Χειρόγραφα Δημητρίου Σουρλαντζή

Από ιδιόχειρη καταγραφή του άρχοντα μουσικοδιδασκάλου της ΜΧΕ Δημητρίου Σουρλαντζή, το δοξαστικό των αίνων της Κυριακής των Προπατόρων
 

Attachments

  • Δόξα Αίνων Προπατόρων.pdf
    3 MB · Views: 309
Από χειρόγραφη καταγραφή του άρχοντα τα απολυτίκια "Την άχραντον εικόνα σου..." και "Εν σοι μήτερ ακριβώς...".
 

Attachments

  • Απολυτίκιον Κυριακής Ορθοδοξίας.pdf
    1 MB · Views: 129
  • Απολυτίκιον Κυριακής Ε΄ Νηστειών.pdf
    1.8 MB · Views: 100
Ο πατέρας μου υπήρξε μαθητής του μεγάλου αειμνήστου δασκάλου. Διαθέτω διάφορα χειρόγραφα του. Υπάρχει ενδιαφέρον για να αναρτηθούν;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο πατέρας μου υπήρξε μαθητής του μεγάλου αειμνήστου δασκάλου. Διαθέτω διάφορα χειρόγραφα του. Υπάρχει ενδιαφέρον για να αναρτηθούν;

Πάσα προσφορά δεκτή, πολλώ δε μάλλον αν προέρχεται από τη γραφίδα του αειμνήστου Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου Δ. Σουρλαντζή.

Ευχή και ευχαριστίες,

Δ.
 
Πάσα προσφορά δεκτή, πολλώ δε μάλλον αν προέρχεται από τη γραφίδα του αειμνήστου Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου Δ. Σουρλαντζή.

Ευχή και ευχαριστίες,

Δ.

Το ψάλλαμε σε μια ολονυκτία στο Ναό μας και το απολαύσαμε. Η γλύκα του δασκάλου πιστεύω να σας αγγίξει.
View attachment 888.pdf
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε. Βέβαια, δεν πρόκειται για σύνθεση του Σουρλαντζή αλλά του Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης. Είναι το κράτημα που ακολουθεί «Το όμμα της καρδίας μου».
 
Last edited:
Συνεχίζουμε...Η ιδιόχειρος υπογραφή δεν ήταν κάτω απο το χερουβικό αλλά κάτω από τα λειτουργικά. Τοποθετήθηκε εκεί από μένα, λάθος μου, κατά την επεξεργασία στο photoshop
 

Attachments

  • Β΄ ΗΧΟΣ.pdf
    828.4 KB · Views: 139
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Δύο θέματα με τον ίδιο τίτλο συγχωνεύθηκαν σε ένα. Επίσης ο π. Νικόλαος Μανώλης έχει κοιμηθεί. Μην κάνετε παράθεση σε μηνύματα του και μην του ζητάτε.
 
Top