Χερουβικόν γ΄ήχος - εξ ερρανισμού θέσεων Π.Μπερεκέτη

sinesios

Νέο μέλος
Χερουβικόν γ΄ήχος - εξ ερρανισμού θέσεων Π.Μπερεκέτη.
Εξαιρετική εκτέλεση του πάτερ που συνοδεύεται από μαθητες του στο αναλόγιο. Όμορφο μάθημα με λιτές γραμμές. Δυστυχώς δεν το έχω στα χέρια μου γιατί δεν έχει εκδοθεί το βιβλίο.
Από μια ματιά που έριξα στο βιβλίο ξεφυλλίζοντάς το, συγκράτησα τα εξής:
Το χερουβικό περιέχεται στην ανέκδοτη συλλογή μαθημάτων Θ.Λειτουργίας του π. Νεκταρίου Πάρη "ΜΕΛΟΥΡΓΙΑ Ι - Θ.Λειτουργία" και αναφέρει έπειτα στο εσώφυλλον "ως ψάλλεται εν τη Σταυροπηγιακή και Πατριαρχική μονή των Βλατάδων".
Γενικά είδα εξαιρετικά μαθήματα με απλές κλασσικές θέσεις και στα λειτουργικά του και στα κοινωνικά.
 

Attachments

  • π.Νεκτάριος Πάρης-Χερουβικόν εξ ερρανισμού θέσεων Π.Μπερεκέτη.MP3
    8.7 MB · Views: 163

sinesios

Νέο μέλος
κάποιος από τους μαθητές του πατρος Νεκταρίου. Δυστυχώς ήμουν στο ιερό και δεν μπορούσα να παρακολουθήσω τα ψαλτικά. Στο τέλος απλα ζήτησα να δω από που ψάλθηκε το Χερουβικό γιατί το είχα ηχογραφήσει.
 
Ποιος λέει "τον τρισάγιον ύμνον ";

Είναι ο κ. Νικόλαος Στάθης .
Εξαίρετος ψάλτης , ταλαντούχος και πολλά υποσχόμενος .
Έχουν γραφτεί άλλωστε και παλαιότερα τα καλύτερα για αυτόν , στο ψαλτολόγιο.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Χερουβικόν γ΄ήχος - εξ ερρανισμού θέσεων Π.Μπερεκέτη.
Εξαιρετική εκτέλεση του πάτερ που συνοδεύεται από μαθητες του στο αναλόγιο. Όμορφο μάθημα με λιτές γραμμές. Δυστυχώς δεν το έχω στα χέρια μου γιατί δεν έχει εκδοθεί το βιβλίο.
Από μια ματιά που έριξα στο βιβλίο ξεφυλλίζοντάς το, συγκράτησα τα εξής:
Το χερουβικό περιέχεται στην ανέκδοτη συλλογή μαθημάτων Θ.Λειτουργίας του π. Νεκταρίου Πάρη "ΜΕΛΟΥΡΓΙΑ Ι - Θ.Λειτουργία" και αναφέρει έπειτα στο εσώφυλλον "ως ψάλλεται εν τη Σταυροπηγιακή και Πατριαρχική μονή των Βλατάδων".
Γενικά είδα εξαιρετικά μαθήματα με απλές κλασσικές θέσεις και στα λειτουργικά του και στα κοινωνικά.

Αναφέρετε το βιβλίο "Μελουργια Ι - Θ. Λειτουργία" του π. Νεκταρίου Πάρη. Το είδα σε κάποιο αναλόγιο. Μήπως υπάρχει πουθενά; Ευχαριστώ.
 
Top