Χρόνια πολλά στους ιεροψάλτες

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είθισται να θεωρείται η αυριανή γιορτή των ιεροψαλτών. Να ευχηθούμε λοιπόν χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους ιεροψάλτες, καλή δύναμη και αρετή στη διακονία τους και είθε η μετάνοια του ασώτου να γίνει καθημερινό μας βίωμα.

Και κάτι ακόμα: αν αισθάνεστε λίγο άβολα για τον συμβολισμό να εορτάζουν οι ψάλτες την ημέρα του "ασώτου" μπορείτε να αξιοποιήσετε κατάλληλα μια ερμηνεία της παραβολής από τον άγιο Χρυσόστομο, αν θυμάμαι καλά, στην οποία λέει ότι η παραβολή δεν θα έπρεπε να ονομάζεται του "Ασώτου υιού", αλλά "του ελεήμονος πατρός"....:)
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευτυχώς φίλοι μου που εορτάζουμε σχετιζόμενοι με ένα πρόσωπο -τον άσωτο-που μετανόησε.Σκεφτείτε να γιορτάζαμε την προηγούμενη Κυριακή σχετιζόμενοι με το πρόσωπο του Φαρισαίου.Μπα-μπα μακρυά απο μας.Καλό ψάλσιμο και καλό εορτασμό(εγώ ευχαρίστως δέχομαι τις ευχές-πειράγματα απο τους ιερείς του ναού μου.Μάλιστα πριν απο χρόνια ένας μακαρίτης ιερέας μου ανταπέδωσε ευχές απο την προηγούμενη Κυριακή και μαλιστα απο το μικρόφωνο)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ευτυχώς φίλοι μου που εορτάζουμε σχετιζόμενοι με ένα πρόσωπο -τον άσωτο-που μετανόησε.Σκεφτείτε να γιορτάζαμε την προηγούμενη Κυριακή σχετιζόμενοι με το πρόσωπο του Φαρισαίου.
Ολα είναι ορθά κατανεμημένα. Προηγείται η εορτή των ιερέων και ακολουθεί των ψαλτών.
Απλά εμείς σαν άσωτοι τσουγκράμε και κανα ποτήρι . Αν εορτάζαμε μια κυριακή πριν δεν θα μας "έπαιρνε".
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κατά τα πρεσβεία! Πάντα γαρ εν θεοπνεύστω σοφία, κατά τάξιν και ευσχημόνως, οι Πατέρες καλώς διετάξαντο. :D

Ολα είναι ορθά κατανεμημένα. Προηγείται η εορτή των ιερέων και ακολουθεί των ψαλτών.
Απλά εμείς σαν άσωτοι τσουγκράμε και κανα ποτήρι . Αν εορτάζαμε μια κυριακή πριν δεν θα μας "έπαιρνε".
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ολα είναι ορθά κατανεμημένα. Προηγείται η εορτή των ιερέων και ακολουθεί των ψαλτών.
Απλά εμείς σαν άσωτοι τσουγκράμε και κανα ποτήρι . Αν εορτάζαμε μια κυριακή πριν δεν θα μας "έπαιρνε".
Καλά που μου το θύμησες Δημήτρη αύριο να γίνω τύφλα.....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
αλλά "του ελεήμονος πατρός"....:)
Τοῦ φιλεύσπλαχνου πατέρα!!!

Ἀντώνη, ἀπό τό μικρόφωνο; Ἔ, εἶστε κουζ... (ὅπως λέτε) στή Κρήτη!

Πάντως μοῦ φαίνεται ὅτι «κοινὴν γὰρ ἑορτὴν σὺν ὑμῖν ἑορτάζομεν», ἀφοῦ πρίν λίγες ὧρες πού ἤμουν σ᾿ ἕνα γάμο σέ ἄλλο ναό μέ πολλούς ἱερεῖς, ἀκούω ἕναν ἱερέα νά λέει σέ ἄλλον: —Αὔριο ἑορτάζουμε. Πλησιάζω καί τοῦ λέω (ὡς ἐνημερωμένος ψαλτολογιακῶς...): —Λάθος κάνετε· οἱ ψάλτες ἑορτάζουν αὔριο· ἐμεῖς γιορτάζαμε τήν προηγούμενη Κυριακή, τοῦ Φαρισαίου.

Ἔμεινε κόκκαλο· δέν τοῦ ἄρεσε... ἤ ἔκανε πῶς δέν τό ἤξερε...;;;

Καλή αὐριανή!!!​


 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
π. Μάξιμος;63362 said:

Πάντως μοῦ φαίνεται ὅτι «κοινὴν γὰρ ἑορτὴν σὺν ὑμῖν ἑορτάζομεν», ἀφοῦ πρίν λίγες ὧρες πού ἤμουν σ᾿ ἕνα γάμο σέ ἄλλο ναό μέ πολλούς ἱερεῖς, ἀκούω ἕναν ἱερέα νά λέει σέ ἄλλον: —Αὔριο ἑορτάζουμε. Πλησιάζω καί τοῦ λέω (ὡς ἐνημερωμένος ψαλτολογιακῶς...): —Λάθος κάνετε· οἱ ψάλτες ἑορτάζουν αὔριο· ἐμεῖς γιορτάζαμε τήν προηγούμενη Κυριακή, τοῦ Φαρισαίου.

Ἔμεινε κόκκαλο· δέν τοῦ ἄρεσε... ἤ ἔκανε πῶς δέν τό ἤξερε...;;;

Καλή αὐριανή!!!​



Καλό! Καλό! Υπάρχει όμως και η πιθανότητα να προέρχεται "Εξ Ιεροψαλτών" ο πατήρ, και να τιμά ακόμα την παλαιά ιδιότητα!!!

Την ευχή! Καλή ξεκούραση!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χρονια Πολλα λοιπον σε ολους τους ψαλτες και ... καλα κρασια .

Επισυναπτω αφιερωμενο εξαιρετικα σε ΟΛΟΥΣ τους ''ασωτους'' μικρο αποσπασμα απο την σημερινη πολυαρχιερατικη Λειτουργια στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Παντελεημωνος Φλωρινης . Ψαλλει ο Αρχων Μουσικοδιδασκαλος του Οικουμενικου Θρονου Στεφανος Δοντσιος .
 

Attachments

  • 9'25''=Δοντσιος Στεφανος=Χερουβικο (Χορωδιακο Πριγγου).mp3
    6.5 MB · Views: 182

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι, Χρόνια Πολλά.
Επι τη ονομαστική μας εορτή,
Κερνώ ιερείς και ψάλτες μια ανέκδοτη ηχογράφηση από τον Μεγάλο μουσικό και Πρωτοψάλτη Γιάννη Κλωναρίδη
Πληρωτικά.
Χρόνια πολλά και καλή μας επιστροφή.
Δημήτρης.
 

Attachments

  • Plirotika I Klwnaridis.mp3
    5.7 MB · Views: 28
P

ptz

Guest
-Και από μένα τα δέοντα σε όλους.Με ''ντούρες'' φωνές.
-Και ένα τραγούδι από τον Δάσκαλο-μπαμπά-παππού και αρχηγό,από κρασσοκατάνυξη Ασώτου.Προ αρκετών ετών.Με τον επίσης μοναδικό παπαΘανάση να ''σχολιάζει'' καυστικά.
-Και ακόμη κάτι που ίσως ταίριαζε στα ευτράπελα, αλλα και εδώ μάλλον κολάει.Ψάλτης παλαιός έχων-μεγάλη χάρη του-δύο γάμους στην πλάτη΄και βαδίζοντας για τρίτο-ξανα-μανα μεγάλη η χάρη του-ρωτά τον παπαΘανάση''παπούλη σε ψάλτες υπάρχει δυνατότητα κατ οικονομίαν να ευλογήσεις τέταρτο γάμο?Και του λέει ο παπαΘανάσης που ήξερε ''αφού γιά τρίτο έχεις σειρά.''Ναι αλλά θέλω να ξέρω του απαντά ο συνάδελφος'' Ε καλά,του ανταπαντά ο παπαΘανάσης,όταν έλθει η ώρα της τέταρτης εγώ θα κάνω τον κουμπάρο....
[είπαμε αστεία-Ασώτου σήμερα.Μη μας την πέσουν και τίποτα θεούσοι.....]
 

Attachments

  • κυρ ΘΡΑΣΟΣ-το κοριτσι το δικο μου.wma
    2.1 MB · Views: 33

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Χρόνια πολλά και από εμένα αγαπητοί μου συνάδελφοι. Καλή δύναμη στο καθήκον σας.:D
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Εορτή των ψαλτών του ασώτου!
Ποιός επινόησε να γοιρτάζουν οι ψάλτες του ασωτου;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Υπάρχει το εκκλησιαστικό "αστείο" ότι οι παπάδες γιορτάζουν του Τελώνου και του ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ, ενώ οι ψάλτες του Ασώτου.

Φυσικά, το τι είναι ο καθένας ο Θεός το γνωρίζει.

Στην ενορία του Προφήτη Ηλία Άνω Πόλεως Θεσσαλονίκης, τη περίοδο που πήγαινα εκεί ως φοιτητής (2003-2006), στο αναλόγιο του δασκάλου μου Χάρη Συμεωνίδη, τη μέρα εκείνη λέγαμε όλοι ο ένας στον άλλο "Χρόνια Πολλά" ως Άσωτοι. Νομίζω αυτό λίγο πολύ ευσταθεί.
 

Grafida

Member
.... και να μοιάζαμε στον όχι τελικά άσωτο, καλά θαταν...
Μήπως είμαστε προς εαυτόν και ουχί ΕΙΣ εαυτόν;;;;
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἕνας ἀπὸ τοὺς λόγους γιὰ τοὺς ὁποίους ἡ περικοπὴ τῆς παραβολῆς τοῦ ἀσώτου ὁρίστηκε γιὰ Κυριακὴ (β' νηστειῶν ἢ πρὸ τῆς ἀπόκρεω) εἶναι οἱ ἀναστάσιμες φράσεις «ὅτι οὗτος ὁ υἱός μου νεκρὸς ἦν καὶ ἀνέζησεν...ὅτι ὁ ἀδελφός σου οὗτος νεκρὸς ἦν καὶ ἀνέζησε» (Λκ. ιε' 24, 32), ἡ ἀνάσταση τοῦ ἀσώτου. Ἐπίσης ἡ ἀκούσια σωτήρια νηστεία του ἐν ὄψει τῆς τεσσαρακοστῆς.
 
Top