Χερουβικόν Λεγετος Δημητρίου Μαούνη

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ενα Χερουβικακι ακομη για να λεγετε και Ο Λεγετος---
Πληροφοριες για τον κ. Μαουνη δεκτες μια και δεν εχω ιδεα ποιος ηταν:confused:

**************************************************************
Υπάρχει ένα μικρό γραφικό λαθάκι στο σύμπλεγμα χαρακτήρων ολίγου με κεντήματος στη συλαβή -σα- της λέξης "προσάδοντες".
Για να ψαλλεί σωστά παραλλαγή & μέλος, θα πρέπει το κέντημα να τεθεί πάνω στο ολίγο, ώστε να ανεβαίνει (03) φωνές κι όχι δύο.
Ευχαριστουμε τον κ. Νεκ. Κουγια για την διορθωση αυτη.
 

Attachments

  • Χερουβικον Λεγετος Μαουνη.pdf
    139 KB · Views: 250
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ενα Χερουβικακι ακομη για να λεγετε και Ο Λεγετος---
Πληροφοριες για τον κ. Μαουνη δεκτες μια και δεν εχω ιδεα ποιος ηταν:confused:

Ευχαριστούμε αξιότιμε συνάδελφε για την ανάρτηση αυτού "του όμορφου" χερουβικού.
Υπάρχει ένα μικρό γραφικό λαθάκι στο σύμπλεγμα χαρακτήρων ολίγου με κεντήματος στη συλαβή -σα- της λέξης "προσάδοντες".
Για να ψαλλεί σωστά παραλλαγή & μέλος, θα πρέπει το κέντημα να τεθεί πάνω στο ολίγο, ώστε να ανεβαίνει (03) φωνές κι όχι δύο.
Στο παρόν φόρουμ, συμμετέχουμε και μαθητεύομενοι Ιεροψάλτες, που είναι εύκολο να μπερδευτούμε, εάν υπάρχουν λαθάκια στη Σημειογραφία!
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ευχαριστούμε αξιότιμε συνάδελφε για την ανάρτηση αυτού "του όμορφου" χερουβικού.
Υπάρχει ένα μικρό γραφικό λαθάκι στο σύμπλεγμα χαρακτήρων ολίγου με κεντήματος στη συλαβή -σα- της λέξης "προσάδοντες".
Για να ψαλλεί σωστά παραλλαγή & μέλος, θα πρέπει το κέντημα να τεθεί πάνω στο ολίγο, ώστε να ανεβαίνει (03) φωνές κι όχι δύο.
Στο παρόν φόρουμ, συμμετέχουμε και μαθητεύομενοι Ιεροψάλτες, που είναι εύκολο να μπερδευτούμε, εάν υπάρχουν λαθάκια στη Σημειογραφία!

Εχετε απολυτο δικιο κ. Κουγια. Ελπιζω οσοι το κατεβαζουν να σημειωσουν το λαθος αυτο.
Ευχαριστουμε,
Νικος
 
Last edited:

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Ενα Χερουβικακι ακομη για να λεγετε και Ο Λεγετος---
Πληροφοριες για τον κ. Μαουνη δεκτες μια και δεν εχω ιδεα ποιος ηταν:confused:.

Κατ' αρχήν... "είμαι" ακόμα! Πάντως, δεν ενοχλούμαι από τον παρατατικό, γι' αυτό μην ενοχλείσαι κι' εσύ, κ. Γαβαλά, από την όμορφη Πάρο. Αντιλαμβάνομαι, ιδίως αν συνδυασθεί και με το "κ. Μαούνη" ότι έγινε από προφανή παραδρομή.
Ευχαριστώ και για την τιμή που μου έκανες να το αναρτήσεις.
Διερωτώμαι, όμως, πού το βρήκες. Αυτό είναι το πρώτο χειρόγραφο αυτού του χερουβικού πριν από πολλά χρόνια. Από τότε έχει υποστεί σημαντικές μεταβολές και διορθώσεις, αλλά ο βασικός κορμός του παραμένει ο ίδιος.
Κατόπιν αυτού... θα το αναρτήσω σε λίγο καιρό και δακτυλογραφημένο, μαζί και (βλέπεις τί έκανες;) με λειτουργικά και άξιόν εστιν σε λέγετο.
Και για να προλάβω κάθε ενδεχόμενη παρεξήγηση, με τον κ. Γαβαλά δεν γνωριζόμεθα ούτε κατ' όψη. Και ας είμαστε κυκλαδίτες και ... κοντονησιώτες!
Είναι, όμως, τώρα ευκαιρία.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Κατ' αρχήν... "είμαι" ακόμα! Πάντως, δεν ενοχλούμαι από τον παρατατικό, γι' αυτό μην ενοχλείσαι κι' εσύ, κ. Γαβαλά, από την όμορφη Πάρο. Αντιλαμβάνομαι, ιδίως αν συνδυασθεί και με το "κ. Μαούνη" ότι έγινε από προφανή παραδρομή.
Ευχαριστώ και για την τιμή που μου έκανες να το αναρτήσεις.
Διερωτώμαι, όμως, πού το βρήκες. Αυτό είναι το πρώτο χειρόγραφο αυτού του χερουβικού πριν από πολλά χρόνια. Από τότε έχει υποστεί σημαντικές μεταβολές και διορθώσεις, αλλά ο βασικός κορμός του παραμένει ο ίδιος.
Κατόπιν αυτού... θα το αναρτήσω σε λίγο καιρό και δακτυλογραφημένο, μαζί και (βλέπεις τί έκανες;) με λειτουργικά και άξιόν εστιν σε λέγετο.
Και για να προλάβω κάθε ενδεχόμενη παρεξήγηση, με τον κ. Γαβαλά δεν γνωριζόμεθα ούτε κατ' όψη. Και ας είμαστε κυκλαδίτες και ... κοντονησιώτες!
Είναι, όμως, τώρα ευκαιρία.

Χαίρετε κ. Μαούνη,
Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κοκκινίσω από ντροπή! :)Πράγματι, η χρήση του αόριστου ήταν από συνήθειας, γράφοντας για τον κ. Πρίγγο κλπ.....βλέπετε επί των πλείστων οι συνθέσεις που χρησιμοποιώ είναι Μακαριστών ανθρώπων.:rolleyes:
Ομολογώ ότι χαίρομαι ιδιαιτέρως για την, έστω και μικρή και εξ'αποστάσεως, επικοινωνία που μας δόθηκε.
Την παρτιτούρα αυτή, την έχω από τον δάσκαλο μου κ. Ε. Μ. Χανιώτη, ο οποίος την πήρε (χάχανα) από τον Πάριο καθηγητή κ. Αλιπράντη. Ίσως γνωρίζεται ένα η και τα δυο ονόματα.
Ότι θα μας χαρίσετε την τελευταία εκδοχή μαζί με τα Λειτουργικά είναι μεγάλη μας χαρά και νομιζω οτι η επικοινωνια αυτη βγαινει για ολους μας σε καλο!!!:D
Έχετε δίκιο ότι τα νησιά μας είναι κοντά--αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος στην Πάρο, είμαι σίγουρος ότι Ο κύριος Χανιώτης θα χαρεί να σας δει στη Εκατονταπυλιανή--όπως και χαρά μου θα είναι να σας γνωρίσουμε στην Νάουσα όπου μένω εγώ.
Πάλι σας ζητώ συγγνώμη και χάρηκα πολύ για την «γνωριμία» μας αυτή.
Νίκος Γαβαλάς
 
Top