοράω το ράσο μου (αναγνώστου) μεσα στο σπιτι, χωρις να εχει ευλογηθεί από τον ιερέα μου;
 

Υάκινθος B

Well-known member
Κάνει να φοράω το ράσο μου (αναγνώστου) μεσα στο σπιτι, χωρις να εχει ευλογηθεί από τον ιερέα μου;
Μέσα στο σπίτι σου είσαι ,οπότε μπορείς να φοράς ό,τι θέλεις ! Ο θεός δεν πρόκειται να σε εγκαλέσει ,έχουν άλλοι και άλλα προτεραιότητα.
 
Καταρχήν θα συμφωνήσω ότι η χρήση ράσου χωρίς χειροθεσία δεν στέκει. Είναι σαν να μεταμφιέζεσαι σε κάτι που δεν είσαι. Ψάλλεις μεν κατά παραχώρησιν, αλλά κανονικός ψάλτης δεν έχεις γίνει, οπότε δεν έχει και νόημα να "ντύνεσαι" έτσι.
Διαφορετικό είναι το πράγμα στις συναυλίες, όπου απαιτείται ομοιόμορφη εμφάνιση και όπου, τέλως πάντων, δικαιολογείται απόλυτα και ένας βαθμός "μεταμφίεσης", αφού ανεβαίνεις σε μια σκηνή και δίνεις μια παράσταση. Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά σε τελική ανάλυση αυτό είναι η συναυλία.
Εξ όσων γνωρίζω δε, η χειροθεσία μετατρέπεται συχνά από διαδικασία που συνδέεται απαραιτήτως με την ανάληψη καθηκόντων ιεροψάλτου, σε ένα είδος παράδοξης "επιβράβευσης" ατόμων που προσφέρουν για πολλά χρόνια στον ναό και διακρίνονται (σύμφωνα με τον ιερέα, ο οποίος εισηγείται τα σχετικά στον δεσπότη) για το ήθος και την ενάρετη βιοτή τους. Ασχέτως, εννοείται, ψαλτικών επιδόσεων.
Σε περίπτωση δε που ένας νέος ιεροψάλτης ζητήσει από ζήλο να χειροθετηθεί κανονικά, ο ιερέας συνήθως θα προσπαθήσει να το αποφύγει, ιδιαίτερα εάν ο ψάλτης είναι αμειβόμενος (ακόμη και εάν έχει διαπιστωθεί το ποιόν του, μουσικό και ανθρώπινο, μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα). Γιατί άραγε; Πολλά μπορεί να πει κανείς πάνω σε αυτό, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος.
Κατά την Τυπική Διάταξη, όλοι οι ψάλτες πρέπει να φορόυν ράσο, ήτε χειροθετημένος, ήτε όχι.
 
Κάνει να φοράω το ράσο μου (αναγνώστου) μεσα στο σπιτι, χωρις να εχει ευλογηθεί από τον ιερέα μου;
Γιατί να φορέσετε ράσο μέσα στο σπίτι; Για την ώρα της προσευχής, σε πρόβα , σε περίπτωση τελέσεως κάποιας ακολουθίας (αγιασμό, ευχέλαιο...) βοηθώντας τον ιερέα;
 
Γιατί να φορέσετε ράσο μέσα στο σπίτι; Για την ώρα της προσευχής, σε πρόβα , σε περίπτωση τελέσεως κάποιας ακολουθίας (αγιασμό, ευχέλαιο...) βοηθώντας τον ιερέα;
Νιώθω ένα θεικό συναίσθημα όταν το φορό. Νομίζω οτι οταν το φορό, δεν πράττω πολλές αμαρτίες.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Δεν πειράζει να κάνεις και καμιά αμαρτία !
Να ξέρεις ότι δύο κατηγορίες αμαρτιών τιμωρούνται : Η αδικία προς τους ανθρώπους και η ασέβεια στο Θεό. Τις άλλες ο Θεός τις παραβλέπει.
 
Νιώθω ένα θεικό συναίσθημα όταν το φορό. Νομίζω οτι οταν το φορό, δεν πράττω πολλές αμαρτίες.
Το ράσο αγαπητέ μου δεν φοριέται όποτε θέλουμε και για τους λόγους που θέλουμε. Κάποια θέματα τα λύνουμε με τον πνευματικό μας. Αυτά από εμένα. Καλή Σαρακοστή, καλό στάδιο.
 
Top