Χριστός Ανέστη!

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Χαίρεται αυτό δεν έχει ξαναανέβει κάπου;

Χαραλαμπε Χριστος Ανεστη .
Ισως να εχει ανεβει ξανα . Δεν θυμαμαι .

Και επ' ευκαιρεια μια διορθωση : Στην δευτερη σελιδα στην τεταρτη σειρα , στην συλλαβη ναναστασει) , το ολιγον ειναι σκετο χωρις το κεντημα αποκατω .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι, δεχτείτε κι από μένα, έσχατο και ελάχιστο, την ευχή:

Χριστός Ανέστη - Αληθώς Ανέστη!​
Είθε ο Κύριός μας, ο πριν για χάρη μας «ἐν πληγῇ ὤν» και τώρα εν δόξη αναστημένος, να θεραπεύσει τους ποικίλους μώλωπες των σωμάτων, των ψυχών, των καρδιών, των διανοιών μας και να μας αξιώσει να νιώσουμε τη μεγάλη αγάπη Του προς ημάς, που νομίζω ότι είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο χαρά και παρηγοριά. Αμήν.
 
Ας ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου το "Al Maseeh Kam" εεε το Χριστός Ανέστη ήθελα να πω...:rolleyes:

Η Ανάσταση του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού να σκέπει, να αγιάζει και να φωτίσει τις ψυχές όλων μας με σύνεση, αγάπη και να μας δίνει Υγεία!

Χρόνια πολλά!
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Μέσα στα τόσο όμορφα που γράφτηκαν επι τη Αναστάσει, δεχθείτε και το δικό μου χαιρετισμό, μεσούσης της Διακαινησίμου εβδομάδος. Είθε η ζωή μας όλη να είναι μια διαρκής ψυχοσωματική ανάσταση.
 
Last edited:

kostasopc

Νέο μέλος
Χριστός Ανέστη απο το Ιερόν Προσκυνημα αγιου Νεκταρίου Αμαλιάδα
 

ATHANASSIOS

Αθανάσιος Χατζής
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Αδέρφια,
και στη δική μας να μας αξιώσει ο Θεός κοντά του :)
 
Χριστός Ανέστη Χρόνια πολλά και υγεία σ όλους.
Αλλήλους περιπτυξώμεθα και τοις μισούσιν ημάς συγχωρήσωμεν πάντα τη Αναστάσει.
 
P

PANROUST

Guest
Να ευχηθώ και εγώ σε όλα τα μέλη του forums, χρόνια πολλά με υγεία και καλή ξεκούραση τώρα στις φωνητικές μας χορδές όσο μπορούμε δηλ.!!!ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗΣ!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι, πώς πέρασε πάλι ο καιρός... Με την ευκαιρία της αποδόσεως του Πάσχα επαναλαμβάνω μια ευχή διατυπωμένη προ 40 ημερών:
Γιώργος Μ.;70107 said:

Χριστός Ανέστη - Αληθώς Ανέστη!​
Είθε ο Κύριός μας, ο πριν για χάρη μας «ἐν πληγῇ ὤν» και τώρα εν δόξη αναστημένος, να θεραπεύσει τους ποικίλους μώλωπες των σωμάτων, των ψυχών, των καρδιών, των διανοιών μας και να μας αξιώσει να νιώσουμε τη μεγάλη αγάπη Του προς ημάς. Αμήν.

Πριν από πάρα πολλά χρόνια, σαν τέτοια μέρα, πήγαινα με το αυτοκίνητο στο σπίτι της μια ευσεβέστατη ηλικωμένη γυναίκα, τώρα συχωρεμένη. Στον δρόμο παρατήρησα ότι τα μάτια της έτρεχαν. Όταν τη ρώτησα διακριτικά τι έχει, μου είπε: "τι θα κάνουμε τώρα που φεύγει ο Χριστούλης μας;".

Ένιωθα, αλλά δεν της το είπα, ότι δεν πρέπει να κλαίμε γιατί ο Χριστούλης είναι πάντα κοντά μας και μέσα μας, αν εμείς το θέλουμε. Κατά βάθος όμως ήξερα πως ζήλευα μια τέτοια "σωματική" αίσθηση της παρουσίας Του στη ζωή μου.

Κάθε χρόνο τέτοια μέρα με συγκίνηση θυμάμαι αυτό το περιστατικό. Κι ανακαλύπτω κάθε χρόνο πως αυτήν την τόσο ζηλευτή αίσθηση ούτε φέτος την πλησίασα...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χριστός Ανέστη! Σήμερα έψαλλα την ακολουθία της αποδόσεως του Πάσχα ολομόναχος (ψάλτης) στο μοναστήρι! Το είπα το Χριστός ανέστη τόσες φορές και λίγες ήταν :wink:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Χριστός Ανέστη! Σήμερα έψαλλα την ακολουθία της αποδόσεως του Πάσχα ολομόναχος (ψάλτης) στο μοναστήρι! Το είπα το Χριστός ανέστη τόσες φορές και λίγες ήταν :wink:

Ελπίζω να μην κάνατε αγρυπνία καθώς έθος εστί τισι περιφρονώντας την αυριανή δεσποτική εορτή της Αναλήψεως...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όχι, 7-9 το πρωϊ πρίν τη δουλειά. Τη δεσποτική εορτή περιφρονήσαμε (;) πέρυσι...
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Χριστός Ανέστη! Σήμερα έψαλλα την ακολουθία της αποδόσεως του Πάσχα ολομόναχος (ψάλτης) στο μοναστήρι! Το είπα το Χριστός ανέστη τόσες φορές και λίγες ήταν :wink:

Παρομοίως! Μόνο, όπου μοναστήρι, διάβαζε ενορία. :)
Είναι από τις αγαπημένες μου μέρες γιατί εκτός του ότι είναι ακριβώς η ακολουθία της Ανάστασης, δεν έχει τη φασαρία και τη βιασύνη του Μ. Σαββάτου. Κι αν είσαι μόνος, τα λες όλα και ευχαριστιέσαι το Χριστός ανέστη και όλα τα αναστάσιμα! Σήμερα ήταν ένας γεράκος, ακόμη.
Του χρόνου πάλι, πρώτα ο Θεός.
Το συνημμένο από σήμερα, με όλο το θάρρος. Οι στίχοι απ' το Αντιφωνάριο, το μέλος Ι.Θ.Σ.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
 

Attachments

  • Σώμα Χριστού.mp3
    6.1 MB · Views: 19
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη! Σήμερα έψαλλα την ακολουθία της αποδόσεως του Πάσχα ολομόναχος (ψάλτης) στο μοναστήρι! Το είπα το Χριστός ανέστη τόσες φορές και λίγες ήταν :wink:

Σας πέρασα όλους! Έκανα ρεκόρ Γκίνες!
Χθές ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Εσπερινός-Εναρκτήριος ακολουθία, Όρθρος με δύο βοηθούς που τους άφησα και έφυγα μετά τους Αίνους) και σήμερα πρωϊ-πρωϊ ώρα 07:00 ξανά-μανά τα ίδια ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ Όρθρο και Λειτουργία..
Το πολύ Χριστός Ανέστη δεν το βαρέθηκα, αλλά έχασα το λογαριασμό πόσες φορές το είπα:D:D:D!
Και του χρόνου!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
και μετά μιλάμε εμείς για.... βεγγαλικά!:):D:D:D:D:D:D:eek::eek::eek::eek::eek::D:D:D:D:D

Αληθώς Ανέστη!!! και του χρόνου!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
:D:D:D δε λες τίποτα.....πόλεμος

Εμείς (οι Αργείοι εννοώ...) κάναμε μια μεγαλοπρεπέστατη αγρυπνία....ένεκα της αποδώσεως ως είθισται.... εις το Ι.Ν.Αγ.Πέτρου, χοροστατούντων και των δύο επισκόπων κ.κ Ιάκωβο, και κ.κ.Καλλίνικο...

Μπορεί να μας άκουσε κατα τύχη κάποιος από εσάς διότι υπήρχε ζωντανή αναμετάδωση από το ραδιόφωνω της Μητροπόλεώς μας και βέβαια από το internet....(στην διεύθυνση που είναι κάτω στην υπογραφή μου...)..που προσφάτως οι φίλοι του σταθμού (σύλλογος) έβγαλαν στον ''αερα''.

Η βραδιά υπέροχη, ο κόσμος πολλύς , και χάρις του Κυρίου σκορπίστηκε...απλόχερα μέσω των δύο ..ΞΕΧΩΡΙΣΤΩΝ.. επισκόπων..που μόνο ο Κύριος ξέρει τι καλό είδε σε εμάς εδώ ...και μας χάρισε τέτοια ευλογία....
...μα θα μου πεις μήπως είδε ...ποιο πολύ πρόβλημα....και γι αυτό μας χάρισε καλούς και χαρισματικούς Ιατρούς.

Όπως και να χει το πράγμα ο λαός της Αργολίδας είναι ο ευεργετημένος της υπόθεσης.

.....Και του χρόνου....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ελπίζω να μην κάνατε αγρυπνία καθώς έθος εστί τισι περιφρονώντας την αυριανή δεσποτική εορτή της Αναλήψεως...
Παναγιώτη, αν και ξέρω τον τρόπο έκφρασής σου, καθώς και την πικρή σου πείρα από ποικίλα παρασκήνια λόγω υπηρεσίας σου σε νευραλγικούς τομείς:wink:, τα νέα μέλη και πολλοί εξωτερικοί που μας διαβάζουν δεν τα ξέρουν αυτά, οπότε ενδέχεται να μπερδέψουν τις προσωπικές απόψεις με τα γενικώς αποδεκτά δεδομένα, ειδικά όταν οι απόψεις παρουσιάζονται ως δεδομένα.
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και αλλού στο παρελθόν και εκεί φάνηκε νομίζω, αλλά πιστεύω ότι είναι και γενικότερα δεκτό πως:
  • Το τυπικό των ενοριών δεν ορίζει πότε γίνεται ή δεν γίνεται αγρυπνία.
  • Η επιλογή για το αν θα γίνει ή όχι αγρυπνία συνδέεται (εκτός των άλλων) και με θέματα τοπικής ιδιαιτερότητας ή/και ποιμαντικής διάκρισης και ευαισθησίας.
  • Το κυριότερο: όταν τιμάς μια δεσποτική γιορτή δεν περιφρονείς άλλη γιορτή. Μιλάμε για το ενιαίο μυστήριο της Θείας Οικονομίας, όπου κάθε γεγονός είναι προέκταση του άλλου.

Τέλος, είναι γεγονός ότι ως πιστοί ενίοτε αλλοιώνουμε την εκκλησία, αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει εμείς να αλλάξουμε νοοτροπία και πρακτικές , όχι η εκκλησία να προσαρμοστεί. Αν κάτι είναι λειτουργεί ή δύναται να λειτουργήσει εμπορικά αυτό είναι το μυαλό μας κι αυτό πρέπει να αλλάξει.

ΥΓ Στο πανηγυρίζον μετόχι της Αναλήψεως στον Βύρωνα που πανηγυρίζει την εορτή της Αναλήψεως τελέσθηκε αγρυπνία το βράδυ της Τρίτης.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Παναγιώτη, αν και ξέρω τον τρόπο έκφρασής σου, καθώς και την πικρή σου πείρα από ποικίλα παρασκήνια λόγω υπηρεσίας σου σε νευραλγικούς τομείς:wink:, τα νέα μέλη και πολλοί εξωτερικοί που μας διαβάζουν δεν τα ξέρουν αυτά, οπότε ενδέχεται να μπερδέψουν τις προσωπικές απόψεις με τα γενικώς αποδεκτά δεδομένα, ειδικά όταν οι απόψεις παρουσιάζονται ως δεδομένα.
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και αλλού στο παρελθόν και εκεί φάνηκε νομίζω, αλλά πιστεύω ότι είναι και γενικότερα δεκτό πως:
  • Το τυπικό των ενοριών δεν ορίζει πότε γίνεται ή δεν γίνεται αγρυπνία.
  • Η επιλογή για το αν θα γίνει ή όχι αγρυπνία συνδέεται (εκτός των άλλων) και με θέματα τοπικής ιδιαιτερότητας ή/και ποιμαντικής διάκρισης και ευαισθησίας.
  • Το κυριότερο: όταν τιμάς μια δεσποτική γιορτή δεν περιφρονείς άλλη γιορτή. Μιλάμε για το ενιαίο μυστήριο της Θείας Οικονομίας, όπου κάθε γεγονός είναι προέκταση του άλλου.

Τέλος, είναι γεγονός ότι ως πιστοί ενίοτε αλλοιώνουμε την εκκλησία, αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει εμείς να αλλάξουμε νοοτροπία και πρακτικές , όχι η εκκλησία να προσαρμοστεί. Αν κάτι είναι λειτουργεί ή δύναται να λειτουργήσει εμπορικά αυτό είναι το μυαλό μας κι αυτό πρέπει να αλλάξει.

ΥΓ Στο πανηγυρίζον μετόχι της Αναλήψεως στον Βύρωνα που πανηγυρίζει την εορτή της Αναλήψεως τελέσθηκε αγρυπνία το βράδυ της Τρίτης.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πάντα εξέφραζα και συνεχίζω να εκφράζω προσωπικές μου απόψεις, προσκολλημένος στην δεκαετία του 80 και σε όσα έμαθα τότε, όταν πχ αγρυπνία για την απόδοση του Πάσχα δεν τελούσε κανείς (ειδικά με επανάληψη του "Δεῦτε λάβετε φῶς!" :mad::mad::mad:) και η "σπουδαία" ακολουθία ήταν η Θ' του Πάσχα και ο εσπερινός της Αναλήψεως.
 
Top