Χορωδία Ιεροψαλτών Αλεξανδρουπόλεως - Εσπερινός Αγ. Γρηγορίου του Παλαμά στη Θεσσαλονίκη

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Αγαπητοί φίλοι

Θα ήθελα να σας ενημερώσω (κατόπιν εορτής) ότι η χορωδία ιεροψαλτών Αλεξανδρουπόλεως έψαλε εκ του αριστερού αναλογίου στον πανηγυρικό εσπερινό του Αγ. Γρηγορίου του Παλαμά την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011.
Φυσικά δεξιά έψαλλε ο πρωτοψάλτης του μητροπολιτικού ναού Θεσσαλονίκης κ. Ιωάννης Λιάκος με πολυμελή χορό.

Ήταν για μας μεγάλη τιμή και ευλογία. Ταυτόχρονα ήταν μία ανεπανάληπτη εμπειρία για τους ιεροψάλτες της ακριτικής μας Μητροπόλεως, οι οποίοι δεν έχουν συχνά την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ανάλογες λατρευτικές συνάξεις.

Όπως έχω χρέος, θα ήθελα να εκφράσω δημοσίως τις ολόθερμες ευχαριστίες μου στον κ. Λιάκο.
 
Last edited:

Papassss

Παλαιό Μέλος
δεν ηχογραφησατε τιποτα να δωσετε και σε εμας τους φτωχους????:D
 

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
δεν ηχογραφησατε τιποτα να δωσετε και σε εμας τους φτωχους????:D

Οι ηχογραφήσεις που έχω στα χέρια μου είναι χαμηλής ποιότητας (από κινητό) και δεν αξίζει να "αναρτηθούν". Εάν κάποιος συνάδελφος από Θεσσαλονίκη ηχογράφησε ας το "ανεβάσει".
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
εμενα δεν με πειραζει... αν θες ανεβασε τις ισως μπορει καποιος να τις καθαρισει να ις καλητερεψει ισως:)
 

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
εμενα δεν με πειραζει... αν θες ανεβασε τις ισως μπορει καποιος να τις καθαρισει να ις καλητερεψει ισως:)

Αγαπητέ Χαράλαμπε,
Ορισμένα μέλη από τον Εσπερινό του Αγ. Γρηγορίου.
Στίχοι από τα Ανοιξαντάρια του Φωκαέως και στιχηρά εσπέρια("Ως γενναίον εν μάρτυσι")σε ήχο δ΄. Το μέλος των δύο πρώτων του Ιωάννου
.
 

Attachments

  • Στιχοι απο Ανοιξανταρια.mp3
    6.1 MB · Views: 37
  • Εις το Κυριε εκεκραξα.mp3
    8.8 MB · Views: 41

paganus

Παλαιόν μέλι
Από τον πανηγυρικό Εσπερινό του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά στο Μητροπολιτικό Ναό Θεσσαλονίκης
To link παραπέμπει στην ιστοσελίδα της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.
 
Top