Χορωδία Τιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

johnvfc

Ιωάννης
Ιερό Ησυχαστήριο Τιμίου Προδρόμου - Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών.
Θεοτοκάριο του Αγίου Νικοδήμου Αγιορείτου.
 

Attachments

  • Side A - Θεοτοκάριο.mp3
    41.7 MB · Views: 757
  • Side B - Θεοτοκάριο.mp3
    40.7 MB · Views: 502

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σέ καλωσορίζουμε Ἰωάννη ἀπό London, United Kingdom καί σ᾿ εὐχαριστοῦμε.

Γιἀ ὅσους καί ὅσες δέν γνωρίζουν πρέπει νά ποῦμε ὅτι τό συγκεκριμένο Ἱερόν Ἡσυχαστήριον τελεῖ ὑπό τήν πνευματική καθοδήγηση τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ξενοφῶντος τῆς Ἀθωνικῆς Πολιτείας καί συγκεκριμένα ἀπό τόν ἅγιον Καθηγούμενον πανοσιολογιώτατον πατέρα Ἀλέξιον (προσωπικῶς γνωστόν μου).
Εἶναι νεώτερο κτίσμα, ἀντίγραφον (τό Καθολικόν) τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ξενοφῶντος.
«Για όσες ή όσους δεν έχουν επισκεφθεί μονές του Αγίου Όρους τους δίνεται μια καλή ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από Αγιορείτικη Μοναστηριακή Αρχιτεκτονική αλλά και από ατμόσφαιρα».
«Ιερό Ησυχαστήριο Τιμίου Προδρόμου Ακριτοχωρίου.
Κτίστηκε το 1981 στο Ακριτοχώρι Σιντικής. Είναι κτισμένο σύμφωνα με τα πρότυπα της Μονής Ξενοφώντος του Αγίου Όρους. Η θέα για τον επισκέπτη είναι εκπληκτική τόσο προς τη λίμνη Κερκίνη όσο και προς το Μπέλες
».

Σημείωσις: Ἀναφορά στό Θεοτοκάριον ἔχει γίνει ἐδῶ, ἐδῶ καί ἐδῶ.


 

johnvfc

Ιωάννης
Καλώς σας βρήκα. Την Ευχή σας να έχουμε Πάτερ Μάξιμε.
Επίσης ευχαριστώ που γράψατε πληροφορίες για το μοναστήρι και το Θεοτοκάριο.
 

johnvfc

Ιωάννης
Καλησπέρα steliospk. Δυστυχώς δεν έχω άλλα ακούσματα. Αυτά τα δύο αρχεία τα μετέτρεψα σε mp3 απο μία κασέτα που με είχε δώσει ένας φίλος πρίν 5 χρόνια.
 
Κριμα,είναι πολύ καλές... Λογικά θα υπάρχει και άλλο Θεοτοκάριο,γιατι αν δεν κάνω λάθος δεν λένε όλους τους ήχους
 

michalis

παλαιό μέλος
Ξεχωρίζει πάντα η Πρωτοψάλτρια Ρωμανή με την με την μπάσα φωνή της.Ευχαριστούμε πολύ
 

Dionysis1986

Νέο μέλος
Ιερό Ησυχαστήριο Τιμίου Προδρόμου - Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών.
Θεοτοκάριο του Αγίου Νικοδήμου Αγιορείτου.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!Πραγματικά πολύ ωραίες οι μοναχές, αλλά τα κομμάτια σταματάνε...πάνω στο καλύτερο!!!Μπορείς να κάνεις κάτι και να τα ανεβάσεις ολόκληρα??Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Dimitris39

Νέο μέλος
Γεια σας αδελφια ειμε και εγω απο σερρες χαρικα που σας βρηκα και ειδικα για τις φωτογραφιες και της πληροφοριες απο την Ιερα μονη
 

Dimitris39

Νέο μέλος
Γεια σας αδελφια ειμε και εγω απο σερρες χαρικα που σας βρηκα και ειδικα για τις φωτογραφιες και της πληροφοριες απο την Ιερα μονη
 
Ιερό Ησυχαστήριο Τιμίου Προδρόμου - Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών.
Θεοτοκάριο του Αγίου Νικοδήμου Αγιορείτου.

Επισυνάπτω το τρίτο μέρος απο το Θεοτοκάριο, καλή σας ακρόαση!!!
 

Attachments

  • ΘΕΟΤΟΚΑΡΙΟΝ 3.MP3
    13 MB · Views: 237

θαλεια

Νέο μέλος
ευχαριστουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ειναι τελειο το θεοτοκαριο!!!!!!!

με κανατε να το αγαπησωωωωω!!!!!!!!!!!
στην αρχη μου φαινονταν πολυ βαριες οι φωνες τους αλλα τελικα ειναι πολυ ωραιες!!!
 
ευχαριστουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ειναι τελειο το θεοτοκαριο!!!!!!!

με κανατε να το αγαπησωωωωω!!!!!!!!!!!
στην αρχη μου φαινονταν πολυ βαριες οι φωνες τους αλλα τελικα ειναι πολυ ωραιες!!!

Όντως είναι τέλειο το θεοτοκάριο και είναι κρίμα που πολλοί πιστοί δεν ξέρουν καν την ύπαρξη του. Οι συγκεκριμένες μοναχές ψάλλουν χαμηλά μεν, αλλά με διάκριση, μιας και εκεί είναι το "ατού" τους , και σε συνδυασμό με την ταπείνωση, βγάζουν αυτό το έξοχο αποτέλεσμα. Αν πάντως κανείς έχει και άλλες ηχογραφήσεις τους, απο άλλα cd, καλό θα ήταν να ανέβαζε κάτι...
 
Mόλις απέκτησα το cd της μονης με το θεοτοκαριο, Α μέρος, θα το ανεβάσω όλο οσο πιο συντομα γίνεται γιατί το αντίστοιχο του αγαπητού Γιάννη δεν είναι ολόκληρο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εφόσον πρόκειται για εμπορικό CD, αν δεν έχουμε την έγκριση δεν μπορούμε να ανεβάσουμε τίποτα, εκτός ίσως από κάποιο δείγμα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όχι φίλε μου, 1-2 κομμάτια ενδεικτικά. Όπως θα παρατήρησες, εμπορικά CDs ολόκληρα δεν ανεβαίνουν.
 
Top