Χρονια Πολλα & ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παιρνωντας αφορμη και από χθεσινο μηνυμα του π. Μαξιμου , στο οποιο μεταξυ αλλων αναφερει ‘’.. Φίλε Ἀπόστολε,
Σέ θυμήθηκα, γιά νά σέ θυμηθῶ μεθαύριο καί στή γιορτή σου σέ ξεχωριστό θέμα, ἄν καί θά τό κάνει ἀπό αὔριο ὁ κ. Λιναρδάκης γιά τούς Πέτρους καί Παύλους καί Ἀποστόλους, μέ καμμιά ὡραία ἀφιέρωση, ὅπως πάντα.’’
, ευχομαι ΧΡΟΝΟΥΣ ΜΑΚΡΟΥΣ & ΚΑΛΟΥΣ σε ολους τους εορταζωντες , σημερα (Πετρου & Παυλου) , αυριο (Αγιων Αποστολων) και μεθαυριο (Αγιων Αναργυρων) .
Τους αφιερωνω την επισυναψη με τον αειμνηστο Αρχωντα Θρ. Στανιτσα να ψαλλει το ‘’Αξιον Εστιν’’ το επιλεγωμενο ‘’ανωνυμο’’ (κατ αλλους Γεωργιου Καστοριανου) .
Ιδιαιτερα ευχες στον εν ΗΠΑ διαμενωντα καλο φιλο Αποστολο Κομπιτση , πρωτοψαλτη του Ιερου Ναου Αγιας Βαρβαρας Νιου Τζερσεϋ . Επιπροσθετα του αφιερωνω και τον επισυναπτωμενο υμνο (χειρογραφο) προς τιμην του Αρχωντα Στανιτσα , εργο του μουσικολογου-πρωτοψαλτη Θεοδωρου Ακρίδα .
Επισης ιδιαιτερες ευχες στον εκλεκτο συναδελφο και φιλο Πετρο Πατρα .
Επ’ευκαιρεια ευχαριστω και τον π. Μαξιμο για τα καλα του λογια .
 

Attachments

  • 2'53''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Αξιον Εστιν (ανωνυμον ή Γεωργιου Καστοριανου)_new.mp3
    1.3 MB · Views: 55
  • Προσομοιον για Στανιτσα (Θ Ακριδας).jpg
    62 KB · Views: 73
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες και εορτάζουσες!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη. Χρόνια Πολλά σε όλους και στον αγαπητό Πέτρο Γαλάνη.

Και για αύριο, εκτός από τον κ. Κομπίτση, χρόνια πολλά και στον Απόστολο (Καρεώτη)...
Όλο και κάποιους θα ξεχνάμε (δεν έχει ψάξει κι ο π. Μάξιμος...:wink:)

ΥΓ Άντε, τελείωσε και η νηστεία...
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργο! Και όλα φυσικά τα μέλη του ψαλτολογίου για τις ωραίες διαδικτυακές στιγμές που έχουμε περάσει...
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Και από εμένα τις καλύτερες ευχές σε ολους τους εορταζοντες.
Ιδιαίτερες ευχές στους κ.κ.
Πέτρο Πάτρα,
Πέτρο Γαλάνη,
Πέτρο Παλαιό μέλος
Πέτρο Εφέσιο
Παύλο Ιωαννίδη.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί μένα μέ προλάβατε γιά τόν φίλο μου Πέτρο Γαλάνη, ἀπό τήν Πάτρα!
Πολύχρονος καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖς!

Τούς λοιπούς τούς συμπληρώσατε...

Γιά αὔριο σαφῶς στόν Ἀπόστολο Κομπίτση (ὅπως ἤδη τά εἴπαμε) καί στόν Ἀπόστολο Καλπακίδη!!!
Καί φυσικά τόν Απόστολος karewtis πού τόσα μᾶς προσφέρει ἀπό Ἅγιον Ὄρος, κυρ-Γιάννη Χασανίδη, Χανιά Κρήτης καί τόσα ἄλλα.
Πολύχρονοι καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖτε!

Ἡ βοήθεια καί ἡ πρεσβεία τῶν Πρωτοκορυφαίων καί τῶν Δώδεκα μαζί σας καί μέ τίς οἰκογένειές σας!


 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μαζί με τις θερμότερες ευχές μας προς όλους τους προαναφερθέντες, να μην ξεχάσουμε και δύο ακόμα μέλη του Ψαλτολογίου, που αν και ανενεργά είναι ιδιαίτερα σημαντικά εδώ στη Θεσσαλονίκη:


  • Τον Απόστολο Ιωαννίδη, πρωτοψάλτη Αγ. Ελευθερίου Ντεπώ, δάσκαλο δικό μου και πολλών άλλων επώνυμων πρωτοψαλτών και λαμπαδαρίων της πόλης μας.

  • Τον Παύλο Χατζηπαπά, σπουδαίο φίλο και βαθύ γνώστη και ερευνητή της μουσικής μας, βρίσκεται τώρα στη Γουμένισσα και ψάλλει σε κάποιο ναό εκεί (φυσικά μου είπε πού, αλλά βεβαίως ξέχασα :()
Χαραλάμπης
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μαζί με τις θερμότερες ευχές μας προς όλους τους προαναφερθέντες, να μην ξεχάσουμε και δύο ακόμα μέλη του Ψαλτολογίου, που αν και ανενεργά είναι ιδιαίτερα σημαντικά εδώ στη Θεσσαλονίκη:


  • Τον Απόστολο Ιωαννίδη, πρωτοψάλτη Αγ. Ελευθερίου Ντεπώ, δάσκαλο δικό μου και πολλών άλλων επώνυμων πρωτοψαλτών και λαμπαδαρίων της πόλης μας.

  • Τον Παύλο Χατζηπαππά, σπουδαίο φίλο και βαθύ γνώστη και ερευνητή της μουσικής μας, βρίσκεται τώρα στη Γουμέννισσα και ψάλλει σε κάποιο ναό εκεί (φυσικά μου είπε πού, αλλά βεβαίως ξέχασα :()
Χαραλάμπης

Κι από μένα Χρόνια πολλά σε όλους. Ο φίλτατος Παύλος ακούγεται να ψάλλει το Υπερευλογημένη και το Σήμερον σωτηρία στην ηχογράφηση από το Φανάρι στη χθεσινή εκπομπή του κυρ Βαγγέλη Λιναρδάκη

Δ.

Υγ Και στον εορτάσοντα στρατιώτη Απόστολο ( Αποστολόπουλο), φίλο εκλεκτό, και μουσικό άριστο και καλλιφωνότατο, μέλος του φόρουμ πολλές ευχές!
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χρόνια πολλά και καλά σε όλους τους εορτάζοντες συναδέλφους, τους περισσότερο και τους λιγότερο γνωστούς εδώ. Υγεία, δύναμη και προκοπή!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο φίλτατος Παύλος ακούγεται να ψάλλει το Υπερευλογημένη και το Σήμερον σωτηρία στην ηχογράφηση από το Φανάρι στη χθεσινή εκπομπή του κυρ Βαγγέλη Λιναρδάκη Δ.

Δημητρη
Μιας και δεν παιζεσαι στο ποιος ειναι (ψαλλει) ποιος , καμε τον κοπο και γραψε εκει στην εκπομπη μου (εκπομπες γιατι ειναι δυο) , ποιοι και ποιοι ψαλλουν (πχ στιχοι αντιφωνων ) .
Επισης κατι βασικο : Το σιντι που εχω γραφει ''πατριαρχικος ναος Αγιου Γεωργιου'' . Μαλλον εχει γεινει λαθος διοτι ως απολυτικιο του ναου , ψαλλεται το του Αγιου Βασιλειου και στο ''εν πρωτοις ..'' μνημονευεται το ονομα ''Παντελεημωνος'' . Επισης τοσοι Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες μαζεμενοι . Μηπως ειναι απο Θεσσαλονικη ; Και δεν το πηρα και εγω χαμπαρι εγκαιρως και μαλλον την πατησα .
Ευχαριστω .
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημητρη
Μιας και δεν παιζεσαι στο ποιος ειναι (ψαλλει) ποιος , καμε τον κοπο και γραψε εκει στην εκπομπη μου (εκπομπες γιατι ειναι δυο) , ποιοι και ποιοι ψαλλουν (πχ στιχοι αντιφωνων ) .
Επισης κατι βασικο : Το σιντι που εχω γραφει ''πατριαρχικος ναος Αγιου Γεωργιου'' . Μαλλον εχει γεινει λαθος διοτι ως απολυτικιο του ναου , ψαλλεται το του Αγιου Βασιλειου και στο ''εν πρωτοις ..'' μνημονευεται το ονομα ''Πανταλεημωνος'' . Επισης τοσοι Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες μαζεμανοι . Μηπως ειναι απο Θεσσαλονικη ; Και δεν το πηρα και εγω χαμπαρι εγκαιρως και μαλλον την πατησα .
Ευχαριστω .

Κυρ Βαγγέλη δυο πράματα

α) Το Άξιόν εστιν είναι του Τριανταφύλλου Γεωργιάδου, καλλωπισθέν από τον Πρίγγο, πλ δ χρωματικός. Το έψαλλε πολύ σπάνια ο Στανίτσας από όσο ξέρω. Οι Θεσσαλονικείς το συνήθιζαν με τα λειτουργικά του Πρίγγου σε πλ. β ( ή πλ δ χρωματικό όπως ήταν η αρχική σύνθεση-χιτζαζκιάρ).

β) Να κάνω πολύ ευχαρίστως αυτό, αλλά μόνο αν ανεβάσετε ολόκληρες και τις δύο εκπομπές και μάλιστα στερεοφωνικά... Αυτή που ανέβηκε από τον Ευθύμιο είναι μονοφωνική..

Ευχαριστώ,

Δ.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τις καλύτερες ευχές μου σε όλους τους εορτάζοντες, και ιδιαιτέρως στους κ.κ.
1. Απόστολο Καλπακίδη
2. Απόστολο Καμπίτση
3. Απόστολο Karewtis



και επίσης κ. Μανιάτη να διαβιβάσετε τις ευχές μας και στον κ. Παύλο Φορτωμά.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Και από εμένα τις καλύτερες ευχές σε ολους τους εορταζοντες.
Ιδιαίτερες ευχές στους κ.κ.
Πέτρο Πάτρα,
Πέτρο Γαλάνη,
Πέτρο Παλαιό μέλος
Πέτρο Εφέσιο
Παύλο Ιωαννίδη.

Τα χρονια πολλα κι απο μενα στους εορταζοντες!!!
 
Και από εμένα τις καλύτερες ευχές σε ολους τους εορταζοντες.
Ιδιαίτερες ευχές στους κ.κ.
Πέτρο Πάτρα,
Πέτρο Γαλάνη,
Πέτρο Παλαιό μέλος
Πέτρο Εφέσιο
Παύλο Ιωαννίδη.

Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σας.Να είσθε πάντα καλά.
 

Καί μένα μέ προλάβατε γιά τόν φίλο μου Πέτρο Γαλάνη, ἀπό τήν Πάτρα!
Πολύχρονος καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖς!

Τούς λοιπούς τούς συμπληρώσατε...

Γιά αὔριο σαφῶς στόν Ἀπόστολο Κομπίτση (ὅπως ἤδη τά εἴπαμε) καί στόν Ἀπόστολο Καλπακίδη!!!
Καί φυσικά τόν Απόστολος karewtis πού τόσα μᾶς προσφέρει ἀπό Ἅγιον Ὄρος, κυρ-Γιάννη Χασανίδη, Χανιά Κρήτης καί τόσα ἄλλα.
Πολύχρονοι καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖτε!

Ἡ βοήθεια καί ἡ πρεσβεία τῶν Πρωτοκορυφαίων καί τῶν Δώδεκα μαζί σας καί μέ τίς οἰκογένειές σας!


Την ευχή σας πάτερ ευχαριστώ για τις ευχές σας.Αντεύχομαι σ΄όλα τα μέλη του forum, σε γνώστους και αγνώστους.Ο καλός Θεός να ενισχύει και να χαριτώνει τις προσπάθειες όλων για την διάδοση και προαγωγή της ορθόδοξης βυζαντινής μουσικής μας παράδοσης.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Θα ήθελα επισήμως να εκφράσω τα εγκάρδια ευχαριστήριά μου για τις ευχές όλων των μελών του Ψαλτολογίου που μου ευχήθηκαν τα "Χρόνια Πολλά" για την ονοματική μου εορτή.

Ο Θεός να σας ευλογή όλους πάντοτε, μαζί με τις οικογένειές σας, και να σας καθοδηγή εις το έργον σας. Όντως, αισθάνομαι πολύ τυχερός που συμμετάσχω σ' αυτό το άξιο φόρουμ διότι είστε όλοι φίλοι μου, λόγω του ότι είμαστε συνάδελφοι εν τω Αναλογίω. Το θεωρώ μεγάλη μου τιμή που εκτιμάτε τας γνώμεις μου εντός του χώρου τούτου, όπως και εγώ εκτιμώ εσάς.

Και πάλι σας εύχομαι κάθε ευλογία του Χριστού και της Παναγίας, και σας ευχαριστώ θερμώς που με θυμηθήκατε.

Με εκτίμηση και θαυμασμό,

Απόστολος Κομπίτσης
 
Top