''Χερουβικόν'' ήχος πλ Δ χρωματικός(''Νιγρίζ'') Ευγένιος Χαρδαβέλλας

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
''ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ'' ήχος πλ Δ χρωματικός(''ΝΙΓΡΙΖ'') ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ
 

Attachments

  • ''ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ'' ήχος πλ Δ χρωματικός(''ΝΙΓΡΙΖ'') ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ.WMA
    1.8 MB · Views: 134

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Επί Σοι χαίρει Κεχαριτωμένη ήχος πλ Δ' Ευγένιος Χαρδαβέλλας
 

Attachments

  • Επί Σοι χαίρει, Κεχαριτωμένη ήχος πλ Δ' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    1.3 MB · Views: 61

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σας χαιρετώ κύριε Καρασταμάτη σας παρακαλώ αν θέλετε να διευκρινήσετε τι εννοείτε με το παραπάνω δημοσίευμα... σας ευχαριστώ.

Χαιρετε και χρονια σας πολλα! Ευχαριστως να σας εξηγησω. Αγαπητε μου[Δεν γνωριζω το ονομα σας] σε αυτο το forum σκοπος μας ειναι η ερευνα η αναδειξη και η προαγωγη της μουσικης μας! Το συγκεκριμενο ακουστικο δειγμα που αναρτησατε δεν συναδει με τους σκοπους που προανεφερα.βριθει λαθων πανω στη θεωρια και την πραξη και παρουσιαζει εκτελεστικη ανεπαρκεια σε πολυ μεγαλο βαθμο! Οσον αφορα το ''ΝΙΓΡΙΖ'' και γενικωτερα τα μακαμια για να ερμηνευτουν σωστα και οπως πρεπει απαιτειται πολυ στρωσιμο! Μα παρα πολυ! Και ας μου επιτραπει να σας πω οτι τουλαχιστον ο συγκεκριμενος ερμηνευτης δεν τα γνωριζει ουτε εξ αποστασεως! Χαρηκα για την επικοινωνια να ειστε καλα!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Διέγραψα 3 μηνύματα (με πρώτο αυτό του κ. Καρασταμάτη) κατόπιν αναφοράς αυτών από μέλη του φόρουμ προς τη συντονιστική ομάδα.

Παρακαλώ τις όποιες διαφωνίες μας για μουσικά θέματα να τις εκφράζουμε με κόσμιο τρόπο.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία και εύχομαι Χρόνια πολλά!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Χαιρετε και χρονια σας πολλα! Ευχαριστως να σας εξηγησω. Αγαπητε μου[Δεν γνωριζω το ονομα σας] σε αυτο το forum σκοπος μας ειναι η ερευνα η αναδειξη και η προαγωγη της μουσικης μας! Το συγκεκριμενο ακουστικο δειγμα που αναρτησατε δεν συναδει με τους σκοπους που προανεφερα.βριθει λαθων πανω στη θεωρια και την πραξη και παρουσιαζει εκτελεστικη ανεπαρκεια σε πολυ μεγαλο βαθμο! Οσον αφορα το ''ΝΙΓΡΙΖ'' και γενικωτερα τα μακαμια για να ερμηνευτουν σωστα και οπως πρεπει απαιτειται πολυ στρωσιμο! Μα παρα πολυ! Και ας μου επιτραπει να σας πω οτι τουλαχιστον ο συγκεκριμενος ερμηνευτης δεν τα γνωριζει ουτε εξ αποστασεως! Χαρηκα για την επικοινωνια να ειστε καλα!


.....και επειδή μάλλον τρόπους δεν έχετε, είπατε να αρχίσετε να βρίζετε!!! Εσείς να δείτε τι ακριβώς στρώσιμο θέλετε!!!! Εάν εσείς μπορείτε να το πείτε καλύτερα, ας το ανεβάσετε να το απολαύσουμε Χριστουγεννιάτικα!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
.....και επειδή μάλλον τρόπους δεν έχετε, είπατε να αρχίσετε να βρίζετε!!! Εσείς να δείτε τι ακριβώς στρώσιμο θέλετε!!!! Εάν εσείς μπορείτε να το πείτε καλύτερα, ας το ανεβάσετε να το απολαύσουμε Χριστουγεννιάτικα!!

Για το αν εγω εχω η οχι τροπους και για το αν εγω μπορω να το πω καλυτερα, καθως και για τον τροπο που ψαλλω τα χερουβικα,σας προτεινω να το θεσετε σαν ερωτημα σε ολα τα μελη! θελω να πιστευω οτι οι αποριες σας θα καλυφθουν...:)
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Για το αν εγω εχω η οχι τροπους και για το αν εγω μπορω να το πω καλυτερα, καθως και για τον τροπο που ψαλλω τα χερουβικα,σας προτεινω να το θεσετε σαν ερωτημα σε ολα τα μελη! θελω να πιστευω οτι οι αποριες σας θα καλυφθουν...:)

Τρόπους συμπεριφοράς το διαπίστωσα εάν έχετε στο σβησμένο μύνημα, που δεν έπρεπε να έχει σβηστεί απλά για να δείχνει το μεγαλείο σας. ¨οσον αφορά το πως ψέλνετε, χαλάλι σας! Τί να το κάνω το καλό ψάλσιμο, όταν χυδαιότατα αποκαλείτε τους συναδέλφους σας με κοσμιτικά επίθετα επιπέδου πεζοδρομίου. Αντί να ζητήσετε συγνώμη δημοσίως και ας σβηστεί αργότερα, έχετε το θράσος να σχολιάζετε σχόλια που απεθύνονται σε εσάς. Πρέπει να βρέιτε το τηλέφωνο ή το ημέιλ του Ευγένιου, που ανήμερα της γιορτής του σχολιάσατε με τέτοιο τρόπο κάτι το οποίο έψαλε και κατά την γνώμη σας ήταν λάθος και να του ζητήσετε συγνώμη γι΄αυτό το ποστάρισμα.
Συγνώμη για τον τρόπο που γράφω αλλά το γένος των ψαλτών είναι για πέταμα!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Τρόπους συμπεριφοράς το διαπίστωσα εάν έχετε στο σβησμένο μύνημα, που δεν έπρεπε να έχει σβηστεί απλά για να δείχνει το μεγαλείο σας. ¨οσον αφορά το πως ψέλνετε, χαλάλι σας! Τί να το κάνω το καλό ψάλσιμο, όταν χυδαιότατα αποκαλείτε τους συναδέλφους σας με κοσμιτικά επίθετα επιπέδου πεζοδρομίου. Αντί να ζητήσετε συγνώμη δημοσίως και ας σβηστεί αργότερα, έχετε το θράσος να σχολιάζετε σχόλια που απεθύνονται σε εσάς. Πρέπει να βρέιτε το τηλέφωνο ή το ημέιλ του Ευγένιου, που ανήμερα της γιορτής του σχολιάσατε με τέτοιο τρόπο κάτι το οποίο έψαλε και κατά την γνώμη σας ήταν λάθος και να του ζητήσετε συγνώμη γι΄αυτό το ποστάρισμα.
Συγνώμη για τον τρόπο που γράφω αλλά το γένος των ψαλτών είναι για πέταμα!

Πω πω τροπους που εχετεεεεεεεε!!!!!:wink:
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Πω πω τροπους που εχετεεεεεεεε!!!!!:wink:

Ευτυχώς για εσάς, δυστυχώς για άλλους οι δικοί σας τρόποι είναι σβησμένοι!!!
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Για το αν εγω εχω η οχι τροπους και για το αν εγω μπορω να το πω καλυτερα, καθως και για τον τροπο που ψαλλω τα χερουβικα,σας προτεινω να το θεσετε σαν ερωτημα σε ολα τα μελη! θελω να πιστευω οτι οι αποριες σας θα καλυφθουν...:)
:eek:Καλά... όσον αφορά τους τρόπους σας αφήστε το....όσον αφορά στο αν μπορείτε να το πείτε καλύτερα... πείτε το να σας ακούσουμε.....:wink: πάντως στην φωνή και την εκτελεστική ικανότητα του χαρδαβέλλα δεν μπορείτε να συγκριθείτε με τίποτα..... και για να μήν παρερμηνευτώ... ο χαρδαβέλλας υπερτερεί και στα δύο.... Να έχετε καλές γιορτές.....:D
 
Καλά σας λέει κακέ κύριε Καρασταμάτη, που αθετώντας τον καθωσπρεπισμό τολμάτε να οργίζεστε σε κάθε τί μη παραδοσιακό. Τολμήσατε εσείς να θίξετε το νέο Ναυπλιώτη, τον συνεχιστή του Πρίγγου, τον διάδοχο του Στανίτσα και συνονόματο του ερευνητή αποκρύφων φαινομένων.
Έχουσιν γνώση όμως οι φύλακες και το φως του σαβουαρβιβρισμού θα λάμψει!
Και να ξέρετε ότι και ο Ρόμπερτ Πλαν ήταν καλύτερος από σας και στη φωνή και στην εκτέλεση. Τί; Δεν έψελνε; Νομίζετε! Ζηλεύετε γι' αυτό το λέτε. Ανεβάστε μία δικιά σας ηχογράφηση με το stairway to heaven να δούμε αν το λέτε καλύτερα!:wink:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εάν στο μυαλό μας υπάρχει σύγχυση εννοιών τότε δυσκολεύει και η μεταξύ μας επικοινωνία.
Όταν λοιπόν συγχέουμε την ευπρέπεια με τον καθωσπρεπισμό, την ευσέβεια με τον ευσεβισμό, τον αυστηρό σχολιασμό με την άνευ επιχειρημάτων χυδαιολογία, το αντιπαραδοσιακό με το αιρετικό το μη αρεστό με το εξοβελιστέο, το λανθασμένο με το εγκληματικό κοκ. τότε άδικα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε.
Συμφωνώ κι εγώ με όσους δεν αρέσκονται στο ψάλσιμο του κ. Χαρδαβέλλα. Το βρίσκω προκλητικά επιτηδευμένο, εντελώς αντιπαραδοσιακό, που καινοτομεί σε λάθος δρόμο, και οδηγεί την λατρευτική μας μουσική σε εκτροχιασμό από το πνεύμα και τον σκοπό της.
Ασφαλώς υπάρχει και η αντίθετη άποψη και θα μπορούσαν να ακουστούν εκατέρωθεν επιχειρήματα. Αν όμως εμείς κυκλοφορούμε οπλοφορώντας, έτοιμοι να πάρουμε κεφάλια, τότε αυτό είναι το τέλος της συζήτησης, της ελευθερίας έκφρασης, του ίδιου του διαδικτύου, που μας επιτρέπει να πλησιάσουμε ο ένας τον άλλον.
Κι όσο για χριστιανική συμπεριφορά, ........ το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;:confused:
 
Last edited:

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Καλά σας λέει κακέ κύριε Καρασταμάτη, που αθετώντας τον καθωσπρεπισμό τολμάτε να οργίζεστε σε κάθε τί μη παραδοσιακό. Τολμήσατε εσείς να θίξετε το νέο Ναυπλιώτη, τον συνεχιστή του Πρίγγου, τον διάδοχο του Στανίτσα και συνονόματο του ερευνητή αποκρύφων φαινομένων.
Έχουσιν γνώση όμως οι φύλακες και το φως του σαβουαρβιβρισμού θα λάμψει!
Και να ξέρετε ότι και ο Ρόμπερτ Πλαν ήταν καλύτερος από σας και στη φωνή και στην εκτέλεση. Τί; Δεν έψελνε; Νομίζετε! Ζηλεύετε γι' αυτό το λέτε. Ανεβάστε μία δικιά σας ηχογράφηση με το stairway to heaven να δούμε αν το λέτε καλύτερα!:wink:
Συγχαρητήρια....! ομολογώ οτι στην ειρωνία παίρνετε άριστα με τόνο...! Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...! Είναι τελικά πραγματικά πολύ δύσκολο και χρειάζεται μεγάλη αρετή και σωφροσύνη κάποιος να κατηγορεί και να λασπολογεί κάποιον....δυστυχώς δεν έχω τα παραπάνω....τα εύσημα είναι όλα δικά σας...:wink:
 
Κύριε Χαρδαβέλλα ή jinxsalonica ή byzantinology, τη λάσπη από μέρους μου που ακριβώς την είδατε; Το να δημιουργείτε εντυπώσεις γνωρίζω ότι είναι καλή διαφήμιση, αλλά το έχω ξαναπεί ο κόσμος πλέον δεν είναι χαζός να παραμυθιάζεται. Και όσοι συνάδελφοι αντέδρασαν ακόμψως, πριν τους καταδικάσετε, να προσέξετε από που ορμόμενοι εξέφρασαν τέτοιες απόψεις. Η δημόσια κριτική (όχι κατάκριση) είναι το αντίτιμο της δημόσιας προβολής.
Κύριε Νεοκλή ο πρωταρχικός σκοπός του φόρουμ αυτού δεν είναι να πλησιάσουμε ο ένας τον άλλον (υπάρχουν άλλα φόρουμ για αυτό), αλλά να προβάλλουμε όσο το δυνατόν ανόθευτη τη βυζαντινή μουσική μας παράδοση. Και είναι κρίμα να υπάρχουν τόσοι αρχάριοι μέσα στο φόρουμ αυτό που πραγματικά διψάνε για γνώση και να ζημιώνονται και να χάνωνται μέσα σε μία πανσπερμία "ελευθέρων" θεωρήσεων και απόψεων, αντί να μαθαίνουν την κληρονομιά όπως μας παραδόθηκε.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Κύριε Χαρδαβέλλα ή jinxsalonica ή byzantinology, τη λάσπη από μέρους μου που ακριβώς την είδατε; Το να δημιουργείτε εντυπώσεις γνωρίζω ότι είναι καλή διαφήμιση, αλλά το έχω ξαναπεί ο κόσμος πλέον δεν είναι χαζός να παραμυθιάζεται. Και όσοι συνάδελφοι αντέδρασαν ακόμψως, πριν τους καταδικάσετε, να προσέξετε από που ορμόμενοι εξέφρασαν τέτοιες απόψεις. Η δημόσια κριτική (όχι κατάκριση) είναι το αντίτιμο της δημόσιας προβολής.
Κύριε Νεοκλή ο πρωταρχικός σκοπός του φόρουμ αυτού δεν είναι να πλησιάσουμε ο ένας τον άλλον (υπάρχουν άλλα φόρουμ για αυτό), αλλά να προβάλλουμε όσο το δυνατόν ανόθευτη τη βυζαντινή μουσική μας παράδοση. Και είναι κρίμα να υπάρχουν τόσοι αρχάριοι μέσα στο φόρουμ αυτό που πραγματικά διψάνε για γνώση και να ζημιώνονται και να χάνωνται μέσα σε μία πανσπερμία "ελευθέρων" θεωρήσεων και απόψεων, αντί να μαθαίνουν την κληρονομιά όπως μας παραδόθηκε.
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ ΟΥΤΕ Ο BYZANTINOLOGY...ΑΦΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΤΟΥ FORUM:confused:...KAI ΝΟΘΕΥΕΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ:confused:... ΖΗΤΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥ... ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ INTERNET ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΓΩ...ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ CD ΤΟΥ....ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ... ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ....ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ... ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΛΗΣ....ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ... ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ....ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΣΩΣΤΟ... ΚΥΡΙΕ ΥΠΕΡΜΑΧΕ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΜΑΣ.- ΗΛΙΑΣ ΠΑΝΟΥΡΑΚΗΣ.-(JINXSALONIKA).-
 
Καλησπέρα σὲ ὅλους.
Κανείς δὲν νομίζω νὰ ἀμφισβητεί τὸ φωνητικό τάλαντο τοῦ κ.Χαρδαβέλλα.
Αὐτό ποὺ νομίζω ὅτι τονίζεται ἀπό ὅλα τὰ μέλη εἶναι ὅτι τὸ ὔφος τοῦ δὲν ἔχει ουδεμία μὰ ουδεμία σχέση μὲ τὴν παράδοση τῆς ὀρθοδόξου ρωμαίϊκης μουσικής.
Κάτι τὸ ὁποῖο μὲ βρίσκει ἀπόλυτα σύμφωνο!
Προσωπική γνώμη ἐκφράζω τῶρα:
Δὲν μπορεῖ κάποιος νὰ ἀκοῦσει π.χ. Χατζηχρόνογλου καὶ στὸ καπάκι νὰ τύχει νὰ ἀκούσει μὶα ἀπ'τὶς παραπάνω ἠχογραφήσεις καὶ νὰ τίς θεωρήσει βυζαντινή μουσική!
Τὸ χάσμα εἶναι τεράστιο!
 
Καλησπέρα σὲ ὅλους.
Κανείς δὲν νομίζω νὰ ἀμφισβητεί τὸ φωνητικό τάλαντο τοῦ κ.Χαρδαβέλλα.
Αὐτό ποὺ νομίζω ὅτι τονίζεται ἀπό ὅλα τὰ μέλη εἶναι ὅτι τὸ ὔφος τοῦ δὲν ἔχει ουδεμία μὰ ουδεμία σχέση μὲ τὴν παράδοση τῆς ὀρθοδόξου ρωμαίϊκης μουσικής.
Κάτι τὸ ὁποῖο μὲ βρίσκει ἀπόλυτα σύμφωνο!
Προσωπική γνώμη ἐκφράζω τῶρα:
Δὲν μπορεῖ κάποιος νὰ ἀκοῦσει π.χ. Χατζηχρόνογλου καὶ στὸ καπάκι νὰ τύχει νὰ ἀκούσει μὶα ἀπ'τὶς παραπάνω ἠχογραφήσεις καὶ νὰ τίς θεωρήσει βυζαντινή μουσική!
Τὸ χάσμα εἶναι τεράστιο!

Ούτε καν αυτό είναι το πρόβλημα φίλε Ιωάννη.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι υπάρχει η απαίτηση να τον αναγνωρίσεις ως συνεχιστή της παράδοσης και ως σωστό (διαστηματικά, χρονικά κλπ.) εκτελεστή, και αν δεν το κάνεις, τότε θεωρείσαι συκοφάντης, ζηλιάρης ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο.
Όταν ο τιτάνας Παναγιωτίδης ακούγοντας κάποτε τον Πρίγγο στον Άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης, σκεφτόταν-άκουσον, άκουσον-: "Άραγε θα γίνω ποτέ ψάλτης!!", τί να πούμε για σήμερα που ο κάθε ένας τιτλοφορείται Πρωτοψάλτης και Καθηγητής!
Και ναι είμαι υπέρμαχος των παραδεδομένων από τους παλαιούς, γιατί κλίνω γόνυ στην αξία τους και από αυτούς αντλώ γνώση και προσπαθώ κάθε μέρα να γίνομαι κομματάκι καλύτερος.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Καλησπέρα σὲ ὅλους.
Κανείς δὲν νομίζω νὰ ἀμφισβητεί τὸ φωνητικό τάλαντο τοῦ κ.Χαρδαβέλλα.
Αὐτό ποὺ νομίζω ὅτι τονίζεται ἀπό ὅλα τὰ μέλη εἶναι ὅτι τὸ ὔφος τοῦ δὲν ἔχει ουδεμία μὰ ουδεμία σχέση μὲ τὴν παράδοση τῆς ὀρθοδόξου ρωμαίϊκης μουσικής.
Κάτι τὸ ὁποῖο μὲ βρίσκει ἀπόλυτα σύμφωνο!
Προσωπική γνώμη ἐκφράζω τῶρα:
Δὲν μπορεῖ κάποιος νὰ ἀκοῦσει π.χ. Χατζηχρόνογλου καὶ στὸ καπάκι νὰ τύχει νὰ ἀκούσει μὶα ἀπ'τὶς παραπάνω ἠχογραφήσεις καὶ νὰ τίς θεωρήσει βυζαντινή μουσική!
Τὸ χάσμα εἶναι τεράστιο!
Αφού λοιπόν δεν έχει καμία σχέση με την Βυζαντινή μουσική.... παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν τις ηχογραφήσεις του....
 
Αφού λοιπόν δεν έχει καμία σχέση με την Βυζαντινή μουσική.... παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν τις ηχογραφήσεις του....

Καλά κάνεις σαν παιδάκι τώρα. Ό,τι θέλεις καταλαβαίνεις μου φαίνεται. Το πρόβλημα δεν είναι η ύπαρξη των ηχογραφήσεων, αλλά η εξωφρενική απαίτηση, όλοι να τις βρίσκουν ωραίες και παραδοσιακές.
 
Top