Χρήση Βυζαντινής Μουσικής σε κοσμικά τραγούδια

Παρακαλώ τους συντονιστές να αφαιρέσουν όσα παραπάνω γράφτηκαν σε βάρος προσώπων (και τα δικά μου).

Το παραπάνω γράφτηκε σε απάντηση δικού μου μηνύματος.
Αν αυτο δεν λογοκρισία .....
Και ξαναρωτάω ποιόν κατηγόρησα ευθέως ;;
 
Νομίζω ότι το παρατραβάμε. Φυσικά και η βυζαντινή μουσική ΔΕΝ «φτιάχτηκε για να υμνεί τον Θεό και τίποτε άλλο». Αυτό οφείλει να το κάνει η ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ βυζαντινή μουσική. Κατά τα άλλα υπάρχουν άφθονα κοσμικά βυζαντινά τραγούδια. Και είναι φυσικό άλλωστε, (και πολύ καλό).

Δεν το συνεχίζω γιατί δεν θα βρούμε άκρη ....
Το ότι υπάρχουν ψαλτοτράγουδα δεν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ να ψέλνουμε βυζαντινά ύμνους ομάδων .
Εχουμε χάσει την έννοια του αυτονόητου .
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Εγώ ένα έχω καταλάβει!!:)Ο Φανάρας είναι ψαγμένος μουσικά και το κατέχει!!!:cool:και εχει και φωνή και ψάλει και απο ολα και τραγουδάει και απ όλα:confused:Αλλά βλέπει την μουσική με αλλο μάτι:eek:Δεν ψαλουν όλοι μονο [[ Πέτρο και Χουρμούζιο]]:D και ανιδιοτελώς ...... και το άλλο!! Ενας ο οποιος κρατάει αναλογιο πρέπει να πληρώνεται:)αλλιώς να κατεβεί απο κει να παρει την θέση κανένας άλλος να βγαλει τα προς το ζην!!Δεν είναι λίγα τα άτομα μες το ψαλτολόγιο που ζουν από το αναλόγιο!!:) και η Πανδώρα που ειναι γεματη ερωτικά τραγουδια και τραγούδησαν αρκετοί μεταξυ όλων και ο δάσκαλός σας κ Γαβριήλ και είναι γραμμένα με εκκλησιαστική μουσική τι πρέπει να κανομε???Να αρχίσουμε να λέμε και γι αυτούς??:confused:και τέλος αφού τα είπα...:DΚαλό ειναι το θέμα να κλείσει εδώ!!

Υ.Γ ο Πέτρος και ο Χουρμούζιος μοναδικοί!!!!!!!!!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Το παραπάνω γράφτηκε σε απάντηση δικού μου μηνύματος.
Αν αυτο δεν λογοκρισία .....
Και ξαναρωτάω ποιόν κατηγόρησα ευθέως ;;
Αγαπητέ κ. Νεκτάριε,
ο κ. Γαβριήλ έκανε "ηθική" επίθεση στον κ. Φανάρα χρησιμοποιόντας μάλιστα και την λέξη "τιμή",εντιμότητα.
Εσείς κανένα δεν κατηγορήσατε ευθέως αλλά εμμέσως πλην σαφώς επικροτήσατε τις κατηγορίες του κ. Ραφαήλ γράφοντας,
Και όποιος την χρησιμοποιεί για να υμνήσει "κάτι άλλο" έχει χάσει τον προσανατολισμό του και θέλει "σκούντημα ¨να επανέλθει στην ταξη .
Αυτό έκανε ο φίλος Ραφαήλ ,ο οποίος είναι υπόδειγμα ηθικής (τον γνωρίζω και έχω ψάλλει και στον ναό του μερικές φορές) και πολύ καλά έκανε κατ΄εμέ έχοντας επίγνωση της ευθύνης που έχουν οι υπηρετούντες τα αναλόγια.

Το φόρουμ έχει αφιερώσει ένα μέρος προς ΤΙΜΗΝ των διαφόρων ιεροψαλτών.
Δεν μπορούμε να μπαίνουμε εκεί και να απαξιώνουμε τον κάθε ψάλτη.

Αν εμένα δεν με εκφράζει κάποιος ψάλτης π.χ. ο Βασιλικός δεν διανοούμαι να μπω στον χώρο του στο φόρουμ και να γράφω ότι μου κατέβει.
Δεν θα μπω στο σπίτι του να βάλλω κήρυγμα περί ατιμίας.

Γιαυτό έγραψα να ανοίξετε νέο θέμα αν προβληματιζόσαστε με την εκκλησιαστική μουσική και το τραγούδι.

Γράφω τη γνώμη μου γιαυτό κι έχω γίνει εχθρός με Καραικούς και αντικαραικούς, και πολλούς σνομπ.

Έκανα επίκληση στους αγίους συντονιστές να καθαρίσουν το θέμα από διαπροσωπικά μηνύματα αλλ αυτοί ή αγρόν ηγόρασαν ή επίτηδες αφήνουν το θέμα ανοιχτό.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Νομίζω είναι υπερβολικό και μάλλον άδικο να γίνεται τόση αντιπαράθεση για ένα αστείο που έκανε ο κ. Φανάρας. Διότι προφανώς ως αστείο το έκανε και ως τέτοιο το εκλάβαμε, όταν το ακούσαμε παλαιότερα (και χωρίς να γνωρίζουμε τον κ. Φανάρα). Θα μπορούσε μάλιστα να είναι και ο φυσικός τρόπος απόδοσης κάποιου φιλάθλου ψάλτη, ο οποίος δεν μπορεί να ξεφύγει από το ψαλτικό ύφος, γιατί μόνο έτσι έχει μάθει να τοποθετεί την φωνή του.
Είναι γνωστή σε όλους μας η "παραΰμνογραφία", τα σατιρικά ποιήματα επί τη βάσει τροπαρίων. Δεν νομίζω ότι σκανδαλίζεται κανείς απ' αυτά, αλλά όλοι τα απολαμβάνουμε. Ο κ. Φανάρας παρουσίασε λοιπόν ίσως ένα δείγμα "παραψαλμωδίας" προς διασκέδασιν των ακουόντων, ψαλτών και μη.
Προς διασκέδασιν παραθέτω κι ένα προσόμοιο που είχα φτειάξει όταν πήγαινα φαντάρος (δεν το θυμόμουν ακριβώς και το συμπλήρωσα τώρα). Το όνομα μπορεί να αντικατασταθεί (π.χ. Δημητράκη. Κάθε ομοιότης είναι συμπτωματική)

ήχος πλ. δ΄ , Τί υμάς καλέσωμεν
Τί σε Ιωάννη καλέσωμεν*
μουσικόν άνευ οργάνου* ψάλτην άνευ στασιδιού*
σύροντα νυν καθ' εκάστην* την ουράν του ποντικιού*
Βαθέος όρθρου πάντοτ' εγειρόμενον*
ταχέως και μετ' άγχους ξυριζόμενον*
αποψιλούντα το γήπεδον*
στρώνοντα κλίνην επίπεδον*
ικέτευε* τον λοχίαν απαλλάξαι σε.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Που είναι αυτοί οι συντονιστές; για μπάνια πήγανε;
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νομίζω είναι υπερβολικό και μάλλον άδικο να γίνεται τόση αντιπαράθεση για ένα αστείο που έκανε ο κ. Φανάρας. Διότι προφανώς ως αστείο το έκανε και ως τέτοιο το εκλάβαμε, όταν το ακούσαμε παλαιότερα (και χωρίς να γνωρίζουμε τον κ. Φανάρα). Θα μπορούσε μάλιστα να είναι και ο φυσικός τρόπος απόδοσης κάποιου φιλάθλου ψάλτη, ο οποίος δεν μπορεί να ξεφύγει από το ψαλτικό ύφος, γιατί μόνο έτσι έχει μάθει να τοποθετεί την φωνή του.
Είναι γνωστή σε όλους μας η "παραΰμνογραφία", τα σατιρικά ποιήματα επί τη βάσει τροπαρίων. Δεν νομίζω ότι σκανδαλίζεται κανείς απ' αυτά, αλλά όλοι τα απολαμβάνουμε. Ο κ. Φανάρας παρουσίασε λοιπόν ίσως ένα δείγμα "παραψαλμωδίας" προς διασκέδασιν των ακουόντων, ψαλτών και μη.
Προς διασκέδασιν παραθέτω κι ένα προσόμοιο που είχα φτειάξει όταν πήγαινα φαντάρος (δεν το θυμόμουν ακριβώς και το συμπλήρωσα τώρα). Το όνομα μπορεί να αντικατασταθεί (π.χ. Δημητράκη. Κάθε ομοιότης είναι συμπτωματική)

ήχος πλ. δ΄ , Τί υμάς καλέσωμεν
Τί σε Ιωάννη καλέσωμεν*
μουσικόν άνευ οργάνου* ψάλτην άνευ στασιδιού*
σύροντα νυν καθ' εκάστην* την ουράν του ποντικιού*
Βαθέος όρθρου πάντοτ' εγειρόμενον*
ταχέως και μετ' άγχους ξυριζόμενον*
αποψιλούντα το γήπεδον*
στρώνοντα κλίνην επίπεδον*
ικέτευε* τον λοχίαν απαλλάξαι σε.

Ο φίλτατος Γιώργος είναι μουσικό φαινόμενο, και δεν είναι κρυφό ότι σε ορισμένες περιπτώσεις πειραματίστηκε, αλλά κ ενδεχομένως έπαιξε. Ο ίδιος έχει λάβει θέση επ' αυτού, και είναι προς τιμήν του. Κάθε ευσεβιστικές ενστάσεις απορρίπτονται a priori, κ ομολογουμένως η τοποθέτηση του Λαοσυνάκτη είναι σώφρων, συνετή κ δίκαια.

Απέναντι στον τοίχο του θαλάμου μας επικρέμαται το πασίγνωστο εμβατήριο '' Των εχθρών τα φουσάτα περάσαν''... Λόγω και του έντονα συγκερασμένου χαρακτήρα του δε με εκφράζει...

Βέβαια, αν και για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα καμία μεταγραφή ή κ κανένα abstract τουλάχιστον από τη διατριβή του Λαοσυνάκτη, εν τούτοις αντιδωρίζω την αγάπη του με το βασικότερο μελέτημα περί παραϋμνογραφίας από τον πολιό καθηγητή Κάρολο Μητσάκη. . Βλ. ειδικά στη σελ. 21 το περίφημο παραϋμνογράφημα του κυρ Αλεξάνδρου που λειτουργεί ως μήτρα για το σύνθεμα του κυρ Ιωάννη, αν και του τελευταίου η ελευθεριότητα στη σύνταξη είναι πρόδηλη κ μάλλον ασύγγνωστη για κάποιον που μέχρι στιγμής δεν έχει αποδυθεί σε εκδοτικά εγχειρήματα, κ εν γένει προσέχει τη γλώσσα του.

Δ.

Υγ Σε καιρούς ψαλτολογιακού παροξυσμού όπου η ημιμάθεια καμωνόταν την επιστημοσύνη ντυμένη με ολοφάνερα ιταμή γλώσσα κ τραγικά τέκμαιρε βαθμιαία το παντελώς ανύπαρκτο επίπεδο των φορέων της, συνετέθη κ ένα προσόμοιο προς το ''Την σοφίαν κ λόγον'', inc. [....] τη φράσει ασχημονεί, κατά του Δημητρίου ο ασεβής...
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Ο φίλτατος Γιώργος είναι μουσικό φαινόμενο, και δεν είναι κρυφό ότι σε ορισμένες περιπτώσεις πειραματίστηκε, αλλά κ ενδεχομένως έπαιξε. Ο ίδιος έχει λάβει θέση επ' αυτού, και είναι προς τιμήν του. Κάθε ευσεβιστικές ενστάσεις απορρίπτονται a priori, κ ομολογουμένως η τοποθέτηση του Λαοσυνάκτη είναι σώφρων, συνετή κ δίκαια.

Απέναντι στον τοίχο του θαλάμου μας επικρέμαται το πασίγνωστο εμβατήριο '' Των εχθρών τα φουσάτα περάσαν''... Λόγω και του έντονα συγκερασμένου χαρακτήρα του δε με εκφράζει...

Βέβαια, αν και για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα καμία μεταγραφή ή κ κανένα abstract τουλάχιστον από τη διατριβή του Λαοσυνάκτη, εν τούτοις αντιδωρίζω την αγάπη του με το βασικότερο μελέτημα περί παραϋμνογραφίας από τον πολιό καθηγητή Κάρολο Μητσάκη. . Βλ. ειδικά στη σελ. 21 το περίφημο παραϋμνογράφημα του κυρ Αλεξάνδρου που λειτουργεί ως μήτρα για το σύνθεμα του κυρ Ιωάννη, αν και του τελευταίου η ελευθεριότητα στη σύνταξη είναι πρόδηλη κ μάλλον ασύγγνωστη για κάποιον που μέχρι στιγμής δεν έχει αποδυθεί σε εκδοτικά εγχειρήματα, κ εν γένει προσέχει τη γλώσσα του.

Δ.

Υγ Σε καιρούς ψαλτολογιακού παροξυσμού όπου η ημιμάθεια καμωνόταν την επιστημοσύνη ντυμένη με ολοφάνερα ιταμή γλώσσα κ τραγικά τέκμαιρε βαθμιαία το παντελώς ανύπαρκτο επίπεδο των φορέων της, συνετέθη κ ένα προσόμοιο προς το ''Την σοφίαν κ λόγον'', inc. [....] τη φράσει ασχημονεί, κατά του Δημητρίου ο ασεβής...
M' αρέσεις!!!:D
Εισαι κινητη βιβλιοθηκη ετσι??? χαχαχαχα:eek:
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Νομίζω είναι υπερβολικό και μάλλον άδικο να γίνεται τόση αντιπαράθεση για ένα αστείο που έκανε ο κ. Φανάρας. Διότι προφανώς ως αστείο το έκανε και ως τέτοιο το εκλάβαμε, όταν το ακούσαμε παλαιότερα (και χωρίς να γνωρίζουμε τον κ. Φανάρα). Θα μπορούσε μάλιστα να είναι και ο φυσικός τρόπος απόδοσης κάποιου φιλάθλου ψάλτη, ο οποίος δεν μπορεί να ξεφύγει από το ψαλτικό ύφος, γιατί μόνο έτσι έχει μάθει να τοποθετεί την φωνή του.
Είναι γνωστή σε όλους μας η "παραΰμνογραφία", τα σατιρικά ποιήματα επί τη βάσει τροπαρίων. Δεν νομίζω ότι σκανδαλίζεται κανείς απ' αυτά, αλλά όλοι τα απολαμβάνουμε. Ο κ. Φανάρας παρουσίασε λοιπόν ίσως ένα δείγμα "παραψαλμωδίας" προς διασκέδασιν των ακουόντων, ψαλτών και μη.
Προς διασκέδασιν παραθέτω κι ένα προσόμοιο που είχα φτειάξει όταν πήγαινα φαντάρος (δεν το θυμόμουν ακριβώς και το συμπλήρωσα τώρα). Το όνομα μπορεί να αντικατασταθεί (π.χ. Δημητράκη. Κάθε ομοιότης είναι συμπτωματική)

ήχος πλ. δ΄ , Τί υμάς καλέσωμεν
Τί σε Ιωάννη καλέσωμεν*
μουσικόν άνευ οργάνου* ψάλτην άνευ στασιδιού*
σύροντα νυν καθ' εκάστην* την ουράν του ποντικιού*
Βαθέος όρθρου πάντοτ' εγειρόμενον*
ταχέως και μετ' άγχους ξυριζόμενον*
αποψιλούντα το γήπεδον*
στρώνοντα κλίνην επίπεδον*
ικέτευε* τον λοχίαν απαλλάξαι σε.
Καλα ειναι φοβερο αυτο το προσομοιον...
Ανοιχτη προσκληση για ηχογραφηση στο σπιτι μου!!!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Υγ Σε καιρούς ψαλτολογιακού παροξυσμού όπου η ημιμάθεια καμωνόταν την επιστημοσύνη ντυμένη με ολοφάνερα ιταμή γλώσσα κ τραγικά τέκμαιρε βαθμιαία το παντελώς ανύπαρκτο επίπεδο των φορέων της, συνετέθη κ ένα προσόμοιο προς το ''Την σοφίαν κ λόγον'', inc. [....] τη φράσει ασχημονεί, κατά του Δημητρίου ο ασεβής...

Αν μπορείς πες το απλά και θα σε παραδεχτώ!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Το θέμα αυτό όπως ήδη αναφέρθηκε είναι γενικό και δεν πρέπει να γίνει προσωπικό. Το χώρισα από εκεί που πρωτοξεκίνησε και ζητώ από όλους να αποσύρουν οι ίδιοι τα προσωπικά σχόλια περί αμαρτιών, κατακρίσεως, τιμής και ατιμίας κτλ. αφήνοντας μόνο τη μουσική κριτική. Αλλιώς θα αναγκαστούν να το κάνουν οι συντονιστές κατά την κρίση τους. Προφανώς κάποιοι συμφωνούν και κάποιοι διαφωνούν (συνολικά ή έστω μερικώς) με τη χρήση της Βυζαντινής Μουσικής για μη-εκκλησιαστικά άσματα. Τα όρια του πότε «επιτρέπεται» και πότε όχι η χρήση της Βυζαντινής Μουσικής είναι μάλλον υποκειμενικά και καλό θα ήταν να μην καταντήσει το θέμα αυτό προσωπικό. Ας εκφραστούν οι διαφωνίες και ας μείνει εκεί το θέμα.
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Αναφορικά για την θέση του Λαμπαδαρίου με ενημέρωσε ο προϊστάμενος του Ναού μας μετά από τηλεφωνική σας επικοινωνία, δεν έβγαλα από το μυαλό μου.
Συγνωμη αλλα τοτε ο προισταμενος σας μπερδευεται ή
καποιος τον εκανε φαρσα διαβαζοντας την ανακοινωση μου: "επιστροφη στο αναλογιο"
εγω παντως δεν τηλεφωνησα ποτε σε αυτη την εκκλησια!!!
Ας μην κολλακευεστε λοιπον χωρις λογο...

ΥΓ. Περιμενουμε και δικες σας ηχογραφισεις μεσα στο forum. (γιατι δε υπαρχουν αραγε...):confused:
ΥΓ2. Μη φοβαστε το γιαταγανι μου δε θα πεσει να κοψει κεφαλια (μονο απαντησεις δινω-δε θαβω) :wink:​
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Δεν το συνεχίζω γιατί δεν θα βρούμε άκρη ....
Το ότι υπάρχουν ψαλτοτράγουδα δεν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ να ψέλνουμε βυζαντινά ύμνους ομάδων .
Εχουμε χάσει την έννοια του αυτονόητου .
Δεν εχουμε χασει καμια ενοια!
Προσεξτε κατι σημαντικο για να καταλαβετε τη φιλοσοφια μου!

Οι περισσοτεροι ψαλτες πιστευω υποστηριζουν μια ομαδα..
Λοιπον, αν ποτε οι ψαλτες ειχαν δικαιωμα να τραγουδησουν τον αγαπημενο υμνο της ομαδας τους,
θα τον τραγουδουσαν ψελνοντας (με ψαλτικο υφος)!
Καπως ετσι πχ.: http://www.youtube.com/watch?v=qwFiX66uUK8
Αυτο ειναι κατι αναποφευκτο λογω παιδειας και τοποθετησης!
Δεν ειναι κοροιδευτικο, δεν ειναι υποτιμητικο, δεν ειναι ατιμο,
δεν ειναι εξευτελιστικο, δεν ειναι ανηθικο!!!

Ειναι απλα ο τροπος που θα ερμηνευε ο καθε ψαλτης τον αγαπημενο υμνο της ομαδας του
ή το εκαστοτε λαικο, εντεχνο ή ελαφρολαικο τραγουδι...:)

Ελπιζω να σας καλυψα!!!
 
Αγαπητέ κ.Φανάρα σε κάποιο μήνυμα στο θέμα με τίτλο το όνομά σας κάποιο μέλος έγραψε τα παρακάτω...

Συνέντευξη του κου Φαναρά σε εκπομπή του 2007.
Μπραβο σας κε Φαναρά για το μουσικό ύφος σας, που όπως λέτε και ο ίδιος "όταν τραγουδάω τραγουδάω και όταν ψέλνω ψέλνω".


Νομίζω ότι αυτό έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο μήνυμά σας που λέτε ότι ένας ψάλτης όταν τραγουδάει τον ύμνο της ομάδας του τον ψέλνει κιόλας .
Τέλος πάντων δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σας γιατί σας σέβομαι και εσάς και την δουλειά σας και την προιστορία σας στο τραγούδι.:)

Απλά έχω την γνώμη ότι δεν είναι σωστό να κατατάσουμε την βυζαντινή μουσική στα διάφορα ""είδη"" μουσικής (όπως λέμε πχ ελαφρολαικό ,δημοτικό, μοντέρνο,ροκ,ποπ,ραπ,μαπ κλπ) γιατί όλες αυτές οι μουσικές έχουν φτιαχτεί για διασκέδαση ενώ η βυζαντινή έχει φτιαχτεί για επικοινωνία με το Θείο.

Δεν υποτιμώ κανένα είδος μουσικής απλά άλλο το ένα άλλο το άλλο .....

Φιλικά πάντα εκφράζω την προσωπική μου γνώμη με την οποία μπορεί ο οποιοσδήποτε να διαφωνεί και χωρίς να διεκδικώ κανένα αλάθητο .
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής


ΥΓ. Περιμενουμε και δικες σας ηχογραφισεις μεσα στο forum. (γιατι δε υπαρχουν αραγε...):confused:
ΥΓ2. Μη φοβαστε το γιαταγανι μου δε θα πεσει να κοψει κεφαλια (μονο απαντησεις δινω-δε θαβω) :wink:​

1. Υπάρχουν οι ψάλτες που μπορεί να ακούσει κανείς για να μάθει και να ωφεληθεί (Πρίγγος, Στανίτσας, κλπ). Θεωρώ ιδιαίτερα εγωιστικό να παραθέσω κάτι δικό μου. Σας προτείνω να ακούσετε τον κ.Νεοχωρίτη, εγώ αυτόν ακούω κυρίως.

2. Μήπως έχετε πάρει ψηλά τον αμανέ και θεωρείτε ότι έχετε και γιαταγάνι? Έλεος. Αλίμονο αν δεν μπορούμε να πούμε την άποψη μας σε ένα φόρουμ.
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Νεκταριος Καραστατηρας;79779 said:
Αγαπητέ κ.Φανάρα σε κάποιο μήνυμα στο θέμα με τίτλο το όνομά σας κάποιο μέλος έγραψε τα παρακάτω...

Συνέντευξη του κου Φαναρά σε εκπομπή του 2007.
Μπραβο σας κε Φαναρά για το μουσικό ύφος σας, που όπως λέτε και ο ίδιος "όταν τραγουδάω τραγουδάω και όταν ψέλνω ψέλνω".


Νομίζω ότι αυτό έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο μήνυμά σας που λέτε ότι ένας ψάλτης όταν τραγουδάει τον ύμνο της ομάδας του τον ψέλνει κιόλας .
.
Aγαπητε συναδελφε, δεν θελω να παρεξηγησεις τα λεγομενα μου αλλα
εγω οταν τραγουδαω, τραγουδαω και οταν ψελνω, ψελνω!!!
Οι περισσοτεροι ψαλτες δεν το μπορουν διοτι αυτο εχει να κανει με τις ικανοτητες του καθενος,
την ανεπτυγμενη αντιληψη και τα χρονια εξασκησης!!!
Εχω τραβηξει μεγαλο λουκι κ ωρες ατελειωτες ψαξιματος με τον εαυτο μου και με αυστηρες
κριτικες απο τραγουδιστες που τωρα πλεον ναι, δε φοβαμαι να πω πως το χω καταφερει σε μεγαλο βαθμο!!!
Εχετε ακουσει τραγουδια μου?
Εχετε ακουσει ψαλμωδιες μου?
Αν εχετε εστω και λιγο μουσικο αυτι (που πιστευω πως εχετε)
θα διαπιστωσετε κ μονος σας πως λεω αληθεια!!!:)
 
Last edited:

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
1. Υπάρχουν οι ψάλτες που μπορεί να ακούσει κανείς για να μάθει και να ωφεληθεί (Πρίγγος, Στανίτσας, κλπ). Θεωρώ ιδιαίτερα εγωιστικό να παραθέσω κάτι δικό μου. Σας προτείνω να ακούσετε τον κ.Νεοχωρίτη, εγώ αυτόν ακούω κυρίως.

2. Μήπως έχετε πάρει ψηλά τον αμανέ και θεωρείτε ότι έχετε και γιαταγάνι? Έλεος. Αλίμονο αν δεν μπορούμε να πούμε την άποψη μας σε ένα φόρουμ.
Αποψη? Ετσι ειναι η αποψεις? Δηλαδη δε θελατε να με κρινετε αλλα να με διορθωσετε ε?
Τοτε αγαπητε συναδελφε γιατι δε μου στειλατε με pm την αποψη σας
παρα την γραψατε δημοσιως? Απο αγαπη ή απο ευλαβια?
Σας απαντω αμεσως: επειδη σας αρεσει να θαβετε τον κοσμο (διαβασα ολα τα ποσταρισματα σας και σε αλλα θεματα)

Λοιπον πολλα ειπαμε εμεις οι δυο και δε θελω καμια αλλη κουβεντα μαζι σας διοτι
η εμπαθεια σας εχει δημιουργησει ολοκληρο προβλημα!!!(αυτο κι αν ειναι εγωισμος...)

Επισης για την ιστορια (την οποια εχω μπολικη στα 41 μου χρονια) μαθετε πως ο κ. Νεοχωριτης
ειναι φιλος μου οπως και η αδελφη του Σοφια.
Οταν ημουν δεξιος στην Αναληψη θεσ/νικης ερχοταν στο αναλογιο μου και συμψαλαμε πολλες φορες..
Δασκαλος του ειναι ο Τσαμκιρανης!!! (Καβαλιωτης και εξαιρετικος Ψαλτης)
Ρωτηστε τον κυριο Νεοχωριτη για την παρτη μου κι επειτα ελατε να σας δειξω ποσο ψηλα πιανω τον Αμανε...
Ουφ...Βαρεθηκα πια...
 
Last edited:
Top